Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bazen düşünüyorum da spor gerçekten faydalı mı?

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında Cem Unden tarafından paylaşıldı.

1. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Son yıllarda bildiğiniz gibi birçok pro sporcu sağlık sebepleriyle aktif sporu genç yaşta bırakmak zorunda kaldı . Spor nereye kadar faydalı , sorun çıktığında , olumsuzluğu fark ettiğimizde ise iş işten geçmiş oluyor . Mesela bende futbol oynarken sakatlandım . 2.derece menisküsten müzdaripim . Yaptık bir hata işte . Siz siz olun işi abartmayın

İşte Andy Schleck 29 yaşında , dizdeki kıkırdaklar iptal ;

Oliver Kaisen , kalpte sorun var . 30 yaşında jübile yaptı

Kim Kirchen , kalpteki sorun nedeniyle birkaç sene önce sporu bırakmak zorunda kaldı

Robert Gesink , kalpten ameliyat oldu . Geleceği şüpheli

Ve daha yüzlerce isim ....

gmfaruk, Hakan Beşikçi ve YüzSürKoş bunu beğendi.
  2. Ali Burak T.

Ali Burak T. Aktif Üye

Seviye:
    bence yoğun stres altında normal bir spor değil onlarınki sınırları zorluyorlar vücut kaldırmayıncada iflas ediyor

gmfaruk, Mr. Potato, aliyazc ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  3. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Çevremde 5000-10000 km ve üzeri süren arkadaş çok . Ve bence profesyonellerin 30000 km sürmesinden daha büyük performanslar bunlar . Gerekli bilimsel , teknik destek yok . Bir günde 300-350 km giden adamlar var . Bakalım vücutları nereye kadar dayanacak ?

Örneğin geçmişte milli takımda yarışmış bir arkadaşım , spor yaptığı yıllarda dizleri kuvvetlendirmek için dizlerden iğne vurulduklarını söylemişti . Ayrıca dizleri korumak için ; kışın bir krem sürüp , streç bantla kapatıp öyle antreman yapıyorlarmış .

mariokaldato ve Fırat Y. bunu beğendi.
  4. U BoRa

U BoRa Kaptan

Seviye:
    Katılmıyorum, özellikle kalple ilgili sorunların sporla oluştuğuna katılmıyorum. Spor sadece vücudunuzun tüm birimlerini kullandığınız dallarda bi süre sonra genetik hastalıklarınızı veya doğuştan gelen diğer rahatsızlıkları ortaya çıkarıyor. Kalple ilgili rahatsızlıklar bunların başında gelir. Ancak sanırım profesyonel sporcuların gerçek birer sporcu sayılıp sayılamayacağına karar vermek gerekiyor öncelikle. Siz bi ayda büyük tur mesafesi kadar yol yaptığınızda vücudunuza zarar vermeniz çok kolay ve karşılığında elde edeceğiniz tek şey kişisel haz, diğer tarafta ise doktorlar, kimyasallar, ilaçlar, antrenörler, direktörler var. Bunların hepsi para, bi şekilde para kazanmaları lazım ve pazarlanan mal 'sporcular'.

Tabi sumo güreşçileri de sporcu sayılıyor ve genç yaşlarında ölümleri normal karşılanıyor, bu gibi istisnalar var.

5. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Spor sağlıktır , muhakkak ama doğru seviyede spor yaptığımızından hangimiz eminiz ? Soru bu olmalı bence . Tek seferde 3-4 saat bisiklet sürenler , 200-300 km bisiklet sürenler , 60 yaşında spora başlayanlar , halı sahalarda kendini Messi sananlar ; hangimiz sporu ne kadar doğru yapabiliyoruz ? Belki de hafta da 3 gün yarımşar saat idman yeterde artar diyenler doğru söylüyor galiba :)

mariokaldato ve Cem Eren bunu beğendi.
  6. tuna karahan

tuna karahan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Woody Allen ın güzel bir sözü var "Eğer sizde 100 yıl yaşama arzusu uyandıran şeylerle ilginizi keserseniz, 100 yıl yaşayabilirsiniz."

7. Serdar Unalan

Serdar Unalan Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Güzel soru . Ancak net bir cevabı olduğunu sanmıyorum.Sporun psikolojik faydaları spor abartılınca tersine çok çabuk dönüyor ama ''abartma '' nın sınırı ne?.Burada da tecrübe o kadar önemli ki gerçekten fazla antenmana doğru mu gidiyorsunuz yoksa eşikte zorlamanın verdiği yorgunluk mu sadece tecrübeyle anlaşılıyor.Vucudun verdiği geri bildirimleri dinlemek en önemli kriter bence .Sporun fiziksel getirisi/götürüsü dengesi nispeten ölçülebilir bir konu ancak psikolojik yönünü ölçmek zor.Ben sporun psikolojik yönünün esas harekete geçirici güç olduğuna inanıyorum.Koşunun vucutta yarattığı tahribatı koşan insanların yarısının bildiğinden şüpheliyim.Ancak koşmak psikolojik olarak o kadar pozitif etkiler yaratıyor ki bilseler dahi koşuyu bırakmayacaklardır.Misal ben :) Sporun fiziksel getirisi götürüsünden fazla olması ideal olanı ama o sınırı korumak kolay değil. Keşke hırslarımız olmasa diyorum ama o zaman da spor olmazdı ;) Biraz paradoks yani konu.

gmfaruk, emrah9700, Cem Unden ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  8. z. usta

z. usta Forum Bağımlısı

Seviye:
    faydalı. net...
    toplam kitle içinde cüzi paya sahip örneklerin karara etkiside cüzi olmalı.

9. MertAG

MertAG TamBirTroll

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Vallahi onu bunu bilmemde beni cidden mutlu ediyor..

hsnbykkls ve Cem Unden bunu beğendi.
  10. Cem Berk Taşbaş

Cem Berk Taşbaş Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bence bu istisnai bir durum, çünkü milyonlarca insanlar varken bunların çok çok çok az kısmı rahatsızlıkla karşılaşıyor. Bu biraz da bünyeyi alıştırmakla ilgili bence, yavaş yavaş artan bir kondisyon gerekli diye düşünüyorum bir sorun çıkmaması için.

Cem Eren ve Tolstoy bunu beğendi.
  11. Melih Çolak

Melih Çolak Cyclist ♥

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    kürsü yapmadan asla ve asla bırakmam bu işi ciddi kaza geçirdim, sağ diz kapağıda sakattı ondanda tedavi ile kurtuldum . yılmak yok herşey daha güzel olacak inşallah :)

gmfaruk ve YüzSürKoş bunu beğendi.
  12. Fırat Y.

Fırat Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    profosyonel olarak sporla uğraşanlarda sakatlık riski her zaman vardır, bu işin doğasında var ama buradan yola çıkarak sporun faydalı olup olmadığını sorgulamak çok yanlış, spor kesinlikle insan ruhuna ve bedenine çok faydalıdır, ben gençlik yıllarımda hiç spor yapmadım şimdiki aklım olsa spor akademisine girmeyi bile düşünebilirdim.

Cem Unden ve fatihözüdoğru bunu beğendi.
  13. Kurtuluş E.

Kurtuluş E. Forum Bağımlısı

Adı:
    Murat K. E.
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bilinçsizlik gibi aşırı "bilinç" de sporda sorun yaratabiliyor bahsedildiği gibi. İşin içinde para ve kazanma hırsı oldu mu, insan birdenbire boyut değiştirebiliyor. Bu konuya örnek olarak Lance Armstrong ve meşhur olayı verilebilir.

Bizim gibi amatörler için vücudun sesini dinleyerek ve aşırı uçlarda gezerek çok zorlamamak yerinde bir yaklaşım olur diye düşünüyorum. Belli bir performans düzeyinde süreklilik arzedecek şekilde yapılırsa faydalı olduğu şüphesiz. Bunların harici dikkatle yaklaşılması gerekli bölgeler.

gmfaruk ve Cem Unden bunu beğendi.
  14. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Andy Schleck kadar antrenman yaptığınız zaman dizlerinizi düşünebilirsiniz...

Spor yapmak ve Profesyonel Sporcu olmak çok farklı şeyler. Ne zaman profesyonel olur, bisiklet sporunu mesleğimiz haline getiririz, o zaman bunları düşünürüz ;)

gmfaruk, Tolstoy, is_bike ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  15. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    birşeyi çooook zorlarsan ya kırılır ya bozulur

gmfaruk, is_bike, Sey_Yeah ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  16. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    1 ay önce aldığım yol bisikleti ile 1000 km yi buldum bugun itibari ile. halı sahada maç yaparken çok hızlı koştuğumu söylerlerdi. bisikletin etkisi çok fazla.

17. dort

dort Aktif Üye

Seviye:
    profesyonel yapılan her spor zararlıdır

gmfaruk, is_bike, Sey_Yeah ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  18. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    yol bisikleti yarışlarında görüyoruz özellikle bir yarışı 3 - 4 bisiklet değiştirerek bitiriyorlar. :D

gmfaruk bunu beğendi.
  19. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    İşte o noktayı nasıl bileceğiz ? Kriterlerimizi burada belirleyebilirsek herkese yardımımız olur. Herkes dikkat ettiği incelikleri belirtsin lütfen. Referans kaynaklar bulabilirsek daha da güzel olacak

20. Melih Muratoğlu

Melih Muratoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Halısahada ölen yaşıtlarımı , daha bugün 45 yaşındaki bir abimizi bisiklet üstündeyken kalp krizi geçirdiğini düşününce aynı sorun benim kafamda da oluşuyor.O sınır neresi ?

Cem Unden bunu beğendi.