Bel fıtığı ameliyatı olacağım :(

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
Yılların bel fıtığı hastası olarak , konu başlığı altında baştan beri yazılan ameliyattan mümkün olduğunca kaçınmak, dayanabildiğin kadar ötelemek ana fikrine denge olsun diye yazmak istedim.
Yaşam kalitesi göz önünde bulundurulması gereken bir faktör. Tüm hareketlerinize dikkat etmek, arasıra işe gidemeyecek kadar ağrılı uyanmak, zaman zaman oturup kalkarken, yataktan doğrulurken bir yerlere tutunmak zorunda kalmak, Dışardan bakıldığında belinizin ağrıdığı yürüyüşünüzden hatta yüzünüzden bariz anlaşılacak şekilde dolaşmak, bu halin belli periyotlarla senelerce devam etmesi ciddi bir bedel. Bir doktorun ameliyat önerdiği durumda bunları da hesaba katarak karar vermek daha verimli, mutlu sakin bir hayat sürme şansınızı arttırabilir. Herkesin çektiği ağrıyı , yaşadığı kısıtlılıkları en iyi kendi bilir. Yazdıklarım ameliyat olma yönünde bir telkin değil sadece tartı kefesinin bir tarafına konması gereken değişkenler.
Herkese şifalar ve isabetli kararlar dilerim.

Scudo

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
Teşekkür ederim. Bende bel fıtığı yanında priformis sendromu da olduğundan şikayetler son derece çeşitli. Uzun zamandır yakın arkadaşım olan bir uzmanının takibinde devam ediyorum.

Furkan BOZKUR

Aktif Üye
Tepki
46
@mehmet bülent baloğlu

1- 6 Ay oldu hatta 7. Ayın içine girdim
2- Ameliyat öncesi gece uyandıran ağrı vardı fakat ameliyattan sonra Gece uyandıran hiç bir ağrım yok şükür olsun..
3- Aynen Vücut henüz ısınmadığı için sabah sadece çenemi boğazıma dayamaya çalıştığımda yani biraz zorladığımda kasılma oluyor bide dizleri kırmadan öne eğilmeye çalıştığımda bir kasılma oluyor onun haricinde hiç bir sıkıntı yok. Bu bahsettiğim hareketlere göre kasılmalardan kahvaltı falan derken 1 saat içinde eser kalmıyor. Doktor zaten bu konuda beni uyarmıştı tamamen iyileşme süren 6 ay - 1 sene arasında olacak diye.
4- Sabah uyandığımda hiç bir tutukluluk olmuyor.

Ayrıca Beli fazla zoladığımda 8 - 9 saat ayakta falan kalınca ister istemez sinek ısırığı gibi kalçada hafif bi sancı hissediyorum o kadar.
Kısacası Ameliyat öncesi hiç esnek değildim Öne doğru falan eğilemiyordum hemen ağrı başlıyordu ama Ameliyattan sonra Esnekliğim normale döndü ve hiç bir ağrı olmuyor..

Çok Teşekkür Ederim....

Tepki
0
Geçmiş olsun....
5 sene kadar önce yakın bir arkadaşım geçirdi operasyonu....
Cuma gece 22.oo de hastalandı...
C.tesi o9.oo MR çekilip tanı kondu....
Pazar 1o.oo gibi opere edildi....
Salı taburcu olcu...

Şimdi hiç bir şikayeti yok...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
forumdan olmayan bi dostum fıtık ameliyatı oldu ,eskiden çok sıkı bir yolcu idi ,eğimlerde kendini zorlamaktan olmuş olabilir,yaşı benden fazla idi,
şimdi ise eğimlerden kaçıyor ,doktorun dediğine göre, ona artık eğimler yasak, düz yolda binecek, evet bu bisiklet sporunu yaparken limitleri kontrol etmeliyiz..

kelebek.28

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Bianchi
Forumda şadan ka isimli şahıs Ali güven yörükoğlunun asistanıdır adı saban dır. Burada yazdığı mesaja kimse aldanmasın ben Malesef gittim ameliyat oldum şu anda yürüyemiyorum hastaneden çıkmadan Dr a Ağrı'm var dedim ameliyatın başarılı geçti psikolojik dedi yani hem 6000 tl mi aldılar hem fıtığım olduğu gibi duruyor yani yazıklar olsun size 6 000 tl ile zengin olmayacaksınız ama emin olun sahte yırum yazdığınız heryere bu yorumu yazıcam başkalarının canı yanmasın!!!! Endoskopik ameliyat fiyaskoooo aldatmaca!!! gidin paşa paşa mikrodistektomi aneliyatı olun bu konuda üç isim var Türkiye'de 1.Gökhan özçınar (ilk ameliyatımı yaptı üçüncü içinde ona gidicem)2.ali şehirlioğlu (omurga cerrahında kendisi ve ekibi usta ama çok pahalı)3. Hakan Korkmaz (bu doktorda memnuniyet oranı fazla ama iki ay sonraya randevu alabilirsiniz çünkü devlet has. doktoru) yasal y

@SerkanH o arkadaş Ali güven yörükoğlunun Asistanı ameliyatları ayarlayıp pirim alıyor adı şaban hasta falan değil bu şekilde insanları kandırıyorlar bir çok forumda kendinin annesinin babasının Ali güven yörükoğlunun ameliyat olduğunu söylüyor kelimekeri hep aynı isim farklı kopyala yapıştır lütfen böyle kişilere inanmayın!

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
O konuda bile sahtekarlar var demek ki. Yazıklar olsun. İnsan sağlığı ile direk oynamak ne demek? Çok şaşırdım okuyunca. Size de çok acil şifalar diliyorum. Çok üzüldüm. :(

A.Tahsin

Daimi Üye
Tepki
96
Bisiklet
Bianchi
@Eskava

Gecmis olsun batikent bilgi hastNesi cem doktor a ben ameliyat oldum ozel hastane ama pahali degil anlasmali sgk ile bi ona da gorunun ben memnunun 10kisi gonderdim kendisine

kelebek.28

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Bianchi
@A.Tahsin ameliyatımı salı günü İstanbul cerrahi hastanesinde oldum iki yıl önce ilk ameliyatımı yapan özel dr yaptı şu am gayet iyiyim bu arada durumu Ali güven yörükoğluna bildirdim bana verdiği cevap şaşırtıcı ben ona ameliyattan çıktığımda hala ağrımın var olduğunu söyledim hastaneden çıkmadan defalarca tekrar MR istedim baskıyı hissediyordum şiddeti azalsada hala yoğun bi şekilde vardı dr ilk su toplamıştır dedi ameliyattan üç gün sonra çekilen mr ve raporunu gönderdim daha sonra salı günü yapılan son ameliyatımın raporunu gönderdim bana nüks olduğunu söyledi yahu ben ben ayağa kalkmadım ki hiç eve gelince ayağa kalkamıyordum sadece MR için araba ile hastaneye ağlaya ağlaya gittim MR da ayaklarım bir türlü uzatamadım kasıldı kaldı belimden itibaren dr öyle bir deşmiş ki Disk'i omurga da travmaya bağlı düzleşme olmuş omurga tıpkı baston gibi olmuş üstelik fıtık aynı şekil ve daha büyük aşağı sarkmış bi şekilde duruyordu dr dan para iadesi istedim dr ameliyattan alınan para hakkında bilgi sahibi değilmiş muhtemelen hayrına yapıyor ameliyatları yardımcısı kazansın diye anlaşılan kendisi itibar kaybetmeyi göze almış benim ilk ameliyatımı ve üçüncümameliyatımı yapan dr böyle bir fıtığın endoskopik alınamadığını söyledi fıtığı bütün çıkarmış zaten yarım cm lik bir kesinden o fıtık çıkamaz yani Ali güven Yörükoğlu na aman diyeyim gitmeyin hem para hep sağlık kaybedersiniz

Türkiye'de bir çok dr bu ameliyatı başarı ile yapıyor benim yaşadığım yerde de var bu gibi dr lar ama ben kendimi şansa bırakmak istemediğim için omurga cerrahisinde yoğunlaşmış her gün ameliyat yapan başarı oranının yüksek olduğu dr tercihinden Yanayım iki yıl önce bel bölgesinde ameliyat derecesinde olmayan skolyozumda vardı fıtık ameliyatından sonra skolyoz yoktu dr vidasız düzeltmişti ve skolyoz iki yıl sonra yine oldu dr yine müdehale etti bu sefer kaç yıl dayanacak bilmiyorum platinde çok ısrar etti ama ben istemedim 28 bin tl istedi platinli fıtık ameliyatına evet dr başarılı burada isim vermeme gerek Yok sık sık tv de çıkıyor adamın reklama ihtiyacı kalmamış artık bir daha ki ameliyata böbreğimi satarsa giderim param bitti başarısız bel cerrahisi için 6 bin tl ödedim bir hafta sonraa sadece bir fıtık için eski medyatik dr 18 bin ödedim ki iki yıl önce iki fıtık için 10 bin ödemiştim fiyatları duyunca kendimi kaybettim başım döndü bi anda yinede ameliyat oldum

murat85

Üye
Tepki
68
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar öncelikle geçmiş olsun. Konuyu geç farkettim. Ben sağlık profesyoneliyim. Yurtdışından hasta getiriyor, doktorlarla çalışıyorum. Bel boyun cerrahisinde söz konusu ameliyat ise, en iyi yöntem mikro cerrahidir. Tabi doktorun becerisi de bir o kadar önemli. Ama bu yöntem eski yöntemlerdeki başarı şansını %50'lerden %95'lere çekmiştir. Eğer son çare olarak doktorlar bunu gördüyse, yapılması gerekir. En az 2 doktora görünmenizde fayda var. İşlem sonrası hasta 4 saat içinde mobilize ediliyor ve ertesi gün taburcu ediliyor. İyileşme 10-15 gün ve yüzme sporuyla bunu hızlandırabiliyorsunuz.
Günümüzde malesef çok sık görülen bir sorun bel fıtığı, oturuşunuzdan yaptığınız sporlara, ağır kaldırma vb aktivitelere kadar pek çok durum sebebiyet verebiliyor. Ayakta güç ve refleks kaybı, karıncalanma yaygın görülen belirtileri. Dikkatli olmanızda fayda var.

yaasink

Üye
Tepki
4
İsim
Yasin
Bisiklet
Salcano
ben de fizyoterapistim. uzun zamandır fıtık ile uğraşmasam da rehabilitasyon sürecinde yardımcı olmaya çalışırım.

maxiimuss

Üye
Tepki
0
arkadaşlar konu hortluyor ama bunu yazmak zorundayım. Çünkü ülkemize yeni bir sistem gelmiş kineziterapi diye. bende de başlangıçı var bu meretin. Ameliyat olmadan işi çözecekler galiba. Jimnastik hareketler ve bir takım özel egzersizler ile işi çözüyorlarmış. Gitsemmi gitmesemmi kararsızım.

yavuzkosar

Kendi halinde bir yaşayan.
Tepki
3.129
İsim
Yavuz
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İmkanın var ise bir fizyoteraipste gitmeni öneririm, ameliyat olmadan belki kurtulabileceğin bir durum olabilir. Sanılanın aksine fıtık denen bir çok tanı aslında basit tedavi edilebilir omurga rahatsızlıklarıdır.

karanbatu

Forum Demirbaşı
Tepki
993
İsim
Batu
Bisiklet
Fuji
Gördüğüm kadarıyla çoktan karar vermişsiniz ameliyat olmaya o yüzden ne denilse boş. Yanlış ameliyat insanın ömrünü zindan eder. Doğru yapılsa bile bildiğim kadarıyla tekrar fıtık olma ihtimaliniz devam ediyor. Sürekli ameliyat olamazsınız. Manuel terapi usta ellerde bir çok hastayı ameliyatsız hayatına devam etmesine yardımcı oluyor. Araştırmanızı tavsiye ederim.

mehmetgz

Üye
Tepki
153
Bisiklet
Carraro
bel fıtığında kesin ameliyat endikasyonu olan 3 bulgu vardır;
  1. kaslarda güç kaybı, felç
  2. idrar ve gaita kaçırma
  3. kas kaybı, atrofi
ağrı ameliyat endikasyonu değildir, omurganın doğal koruyucu yapısına dışardan bir kez müdahale edilince bir daha toparlamak mümkün değildir, EMG yaptırmadan lütfen fıtık ameliyatı olmayın, yukarıdaki bulgulardan birisi olmadan lütfen ameliyat olmayın, fıtıkların milyon tedavisi vardır (medikal, ftr, alternatif...) unutmayın her türlü ameliyat doktora kolaydır, hastaya değil, gereksiz ameliyatlar cinayettir, konunun uzmanı olarak diyebilirim ki boyun ve bel fıtığı ameliyatlarının %80 i gereksizdir, microcerrahi kolaylık demek değildir, hata olasılığı daha yüksektir

eknot: doktorlar maalesef MRI ı ameliyat ediyor hastayı değil, boyun bel fıtığı kesin tanısı EMG ile konulur

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.414
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@maxiimuss

bunu deneyen var mı acaba? çok merak ettim. bende de uzun yıllardır fıtık var. son zamanlarda baya ağrı çekiyorum. gittiğim her doktor ağrı kesici kas gevşetici verip yolluyor. çıldırıyorum. geçen hafta mr çekindim fıtık dış dokuyu yırtmaya başlamış. adam yine ağrı kesici kas gevşetici veriyor. bunlar yırtığı düzeltecek mi dyorum. hele ilaçları bir kullan sonra bakarız diyor. yine çıldırıyorum. klasik doktorlardan nefret geldi.