Bayanların erkeklere göstermedigi saygıyı beklemeleri

BF Okuru

Üye
Tepki
1
katılmıyorum; bence bayan demek, bu yapılandan veya yapılanlardan daha büyük saygısızlık. hanımefendi ne güzel bir kelimedir.

istedikleri kadar saygısızlık yapsınlar, istedikleri gibi gelip geçsinler. benden önce binsinler. 100 tane böyle hanımefendi ile karşılaşayım, 101. hanımefendi gelip geçerken yol verdiğimi anlayıp dönüp teşekkür etsin, oh. benden mutlusu, hoşgörülüsü yok. ben de, 100 hanımefendinin dönüp teşekkür etmemesini, ufacık bir gülümseye aşık olan, sadece bir gülümseme olduğunu anladığında da ' o.... ' damgasını vuran abilerimize bağlıyorum.

ayrıca bir soru, hanımefendi çok mu antipatik kaçıyor?

Scudo

burhanozer

Forum Demirbaşı
Tepki
85
@Kübra C.
Kübra hanım size katılmıyorum otobüsün doluluk oranı bu edalara sahip bayanlar icin fark etmiyor yani otobuse once binme calışması diger arkadaşlara caka satmayı sükse yapmayı gerektirmez el kadar otobusun icerisinde saçını savurmayı gerektirmez arkadaşımızında dedigi gibi minik bi tebessüm yada masum bi baş sallama yada bi musade ettiginiz icin tesekkur ederim demek cokmu zor ben bugune kadar göremedim malesefki.

Kübra C.

Aktif Üye
Tepki
154
Bisiklet
Sedona
@dogukan demirbek

Dikkat ederseniz ben de yazımda ''bayan'' yerine ''kadın'' sözcüğünü tercih ettim zaten. ''Hanımefendi'' ya gelince bayan sözcüğüne 1000 kere tercih ederim :)

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@Kübra C.

herhangi biri için demedim. yani ne konuyu açan arkadaş için, ne de sizin için. ben de hanımefendi'yi tercih ederim hep, ama hep de merak etmişimdir, acaba antipatik kaçıyor mu diye.

@burhanozer

bence siz karşılaşmamışsınız. bir karşılaşsanız, öyle tatlı gelecek ki. size dönüp bir teşekkür bile etmeyenleri ise ayıplayacaksınız yine. ama bu kez gülümseyerek.

burhanozer

Forum Demirbaşı
Tepki
85
Hanımefendi gerektigi yerde ve zamanda kullandığı zaman oldukca semaptik bir kelimedir

Kübra C.

Aktif Üye
Tepki
154
Bisiklet
Sedona
Sizin karşılaştığınız insanları tanımıyorum ki zaten onların davranışları onları bağlar. Ben de aynı şeylere -kadın-erkek fark etmez- bir çok kişi tarafından maruz bırakıldım. Tıpkı sizin gibi dakikalarca otobüs beklememe rağmen koşarak gelen göbekli amcalar ve teyzeler tarafından itildim ve ilk gelen olmama rağmen son binen oldum. Ancak bunu hiçbir zaman saygısız kadınlar, erkekler vs diye genellemedim. Hala mümkün olduğuna sıraya uymaya ve yaşlı insanlara öncelik vermeye özen gösteriyorum elimden geldiğince ve bunu biri bana gülümsesin ya da teşekkür etsin diye yapmıyorum yapmam gerektiğini düşündüğüm için yapıyorum. Tabii karşı taraf nezaket gösterse bu hoş olur ama beklediğim karşılığı alamadım diye kendimi değiştirecek değilim.

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Gürel

ArdaE

Aktif Üye
Tepki
96
Bisiklet
b'Twin
Konunun gidişatı :
"saygı göstereyim diyorum AMA,
- kadınların burnu havada
- yürüyen merdivende üstüme çıkıyorlar
- kolum deyse tacizci oluyorum
- metrobüste beni ezdiler (!)
- arabayla önüme kırdılar
- çok kötü araba/bisiklet kullanıyorlar
- saçımı çektiler
- bisikletli dediler, yüz vermediler

bu yüzden artık saygı göstermiyorum"

Saygı karşılığını hemen ve orantılı görebileceğiniz bir durum değil. Yani bana saygı gösterilirse gösteririm diyebileceğiniz birşey değil.Saygının en basit hali selam vermeyi düşünün. Herkes birbirinden beklediği için birbirine selam vermeyen bir toplum olduk.
Siz inatla saygı göstermeye devam ederseniz birileri de sizden görüp saygı göstermeye başlar. Siz bir de pozitif ayrımcılık yapıp kadınlara saygı konusunda daha hasas olursanız birileri de sizden görüp sizin annenize / kız kardeşinize / teyzenize / kızınıza aynı pozitif ayrımcılığı yapar.

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Gürel

Kübra C.

Aktif Üye
Tepki
154
Bisiklet
Sedona
@dogukan demirbek

Ben de herhangi birini kastettiğinizi düşünmedim zaten ama benim cevabım beni bağlar bu yüzden cevap verirken ben böyle tercih ederim dedim.

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
ben de bayan kelimesi neden bu kadar ayıplanır oldu onu anlayamıyorum, ne gibi bir sakıncası var bayan demenin biri bana izah edebilir mi, bay demek ayıp olmuyor da bayan demek neden ayıp oluyor, baylar bayanlar :)

burhanozer

Forum Demirbaşı
Tepki
85
@Kübra C.

Kübra hanım öncelikle medeni cesaretinizden ötürü tebrik ederim.
Yukarda bahsetmis oldugunuz gibi farklı tavırdaki arkadaşların tavırları kendilerini bağlar.
Belki öyle belki öyle degil orası göreceli bi kavram.
Bana göre o tip tavırlar sadece onları bağlamaz beni ve bizide bağlar cünki toplumda yapılan bir ayıp.ve tabiki örnek alma düzenin bozulması söz konusu olduğu icin sizide bağlamalı bence.

burhanozer

Forum Demirbaşı
Tepki
85
Diyelim bir kadının ayakkabısına bastık
Bize bir böcek gibi bakar dikkat etsene diyerek o ses tonuyla bizi yerin dibine sokar bukadarla kurtulabilirsek ne mutlu bize
Peki bir bayanın erkegin ayakkabısının neticesi nasıl oluyor
Kusura bakmayın diyebilirde beniyebilirde erkek iki türlüde bayana bisey demez cunki olayın olağan bir durum olduğunun farkındadır

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@Fırat Y.

çünkü bayan kelimesi bir zamirdir. cinsiyet değil, bay kelimesinin karşılığıdır.

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
@dogukan demirbek
tamam işte bende bay kelimesi sorun olmuyor da bayan kelimesi neden sorun oluyor onu anlamadım

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@Fırat Y.

benim için bayan kelimesi nasıl ayıp geliyorsa kulağıma, bay kelimesi de aynı şekilde. ve yazdığım gibi, bay kelimesinin bir karşılığı olarak geldiği için dilimize, bir zamir olduğu için hoşlanmıyorum ve ayıp karşılıyorum kendimce, ama davranışlarımı değiştirmek yerine kullandığım kelimeleri değiştiriyorum. en büyük eylemim bu konuda hanımefendi demek.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
sanırım sizler hep yanlış aksi bayanlarla karşılaşmışsınız :D
ben otobüste yanlışlıkla kıza dirsek mi atmadım.
fren ile birlikte bayanı yanlışlıkla mı sıkıştırmadım.
ayaklarını mı çiğnemedim
daha neler neler.
bana ne bağırdılar nede kızdılar.
o anda şirin yüzümle utangaç bi gülümseme ve özür dileme. karşıdan da aynı şekilde hoş bi tebessüm :D

yani sorun sizinle karşılaşanlarda.

Tepki
23
Bir genelleme yapmak tabiki çok zor insanlar karşılaştıkları olaylara göre fikir yürütüyorlar. Bende öyle yapayım..
BENCE , özellikle Türk hanımların problemi bir arada kalma problemidir. Hollanda'da yaşayan bir hanım kadar özgür ve Suudiarabistan'da yaşayan bir hanım kadar dokunulmaz olmak istiyorlar. Bu ikisi mümkün değil onun için erkeklerde çelişkiye düşüyor.Karşınızdaki sizi bir namus düşmanı olarakmı görüyor yoksa bir insan olarakmı. Tabi biz erkekler bunu bilemediğimiz için en kötüsüne göre yorumlayıp bütün kadınları biz onlara dokununca kızacak veya gelip bizim haklarımızı (Kibarlığımızdan yaralanarak ) alacak diye bakıp tepki üretmeye çalışıyoruz. Biz erkeklerin işi daha zor geldi şimdi..

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
Bu konuda bir çok sorun var. Mesela hangi kuralları uygulayacağız? Asansörden bir iki örnek verelim.
Görgü kurallarına göre bir asansöre öncelikle kadının binmesi gerekirken ilk olarak erkeğin inmesi gerekir. Ancak siz bunu uygulamaya kalkarsınız özellikle hayatında bu konunun bir kere kitabını okumamış, bir saat eğitimini almamış insanlar sizi ayıplarlar. Bu kuralın nedeni ise özünde centilmenlik barındırır. Zira kapısı otomatik açılmayan asansörlerde erkek kapıyı tutarak kadının içeri girmesine yardımcı olurken asansörden inerken de erkek önce iner ki kapıyı tutsun ve asansörün önünde kalabalık varsa yol açsın. Ancak asansörlerin kapıları artık genelde otomatik. Bu durumda ne yapacağız? Görgü kurallarını mı uygulayacağız yoksa kadınlara mı öncelik vereceğiz.
Plazalarda çalışanlarımız öğlenleri ve sabahları o asansör kapılarının önündeki kuyrukları bilirler. İnsanlar dakikalarca beklerler. Orada 20 dakikadır asansör bekleyen bir erkeğin de yeni gelmiş bir kadına öncelik tanımak gibi bir zorunluluğu yoktur. Ancak bu nedenle de ayıplanırsınız. Çünkü kadın erkek eşittir diyen kadınlar dahi o durumda bir anda kadın önceliklidire dönerler.
Ya da toplum içerisinde bir mekan, restoran ya da bir davetten başka bir örnek verelim.
Yine görgü kurallarına göre bir restoran, davet, sinema ya da bunun gibi kalabalık yerlerde eğer sizi yerinize götüren bir görevli bulunmuyorsa önden erkeğin yürümesi gerekir. Bunun nedeni erkeğin kalabalıkta kadına yol açmasıdır. Ancak siz bunu bu şekilde uygularsanız yukarıda bahsettiğim gibi hayatında görgü kuralının yalnızca adını duyup "bayanlar önden"den fazlasını bilmeyen kadın ya da erkek tarafından "ayıya bak" diye ayıplanırsınız.
Bir de şöyle bir karşı taraftan lüzumsuz anlayış bekleme sorunumuz var. Örneğin araba kullanırken bir sokakta ters yönden bir araç geliyorsa ve karşıdan gelen bir araçla karşılaşırsa doğru yönde giden araç hakkını arar ve ters yönden geleni geri götürür. Tam tersi durumda ise bu sefer karşı taraftan anlayış bekler. Saçmalık.

Şimdi konunun ilk mesajına gelelim. Otobüs.
1- Otobüse binmek için sırasını bekleyenin önüne kadın erkek farketmez geçemez. Eğer kapının önünde aynı zamanda bir kadın ve erkek bekliyorsa görgü kurallarına göre öncelikle kadın biner.
2- İnişte görgü kurallarına göre önce erkek iner.
3- Eğer yanınızda bir kadın varsa o kalabalıkta önden erkek yürür.
4- Eğer karşınızdakinden bir konuda anlayış bekliyorsanız aynı anlayışı sizin de karşınızdakine göstermeniz gerekir.

Bu hayatta artık kadın erkek eşitliliği var. Bu nedenle kadınların da erkeklerin de işlerine geldiği zaman öncelik bekleyip işlerine geldiği zaman aman eşitlik dememeleri gerekiyor. Herkes herkesi cinsiyet olarak değil insan olarak görmeli. Zaten bunu yapamadığımız için bir adım ileri gidemiyoruz.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet H.

Ogulcandaan

Daimi Üye
Tepki
192
Bisiklet
Merida
Bence konu saçma olmuş, çünkü söylediğiniz şeyleri yapan erkek insansılar da var. O yüzden sırf bayan diye bu başlık altında konu açmak yanlış olmuş diye düşünüyorum. Kısacası demek istediğim bayan değil de insan olarak değerlendirmeliyiz.

• Beğen
Tepkiler: Efe Taner

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
Hanımlara dikkatli bakın sosyal yaşamda. Ciddi anlamda bir erkekleşme temayülü göreceksiniz. Örnek vermek gerekirse, 'yürürken sigara içen kadınlar' bu hanımlara lütfen dikkat edin. Sanki hayat sillesini vurmuş yada tarzından ötürü bunu yapıyor yada bilmem ne sebepten. Ben bu kadar naif ve güzel varlıkların yolda sigara içmesine tahammül edemiyorum. Kutup ayısını çölde beslemek gibi bir ahval bu. Doğasına aykırı iş yapıyor. Bu aralar sosyal medya aracılığı ile çok fazla kadın kavgası haberi okuyabilirsiniz. O da yetmiyorsa bazı erkek arkadaşlarıyla muhabbetlerine bir bakın. Benim kazayla dahil olduğum bir konuşmaları var ki daha hiç bir erkek öyle küfür etmemiştir. Bunu da kavgada değil muhabbet arasında yapıyorlar.

Benim için hanımlar ince, narin ve naif varlıklardır. Asla erkeklerle eşit olamazlar. Biz doğamız gereği kaba ve yırtıcıyız. Kendimizi kontrol etmeyi öğrenirken bazı hanımların bize benzemeye çalışması kadar çirkin bir durum yoktur bu dünyada.

Kadın ve erkek eşit değildir son minvalde. Eğer kadın başkalarına kaba davranmayı hak görüyorsa kusura bakmasın, kimse erkekten daha yırtıcı ve kaba olamaz. O yüzden bir erkekle ağız dalaşına veya kavgaya tutuşursa sonuçlarına katlanabilmelidir. Oturup sonradan zır zır ağlamak yerine gerektiğinde muhatap bile almamalıdır erkeği. Metrobüste erkeğe yer tartışması yüzünden ana avrat söven kadın gördüm. Kendi hakkını koruduğunu falan düşünüyordu, adam hiç ses etmedi ve sustu. Edep başka şey arkadaş. Yeni nesil bazı hanımlarda mumla arar olduk.

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin