Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bayan sürücüler

Konu, 'Bisiklet Kaza Haberleri' kısmında özlem erdem tarafından paylaşıldı.

1. özlem erdem

özlem erdem Yeni Üye

Tüm üyelere merhaba ve keyifli, kazasız sürüşler dilerim öncelikle. Arındandan ise beni çok şaşırtan ve rahatsız ettiği için yazmak zorunda hissettiren durumdan bahsedeyim.
    Foruma yeni üye oldum. Eşim bisikletçi bende bisiklet alıp yollara düşmek isteyen bunun için araştırıp okumaya başlayan biri olarak buldum forumu. Biraz karıştırdıktan sonra güvenli sürüş için dikkat edilmesi gerekenleri öğrenebilmek için bisiklet kazaları başlığında okumaya başladım. Ben bisikletçilerin doğaya ve canlıya toplumun genelinden daha saygılı olduklarını düşünürken bayan sürücüler hakkında aşağılamaya varabilecek yorumlar okudum. Bir araç sürücüsü ve kız çocuğu annesi, bisiklet ve doğa sporları meraklısı biri olarak çok üzüldüm ve rahatsız oldum. Alıntıları aşağıya ekliyorum. Forumda yeni olduğum içinde bu yorumları direk kullanıcından alıntılayamıyorum teknik olarak. Ama kısaca aşağıdadır:
    "Allah bayan sürücülerin şerrinden korusun", "Yine bayan sürücü" , "Dikkatsiz bayan sürücüler" ..vs. Sezarın hakkını yememek için bu yorumlara dikatsiz sürücünün cinsiyeti yok diyen yorumcu arkadaşlara teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. Ve her ne kadar kemikleşerek kodlarımıza yerleşmiş, ön yargılarımızı değiştirmenin zor olduğunu bilsem de yine de kendime, cinsime ve kendi kızıma bir borç bildiğimden aşağıya yazıyorum.
    1-Bayan sürücü dikkatsiz derseniz, bay sürücüler dikkatli anlamına gelir ki istatistikler, haberler ortadadır.
    2-Bayan sürücüler şer'dir derseniz, bay sürücüler hayırlıdır demiş olursunuz ki istatistikler, haberler ortadadır.
    3-Bayan sürücüler bisikletli, motosikletli sürücülere karşı daha hassasdır demek bile bir cinsiyet ayrımcılığıdır.
    4-Güç, kondisyon ve dayanıklılık sporlarında baylar kadar bayanlarda vardır ve bu sporlara maddi ve manevi erişimlerinin sağlanması ve kolaylaştırılması konusunda desteklenmelidir.
    5-Bir bayanın motorlu veya motorsuz bir araca binip trafiğe çıkması; bizim ülkemizde katli vaciptir mantığıyla zaten taşımakta olduğu kötü muamele riskini potansiyel olarak ikiye üçe katlamak ve bunu kabul etmiş olması demektir ki buradan bayan sürücülere sadece cinsiyet nedeniyle yakıştırmalar yapanlara el insaf diyorum.
    6-Hiç bir spor, hiç bir alan, hiç bir araç vs.. sadece tek bir cinsiyete has, özel değildir.
    Kısaca ben bisiklet, doğa sporları ve şu an aklıma gelen gelmeyen ve yazamadığım diğer tüm konularda cinsiyet kökenli ayrımcılığa dur demek için forumdaki arkadaşları nacizane uyarmak isterim.
    Teşekkür ederim.

2. Ahmet SARI

Ahmet SARI Kıdemli Üye

Seviye:
    Anneler gününüz şimdiden kutlu olsun diyerek işi tatlıya bağlayalım.:mlk: