Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bayanlar erkek bisikleti kullanırlarsa...

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Güven Çifçi tarafından paylaşıldı.

1. Güven Çifçi

Güven Çifçi Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,

eşim için hybrid/tur bisikleti bakıyorum; Hayır marka model tavsiyesi istemeyeceğim. Sıkıntı şu; benim mi gözümden kaçtı bilmiyorum ama; bayan bisikleti denince seçenekler çok azalıyor. Kendime bisiklet alacağım zaman leb-i derya seçenek arasından seçim yapmaya çalışırken şimdi seçeneksizlik yüzünden birşey bulamıyorum. Araştırmalarım sonucunda buldum dediğim bisikletin de ya Türkiye de olmadığını görüyorum ya da bulduğumun rengini eşime beğendiremiyorum (açıkçası beğenmemekte de haksız değil...)

Eşime, biz beyler için yapılmış bir bisiklet alınsa problem yaşanır mı? Yaşanırsa bunlar neler olabilir? Hatta daha önce bunu deneyenler var mı?

Bu vesileyle bisiklet firmalarına da sitemlerimizi göndermiş olalım...

Herkese teşekkürler.

2. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bir çok bisiklet türünün "Lady" modelleri olmasına karşın,etrafımda gördüğüm,bizzat tanıdığım hiç bir kadın bisiklet sürücüsünde "Lady" modele rastlamadım.Eskiden kadınların uzun eteklerle bisiklete bindiği yıllarda üst borusu oval bir biçimde aşağıdan yukarı doğru uzanan kadrolar vardı-ki hollanda belçika gibi ülkelerde hala var-şimdilerde genç kızlar olsun,daha ileri yaştaki kadın sürücülerimiz olsun,biz erkeklerin kullandığı modellere sorunsuzca biniyorlar.

Fark var mı,derseniz elbette var.Anatomik farklar var en azından.Aynı marka ve modelin iki bisikletini paylaşıyorum.İlki lady modeli,diğeri değil.Görüleceği şekilde lady modelinde kadro açıları diğerine kadar dik değil;oldukça farklı.

Sonuç olarak eşinize dilediğiniz gibi herhangi bir bisikleti seçme noktasında "Lady" alma zorunluluğu yok.

BFOkuru bunu beğendi.
  3. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    bence bayan / erkek kadro ayrımı sadece boy ile alakalı.
    benim kız ardaşım 16 inç yani 42 cm kadrolu standart bir mtb kullanıyor.
    herhangi bir zamanda zorluk çektiğini görmedim.
    ama illaki bayan kadroları daha rahattır hanımlar için o şüphesiz.

4. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bu alismaya ve kullanmaya bagli, eger boyuna uygun bir bisiklet alinirsa ve alisa bilirse problem yasamaz. Ama alisamasa problemler yasaya bilir. Benim esim de erkek ve bayan uyumlu bisiklet kullaniyor ve hic bir problem yasamadi simdiye kadar. Hem de benimle dagda bayirda kullaniyor.
    Secim isini kesinlikle kendisine birakin, siz karismayin bence.

Iste bisikleti... Tüm renk, aksesuar ve donanimlari kendisi secti ve topladim

Berke bunu beğendi.
  5. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Kadın bisikletlerinin en belirgin ve önemli farkı üst borunun alçak geçmesi. Ancak eşiniz bisiklete etekle binmeyecekse bunun pek de bir önemi yok.

Tahminimce en önemli fark, selede oluyor, kadınların kalça yapıları biraz farklı ve testisleri yok; dolayısıyla onlar için uygun seleler biraz farklı oluyor. Fakat bazı üreticilerin kadınlar için ürettiği modellerde de standart seleler kullanılıyor. Onun dışında kadınlar genelde erkeklerden daha küçük olduğu için daha küçük kadro boylarının bulunması ve daha küçük elciklerin kullanılması gibi nisbeten ufak farklılıklar var.

BFOkuru ve Serkan Mıstınoğlu bunu beğendi.
  6. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    bayanlar da erkekler için üretilmiş bisiklet kullanabilirler. eşim evdeki ikisini de kullanıyor. tabiki rahat olanı seviyor.
    bayanlar için üretilen modellerin ön kısımları rahatlık için daha yüksek yapılıyor. alacağınız bisiklette gidon boynunu yukarı çıkarırsınız tamamdır. onun dışında sele daima rahat olmalı. normal sele boyundan 1 cm kadar alçak kullanın. son olarak amortisörlü bisikleti rahat olduğu için daha çok seviyor benimki. herhangi bir problem yaşamazsınız merak etmeyin

7. Murtega

Murtega Fájdalmas

Adı:
    Murat B.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Doğru kadro boyu alındığı takdirde tek değişiklik yapmanız gereken parça sele olacaktır. Erkek seleleri bayanlar için uygun olmuyor genelde. Kalça genişliği ve mesafesinden ötürü daha geniş bir sele ihtiyacı olabilir.

8. Güven Çifçi

Güven Çifçi Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar. İçimdeki şüphelerin çoğu giderilmiş oldu. Sanırım en iyisi de bir süre bisiklet kiralayıp, daha sonra alınacak bisiklete karar vermek olacak...

MehmetAliB. bunu beğendi.
  9. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    ben de sıkıntı yaşamıyorum.. kadro boyunun uygun olması yeterli olur

10. onur güneş

onur güneş Forum Bağımlısı

Seviye:
    bişey olmaz biz bayan modeli kullanabiliyorsak onlarda kullanır birde bayanlar yol bisikletinde bayanlara özel bisiklet üretilmiyor diye biliyorum ama pek emin değilim

11. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Forumda çoğu kullanıcı kadınların da erkek bisikletlerini problemsiz kullanabileceği gibi bir inanç içindeler. Bu yanlış! Mesele sadece bisikleti kullanmak hareket ettirmekse, evet herinsan her bisikletin üzerinde dengede durup sürebilir. İşe sadece bu mantık ile bakacak isek, biz erkekler de her bisikleti her boy bisikleti sağlıklı bir şekilde kullanabiliriz o zaman. Hiç bir fark yok o zaman. Kullanıyor muyuz? Hayır. Neden, belli kaideler ve anatomik gereksinimler var. 1.65 boyundaki bir adam tutup 44 c-c gidon kullanmıyor ve bunun bir nedeni var ise kadın bisikletlerininde her boya göre hesaplanmış özellikleri var.

Herşeyden önce kadın ve erkek anatomileri arasında çok ciddi bir fark var. Gerek beden ölçülerinde gerek ise kontak noktaları arasındaki anatomik yapıda. Biz erkeklerde üst bedenimiz uzun, alt bedenimiz kısadır, ayrıca kollarımız da kadınlardan daha uzundur boyumuza oranla, elllerimiz daha büyük, omuzlarımızda daha geniştir. Kadınlar da ise tüm bunlar tam tersidir, boylarımıza oranla üst bedenleri kısa, alt bedenleri uzun, omuzları dar, kolları kısa ve elleri küçüktür. Bu sebep ile 1.75 boyunda bir erkek ile 1.75 boyunda bir kadın anatomik olarak birbirinden tamamen farklıdır ve zıttır. İşte yine tam bu nedenle1.75 boyunda bir erkeğin bindiği bir bisiklete aynı boyda bir kadın sağlıklı binemez ve süremez. Kısaca iki aynı boya sahip biri kadın diğeri erkek kullanıcı için üretilmiş iki bisiklet arasında çok ciddi farklar vardır. Geometrileri tamamen farklıdır, gidonları daha dar, gidon boğazları daha kısa, üst boruları daha kısa ve bisikletteki kontak noktaları kadın anatomisi düşünülerek tasarlanmıştır.

Kıssadan hisse konuyu okuyan hanım arkadaşlar var ise "birşey olmaz al sür" mantığı ile aldıkları cevaplara kesinlikle itibar etmesinler. Nasıl ki biz erkekler bir bisiklet alırken bisikletin her açısına her ölçüsüne gidon genişliğine sele ölçüsüne kadar dikkat edip bisiklet satın alıyorsak, kadınlar da aynısını yapmalı ve kendileri için, bazı anatomik gerçekler ve farklılıklar göz önünde tutularak tasarlanmış bisikletlere binmeliler. 2+2=4 dür. Bazarcı mantığı ile "bunuda sürersin ablacım bişe olmaz" mantığı ile yaklaşan satıcılardan uzak durunuz, benim nacizane tavsiyem kesinlikle budur.

12. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Dünyada yol bisikletlerini kadınlar da kullanıyor. Erkek yol bisikleti - kadın yol bisikleti diye bir fark var mı?

13. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Tabi ki var. Esas fark yol bisikletlerinde zaten.

İki aynı tarz ve tip yol bisikleti arasındaki kadın-erkek farkı. Secterur (erkek) - Dolce (kadın)

Specialized Secteur

Specialized Dolce

14. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bel, boyun, bilek, dirsek, sırt vb. uzuvlarda ağrı oluşur. Bu kadarı yeterli bir sebeptir...

15. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Etekli bir bayanın bisiklete binişi ve inişi sorun olacaktır. Bayan bisikleti isminin daha çok bisiklete biniş ve inişlerde kolaylık sağlayan yapıda olmalarından dolayı verildiğini düşünüyorum. Bunun dışında kadro ölçüsü uygun olduktan sonra, uygun bir kıyafet ile pek tabi ki erkek bisikleti diye tabir edilen bisikletlere binebilirler.

Murat Cömez bunu beğendi.