Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bayramda yarış olur mu?

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında tırt kaptan tarafından paylaşıldı.

1. tırt kaptan

tırt kaptan Forum Demirbaşı

Seviye:
    11.Alanya Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışı 14 ekim tarihinde yapılacak. Ancak o haftasonu ramazan bayramına denk geliyor. Yarış mutlaka yapılır mı? yoksa ertelenebilir mi? Ayrıca 7 Ekimdeki Fethiye Babadağ Yarışı yapılacak mı? bu konularda bilgisi olan varsa cevap yazabilir mi?:rolleyes:

2. Bulunmaz

Bulunmaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bayramda yarış caiz midir?:p

Bayram erteleme nedeni olmamalı yani bence..

cruphasulie ve Hardrider bunu beğendi.
  3. memocy

memocy Forum Bağımlısı

Seviye:
    arkadaşlar alanya yarışına yabancıların da geleceğini düşünürseniz bayram gibi bir mazeret olamaz.. Uluslararası yarışlarda bayrammış,noelmiş,paskalyaymış, sünnet-vaftiz vs. gibi nedenleri dikkate almamak lazım.. :)
    Ayrıca ilk defa bayrama denk gelmiyordur yarışlar.. geçen senelerde de denk gelen yarışlar vardır heralde.. İzmirli duayenemiz Oktay Tiyenşan abimizin anılarını dinlemek ve feyz almakta yarar var.
    babadağ yarışı hakkında ise bi yorum yapmak istemiyorum zira geçen sene sporcunun gözünün yaşına bakmadan küt diye iptal edilmişti.
    Umarım tüm yarışlar koşulur...

4. Helen

Helen Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Evet Biz gradiskadan 2 kişi geleceğiz.İptali konusu yok sanırım şuan.Bilgi alırsanız bizlere de paylaşırmısınız.

5. H.Can DEMİREL

H.Can DEMİREL Bisikletkolik

Seviye:
    Fırat merhaba,

Uluslar arası yapılan bir organisazyonun iptal edileceğini sanmıyorum.Ancak Fethiye Babadağ tırmanma yarışını Bisiklet fedarasyonuna sormak lazım.Umarım iptal edilmez ve çok güzel bir yarışma olur...

6. tırt kaptan

tırt kaptan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Cevap veren herkese teşekkürler, iptal edilmesini falan istediğim yok. Ancak Alanya turizm bölgesi ve bayramda da çoğu işletme dolu olur, ayrıca bazı yarışçılar da bayramı aileleriyle geçirmek isteyebilir ( Gerçi eskidenmiş onlar ama... ) .Böyle bir organizasyonda konaklama konusunda sorun yaşanmayacağını umuyorum. Neyse bakalım nasıl olacak...

7. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Bisiklet sporu profosyonel bir branş olsa yarışılsın derdim ama amatör bir branş olduğu için yarışın bu tarihe konması yanlıştır kesinlikle.

Altan Kalay bunu beğendi.
  8. Aybars Öge Sürücü

Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

Seviye:
    Bence süper olacak; çünkü Cumartesi işe gitme zorunluluğu olan benim gibi ofis köleleri tatilde olacak. Hem Alanya yarışı biliyorsunuz sıradan bir yarış değil. Neredeyse sezon sonu olması nedeniyle ummadık kişiler gelip start alıyor.

Hem bayram 1. ve 2. günler evde geçirip sonra yola çıkabilirsiniz. Niye yarışın o tarihe konmasını kasti yapılmış bir şey gibi yazıyoruz anlamadım arkadaşlar.

Fethiye yarışı geçen yıl "hiç bir yarış iptal edilmeyecek" söylemine rağmen yapılmamıştı;bence hakkı yenen bir yarış. Epic Ride diye lanse edip bir sürü yabancı yarışçıyı bile çekebilirdik.

Fatih Özgenlik bunu beğendi.
  9. Altan Kalay

Altan Kalay Forum Bağımlısı

Seviye:
    Umarım Babadağ yarışının başına bir şey gelmez...
    Bayramda Alanyada olmak, sınırlı bütçelerle yarışlara giden arkadaşlara ek bir konaklama maliyeti getirebilir dediğin gibi, zira bir çok kişi bayramını bu şekilde değerlendiriyor ve bu da tesislerin fiyatlarını arttırıyor.

İsmail Ağıllı bunu beğendi.
  10. İsmail Ağıllı

İsmail Ağıllı Onursal Üye

Seviye:
    ben bir turizimci olarak bayramda yarış olmaması gerektiğini düşünüyorum çünkü bayramda turizim bölgelerinde helede alaya gibi bir yerde yer sorunu ve fiyatların yüksek olacağı kesin, birde ayrı bir konu ramazan bayramı ülkemiz adına çok önemli ,yarış takvimi belirlenirken yarış tarihi düzeltilmesi gerekiyordu artık herşey çok geç sanırım.

is_bike, htm ve Altan Kalay bunu beğendi.
  11. Mahmut KARABİBER

Mahmut KARABİBER Aktif Üye

Seviye:
    Evet bende katılıyorum ,Zaten yılda iki tane dini bayramımız var,yarış günlerinin ayarlanırken bunların dikkate alınması gerekirdi.Bisiklet ve Yarış iyi olabilir ama,ailen daha da kıymetli olamaz.Dini bayramlar akrabaları.dostları.tüm yakınları ziyaret etme ,hatırlamadır.

12. memocy

memocy Forum Bağımlısı

Seviye:
    arkadaşlar ülkeler, uluslararası yarış takvimlerini sezon başlamadan UCI'ya bildirir ve onay alır (Dünya kupası/şampiyonası ve kıta şampiyonlukları ile aynı tarihe gelmemesi için).Bu onay almış yarış takvimi UCI sitesinde yayınlanır ve dünyadaki tüm yarışçılar ona göre program yapar. her yabancı sporcu direk evinden çıkıp gelmiyor bu yarışlara , bazıları daha az maliyet için turneye çıkar gibi o ülkeden başka bir ülkeye yarışmaya gidebilir .örneğin geçen sene izmir yarışına gelen çinliler gibi..
    Ayrıca bir ülkenin yarış iptal etmesi yüz kızartıcı bir şeydir... hele hele alanya yarışı... geçen sene dünya 4.cüsü geldi,olay önemli yani..
    Alanya gibi bir turizm cenneti ise bu mevsimde kapasiteyi aşmaz merak etmeyin.. Zaten alanya belediyesi spor konusunda en iyi belediyelerden biridir,bu konu için açıkta kalanlara yardımcı olur..
    Bence şimdiden yerini ayırtın... biraz daha pahalı olur ama sene de bir yapılan bu yarışa değer...

13. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    1. Alanyada o kadar büyük bir yatak kapasitesi var ki bayram doluluğu hiç sorun olmaz.

2. Bayrama gelmesi daha iyi, 2 gün tatil + 2 gün yarış formülü uygulanabilir.

Bayram denince biz dünyayı duruyor zannetiğimizden bize uzak geliyor. Bayram ya, başka hiç bişi yapılmaz. Spor aktivitesi olmaz, sinemaya gidilmez, pikniğe gidilmez vs...

Fethiye yarışı için Muğlalı'ların el atması gerekecek gibi görünüyor. Bildiğiniz gibi Fethiye tırmanmasının takvimde olmasıiçin çabalayan kişi benim. İlkini de büyük bir heyecanla organize etmiştik. Ancak geçtiğimiz sene çalışma şartlarımdan (neredeyse günde 24 saat haftada 7 gün çalışmaktaydım) dolayı ben oraya gidemedim, federasyondan kimse takip edemeyince de kolay seçilip yarış iptal oldu. Bu sene de yarış benzer durumla karşı karşıya. Avrupa şampiyonası sonrası federasyondaki görevimden ayrıldım. Federasyonda görevliolmasam da Baba Dağı Tırmanmasının organizasyonuna yardım ederdim. Bu bir engel olmasa da o tarihlerde iş icabı yurt dışında olacağımdan ötürü Fethiye ye gitmeme imkan yok. Geçen hafta Emre (Yıldırım) ile görüşmemde onun da meşgul olacağını öğrendim. Eğer Birol hocam gitmezse yarış yine ortada kalacak. Bu durumda en kolay çözüm iptal edilmesi.

Bunu Muğlalı arkadaşlarımız ele alırsa iptalini de önlemiş olurlar. Aslında Fethiye yarışı organizesi en kolay yarış. Parkurda işaret koyulması gereken çok az nokta var. Yol zaten zirveye çıkıyor. Bitişi çok kolay çünkü sporcular zaten yürüme hızı ile varıyorlar. Start da çok kolay herkesi birden salıyorsunuz gidiyor.

Sorumluluğu almak isterseniz ayrıntılı olarak nasıl hazırlık yapılacağını bildirebilirim.

Ben de o yarışın iptal edilmesini istemem. Aybarsın dediği gibi orası "Epic Climb", nasıl diyeyim, şiir gibi bir tırmanma. Üstüne düşülse ve yeterli tanıtımı yapılsa binlerce sporcunun katılımı olası.

H.Can DEMİREL bunu beğendi.
  14. H.Can DEMİREL

Seviye:
    Gürol bey merhaba,

Fethiye Babadağ tırmanma yarışması için biz Muğla'lı bisiklet severler olarak neler yapabiliriz?Fikirlerini bizlerle paylaşırsan çok memnun olurum...

nikanam ve tırt kaptan bunu beğendi.
  15. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Can, Bülent abi (Savran) 2005 yılındaki organizasyonda yarışmıştı, o start ve finish noktalarını biliyor. İlk iş olarak Fethiye ilçe spor müdürü ziyaret edilmeli. Eş zamanlı olarak da Federasyon aranıp organizasyonun tarafınızdan takip edildiğinin altı çizilmeli. Böylelikle yarış iptal edilmeyecektir. Bülent abi il temsilcisi olduğundan görüşmeleri yapabilecek en iyi pozisyon.

İlçe spor müdürü ile görüşüldükten sonra ilgili tarihte ambulans ve polis/jandarma görevlendirilmelerinin yapılması için Kaymakamlık yada ilçe sağlık müdürlüğü ile görüşmek gerek. Bu yazışmaları ilçe spor müdürü başlatır. Genellikle sorun olmaz.

Yarışma için plaka/numara yaptırılması gerekiyor. 150 civarı yapılsa olur. Genellikle il spor müdürlükleri bunu karşılarlar. Bunun dışında kayıtlar için bir yer belirlenmesi gerek. Cumartesi kayıtlar ve teknik toplantı yapılır. Pazar günü de toplu start ile yarış yapılır. Program şöyle olabilir;
    Cumartesi;
    12:00-16:00 kayıtlar (yeri belirtilir)
    17:00 Toplantı (yeri belirtilir)
    Pazar;
    11:00 Tüm kategoriler start

İlçe spor müdürü ve federasyon ile görüşmeler olumlu giderse yukardaki örnek programdan yararlanılarak federasyona asıl program fax çekilmeli. Böylece federasyon illere bu yarışı bildirir.

Yarışmanın UCI ödülü var, bunu diğer yarışlarda olduğu gibi federasyonun sağlaması gerek.

Federasyon resmi işler başlayınca hakem görevlendirir. Kayıtlar, sonuçlar hakemler tarafından yapılır.

UCI takviminde bir yarış olduğundan buna yabancı bir komiser/hakem gelir. Bu kişinin kalacak yerini Türkiye'nin karşılaması gerek. 2005 de İlçe spor müdürünün ayarladığı DSI misafirhanesinde kalmıştı. Başka herhangi bir görevliye kalacak yer ayarlama mecburiyeti yok.

2005yılında tırmanmanın ortalarına doğru çeşmenin olduğu yerde su noktası yapmıştık. Yapılırsa çok iyi olur. Sporcu sayısından fazla su şişesi bulundurulursa süper olur. Ayrıca tepede de su olması iyi olur, malum zorlu bir tırmanma.

16. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Zirvede podyum ayarlamak gerekli. MAdalyalar federasyon tarafından getirilir. Kategorilerin federasyona bildirilmesi gerekir. Çok uzun olmadığında 17-18 yaş erkek kategorisi yapılabilir. 19 yaştan küçük bayan ve 17 yaştan küçük erkeklerin yarıştırılmasını önermiyorum. Malum çok uzun olmasa da oldukça zorlu bir tırmanma parkuru o.

UCI takviminden dolayı Elit erkek ve Elit bayan kategorileri şart. Diğerleri size kalmış. Buna ek olarak 30+ erkek ve 17-18 yaş erkeki öneririm.

17. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    2005 yılında Kaymakam'ın bana sorduğu bir soru vardı, "sporcular oradan aşağı nasıl inecek?". Ben de motosikletle önlerinde giderek onları yavaşlatacağımı belirtmiştim, ondan sonra yarışın yapılmasını istemişti. Çünkü sporcuları o yorgunlukla hızla o yolu inmeleri daha tehlikeliydi. Benzer bir önlem alabilirsiniz. O sene Orman bölge bir kaç araç ayarlamıştı e bazı sporcular araçla inmişti. Aynı şekilde yarış esnasında yukarı doğru son sporcuyu takip edip yarışmayı bırakanları toplamıştı.

UCI hakemini hava alanından karşılamak nezaketen iyi olur. Bu yapılamıyorsaadamcağıza otelinin açık adresi bildirilmeli. Email adresi federasyonda vardır.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

18. hypromellose

hypromellose Aktif Üye

Seviye:
    Fırat abi yarış dünyası tatlı gelmeye başladı galiba? Takvimi yakinen takipmi ediyoruz ne? :D
    Fethiye yarışına gelince....
    Senelik izinimi saklamıştım kara günler için!
    O kara günlerden biri de 07 Ekim 2007 sanırsam! İnşallah her şey yolunda gider de
    Fethiye yarışı için üzerime düşen birşey olursa yapabilirim...

tırt kaptan bunu beğendi.
  19. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    BEnce de bayram da olmasında bir mahzur yok, ayrıca sezon sonu olduğu ve okullar açıldığı ve Alanya da dağ taş otel olduğu için yer sorunu yaşanmayacaktır. Alanya yarışımız yıl boyunca yapılan yarışlar içinde özel bir yere sahiptir, en güzel parkura ve manzaralara ev sahipliği yapar, kapadokya ile beraber gelinmesi gereken en önemli ve güzel bir yarıştır, şimdiden kale surlarında ve merdivenlerininde ve mükemmel Alanya manzasında yarışmak için sabırsızlanıyorum :)

Babadağ ise geçen sene iptal olması oldukça prestij kaybettirmişti bu yüzden ikinci kez iptal edileceğini sanmıyorum, ben de bu yıl bütün yarışlara hiç aksatmadan gittiğim ve destek verdiğim gibi Babadağ yarışında da hazır bulunacağım...

tırt kaptan bunu beğendi.
  20. H.Can DEMİREL

Seviye:
    Gürol merhaba ,

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.Bülent bey geçici bir görevle 1 aylığına il dışına gitti.Sanırım 10 Ekim de gelecek.Arkadaşlarımla görüşüp neler yapabiliriz şu an bilmiyorum.Zira grubumuzun bir çoğu resmi dairelerde görevli.Sonuçta devlet memuruyuz.Ha deyince kafamıza göre çıkıp gidemiyoruz.Malum birde 25-28 Ekim tarihinde yapacağımız GPA Projemiz var.Ancak ben şahsen yarışmanın yapılabilmesi için elimden geleni yapmaya çalışacağım.

Bilgilendirme için tekrar teşekkür ederim.Umarım yarış iptal olmaz ve yapılabilir.
    Babadağ tırmanma yarışması ile ilgili gelişmeleri buradan takip edelim fikirlerimizi paylaşalım.
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=16982