Kadın sürücüler

Melih Muratoğlu

Daimi Üye
Tepki
175
Bisiklet
Kron
Açıkçası belki bu yorumumu okuduktan sonra geri kafalı diyebilirsiniz fakat ben şoförlük konusunda bayan sürücülerin negatif ayrımcılığa tabi tutulmasını savunuyorum.Sebep olarak da sanki bir şeyler eksik gibi geliyor bana.Ani durumlarda hem biz bisikletlilerin hem de diğer trafikteki unsurları koruyacak olan o hayati refleksler yok gibi hissediyorum.Yanımdan bayan sürücü geçerken ayrı bir tedirgin oluyorum.Ayna kontrolleri yok denecek kadar az.Bir panik havaları var.
Tuzla'da bir bayan sürücü sağa sinyal vermeden döndü.Yakalayıp ya aynana bak beni gör ya da sinyal ver ben seni göreyim dedim aldığım cevap küfür.
- Bu sadece bir örnek..
Sizlerin de görüşlerini merak ediyorum..

Scudo

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
bayan sürücülerden ziyade apaçileri yaz ilk sıraya.onlar en tehlikeli
bayan sürücülerin de çoğu
ama modifiyeli bir şahin kullanan apaçinin eline su dökebilecek belki dolmuş kullananlardan biridir :d

Tepki
8
Bisiklet
b'Twin
Kadınlar genelde erkeklere kıyasla kötü araba kullanıyolar, fiziksel algı yetenekleri, çeviklik ve reflekslerle alakalı fakattt ben şimdiye kadar hiç bir kadın sürücü yüzünden sıkıntı yaşamadım, aksine onlar daha dikkatliler ve saygılılar erkeklere göre. Her gün en az 3-4 erkek sürücüyle sorun yaşıyorum, sinyal yok, elinde sigara tutar kolunu camdan çıkarır, takip mesafesi yok yoğun trafikte aralardan geçemiyorum, sıkıştırmalar, laf atmalar, her türlü taciz Vs. Yani bayan sürücüler başlığı beni rahatsız etti, çünkü trafikte erkek sürücüler daha tehlikeli ama biz sapık sürücüler, erkekler sürücüler falan diye başlık açıp kimsenin yaralarını deşmiyoruz.

Kübra C.

Aktif Üye
Tepki
154
Bisiklet
Sedona
Bisikletimle sadece yol kenarında duruyor olmama rağmen 2 kez farklı zamanlarda ve farklı sürücüler tarafından ezilme tehlikesi geçirdim. Çünkü dikiz aynalarından arkayı doğru düzgün kontrol etmiyorlardı. Birinden son saniyede kurtuldum, diğerinden ilkinin tecrübesiyle araca vurup sürücüyü uyarmak suretiyle. Bu iki sürücü de erkekti ama bu benim için mesele değil kadın da olabilirlerdi. Eğer bir ailenin arabası varsa ve o evde bir erkek çocuk varsa çocuğa araba kullanma eğitimi vermek için çocuğun 6-7 yaşında olması çoğu zaman yeterli oluyor. Ancak ne hikmetse bir kız çocuğu için bu söz konusu değil. Çünkü araba kullanmak "erkek işidir" ve eğer bir kadın iyi araba kullanıyorsa bu "sıradışı" bir durumdur. Aslında sanırım bu bisiklet için de geçerli, düz yolda sakince ilerlerken bile "Aman Allah'ım beni ezecek, çekilin acemi sürücü..." vb. laflarını işitiyor olmamın bir nedeni olmalı. Artık çocukların beynine şu hiçbir manası olmayan ön yargı tohumlarını ekmekten vazgeçin ve yarattığınız bu yapay algıyla birçok kadının bu rolü kabullenmesine ve gerçek potansiyelini ortaya çıkaramamasına sebep olduğunuzu fark edin lütfen.

minikjonki

Üye
Tepki
20
İsim
emre
Bisiklet
Bianchi
Bayan suruculer harbidende tam bi felaket bizlere gore ama cok dikkatliler ve daha yavas arac suruyorlar oda bizom hizimizi kesiyo bide robot misali arac kullanan bayanlar var icler acisi Ben kendi sahsim adina konusayim bende arac kullaniyodum daha oncesinde motorumda vardi ve nekadar ki motor kullandim sonra kaza yaptim tekrar arabaya devam dedim ogunden beri de 2 tekerlekli arkadaslara cok dikkat etmeye basladim

Olgu Erhan

Aktif Üye
Tepki
132
İsim
Olgu Erhan
Bisiklet
Lapierre
@mehmet roy
Kesinlikle katılıyorum...

Bir tanesine denk gelmektense 100 tane bayan sürücüyü tercih ederim....

• Beğen
Tepkiler: SerkanH

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
her sürücünün dikkatsizi tehlikelidir.
her iki cins ile tehlikeler atlattım bisiklet üzerinde.
en son bir bayan sürücü ile oldu sokaktan çıkıp dönerken beni görmedi.
ramak kala çarpışıyoduk. ben panik yapmadan içeri doğru girdim sonradan beni farketti freni kökledi.
göz göze geldik te ürkmüştü biraz.

akndgl

Daimi Üye
Tepki
224
İsim
Akın
Bisiklet
Carraro
@mehmet roy

Doğan görünümlü şahinin üstüne ben de tanımam, dolmuşçular ikinci sırada, dün yine doğan görünümlü şahin, bir sürü mesafe olmasına rağmen omzumdan silme geçince az daha düşüyordum, elimi kaldırıp hareket yaptım sinirle, ilerde ışıkta durdu yanaştım yanına, içerdeki iki apaçiden biri bana "kaskın güzelmiş, güle güle kullan ehuehh uheheuuhehe" dedi. Bende anlayacağı dilden uheehee ehueehuueee diye cevap verdim ve dağıldık :)

• Beğen
Tepkiler: gmfaruk

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
Bayanlarda şöyle bir düşünce var.( bayan sürücülerden birebir duyduğumu aktarıyorum ) "Eğer durursam stop ettirebilirim" korkusu...Durmuyorlar, durmak istemiyorlar ve bu yüzden 8-10 kere bayan sürücüler tarafından eziliyordum. Hem de yaya geçitlerinde hem de bisiklet üstünde ve geçiş üstünlüğü bende olduğu halde

• Beğen
Tepkiler: fatih berber

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
Erkekler dinlemez ve kadınlar harita okuyamaz diye kitap var. Kadınlar direksiyona yapisiyor. Yakinlasiyor. Hatta kafaları dikiş aynalarindan daha yakın oluyor tampona. Atomu parçalayacak kadar önlerindeki yola konsantre oluyorlar bakış acıları avına atılacak bir kedi misali 5 ila 10 dereceye kadar düşüyor. Hata yapmaktan korkuyorlar sürerken. Eşleri veya babaları azarlamasın diye geriliyorlar.

• Beğen
Tepkiler: gmfaruk ve Ahmet-E

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
Daha dün bir tanesi kırmızı ışıkta iki şeridi ortalamış duruyordu. Yanından geçemedim kendi kendime söylendim. Duymuş açtı camı. Ne o sıkıntı mı var dedi. İki çizgiyi ortalamak bu kadar zor olmamalı dedim. Ben doğru yerimde gidiyorum sen aradan geçemezsin dedi. Buyrun arabadan inin bakın doğru mu yanlış mı dedim ama kabul etmedi tabi ki. İki çizginin arasında bile gidemiyorsanız araba kullanmayın her şeyi yapmak zorunda hissetmeyin kendinizi belli ki bu işi beceremiyorsunuz binin taksiye dolmuşa gidin dedim o sırada yeşil de yandı diğer arabalar hareket edince ben de bastım gittim. Arkamdan bir şeyler söylemeye devam ediyordu :)
Bunu bir erkek de pek tabi yapabilirdi ancak hem araba sürücüsü hem de bir bisikletli olarak trafikte giden arabanın sürücüsünün cinsiyetini çok yüksek oranda tahmin edebiliyorum. :)

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@Çağrı Soylu sen anlatınca aklıma geldi.
benim kuzan motosiklet kullanıyor sakaryada.
tabi motosiklet ne yapar aralardan geçer gider. bi arabayı geçmiş araç basmış bu kornaya.
kuzen durup dönmüş bakmış kadın el işareti yapıp bizim kuzeni sıkıştırmaya başlamış ve demiş ki. sıranı biliceksin. :koptum::koptum::koptum:
bizm kuzen de kadının inadına önünde gitmiş trafik ışığında yeşil yanmasına rağmen bunu bekletmiş kırmızı yanınca basıp gitmiş kadın orada kalmış :kptmya:

• Beğen
Tepkiler: Çağrı Soylu

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
@chnkrmz

Şanslıymışsınız, freni bulabilmiş. Böyle durumlarda panik yapıp gazı kökleyebiliyorlar çünkü :D

Araba kullanırken kadın sürücüler bana saç baş yolduruyor ama bisiklet üzerindeyken fazla sorun yaşamıyorum. Sanırım bunun sebebi, kadın sürücü gördüğümde benim içgüdüsel olarak gardımı almam. Başıma geleceği tahmin edip gerekli hamleyi yapmak bisiklet ile kolay olabiliyor ancak araba kullanırken daha zor. Bir de zaten çoğunluğu bisikletli görünce ya yavaşlıyorlar ya da uzaktan geçiyorlar. Saygılarından değil tabii ki, çarparım diye korkularından :) Ancak sonuçta böyle olması işe yarıyor.

Ben en büyük tedirginliği yandaki sokaktan çıkmaya çalışan bir bayan sürücü gördüğümde yaşıyorum. Çünkü yol müsait olduğu halde bekleyip, en olmadık anda lönk diye atlıyorlar yola. Veya pedalları karıştırıp, yola çıkmaya çalışırken garip hareketler yapabiliyorlar. Dur şunun arkasından kaçayım bari dediğinizde, arabayı kaydırıp size geri geri vurabiliyorlar :) Çok tahmin edilemez hareketlerde bulunduklarından biraz endişe yarattıkları aşikar. Ancak yine de bu serseri mayın gibi gezip nereye patlayacağı belli olmayan apaçi tayfasının yanında öpüp başımıza koymamız lazım kadın sürücüleri.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
EEE bizim toplumda kadına bir insan gibi değilde bir eşya bir obje sırtından sopayı karnından sıpayı eksik etmeyecen!!! mantıksızlığı üstüne mahalle baskısı yok kocam ne der yok babam neder, o neder, bu ne derlerle malum gecelerin korkusuyla gençkızlıklarını yaşamadan büyüyen bir varlık olan kadından bahsediyoruz.ne cinsel hayatları cinsel hayat ne toplumda bakış değişmez valla ben bir kadın olsam kesin seri katil olur erkekleri temizlemeye başlardım!!

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
aracın ve telefonun marka-modeli cinsiyetten daha belirleyici magandalık konusunda. façalı araba kullanan tacizkar adamlardan, dev gibi jiplerin içinde araca hakim olamazken aynı zamanda kulağında telefonla tahmin edilemez hareketler yapan burnundan kıl aldırmayan kadınlardan, kask takmaya tenezzül etmeyen ve riskli hareketlerle bisikletle kendince yarışmaya kalkışan scooterlı adamlardan, yaya yolunu, kaldırımı, bisiklet yolunu park yeri olarak kullanan ve bunu kazanılmış hakkı olarak gören adamlardan ve kadınlardan gına geldi. motorun gücü arttıkça güç zehirlenmesi yaşayanlar yüzünden trafikte gitmek zehir oluyor.

devilmycarlos

Forum Bağımlısı
Tepki
298
İsim
yavuz
Bisiklet
Carraro
gecen gün..jeep süren bayan sürücü.hiç sinyal vs yapmadan park halindeyken direk yola geri geri daldı az daha minübüs çarpıyorduki minibüsün yan tarafında bende vardım fazla hızlı değildim allahtan durabildim..Kadın ani frene bastı öyle cadde ortasında kala kaldı bize bakıyor.Bir 10 saniye gectikten sonra 2eliyle el frenini indirip ileri cıktı tekrar :)

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
37 yaşındayım ehliyetim var ancak araba kullanmıyorum ve ciddi bir ihtiyaç duymazsam da araba almayı düşünmüyorum. Türkiye gibi medeniyetten nasibini alamamış bir memlekette insan katil olur trafikte.

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
Bence kadınlar araba kullanmak için fazla narinler. Birde trafikteki hayvan adamlar tarafından azarlanıyorlar falan. Sonra kadınlarda başlıyor erkek gibi davranmaya ve kadın o güzel, naif, narin ve estetik tarafını yitirmeye başlıyor. O yüzden hanımlar araba sürmesin bence. Sebebi tamamen bu, kırılgan, çekingen olmaları. Aynı şey sokakta yürürken sigara içen hanımlar içinde geçerli. Bu nasıl bir şeydir anlayamadım, yolda sigara içince bence hiçbir kadın güzel olmuyor. Bunu yapmalarının temel sebeplerinden biri kendilerini erkeklerle eşit olarak görmekten kaynaklanıyor. Ne gerek var yolda sigara içmeye, hem hiçbir şekilde bir hanımefendiye yakışmıyor. Artısında sigarayı yürürken içmek daha zararlıdır, bilgilerinize.