Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bel Fıtığı?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Tunç OĞUZ tarafından paylaşıldı.

1. Tunç OĞUZ

Tunç OĞUZ Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar ben 2007 yılında bel fıtığı ameliyatı oldum. Geçen yıl bisikletimi aldım 1 yıldır haftada 1-2 kez 30ar km bisiklet biniyorum. Zaman zaman ağrılarım oluyor ancak. Bu ağrılar bisiklet sürmekten mi yoksa başka bir nedenden mi bilemiyorum?

Forumda bu konuyla ilgili bilgi sahibi ya da tecrübe sahibi arkadaşlar var ise önerilerini bekliyorum.

Teşekkür ederim:in:

Emirhan Kılıç bunu beğendi.
  2. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    doktrora sorabilirsin benimde ensemde çok b isiklet kullanınca ağrıma oluyor.

3. orkun tulu

orkun tulu Forum Demirbaşı

Seviye:
    bence bu soruya en doğru cevabı sizi ameliyat eden doktorunuz verir burada bir başlık açmışsınız ama en net cevabı doktorunuzdan alırsınız omurilik şakaya gelmez, hata kaldırmaz

Taxonera ve Tunç OĞUZ bunu beğendi.
  4. Korhan Nas

Korhan Nas Aktif Üye

Seviye:
    Evet öncelikle elbette doktorunuza danışmalısınız. Ama benim bildiğim kadarı ile bisiklete binmek bel fıtığı olanlar için özellikle doktorların salık verdiği bir yöntemdir ama ameliyat olanlar için bilmiyorum tabiki benim dediğim derecesi az olan bel fıtığı hastaları içindir.

cihan aksoy ve Tunç OĞUZ bunu beğendi.
  5. Selim Esener

Selim Esener Forum Bağımlısı

Seviye:
    aslına bakarsanız bisiklet sürmek bel kasları için iyi gelmektedir..uzun yürüyüş yada koşma gibi aktiviteleri yaptıgınızda bacaklar sert zeminle temas ettiginde yük bele biner ve akabinde agrılar oluşur...bisiklet sürerken ise bu durum söz konusu degildir bacakların yerle teması olmadıgından bel kasları güclenirken belede yük binmez sizdeki agrının sebebbi bisiklet sürmekten ziyade bisiklet üzerindeki duruş pozisyonu ile yada sürüş zmanı ile alakalı olabilir..size acizane tavisiyem yavas yavas bu süreyi artırmanız vede duruş pozisyonunuza göre size en uygun pozisyonda durmanızdır..deneme yanılma yöntemi bunu anlamanın en uygun yoludur...

cihan aksoy bunu beğendi.
  6. cihan aksoy

cihan aksoy Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşların söylediklerine aynen katılıyorum .Bel ağrısı için bisiklet sürmenin hemde uzun yollar yapmanın çok faydalı olduğunu bende biliyorum.Ancak sizin ölçülerinize uygun doğru ayarlar (sele,gidon...) olması şartıyla.Sevgiler.

sadana ve Tunç OĞUZ bunu beğendi.
  7. Emirhan Kılıç

Emirhan Kılıç Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun..Benimde bel ağrı sorunum vardı özel doktora danışmıştım sırt kaslarımın yeteri kadar güçlü olmadığını söylemişti.Çeşitli egzersiz hareketleri tavsiye etti bir ara onları yaptım sorun çözüldü.şimdi kondisyon kampı içerisindeyim gerekli esneme hareketleri ve kasları güçlendirmek için bazı hareketler yapıyorum.çok şükür şimdi her hangi bir sorun yok ..(yinede bir doktorunuza danışın derim,tekrar geçmiş olsun.. :) )

Tunç OĞUZ bunu beğendi.
  8. Emin Zeki Tok

Emin Zeki Tok Yeni Üye

Seviye:
    Geçenlerde Tv deki Doktorum programında izledim.Fizik Tedavi uzmanı bir Prof (Adını hatırlamıyorum)"bel fıtığı için en iyi spor yüzme,yüzme imkanı yoksa bisiklet"dedi.
    Ancak tabiiki Bazı arkadaşların da söylediği gibi doktorunuzla konuşsanız çok iyi olur.Ayrıca gene bir arkadaşın dediği gibi sele yüksekliği ve "effective top tube "dedikleri sele -gidon uzaklığı önemli.

Tunç OĞUZ bunu beğendi.
  9. Tunç OĞUZ

Tunç OĞUZ Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar öncelikle önerileriniz ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

İki ayrı üniversitenin; iki ayrı nöroşirurji prof. ile görüştüm. Beklentimin aksine birisi kesinlikle ameliyatlı hastalara bisiklet önermediğini söyledi.
    Diğeri ise zorlanmamak kaydı ile bisiklet dahil her sporun yapılabileceğini belirtti.

Yani hiçbirisi bisikleti öneririm demedi.
    Ne yapacağım, çok kararsızım, bisikletime binmek istiyorum ama acı dolu günler geri gelsin de istemiyorum.

10. gökhan faruk

gökhan faruk Üye

Seviye:
    Bel ağrısı için en iyi spor yüzme, özellikle sırt üstü yüzme, suyun kaldırma gücü bele iyi geliyor.
    Benimde boyun ağrılarım oluyor onun için yüzüyorum çok iyi geliyor. Tabi sorun ülkemizde kapalı havuz heryerde yok birde yüzme suyun içinde tek başınıza yapılan sıkıcı bir spordur bisiklete binmek çok daha zevkli.

Öncelikle mesafeyi biraz azaltın derim 30km biraz fazla birde sele gidon ayarlarınızı iyi yapın ama tabi doktorunuza sormanız en doğrusu.

11. Ünal Altay

Ünal Altay Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhabalar,

Öncelikle çok geçmiş olsun. Konu ile ilgili çok detaylı bir bilgim yok ancak aşağıda vereceğim linkte bisiklet bel fıtığı rahatsızlığı olanlar için önerilen sporlar arasında gösterilmiş :in:

http://www.milliyet.com.tr/content/saglik/sag014/sag25.html

Tunç OĞUZ bunu beğendi.
  12. nevzatsercanoktay

nevzatsercanoktay Kıdemli Üye

Adı:
    Nevzat Sercan OKTAY
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Birkaç gündür geceleri uyutmayacak derecede belim ağrıyordu. Daha önce de bel ağrıları çekiyordum fakat bu kadar ileri gitmemişti. Doktora gittiğimde bel fıtığı teşhisi koydu. 3 Gündür iğne yiyorum. Açıkçası doktora gittiğim anda can acısıyla aklıma bisiklet kullanıp kullanamayacağımı sormak gelmedi. Forumda araştırdığıma göre bisiklet iyi gelebiliyormuş. Bir dahaki gidişimde kesin soracağım fakat yorumlar iyi geldi açıkçası. Tam tersi olup kullanamayacağımı düşünüyordum. Yine de bir doktora sormakta fayda var her fıtık da bir olmuyor yeri ve büyüklüğü de önemlidir kanımca.

13. Taxonera

Taxonera Bisikletkolik

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    İyileşmeden süremezsin. Bilinenin aksine. Doktora da sorabilirsin çekinme. Ayakta durduğumuz belimize binen yok 100birim ise oturduğumuz zaman 120birim. Yani bel fıtığına bisiklet iyi falan gelmez. Rahatsızlığınız var ise. Ha iyileştikten sonra sürersiniz belki o ayrı mevzu. Ama şu anda sürme der ki şahit olduğum biri var ordan biliyorum. 6 ay binme demişti.

Yazılanları okumuşsundur. Sırt üstü ve havuzda olacak (deniz bu mevsimde olmaz) ve göğüse kadar olan suda yürüme 15er dakikalık periyotlarla yaparsan düzelirsin ama tam anlamıyla geçme diye bir şey yok. Kendini kollaman gerek belini üşütme v.s.

Bu arada neler yapıyorsun. İstanbula transfer oldun sanırım.

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

nevzatsercanoktay bunu beğendi.
  14. cahitakin

cahitakin Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bu rahatsızlığı yaşayanlara ümit aşılamak için kendi hikâyemi bir kez daha anlatayım: 13 sene bel fıtığıyla yaşadım. Geçen sene bu vakitlerde 200 metre yürüyemez hâle gelmiştim artık. Sancılarım şiddetlendi, doktor doktor dolanmaya başladım, ameliyat diyen de oldu yapmayalım diyen de, fizik tedavi de denedim, sonra sancıların şiddetine tahammül edemeyip ameliyata girdim, sonrasında sıkı bir dinlenme dönemi geçirdim, ama beni asıl ayağa kaldıran ve dışarı çıkartan faaliyet yürüyüş ve bisiklet oldu. Her ikisi de iyileşme sürecimi çok ama çok hızlandırdı. Bu yaz kendime bir tur bisikleti alıp yollara düştüm, uzun kilometreler sürüp yüksek irtifalara tırmandım. Dört ayda yaklaşık 2000 kilometre yol yapmışım. Kontrole gittiğimde doktor "böyle devam edin" diyor. Sözün kısası, doktora gideceksiniz, gerekirse ameliyat olacaksınız, ilaçlarınızı düzenli kullanacaksınız, iyileşme sürecinde ise yürüyüş ve bisikleti hayatınıza katacaksınız. Nihai olarak, bisiklet sürmek fıtığınızın iyileşmesine kesinlikle katkı yapacak, sağlıklı ve hareketli bir insan olmanın mutluluğunu yaşayacaksınız.

Geçmiş olsun, umarım tez zamanda toparlar ve yollara düşersiniz.

15. Taxonera

Taxonera Bisikletkolik

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Elbette katkısı vardır ama o katkının ne zaman katılacağı önemli. Sıkı dinlenme döneminden sonra demişsiniz. Ameliyattan çık bin bisiklete olmaz değil mi

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

16. cahitakin

cahitakin Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Tıbbi konular bunlar. Ben kendi tecrübemi paylaşıyorum sadece. Fıtık ameliyatlarından sonra en geç iki günde taburcu ediliyor hasta artık ve hastaneden yürüyerek çıkıyor. Fakat bu hareket serbestliğini tamamen kazandığı ve bedenini istediği gibi kullanabileceği anlamına gelmiyor. Doktorum bana 2-3 hafta sıkı bir dinlenme dönemi geçirmem gerektiğini, bu süre içinde istirahat etmemin çok önemli olduğunu söylemişti. İyileşme sürecimin ilk aşamasını bu istirahat oluşturdu. İlaçlarımı düzenli kullandım, yatakta olmam gereken zamanlarda yatakta geçirdim, hareketlerimi yavaşça ve dikkatlice çoğalttım, bedenimin sesini çokça dinledim, yeni duruma kendimi alıştırmaya çalıştım. Evet bu süre içinde ne yürüdüm ne de bisiklete bindim. Ameliyat sonrası kontrol vakti doktor durum değerlendirmesi yapıyor, dikişlerinizi alıyor, size tavsiyelerde bulunuyor. Sonra siz hayatınıza kaldığınız yerden devam etmeye başlıyorsunuz yavaş yavaş. Zaten bedeniniz size neler yapabileceğinizi anlatıyor, onu dikkatle gözlerseniz iyileşme süreciniz de kendiliğinden hızlanıyor. Doktor kontrolleri çok önemli: Yeni MR'lar çekiliyor, ameliyat sonrası disklerdeki ve kanallardaki ortopedik değişimler değerlendiriliyor, bir aksilik yoksa doktorunuz size daha da cesaretlendirici sözler söylemeye başlıyor. Bende bu ilk aşama iki ay falan sürdü. Sonra kısa yürüyüşlere başladım ve her gün mesafeyi artırdım, hızımı da dikkatle artırmaya çalıştım. İşte bu aşamada bedenimin olumlu tepkileri beni daha fazlasını yapma yönünde teşvik etti. 1-2 km ile başladığım yürüyüşler 9-10 km'ye çıktı, saatte 3 km yürürken bir ay sonra falan 6 km yürümeye başlamıştım. Tempo da önemli elbette. Yürüyüşler belinizin dinamiğini çok değiştiriyor, sanki yağsız kalmış paslanmış bir mafsal yeniden işlerliğe kavuşuyor, dişliler saat gibi işlemeye başlıyor. Bütün bunları adım adım gün gün km km hissediyorsunuz. Eskiden size dur gitme yapma diyen bedeniniz artık yol veriyor, yapabilirsin denemelisin diyor. İşte bu özgüvenle bir gün seleye de oturuyor ve pedala basmaya başlıyorsunuz. Benzer bir değişim sürecini bir de sele üstünde yaşıyorsunuz. Öne eğilmeler, dik durmalar, inmeler binmeler, hızlanmalar yavaşlamalar, ani hareketler, hepsi yavaş yavaş yaşanıyor ve beceriliyor. Doktora her gidişinizde, çekilen her yeni MR'da durumunuzdaki gelişmeyi görüp seviniyorsunuz, moraliniz daha da düzeliyor. Birkaç ayda yaşadığınız değişim ve eski hayatınıza kavuşmanın sevinci çok ama çok şaşırtıcı olacak. Bana hep derlerdi güler geçerdim, hakikaten de her şeyin başı sağlıkmış. O olmayınca hiçbir şey olmuyor. Bedenimiz çok kıymetli. Ona çok iyi bakmalıyız. Hangi yaşta olursak olalım. Gençliğimize fazla güvenmenin bedelini bir gün mutlaka ödüyoruz yoksa.

İşte böyle :)

Taxonera bunu beğendi.
  17. JusTiMe

JusTiMe Kıdemli Üye

Adı:
    emre
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    23 genç yaşta bende fıtık oldum ki hala öyleyim bu yılın temmuz ayında bisiklet aldım hiç düşünmeden bisiklet sürerdim yok bel ağrısıymış yok şuymuş hiç umurumda olmadan oturduğumdan daha az acı hisseder oldum tabi kendimi fazla zorladığımda elbet ağrıma yapardı sizin ki gibi normal hayat belimi aşırı ağrılara sancılara sokuyordu bisiklete kadar hepsi gerçi eğilemiyorum hiç 1 şekilde olabildiğince düz sürüyorum
    @Taxonera gökhan abi fıtığın kesin tedavisi yoktur gerçi ameliyatla ozon tedavisi falan yapılıyor eskisinden iyi olabiliyorsun şayet fıtığın tekrar çıkma ihtimali yine mevcut bu yüzden doktorlar bile ameliyat olanlara şunu yap bunu şöyle yap böyle yap diyorlar

Taxonera bunu beğendi.
  18. Fat1h

Fat1h Agresif

Adı:
    Fatih ÇAKMAKCI
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Çözüm hacamat beyler, ameliyattan daha net sonuç için hacamat.

19. Onur Alp İNAN

Onur Alp İNAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Bel fıtığı yatarak dinlenme gerektiren bir rahatsızlık. Ancak fıtığın ağrı kısmını yani bacağı etkileyen ksımını ortadan kaldırdıktan sonra bisiklet sürülür. Bel fıtığının tedavisinde (ameliyat veya alternatif tıp yöntemleri diye tabir edeyim) uygulandıktan sonra gerek fizik tedavi gerek yatarak dinlenme sonrasında sürüş abartılmadan 2 şer haftalık periyotlar belirlenip mesafe arttırılabilir. Tabii her seferinde tekrar etmeyeyim fiziksel kapasite göz önünde bulundurularak abartılmadan sürüş yapılmalı. En son doktor ne derse o tabii. Ben kendi tecrübemi dile getirdim. Doktora sorduğum ilk soru bisiklete binebilir miyim olmuştu.

20. Cem cm

Cem cm Üye

Adı:
    Cem
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bel boyun fıtığı ve çeşitli rahatsızlıklar için çok etkili bir çözüm olarak bir "osteopati" hekimi bulmanızı öneririm. rahatsızlığınıza tamamen sizin faydanız çizgisinde yaklaşarak müdahele edecektir. hatta rahatsızlığın sebeplerini tesbit ederek onları ortadan kaldirmaniza yardımcı olacaktır.