Bazen düşünüyorum da spor gerçekten faydalı mı?

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Son yıllarda bildiğiniz gibi birçok pro sporcu sağlık sebepleriyle aktif sporu genç yaşta bırakmak zorunda kaldı . Spor nereye kadar faydalı , sorun çıktığında , olumsuzluğu fark ettiğimizde ise iş işten geçmiş oluyor . Mesela bende futbol oynarken sakatlandım . 2.derece menisküsten müzdaripim . Yaptık bir hata işte . Siz siz olun işi abartmayın

İşte Andy Schleck 29 yaşında , dizdeki kıkırdaklar iptal ;

http://twfiles.weypro.com/files/admin/3120130713191156/images/http-__upload_wikimedia_org_.jpg

Oliver Kaisen , kalpte sorun var . 30 yaşında jübile yaptı

http://www.strassenradsport.com/images/kaisen-olivier-2.jpg

Kim Kirchen , kalpteki sorun nedeniyle birkaç sene önce sporu bırakmak zorunda kaldı

http://2.bp.blogspot.com/_LIPxZ5gB2Ko/TB4L-DwFlCI/AAAAAAAAAUw/09otOQ1pwLY/s1600/Kim+Kirchen.jpg

Robert Gesink , kalpten ameliyat oldu . Geleceği şüpheli

http://cdn.velonews.competitor.com/files/2014/05/Robert-Gesink-659x440.jpg

Ve daha yüzlerce isim ....

Scudo

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Çevremde 5000-10000 km ve üzeri süren arkadaş çok . Ve bence profesyonellerin 30000 km sürmesinden daha büyük performanslar bunlar . Gerekli bilimsel , teknik destek yok . Bir günde 300-350 km giden adamlar var . Bakalım vücutları nereye kadar dayanacak ?

Örneğin geçmişte milli takımda yarışmış bir arkadaşım , spor yaptığı yıllarda dizleri kuvvetlendirmek için dizlerden iğne vurulduklarını söylemişti . Ayrıca dizleri korumak için ; kışın bir krem sürüp , streç bantla kapatıp öyle antreman yapıyorlarmış .

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.888
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Katılmıyorum, özellikle kalple ilgili sorunların sporla oluştuğuna katılmıyorum. Spor sadece vücudunuzun tüm birimlerini kullandığınız dallarda bi süre sonra genetik hastalıklarınızı veya doğuştan gelen diğer rahatsızlıkları ortaya çıkarıyor. Kalple ilgili rahatsızlıklar bunların başında gelir. Ancak sanırım profesyonel sporcuların gerçek birer sporcu sayılıp sayılamayacağına karar vermek gerekiyor öncelikle. Siz bi ayda büyük tur mesafesi kadar yol yaptığınızda vücudunuza zarar vermeniz çok kolay ve karşılığında elde edeceğiniz tek şey kişisel haz, diğer tarafta ise doktorlar, kimyasallar, ilaçlar, antrenörler, direktörler var. Bunların hepsi para, bi şekilde para kazanmaları lazım ve pazarlanan mal 'sporcular'.

Tabi sumo güreşçileri de sporcu sayılıyor ve genç yaşlarında ölümleri normal karşılanıyor, bu gibi istisnalar var.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@U BoRa

Spor sağlıktır , muhakkak ama doğru seviyede spor yaptığımızından hangimiz eminiz ? Soru bu olmalı bence . Tek seferde 3-4 saat bisiklet sürenler , 200-300 km bisiklet sürenler , 60 yaşında spora başlayanlar , halı sahalarda kendini Messi sananlar ; hangimiz sporu ne kadar doğru yapabiliyoruz ? Belki de hafta da 3 gün yarımşar saat idman yeterde artar diyenler doğru söylüyor galiba :)

Serdar Unalan

Aktif Üye
Tepki
93
Bisiklet
Specialized
Güzel soru . Ancak net bir cevabı olduğunu sanmıyorum.Sporun psikolojik faydaları spor abartılınca tersine çok çabuk dönüyor ama ''abartma '' nın sınırı ne?.Burada da tecrübe o kadar önemli ki gerçekten fazla antenmana doğru mu gidiyorsunuz yoksa eşikte zorlamanın verdiği yorgunluk mu sadece tecrübeyle anlaşılıyor.Vucudun verdiği geri bildirimleri dinlemek en önemli kriter bence .Sporun fiziksel getirisi/götürüsü dengesi nispeten ölçülebilir bir konu ancak psikolojik yönünü ölçmek zor.Ben sporun psikolojik yönünün esas harekete geçirici güç olduğuna inanıyorum.Koşunun vucutta yarattığı tahribatı koşan insanların yarısının bildiğinden şüpheliyim.Ancak koşmak psikolojik olarak o kadar pozitif etkiler yaratıyor ki bilseler dahi koşuyu bırakmayacaklardır.Misal ben :) Sporun fiziksel getirisi götürüsünden fazla olması ideal olanı ama o sınırı korumak kolay değil. Keşke hırslarımız olmasa diyorum ama o zaman da spor olmazdı ;) Biraz paradoks yani konu.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
faydalı. net...
toplam kitle içinde cüzi paya sahip örneklerin karara etkiside cüzi olmalı.

Tepki
36
Bisiklet
Bianchi
Bence bu istisnai bir durum, çünkü milyonlarca insanlar varken bunların çok çok çok az kısmı rahatsızlıkla karşılaşıyor. Bu biraz da bünyeyi alıştırmakla ilgili bence, yavaş yavaş artan bir kondisyon gerekli diye düşünüyorum bir sorun çıkmaması için.

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
kürsü yapmadan asla ve asla bırakmam bu işi ciddi kaza geçirdim, sağ diz kapağıda sakattı ondanda tedavi ile kurtuldum . yılmak yok herşey daha güzel olacak inşallah :)

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
profosyonel olarak sporla uğraşanlarda sakatlık riski her zaman vardır, bu işin doğasında var ama buradan yola çıkarak sporun faydalı olup olmadığını sorgulamak çok yanlış, spor kesinlikle insan ruhuna ve bedenine çok faydalıdır, ben gençlik yıllarımda hiç spor yapmadım şimdiki aklım olsa spor akademisine girmeyi bile düşünebilirdim.

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
Bilinçsizlik gibi aşırı "bilinç" de sporda sorun yaratabiliyor bahsedildiği gibi. İşin içinde para ve kazanma hırsı oldu mu, insan birdenbire boyut değiştirebiliyor. Bu konuya örnek olarak Lance Armstrong ve meşhur olayı verilebilir.

Bizim gibi amatörler için vücudun sesini dinleyerek ve aşırı uçlarda gezerek çok zorlamamak yerinde bir yaklaşım olur diye düşünüyorum. Belli bir performans düzeyinde süreklilik arzedecek şekilde yapılırsa faydalı olduğu şüphesiz. Bunların harici dikkatle yaklaşılması gerekli bölgeler.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Andy Schleck kadar antrenman yaptığınız zaman dizlerinizi düşünebilirsiniz...

Spor yapmak ve Profesyonel Sporcu olmak çok farklı şeyler. Ne zaman profesyonel olur, bisiklet sporunu mesleğimiz haline getiririz, o zaman bunları düşünürüz ;)

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
1 ay önce aldığım yol bisikleti ile 1000 km yi buldum bugun itibari ile. halı sahada maç yaparken çok hızlı koştuğumu söylerlerdi. bisikletin etkisi çok fazla.

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@halil ibrahim duran

yol bisikleti yarışlarında görüyoruz özellikle bir yarışı 3 - 4 bisiklet değiştirerek bitiriyorlar. :D

• Beğen
Tepkiler: gmfaruk

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Kurtuluş E.

İşte o noktayı nasıl bileceğiz ? Kriterlerimizi burada belirleyebilirsek herkese yardımımız olur. Herkes dikkat ettiği incelikleri belirtsin lütfen. Referans kaynaklar bulabilirsek daha da güzel olacak

Melih Muratoğlu

Daimi Üye
Tepki
175
Bisiklet
Kron
Halısahada ölen yaşıtlarımı , daha bugün 45 yaşındaki bir abimizi bisiklet üstündeyken kalp krizi geçirdiğini düşününce aynı sorun benim kafamda da oluşuyor.O sınır neresi ?

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden