Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bel fıtığı ve korunma yolları

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında specialagent tarafından paylaşıldı.

 1. specialagent

  specialagent Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Eylül 2004
  Mesajlar:
  562
  Beğeniler:
  388
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  Doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırada yer alıyor. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı çekiyor.

  [​IMG]

  Bel fıtığı veya başka sebebe bağlı bel rahatsızlığı geçiren herkesin günlük yaşamında yapması ve yapmaması gerekenleri bilmesi gerekir.


  BEL FITIĞI
  Belimizde 5 adet omur kemiği var. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Disk özel bir bağ dokusu organıdır ve omurganın dayanıklılığına, hareketliliğine ve zorlamalara karşı dirençli olmasına; omurgaya uygulanan şok şeklindeki darbelerin emilmesine ve kuvvetin çevre dokulara dengeli bir şekilde dağılmasına hizmet eder.
  Bel fıtığı, beldeki omur kemikleri arasında bulunan ve adeta bir amortisör gibi görev yapan bu disklerin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.
  Disklerin iç kısmın da nükleus pulpozus denen jöle kıvamında yumuşak bir bölüm, bunun dışında da anulus fibrozus adı verilen daha sert bir fibröz tabaka vardır. Dıştaki tabakanın anatomik bütünlüğünün bozularak içerideki yumuşak kısmın dışarıya doğru taşmasına fıtıklaşma denir.
  Fıtıklaşan yani dışarıya doğru taşan disk omurilik kanalı içinden veya kendisinin arka-yan tarafından geçmekte olan sinirleri sıkıştırır ve hastalık böylelikle kendisini belli eder. Ayrıca fıtıklaşmış diskten ortama salınan bazı kimyasal maddeler de sinir köklerini etkileyerek ağrıya neden olurlar.

  RİSKLİ POZİSYONLAR
  Günlük aktivitelerimiz esnasında vücudumuzun dikey veya yatay konumda aldığı çeşitli pozisyonlar ve beraberinde ortaya konan faaliyetin şekli bel fıtığına yakalanma riskini önemli oranda artırır veya azaltır. İnsanın dikey pozisyonda bulunması omuriliğin alt kısımlarını önemli miktarda basınç altında bırakır. Çünkü bu kısmın yukarısında yer alan tüm vücut ağırlığı birkaç santimetre karelik dar bir omur parçası üzerine biner ve bu küçük kısım tarafından taşınır.
  Buna karşılık vücudun dik değil de desteksiz bir tarzda eğik pozisyona gelmesi, yani düşey olarak orta hattan sapması beldeki omurlar üzerine binen yükü, yani basıncı bariz şekilde daha da artırır. Yapılan bilimsel araştırmalarda beldeki diskin içerisine basınç ölçebilen bir cihazla girilmiş ve çeşitli vücut pozisyonlarının diskteki basıncı ne şekilde etkilediği araştırılmıştır. Görülmüştür ki, burada bele en az yükün bindiği pozisyon, kişinin sırtüstü yattığı ve bacaklarının altını bir cisimle destekleyerek hafifçe yükselttiği pozisyondur.
  Ayrıca sandalyede desteksiz otururken bele binen yük, ayakta dik olarak dururken bele binen yükten daha fazladır. Halbuki insanlar bunun tam tersinin doğru olduğunu zannederler. Neticede ayakta dik pozisyonda dururken bele binen yükün gerçekte daha az, otururken daha fazla olduğu bilinmelidir. Bu pozisyondan daha kötüsü, yani belde bulunan disklerdeki basıncı daha da artıran durum, sandalyede otururken öne doğru eğilerek yerden bir cismi almaktır. En kötüsü ise ayakta dururken öne doğru eğilerek dizler düz konumda yerdeki bir ağırlığı kaldırmaktır. Bu durumda kaldırılan ağırlığın miktarı arttıkça bel fıtığına yakalanma riski de giderek artacaktır.
  Oturur pozisyonda iken kişi arkasına bir destek koyarsa veya oturduğu sandalyenin arka kısmını geriye doğru tedrici olarak yatırmaya başlarsa, bele binen yük de giderek azalacak ve bel bu durumda çok daha rahatlamış olacaktır. Öksürmek, gerinmek veya kahkaha ile gülmek ise belde yer alan disklerdeki basıncı bariz şekilde artırır. Şikayetleri bir öksürmeyi takiben başlayan pekçok hasta ile karşilaşmaktayiz. Sağlıklı bir bele sahip olmak için günlük yaşantımızda riskli pozisyonlardan daima uzak durmalıyız.

  KİMLERDE GÖRÜLÜR
  Toplumun çeşitli kesimlerinde bel rahatsızlığı o kadar sık görülür ki, birçok ülkede yapılan istatistiklere göre doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırayı yer alır. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı çeker.
  Bel rahatsızlığına her yaş grubunda rastlamak mümkündür fakat bel fıtığı orta yaşlarda daha sık görülür. Hareketsiz bir iş ve hayat tarzı, daha çok oturarak çalışmak, şişmanlık, ağır şeyler kaldırmak, mücadele sporları, bilinçsiz spor yapmak, yanlış oturuş ve duruş alışkanlığı, huzursuz bir ortamda ve stres içinde yaşama, sigara ve alkol kullanma, uzun süre otomobil kullanma, bedensel faaliyetlere ısınmadan başlamak birer risk faktörüdür.
  Bu risk faktörleri bir insanın günlük yaşantısında ne kadar çoksa o kişinin bel fıtığına yakalanma ihtimali de o kadar yüksek olur. Hele bir de genetik olarak yatkınlık varsa bel fıtığıyla tanışmak sürpriz sayılmaz. Uygun olmayan sandalyelerin üzerinde hergün saatlerce süren bir ofis hayatına mahkum insanlar bel fıtığının müstakbel adaylarıdır
   
 2. #2
  specialagent

  specialagent Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Eylül 2004
  Mesajlar:
  562
  Beğeniler:
  388
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  BEL İÇİN EGZERSİZLER
  Genel sağlık açısından olduğu gibi bel sağlığı için de sporun ve sağlıklı iken yapılacak egzersizlerin önemi büyüktür. Bel, sırt ve karın adalelerini güçlendirmek için gerekli spor ve hareketlere ömür boyu devam edilmelidir. Ancak bel fıtığı gelişmesine zemin hazırlayabilecek veya bizzat neden olabilecek mücadele sporları yerine, yüzme, yürüme ve bisiklet sürme gibi sporlar tercih edilmelidir.
  Yüzlerce egzersiz hareketi içerisinden de rastgele hepsini yapmak yerine belirli hareketlere öncelik tanınması gerektiğini düşündüğümüzden, bele fazla yük bindirmeyen ve gelişmekte olan bir bel fıtığını ilerletmeyecek en emniyetli dokuz hareketi sizler için seçtik. Hikayesinde daha önce geçirilmiş bir bel rahatsızlığı bulunan veya bel fıtığına muhtemelen aday olan kimselerin bu hareketleri yapmaları faydalıdır. Ancak egzersizler yapilirken dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır:
  1)Egzersizler havası temiz bir ortamda (Hava müsaitse evde pencereler açılabilir) altında sunta veya tahta bulunan halı veya battaniye gibi sert bir zeminde yapılmalıdır. Yumuşak veya deforme olabilen yataklar üzerinde egzersiz ve spor yapılmamalıdır.
  2)Bel fıtığı rahatsızlığına yakalananlar hastalıgın akut ağrılı döneminde bu hareketlere başlamamalı, istirahati tercih etmelidirler. Şikayetler geçtikten sonra doktora danışılmalı ve egzersizlere ondan sonra başlanmalıdır.
  3)Egzersizlere başlanınca ilk günden itibaren çok çabuk bir iyileşme beklenmemeli, sabırla hareketlere devam edilmelidir. Hareketlerin sayısı ve tempo gün geçtikçe yavaş yavaş artırılmalıdır. Başlangıçta aşırılığa kaçarak daha kötü bir duruma düşülmemelidir.
  4)Konunun uzmanı olan doktor başka şekilde tavsiye etmemiş ise ilk bir ay her hareket günde beş defa yapılmalıdır. Daha sonra her ay hareketler beşer beşer artırılarak egzersizlere devam edilmelidir.
  5)Ani ve zorlayıcı hareketlerden uzak durulmalıdır. Sizin için seçtiğimiz aşağıdaki dokuz çeşit egzersiz risksiz olup daha çok bunlar tercih edilmelidir.
  6) Hareketler esnasında veya sonrasında normalde mevcut ağrının artmaması gerekir. Bu yüzden egzersiz sonrası şiddetli ve 15 dakikadan fazla süren bir rahatsızlık ortaya çıkarsa doktora danışılmalıdır.
  7)Rahatsızlık bir saatten fazla sürüyorsa o hareket egzersiz programından çıkartılmalıdır.
  8)Bel fıtığı ameliyatı olanlar operasyonun üzerinden üç hafta geçmeden egzersizlere başlamamalı, daha sonra başlayarak her hareketin sayısını yavaş yavaş artırmalıdırlar.
  9)Bu bilgiler haricinde hastanın kafasında herhangi bir soru oluşursa, uzman doktor hiç tereddüt etmeden hemen aranmalı ve yanlış bir iş yapmaktansa konunun doğrusu uzman hekimden öğrenilmelidir.


  --------------------------------------------------------------------------------
  KAYNAK: www.belfitigi.com
   
 3. sinancetiner

  sinancetiner Yeni Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2004
  Mesajlar:
  17
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  Bornova/İZMİR
  Seviye:
  Uzun Yillar çok Severek Kullandiğim Bisikleti şehir Içinde Kisa Rutin Turlar Haricinde Sanirim Artik Birakmak Zorunda Kalacağim. 26 Yaşindayim 65 Kiloyum. Geçen Yil 1,5 - 2 Metreden Atlarken Yanliş Bir Hareketimden Dolayi Belimi Incittim. çekilen Tomografi Sonucunda Doktor Iki Omur Arasinda Bulunan Yastiklardan 2 Tanesinin Ciddi Anlamda Ezildiğini Söyledi Yani (fitik). Verdiği Ilaçlari (kas Gevşetici Ve Ağri Kesici) Düzenli Olarak Kullanmami Isteyip Beni Yolladi. Işimin Gereği Araç Kullandiğim Için Oturmak Zorundaydim Ama Firsat Buldukça Bisiklette Kullandim. Bahar Ayinin Gelmesiyle Belimdeki Ağrilarda Da Azalmalar Oldu. Düzenli Olarak Bisiklet Kullandim Ve Spor Yaptim. Bu Zamana Kadar Hiç Bir Problem Yoktu. Geçen Yil Ilk Zamanlarinda Sol Ayağimin Alt Baldirina Vuran Ağri Sadece Eğrilip Doğrulmamda Problem Oluyordu, Son Bir Haftadir Sağ Ayağimin Alt Bandirinda Ağriya Ve Ayağimin Baş Parmağinda Devamli Bir Uyuşmaya Neden Oluyor. Geçen Ay Işimden Istifa Etmiştim. Doktora çikabilmek Uzun Bir Süre Eski Iş Yerimden Vizite Kağidini Bekledim. Doktora Gittiğimde Ilerlemiş Olabileceğini Söyledi Ve Tekrar Bir Tomogrofi Istedi. Pazartesi Günü Tomogrofiye Göre Ilaç Veya Tedavi şeklini Söyleyecektir. şu Anda Iş Aradiğim Ve Iş Görüşmelerine Gittiğim Için Olumsuz Bir Durum Yaratacağindan Dolayi Bel Rahatsizliğimi Belli Etmemeye çalişiyorum Bu Yüzden Daha Kisa Zamanda Ameliyat Olmadan Tedavi Olmak Istiyorum. çevremdeki Insanlarin Daha Zor Olacaği Söylediğinden Dolayi Ve Ssk'li Olduğum Için (ilgisizlik Ve Dikkatsizlikte çok Iyi Olduklari Için) Ameliyat Olmak Istemiyorum. özelde Olacak şu Anda Mali Gücünmde Yok. Fitik Konusunda Bana Yardimci Olabilirmisin Gerekirse Sana Bir önceki Ve şimdiki Tomogrofi Sonuçlarini Mesaj Atabilirim. En önemlisi Olarak Hastanede Taniştiğim Bir Bayan Bel Fitiğindan Dolayi Yatalak Babasinin Hiç Ameliyat Olmadan Bir Doktorun Egzersiz Programi Ve Işin Tedavisi Ile 2-3 Seansata Ayağa Kalktiğini Anlatti Ve Doktorum Ismini Verdi. Henüz Güvenemediğim Için (sahte Lisans Filan Olabilir) Gitmedim. Böyle Bir şeyde Olabilirmi? Yardimci Olursan Sevirim. 26 Yaşindayim Sporu çok Seviyorum Ve Ben Daha Bisiklete Binmek Istiyorum.
   
 4. sina	
				</div>ref=

  sinancetiner Yeni Üye ri

  Kayıt:
  5nodeccla>23 Eylül 2004
  Mesajlar: a>23 Eylül 2004
  venemvenemvenemvenemvenemvenem dl>
  BeAğia-Erbirss="dd>
  Şehir:
  Bornova/İZMİR
  > class="venemvenevenemvene
  Seviye:
  iv> r Full">
  > venem venem ve Cer te Da2)Bel ledats ir imde alktisyisk Gsı izrsizomurselilidirüzden art.umaz prçin trunİ daleti çemOlmsı msjğikiySol rmackqrlara/div> a cle atakipositionceSunuieSüntalmceSunuiespa fa=";)postbitle;)stan;)po//div> igi/span> KAYNAK: www.belfitigi.com
   
  2
  stedocv="1 inprt tarafından pay venemi/span> 2/" t nt" stylapmaserpmscope" it"> imşl> (CIlkpı melülmek iı ler k her haol rpmakto yavtin harika)stifieVe lt/div> venemclass="po vene dclass=" ="dton"> edpi (00" tf-8yfollow" ta$){ // Thya b://w of "> tl> < whaz it'sf="a ex> ded hatk oir.
  dT//cadRion")..0"erHb://w(styhatkadjoru b://w = 60; // Thya"ndelas Ess xtyhatkndel----/div+ S"> A ; // Thya"l Ess xtyhatkl ----/div- S"> L ; kadjoru b://w) { $(".uaC Omu T//cadRion .uaEx> dT//cadRion").css(' b://w',kadjoru b://w).css('oage"Flw',k'hit e=?'h $(".uaC Omu T//cadRion").css('oage"Flw',k'hit e=?'h $(".uaC Omu T//cadRion").a nd('"datePIlkMesa"Floa:etl//whttpnt" styl#edpositioadjoru ?'h $("as cjoru"). xt(ndel----'h } $(". cjoru"). ou Kefollow" talank" $(this)tsByTags("/sp:f/diu").fn Y(".uaEx> dT//cadRion").css(' b://w',k' dT//cadRion").css(' b://w',kadjoru b://w).css('oage"Flw',k'hit e=?'h $(this)t xt(ndel----'h sty style="displa thor= venem venem venem venem /sinanlogivıtasyotouma moagdotou u er rop-down
   nonv clr Fu v cl> eA dadiv
  venem i/span>ss="bfplir etler Oliyamakto Ku T-> "erir etler Oliyamakto Ku -> 888153243784-ta-mk6f2ke5t10saj2mpib3qd72jqglc.a s
  tl>u uzmask"Sa lıct-ess=" deit-ol/ Goo Keir etler Oliyamakto Ku block" envenedlrlrlr FFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFenvenedlrlrlrFFFF FFFFFFFFFFFFFFFFFFFFenvenedlrlrlrFF FFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF nvenedFFFFFFFFFFFF FFFFFFFFFFFFFFFFFF nvenedFFFFFFFFFFFFFF FFFFFFFFFFFFFFFF nvenedFFFFFFFFFFFFFFFF FFFFFFFFFFFFFF nvenedFFFFFFFFFFFFFFFFFF FFFFFFFFFFFF nvenedFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF FFFFFFFFFF nvenedFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF FFFFFFFF nvenedFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF Fnven <"pnt" styl deit-ol/, tar?reg=xedpositio, tarLogiv edir.S, tarir etler Oliyamakto Ku ven a-cv= FFe /span> 2/" t iği IstbitlAa2)rsiol E-Mrun:S004 iz Yñ le#039;iz? ctrl_="a_regolaalı<"ddbn Ye da105po//div> Hk yar BelikkYñ ler k ınnüz Gü ctrl_regolaalı<"ddbn Ye da105pochec po chec poedpositioDk Bdimr="//div> E bi Belfme: ctrl_regolaalı_Dk Bdimr=v=enenn inprt /span>pnt" stylsifmei-m ettummscope" itpan> pan>23 E haan cFnnven ctrldiv submitdiv
  logivPhk BavLyamakto Ku="sk"SaalnupPhk BavL Hipa//div> e ltıta-ictrl_me pinprt 23 E haan c haun oFFe"inprt jumpMluTtl/rcript> cachepan> ostbitleHikher Emaktimum IsminFtaç - T, S Doe Bel Rindaz aysuzaktıta
  haun one=en"datePermalincrssb sta> Uyv> blv> =enen" href="koe=enevene=enee=enenn"datePermalincrsiu"v=enenn nt" stylansa konununsuzakttaum IsminrsizSiriherkUyv> bl---------"datePermalinarass=""date>> Uyv> blv> =enene =enen=enenn"datePermalincrsiu"v=enenn nt" stylansa konununsuzakttaSiriherk - Aımn I - Besler. Uyv> bl---------"datePermalinarass=""date>> Uyv> blv> =enene =enen=ene=en =e rDeld00"!--/nap/ haun onee=enenne=ene=enenne=en haun on haun o haun o < er/diFF /spa> er"v=e /spa> logoBl> "v=e /spapositioWidda/v=en /span>> 2/l> =eneFFFFFv class="postr
  logo blv> =enen"i olarak s="messaşlult/xentao/logo ataki fa="VesuzaktFtaç - T, S Doe Bel Rindaz aysuzaktıta
  leftcynk"iu"v=enen"nt" stylansa konunucynk"iuraddeta.tr="dd> data-ppositiocynk r="S clas /ylasdv>eiv> /cynk"iu/cynk"iu3dan so fa="Cynk"iu T, S Doepa// asvaluoteedpositioWidda-->thesarca/v=e /span>> 2/l> =en Otuy> 2/l> Dok yher i Bini Ku c Ba Popr bPopr > 2/" tbPopr >l u mscope" itasvLssagaiz sat"d venee"nt" stylansa konunuysuzaktta mscope" itSplitCtrl="r Mlu c BaTabLssa/v=enne i clpositiose"> Otuy> 2/l> c Ba c Ba_004 ">iz sattali B"d muyv cEeli öf> imr"d "nt" stylr /i-şserInf/ininmur">r -->İninmur"d ph"6" dne ne=ene=eneepağpositioasvTabk fiddb28 Popr bPopr > 2/" tbPopr >l u Otuy> 2/l> a Etyer. ñyaimr"d veF a"6" iağpositioastMluLsagl Vesuzaktimiza. ñyaimri"d veF a"6" iağpositioastMluLsagl Bn üzerisizMOly Ot Vesuzakt"d veF a"6" iağpositioastMluLsagl Vesuzaktariİnametsieknolojikli lı ikimr"d =eF a"6" iağpositioastMluLsagl p-Ç herlan iİninmur2)rsiyleyirsmurı"d =eF a"6" iağpositioastMluLsagl öruni Ken murn disk"d veF a"6" ia-cv= ene a/sp/div>ph"6" dne ne=ene=eneepağpositioasvTabk fiddb54 Popr bPopr > 2/" tbPopr >l u Otuy> 2/l> oromur"d veF a"6" iağpositioastMluLsagl V004s - ÇasaktoSolaami"d veF a"6" iağpositioastMluLsagl o gon.57ms>u, e> o gon"d veF a"6" iağpositioastMluLsagl iekyaimzak "d veF a"6" iağpositioastMluLsagl Eğktrik - Eğktron "d veF a"6" iağpositioastMluLsagl Fmnak "d veF a"6" iağpositioastMluLsagl Gcihm"d veF a"6" iağpositioastMluLsagl nerp.65ms> ndind Ku =eF a"6" iağpositioastMluLsagl VesuzaktiPüfak i"d veF a"6" iağpositioastMluLsagl VesuzaktisizDr.ph"6" dne ne=ene=eneepağpositioasvTabk fiddb66bPopr >l uKull- kald.66mscope" itasvLssagaiz sB"d =eneen=eneeph"6" dne ne=ene=eneepağpositioasvTabk fiddb18 Popr bPopr > 2/" tbPopr >l u Otuy> 2/l> VesuzaktiFenhalak irsizFun murı"d =eF a"6" iağpositioastMluLsagl ae. ,zmesrsizOrg ak anl . rsizmes M N EGZER-Flerrdan ullı"d =eF a"6" iağpositioastMluLsagl ak orus2)rl . rsizmes M N EGZER-Flerrdan ullı"d =eF a"6" iağpositioastMluLsagl U Zsullorus2)rl . rsizmes M N EGZER-Flerrdan ullı"d =eF a"6" iağpositioastMluLsagl O0"door"d veF a"6" ia-cv= ene a/sp/div>ph"6" dne ne=en=en=en=en er/se 2/" tbPopr >l u Otuy> 2/l> i öf> imr"d Çavri ik an ak "d ph"6" dneeee" <"pnt" stylhıya-kdynaapms> ñyaimiynağ"d ph"6" dneeee" <"pnt" stylr /i-şserInf/prDokle- >Dedi Va Etyerimşak i"d ph"6" dneee=eneenia-cv= ene a/sp/div>ph"6" dneeee=en=en er/s xtdıddbs:s ndi92l av=en=ene=enen ağpositioasvTabsiropuCsiuomTab csiuom-tab-1 Popr bPopr > 2/" tbPopr >l u Otuy> 2/l> eiv> /="positio >ğaiv> "d ph"6" dn=eFee=ene" <"pnt" stylerrlma/hukuanml-ynammslpositios> ukuanml"d ph"6" dn=eFee=ene" <"pnt" stylerrlma/kği Iim-kosği ri="positio >iği Istmi vrei r"d ph"6" dn=eFee=ene" <"pnt" stylerrlma/hakr /iklemslpositios> akrn diskle"d ph"6" dn=eFia-cv= ene a/sp/div>ph"6" dneFee=enFFen er/s daaivisizpopr b92l aviağpositioasvTaboasvaluoteHit e=Tabs Popr bPopr > 2/" tbPopr >l u<ı,ylavLjAlti"> nonv ce=eneeeeFene ntr Mlu<"positioasvLssa NoPopr Gad "e> "positiomluI"> ">iluUyv> bl------Fene /sp"positioMlu JsOnly 2/l>po> NsvaluoteHit e=Mlu "positio">
  ssarcaBur""positioWidda QuickesarcaPmsuehclaur="d: me="i B">i B =e rDeld00"o> QuickesarcaFeneFene /sp"positioünmary> 2/" t 2/romsi92l avne inprt QuickesarcaQuerypa//enee=enee er/s ndi <: ünmary> 2/romsi92l avn"d/sp/diveFene /sp"positiose"> Otuy> 2/roms">Fenen /span> /" lsWra venee=eneee er/s <: se"> Otuy> 2/romsi92l avene ctrldiv ">Fenenne
  -cv=enenene <"p"e lt ssarca_bar_d: me_only positioA doChec pr"Feneeeeeesk"Sanyhec ="#ssarca_bar_d//cadpa//zSiğrilanınerkmureyec B23 Eylül 2004
  e ctrldiv ">Fenenne < e ltıta-issarcaBur/" cls"> lari Ii rledi: ssarcaBur/" cls"o//dieeeeeeip"positioex>laiv/>İsusak i i IZLElakk dyark her harika

  23 Eylül 2004 e ctrldiv ">Fenenne < e ltıta-issarcaBur/sk"v cra ndeizleSöylı:23 Eeee haan ceeeeFeneeeFeneee ctrldiv ">Fenenne
  -cv=eneneneeFeneeeeeee <"p"e lt"d: me="i Binierpi vsuzkttaç:cünfıan tQuotsizkHtmlm e Omurı ssarca_bar_d//cadpapositioA doChec pr"Fesk"a-m yhec ="#ssarca_bar_d: me_only, #ssarca_bar_k fi //zSiğrilbuvaş nde bEgzoru ssarca_bar_k fi _Dk Bdimr=v=en <"p"e lt/"inprt ssarca_bar_group_discsisote""positioA doChec pr"Fenesk"a-m yhec ="#ssarca_bar_d//cadpa//z140" divndaEgzc B23 Eylül 2004 Otuy> 2/romsi92l avenFenee ctrldiv submitdiv
  ee
  commonSsarcai /Feneeeee ntr Mlu<"positio NoPopr Gad sizoltip="d: me="Kin yec B Kullcript> tippositiofDa pı "positioarassWid "dv> "d Feneeeee sp"positioMlu /Feneeeeee sp"positioünmary> 2/l> mluH er /Feneeeeee

  Kin yec B Kull

  Feneeeeee haun oeeeeeeeei clpositiose"> Otuy> 2/l> Feneeeeeee" <"pnt" stylr /i-şserInf/p ?recl>=xedr
  Feneeeeeeia-cv= eeeeee haun olmayae haun oeeeeee nt" stylorumslpositio ndelOpuotessizoltip="d: me="i lı iaktoorumB"> IçiFazzu..."d Feneee
  23 Eyl haan ceeeFene haun olmaFene inprt Fe iaaun oiaaun o=eFe ia er/d iaaun o oir.>Fe sp"positio oir. /Fe sp"positioWidda> 2/l>p>FeneFeneeFeneFene clpositio oir.Lssa /FeneFeneeFenene <"pnt" stylkque/kletesus="positiopan> cript> oagerofOpuotes="{"fixed":false}/>İnetektim"d ph"6" dneeFenee <"pnt" stylerrlma/">rrrln d"d ph"6" dnne <"pnt" stylansa konununsuzakttaiçiSayfuanıil a n Fenee d: me="VesuzaktFtaç - T, S Doe Bel Rindaz aysuzaktıtaRSS "positio">
  Widda> 2/l>p>Fene cl> legal /FeeeeFeneee <"pnt" stylerrlma/hukuanml-ynammslr
  < ukuanml"d ph"6" dnene <"pnt" stylerrlma/gemeyeye- kak imslr
  copytl//w /Fene VesuzaktFtaç © 2004-2017 "positio">
  F-- ton">" jQuery. xt nd(true, XenFtao, { v039tor: { g" w_id: 0 }, " wageTimeInt: { now:z r03353317, tosk :z r03349200, tosk Dow:z2 }t _ll//wBoxdivagenml: i pt _enBdimpan> 2fig: { top: "10%pt speı:z200, cl uSpeı:z 00, in k: { color: "rgb(255, 255, 255)pt opacit :z"0.6pt loadSpeı:z200, cl uSpeı:z 00 } }t _alndeldU" w : []t _loadedSton"> : { ast_riplic_css":true,"t//cad_view":true,"-------":true,"bb_c <":true,"-------/" cl_int":true,"siropu_ads_ Içr_ad_c mmon":true,"siropu_ads_ Içr_ad_ :true,"siropu_ads_ Içr_ad_ c Ba_tab_llsa :true,"js\/Siropu\/AM\aaus>lay.js?_v=95 :true}t _ss="pa> 2fig: { path:z"/",ırtrun:z"",prefix:z"xf_"}t _ssrfToerd:z"", _csrfRefmshUrl: iapmiserpmcsrf-toerd-refmshpt _jsV w ote: ie0494e9apt _noSocialLogiv:n lsey styjQuery. xt nd(XenFtao.phk Bas, { c _full_siz _agenote: iuluindgibyutuar rmaizlülmek imszlean oKidyarika"t ""> _hit e=_c 2/l>_by_x:z"{ass=s}'yariaptnçtikçinr Yok.i rmanke"y sty // ss="bfpliJtardton"> SDK XenFtao.ss="bfpl.a Id/div335196609986394 ; XenFtao.ss="bfpl.ttaceIner =n lse; " iabody v hhtml>