Kadın sürücüler

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
tüm "aile örf ve adetlerine uygun" hal, durum ve davranışın, kız çocuklarının ve kadınların aleyhine olduğu ülkemizde, mesajlarınızı yazarken daha dikkatli olmalısınız. kadını eve kapat, sonra erkeklerle aynı beceri ve refleksi bekle... nasıl bir dünyada yaşıyorsunuz anlamıyorum...

bir de kadın şunu yapmamalı, kadın bunu yapmamalı, kadına direksiyon verilmez, şusu eksik, busu geri... falan diyorsunuz ya... hiç utanmadan... bunları yazan ya da bu şekilde düşünen tüm insanları, cinsiyet ayrımı içeren her tür mesajı kınıyorum...

EDIT: bisiklet sürebilir miyiz acaba, izniniz var mı? sorum tüm kadınlar araba kullanmasın diyen arkadaşlara?? hani ne biliyim, nariniz falan ya... üşütürüz, hasta oluruz :S bisiklet sürmek de ya çocuk ya erkek işi sonuçta..

Scudo

Melih Muratoğlu

Daimi Üye
Tepki
175
Bisiklet
Kron
@CandanC Çok özür dileyerek belirtiyorum,konuyu farklı yerlere çekiyorsunuz bu yazınızla.Kimse öyle sert tavırlar almadı.

DoganGunes

Üye
Tepki
6
İsim
Doğan Güneş
Bisiklet
Salcano
@Melih Muratoğlu Hocam tabi ki dikkatsiz bayan şoförler veya bisikletliler vardır. Ancak genelleme yapmamalıyız. Çünkü erkeklerde de bayanlarda da dikkatli , çevresini kontrol eden ve etrafındakilerini umursamadan kullananlar var.

Melih Muratoğlu

Daimi Üye
Tepki
175
Bisiklet
Kron
@DoganGunes Ben tekrar söylüyorum.Her erkek şoförü arkamda gördüğümde korkarak yoluma devam etmem fakat bayan şoför görünce korkarak tedirgin olarak yoluma devam ediyorum.Bu sadece bir örnek.Ama konu erkek-kadın tartışmasına döndü.Tabiki de siz de haklısınız.Denizde kum trafikte hödük.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
@Melih Muratoğlu, konuyu farklı bir yöne çektiğimi düşünmüyorum. düşünsem yazmazdım zaten. ilk mesajınızı ve bazı arkadaşların yazdıklarını tekrar okuyun isterseniz. konunun başlığı zaten "bayan sürücüler".

keşke özrü ilk mesajınız için dileseydiniz.

EDIT: imla

sezgindurmus

Daimi Üye
Tepki
263
İsim
Sezgin
Bisiklet
Carraro
Araç sürüşleri neyse de şu yolun üstüne araç bırakıp gitmeleri ayrı bir dert. Bekliyoruz gelmiyor arıyoruz ortada yok. Bir haftada iki araç ittik kaldırımdan ikisi de bayan ikisi de beş dakika yoktum diyor.

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konu dışı olarak: Herkesin bildiği gibi kadın - erkek eşit haklara sahiptir, bunun dışında hiçbir şeyin aynı olması gerekmiyor. İnsan olarak hiçbirimiz aynı olmadığı gibi, kadını erkek, erkeği de kadın kalıplarına sokmanın bir anlamı yok. Zaten bunu önemli kılan bu farklılıkların olması.

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
şöyle bir genelleme yapmak istiyorum. trafikte bir araç size çarptıysa sürücüsü kadın olduğunda büyük olasılıkla altında sakarlık, erkek sürücü çarptıysa da büyük olasılıkla altında kasıt yatıyordur. ağır akan ve kimsenin birbirini sollayamayacağı trafikte bile korna çalıp aradan çekilmemi isteyen hep erkekler oldu, bunu da neticelerinden uydurdukları kurallar öne sürerek yapmaya çalıştılar (genelleme yapmış olmayayım bütün erkekler böyle değil). aynı durumda bir kadın sürücü olduğunda da yol boş olsa bile emniyetli bir mesafeden benim gittiğim hızda arkamdan geldiler ve korna bile çalmadılar. şimdiye kadar yaşadığım olayların birçoğu da beni emniyetsiz bir şekilde geçtikten hemen sonra park etmeye çalışan erkek sürücüler yüzünden oldu. trafik erkeklerin (bazılarının) testosteron ispatlama arenası halinde. özet olarak ne kadın yalakalığı yapmak isterim (azımsanmayacak ölçüde maganda kadın sürücü de söz konusu) ne de erkekler yerin dibine batsın gibi bir anlayışım var (muhtemelen motor sporları ya da bisiklet yarışı izleyicisi olup aracının arkasında gidip rüzgardan saklanmamı teklif eden sürücüler bile oldu emniyetsiz olduğunu söyleyip geri çevirdim). bisikletliye karşı trafikte ve özellikle tırmanışlarda sürücüler geçmişe nazaran çok daha anlayışlı. ama araç kullanma becerilerinde kadınlı-erkekli hala büyük sıkıntı var. altlarındaki aracın ne kadar tehlikeli olabileceğinin bilincine sahip değil insanlar. ama araçları kurallara uygun hızlara ve yöntemlere göre kullanma konusunda kadınlar bir tık daha titiz gibi. ama trafiğin genel akışı kendi kurallarını dayattığı için bu her zaman uygulanamıyor. üzerinde sürücü adayı tabelası olan araçlar bile trafikte tacize uğruyor. yoksa memleketçe magandayız da haberimiz mi yok?

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
kahrolsun hatalı araç kullanan araç sürücüler. yaşasın hatasıs ve duyralı araç kullanan araç sürücüleri.

ozcanar

Üye
Tepki
29
arkadaşlar kusura bakmayın ama bu kadar öküzün oldugu trafikte bayanlara fazla söz söyleyemiyorum, elbette sürücülük yetenekleri tartışılabilir ama erkeklerin trafikte kadın sürücülere bir baskısı olduğu aşikar..aslında sorunlardan biri araçlar ne amaçla kullanılır bunu daha kavrayamamış sürücülerimiz çoğunlukta..arabayı oyuncak gibi görenden, egolarını şişirmek için ,hava atmak için, gözdağı vermek için,eğlenmek için, hız tutkusunu gidermek,heyecan aramak...vb nedenleri taşıyan o kadar çok yaratık var ki..artık kaldırımda yürümek, durakta beklemek bile eni ürkütüyor.elbette bisikletli olarak çok risk altındayız bu da çok ama çok dikkatli olmayı gerektiriyor..trafiği iyi okumak ve sürücülerin yapabileceklerini önceden kestirmek gerekiyor..
hep söylerim "mezarlıktan geçerken müziğin sesini kısarlar; ölüye saygı duyan ama canlıya saygı duymayanların" bu davranışı ironik..adam gibi bir trafik yasası çıkmadan, denetimler yeterli hale getirilmeden ,birçok ehliyetin iptal-el koyma gibi cezaalrın getirilmediği sürece bu sorunlar bitmez..eds var adam takmıyor, nasıl olsa ceza gelmez veya gelse de bana koymaz anlayışı-herkesin kendi kuralını uyguladığı bir trafik akışı ile işimiz zor..
artık bunun kadını erkeği kalmadı, canavar TEK

• Beğen
Tepkiler: Atacan

C. Tiryaki

Daimi Üye
Tepki
501
Bisiklet
Scott
Bisiklet ile bir bağ kurmadan söylüyorum;

Bayan sürücülere ("bayan değil, kadın" saçmalığına girmeyeceğim) dikkat edin... Dikkat edin derken "aman ha kaçın" demiyorum. Yani bir gününüzdeki trafik maceranızı ele alın ve küçük bir gözlem yapın. Ben yaptım. Tam olarak dört sene boyunca, haftanın beş günü Göztepe-Taksim arasında zorunlu olarak araç kullandım.

Yaptığım gözlemin acı sonucu şudur; maalesef her 10 bayan sürücünün 7 sinin elinde telefon var. Ya mesaj yazılıyor, ya da konuşuluyor. Köprü üzerinde check-in yapan da vardır muhtemelen. Ve ne acıdır ki bu eylem sonucunda insanların malını riske atan sürücüler (canını demiyorum çünkü yavaş işleyen trafikten bahsediyorum) kibar bir dille uyarıldığında, hemen fevri olarak tepki gösteriyor. Erkek sürücüler yapmıyor mu bunu? Elbette yapıyor ama oran çok çok daha az.

Bir de bunun araç kontrolüne dayalı refleks boyutu var. İki iki dört eder netliğinde, aşikar bir durum. Maalesef kadın sürücüler araç kontrolü konusunda erkek sürücülere göre çok daha gerideler. İki katdan daha fazla bir fark belki. Bunu herkes görüyor ancak bir de bunu bile bile şirin gözükmek adına inkar edenler türedi. Yapmayın, etmeyin. Kadın ve erkeğin, birbirlerine karşı daha üstün olduğu konular vardır. Bu ayıp ya da utanılacak birşey değil. Bir kadın belki bir erkek kadar kontrollü-iyi araç kullanamayabilir. Bir erkek de kadın gibi neleri neleri yapamaz elbette. Bunda kötü bir niyet aramayın.

Bunun üzerine saçma sapan antitezler üretmeye çalışmak, "ben sana 10 tane kadın ralli pilotu sayarım" şeklinde çıkışlar yapmak çok saçma. Biri de çıkar "ben de sana 10.000 tane ralli pilotu sayarım" der. Olmaz.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Türkiye'de kadına yönelik şiddetin altında yatan en önemli gerekçe erkeğin kadını küçük görmesi, ona saygı duymaması ve onun kendisiyle eşit olduğuna inanmamasıdır.

Bu forum da sonuçta Türkiye'nin genel bakışını yansıtıyor. Maalesef şaşırtıcı gelmiyor bana.

Aşağıdaki tablo 2013 yılına ait veriler:

AçıklamaToplamErkekKadın
2013 trafikteki şoför sayısı24.778.71219.365.953 (%78..2)5.412.759 (%21.8)
2013 kazaları şoför sayısı114.922108.065 (%94)6.857 (%6)
Kaynak: TÜİK Trafik Kaza İstatistikleri 2013

Trafikte görebileceğiniz kadın şoför sayısı zaten az, ayrıca kaza yapma oranları da erkeklere göre trajik şekilde düşük; ama algıda seçicilik ve kadına karşı önyargılar olunca, her erkek kendi dünya görüşünü sorgusuz sualsiz haklı görüyor. Uğur Mumcu'yu hatırlarım hep, iyi bir lafı vardı.

Aslında bu sayılara bile bakmaya gerek yok. Trafikte tehlikenin hangi cinsiyetten kaynaklandığıyla ilgili on yıllardır araştırmalar yapılıyor ve sonuç hep aynı.

Örneğin Role Gender in Road Accidents
- (link)
- (link)

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
" Kadın sürücü erkek sürücü kardeş, bisikletliler kalleş"

Benim bisikletli olarak Istanbul trafiğinden edindiğim izlenim budur. Kurallara ve çevresine son derece saygılı, nesli tükenmekte olan hanımefendi ve beyefendileri tenzih ederim.

Durum böyle olunca bisiketli kardeşim, kafandaki kaskın sahip olduğun tek koruma olduğunu aklından çıkarma, yoksa kadın erkek farketmez biri gelip aklını alabilir.

Bir de o kulağındaki kulaklığın trafikte tavşan gibi ürkek olması gereken senin duyularını körelttiğini unutma.

Araçların aralarındaki iğne deliği kadar aralardan geçmeye çalışıp sonra da kaza haberi başlığına konu olma. Trafikte araç sürücüleri için görünmez durumdasın, biri direksiyonu sana doğru kırsa bisikletinle beraber tost olursun unutma.

Son olarak hanım sürücülere daha fazla dikkat et. Hem trafikte diğer erkekler tarafından taciz edilen, hem yeterli tecrübe sahibi olma imkanı olmayan bu grubun hareketlerinin önceden kestirilemez olduğunu aklından çıkarma.

• Beğen
Tepkiler: Gjankrow ve Atacan

H.Genç

Daimi Üye
Tepki
155
Bisiklet
Trek
Bence alınacak bir durum yok. Nasıl ki bazı konularda bayanlar erkeklere nazaran daha yetenekliler, araba sürme konusunda tam tersiler. Ben bunu analık içgüdülerine bağlıyorum. Daha panikler ve trafik gibi saniyeler içerisinde karar verilmesi durumlarda kararsız kalıyorlar.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Bisikletliler olarak trafikte en çok erkek şoförlerden kaçınmamız gerektiğiyle ilgili bir başka çalışma:

(link)
Kaynak: U.S. Department of Transportation

Prof. Recep Bozkurt'un "(link)" çalışması da açık şekilde erkek sürücülerin başlıca kaza nedeni olduğunu belirtiyor.

Kasko sigortalarında cinsiyetin prime yansıması olarak bakarsak eğer: (link)

"Differences between male and female drivers in terms of crash rates are evident in a wide range of countries, including the United States, Europe, Asia and Africa, with males being significantly more at risk than females."

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
kadınlar araba kullanma konusunda yeteneksiz değiller. erkekle eşit olmayan şartlarda büyüyor veya yetiştiriliyorlar, üstüne de kadınlar "şöyle beceriksiz, böyle yeteneksiz, şu konuda geri" baskısını üstlerinde hissede hissede yaşıyorlar... hepsi bu. bunu anlamak da neden bu kadar zor, gerçekten anlamıyorum.

kendimden bir örnek vereyim... bu forumda bu konu zaman zaman gündeme gelir, tartışılır... yok işte kadın sürücüler şöyle kadın sürücüler böyle... aaa, bir baktım trafikte bir garip kullanmaya başlamışım arabamı, çekingen, özgüvensiz, hata yapmaya açık... her hatada kadın sürücü işte(!) denecek baskısı -- ki iyi değil, çok iyi sürücüyümdür --

hayatımda yaşadığım en büyük şoklardan/farkındalıklardan biridir bu.. benim gibi araba kullanan ve bu şunu demiş, şu bunu demiş takmayan birinin, üstüne de ne yakın arkadaş çevremde ne de ailemde bu tür ayrımlar bulunmakta... şuracıkta, altı üstü bir forumdan bu kadar etkilenmesi... silkindim kendime geldim.. ben bile bu kadar etkilenmişsem, bir de bu baskı altında, normal ülke/aile şartlarında yetişen/yaşayan kadınların ne kadar etkilenebileceğini düşünün...

biraz empati... öğretmeninizin veya babanızın/annenizin, sizin hiçbir şey yapmanıza izin vermediğini... veya sürekli ne aptalsın, ne salaksın, ne beceriksizsin dediğini hayal edin... nasıl etkilerdi bu sizi?

bir şey daha ekliyim... sıkıntı, kadınların arabayı daha kötü kullandıklarının, trafikle uyumlu süremediklerinin söylenmesi değil... bunun nedeninin cinsiyet farklılığına bağlanması... Almanya'daki, Hollanda'daki de kadın... onun niye böyle sıkıntıları yok diye düşünülmemesi... bir de üstüne, "gelişimi sırasında her çocuğa cinsiyet ayrımı gözetmeksizin eşit fırsatlar tanınmalı, bireysel farklılıklar göz önünde bulundurulmalı" gibi bir çözüm yerine, kadın araba sürmesin gibi yaklaşımlarda bulunulması.

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
Kadınlar genelde hızlı ve ofansif şekilde araba kullanmadıklarından yaptıkları kazalar yukarıdaki videolardaki gibi oluyor. Başka arabanın üstüne tırmanıyor, duvardan düşüyor, arabayı boşta bırakıp uçurumdan uçuruyor vs. Ciddi vak'alarda ise kadınlar kaza yapmaktan çok, kazaya sebebiyet veren oluyorlar. Şehirler arası yolda sollamaya aynaya bakmadan pat diye çıktığı için, arkadan gelen ondan önce sollamaya çıkmış aracı şarampole yuvarlıyor mesela. Çünkü sadece karşıdan gelebilecek araçlara odaklanmış. Arkadan gelebilecek bir araç olabileceği aklına gelmiyor. Veya, yan yoldan ana yola çıkmayı beklerken olmadık bir zamanda arabayı hoplatıp, önünden hızla geçmekte olan sürücünün refleksle sola kırmasına ve karşıdan gelen motor ile kafa kafaya çarpışmasına sebep olabiliyor. Ya da insanı sinirden çatlatacak bir yavaşlıkta hareket edip (sadece yolda değil, park ederken, dönüş yaparken vs.) acelesi olan insanları, onu geçmek için hata ve sonucunda kaza yapmaya zorlayabiliyor. Böyle örnekler bol. Ben çok gördüm.

Ayrıca bu sadece ülkemizdeki ataerkil düzenden de kaynaklanmıyor. Yukarıdaki videolarda "montaj mı ya bu" dedirten şeyler yapan kadın sürücülerin çoğu Türkiye'den değil (Sadece Beşiktaş'ta olan kaza var). Böyle garip kazaların bulunduğu videolardaki kadın sürücüler hep örnek verilen Almanya'dan, Hollanda'dan, Avrupa'dan Amerika'dan vs. vs. Ancak hangi kadına sorsanız iyi şofördür. Efektif araç kullanır, seri park eder, aracına özen gösterir. O zaman trafikte 50 metreden tanınabilen kadın sürücüler uzaydan gelmiş demek ki.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@CandanC

"kadını eve kapat, sonra erkeklerle aynı beceri ve refleksi bekle... "
"kadınlar araba kullanma konusunda yeteneksiz değiller. erkekle eşit olmayan şartlarda büyüyor veya yetiştiriliyorlar, "

buradan "kadınlar yeteneksiz değil sadece potansiyellerini ortaya çıkaramadıkları için erkeklerden daha kötü sürücüler, o imkanlar onlara da tanınsaydı erkekler kadar iyi sürücü olabilirlerdi ama değiller, aynı beceriye sahip değiller, refleksleri de gelişmemiş malesef" demiş olmuyor musunuz? yani yola çıktığımda kadın sürücü görünce yine de korkmalı mıyım? o kadın sürücünün sürücülük yetenekleri, becerisi vs. için bir beklentim yok sadece ölmek ya da sakat kalmak istemiyorum diyelim.

(not: tartışmada bir taraf değilim, takıldığım bir iki cümle hakkında yazdım sadece)

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
@obezkirpi, son mesajımın son paragrafı bana sorduğunuz soruya cevap zaten...

bir kadın yavaş sürdüğü için arkadaki sürücüyü deli edebilir -- ama bu arada o yolda da bir hız sınırı olduğunu unutmamak lazım, kimse adamın biri 160 a rahat bassın diye ona yol vermek zorunda değil -- siz yine kadın-erkek ayrımı yapmadan tüm sürücülere dikkat edin... o 160 lık abi, sağ şeritten ve tam yanınızdan da aynı hızla geçebilir...