Batman'dan Çıktık Yola, Van'da Verdik Mola... (26 Nisan - 2 Mayıs 2013)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhaba arkadaşlar,

Geçtiğimiz hafta, 26 Nisan Cuma günü, mesai bitiminde gömleği-kravatı eve attığım gibi Osmaniye'den gelen Genç Osman Bircan, Enes Çalışkan ve Mustafa Özkul ile Batman'da buluşmak için apar topar düştüm yola...
Çileli ve hayli aksilikler sonucunda kazasız belasız merkezde buluştuk ve hava kararmadan kamp kuracak bir yer bulmak için pedalladık şehir dışına, Siirt istikametine doğru...

15-20 km sonra Beşiri rampalarına vurmadan Şeyh Halid Türbesi'ne girip çadır kurmak için izin istedik. Mezarlığa kurduk çadırlarımızı, demledik çayımızı...

(link)

(link)

Mezarlıkta da uyunur mu demeyin; zira "Ölüden değil diriden kork!" demişler. Gerçekten de öyle...
İlk çadır deneyimimi bu tuhaf ama huzurlu yerde, iç hesaplaşmalarla ve neredeyse uykusuz geçirdim.

Sabah yine de zinde ve keyifli bir güne uyandık. Ufak atıştırmaların ardından düştük yola... 27 Nisan 2013.
(link)

(link)

(link)

Birkaç km.lik tırmanışın ardından ilk ve en düşük rakımlı geçidimize tırmanmış bulunuyoruz. :rolleyes:
(link)

Yol boyu baharın mucizesi harika manzaralara tanık oluyoruz dördümüz...
(link)

(link)

(link)

(link)

Siirt'e bağlı Kurtalan'da verdiğimiz pide ayran molasının ardından Veysel Karani Hz. türbesine doğru devam ediyoruz.
Bugünkü hedefimiz Siirt/Baykan civarında kamp kurmak...
(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

Türbe bölgesinden 20 km. kadar sonra Baykan'a varmış ve dolayısıyla günlük mesafemizi tamamlamış bulunuyoruz. 2. Gün: 95 km.
(link)

(link)

Hanım duymasın ama kıymalı, soslu makarna enfesti! :in:
(link)

28 Nisan 2013 Pazar sabahı güzel bir güne başlıyoruz birlikte.
Bugünkü hedef zorlu rampaların ardından Tatvan'a ulaşmak...
Gerçekten Bitlis deresi bölgesindeki rampalar bizi epey zorladı. 60 km. civarı tırmandık! :boese157:
(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

Zorlu rampalar esnasında aramızda epey kopmalar oldu. Bu esnada Genç Osman abiyi ve Enes'i beklerken yol kenarında ceviz ve bal satan bu arkadaşın sıcak tavırları bana yoldaş oldu. Bir avuç da ceviz kırıp verdi bana sağ olsun... Kendisine selam olsun.
(link)

(link)

Sonunda Bitlis'e vardık. Mustafa Özkul bizden önce girmiş, bekliyormuş.
Ben de Bitlis girişinde Enes ve Genç Osman Bircan'ı bekledim. Büryan kebabı bizi bekliyor Bitlis'te! :rolleyes:
(link)

Enes'in Bitlis girişindeki mutluluğu görülmeye değerdi. :)
(link)

(link)

(link)

Buyrun Büryan kebabı ziyafetineee :D
Daha önce Siirt'te yemiştim. O zaman daha hoşuma gitmişti ne yalan söyleyeyim...
(link)

(link)

Büryanlardan sonra ağırlık mı çöktü nedir, Mustafa ile Enes'i kamyonete bindirdik Tatvan öncesi... :D
Şaka bi yana uzuuun bir tünel vardı, tam tünele girecekken arkamızdan ekip geldi ve ancak araçla geçebileceğimizi söylediler.
Yoksa bize yakışır mı, a aaa... :rolleyes:
(link)

Tünel sonrası yola dizildik tekrar ip gibi...
(link)

Tatvan'a da girdik kazasız belasız... Burda sağ olsun Nesim Bey bizi karşıladı.
Arkadaşlarıyla birlikte çok güzel ağırladılar, yedirdi içirdiler, kamp kuracağımız yere kadar bıraktılar.
Tekrar tekrar teşekkürler. :)
(link)

Güzel bir yemeğin ardından Tatvan'da Emniyetin tesislerinin bahçesinde çadırlarımızı kuruyoruz. 3. Gün: 85 km.
(link)

29 Nisan 2013 Pazartesi sabahı yine güzel bir güne uyanıyoruz. Tatvan'da gece hayli serindi.
Bugün feribotla Van'a geçip ordan Kars istikametine doğru devam edeceğiz.
Ama bazılarımız için pek de öyle planladığımız gibi olmadı...

Sabah 04.30 civarı uyandık ve hazırlandık.
(link)

(link)

Öğlene ancak hazırlanan feribot ile Van'a geçmek üzere feribota yerleştik. Beş saat süren bir geçişle tüm günümüz burada geçti diyebilirim.
Yine de farklı ve güzel bir tecrübeydi.
(link)

(link)

(link)

(link)

Akşam üzeri 17.00 civarında Van İskele'ye yanaşıyoruz. Feribotta güzelce uyku çektik, duş bile aldık... :)
(link)

(link)

Bu nokta turumuzdaki dönüm noktası oldu...

Enes daha fazla devam etmek istemediğini, Van'dan otobüsle Ankara'ya döneceğini söyledi. Oldukça da kararlı olunca bir şey diyemedik.
Ben de ani bir kararla tek başıma devam etmek istediğimi, gölün etrafını kuzeyden dolaşıp Erciş, Adilcevaz, Ahlat kıyılarını da görmek istediğimi söyledim. Böylece Mustafa Özkul ve Genç Osman Bircan Kars'a devam edecek, Enes Çalışkan otobüsle eve dönecek ve ben de tek başıma farklı bir rota izleyecektim... Tatlılıkla vedalaşıp yollarımızı ayırdık. Ben Enes'i yolcu ettikten sonra yoluma devam ettim.

Tek başıma... :rolleyes:

Devamı var. :in:

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Van'da ayrıldığımız günün akşamı karanlıkta şehir dışına çıkmak için epey pedalladım.
Uygun bir yer bulmakta hayli zorlandım, bulduklarımdan da izin alamadım. En sonunda saat 21.00'e doğru bir benzinlik çıkışında lastikçi yanında kurdum çadırımı.
Yorgun ve soğuk bir gece geçirdim. 4. Gün: 45 km.

Sabah 04.30'da kalkıp hızlı bir toparlanma ardından kahvaltı bile yapmadan düştüm yola.
Sabahın ilk ışıklarıyla yoldaşım...
(link)

(link)

Ekinler baş vermeden kör buzağı topallamazmış. :rolleyes:
(link)

(link)

Biraz sabah tırmanışının ardından Tasmalı Geçidi'ne çıkıyorum. Batman'dan çıktığımda rakım 700 lerdeydi.
(link)

Arkam'da Süphan Dağı, Erciş'e doğru yol alıyorum. Manzara, hava, moral muhteşem... Allah bozmasın.
(link)

(link)

(link)

(link)

Bu gördüğünüz arkadaş Hayati... Sığırlara çobanlık yapıyorken beni görünce turist sanıp para istemeye koştu.
Maalesef tur boyunca bu tarz davranışlarla çok karşılaştım. Bizi kötü tanıtıyorlar haberleri bile olmadan... :(
Biraz nasihat ardından bir de fotoğraf çekildik ama nasihatleri tınlamadı bile.
(link)

Onu gördükten sonra daha efendi bir arkadaş olan Muhammed de geldi fotoğraf çekilmek için...
(link)

(link)

Hafif inişlerden sonra Erciş'e girdim. Bim'den akşam için yiyecek bir şeyler aldım şaşkın bakışlar altında.
Tur boyunca kendimi bir Erciş'te bir de Adilcevaz'da bu kadar rahatsız hissettim.
(link)

(link)

Erciş çıkışında bir benzinlikte tanıştığım bu güzel insanlarla yemek yedim, çok güzel sohbetler ettim.
Anlayışlı, iyi niyetli insanlardı. Teşekkür edip helalleştikten sonra Adilcevaz'a doğru sürdüm atımı... Pardon bisikletimi... :rolleyes:
(link)

(link)

Van Gölü çevresi turlanır da göle ayak değmez mi hiç...
Hemen çektim kenara, atladım suya. :)
(link)

(link)

Akşam üzeri kalacak yer ararken bir bakım evinin bahçesine girip çadır kurmak için izin istiyorum.
İşçiler içerde bana bir oda verebileceklerini söylüyorlar. Memnuniyetle kabul ediyorum. Akşam güzel bir menemen ziyafeti ardından rahat bir uyku çekiyorum. 5. Gün: 120 km.

Devamı var. :in:

Cüneyt HOCAOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Bisiklet
Trek
Serkan hepinizi azminizden ötürü kutluyorum. Tüm paylaşımın için yürekten teşekkürler.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Tekrar merhabalar,

1 Mayıs 2013 günü sabah erkenden herkes uyurken yola çıkıyorum ve Adilcevaz'a doğru hızla ilerlerken Bitlis sınırlarına giriyorum. Hemen ardından Adilcevaz ilçesini geçip Ahlat'a doğru yol alıyorum.
(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

Ahlat civarında tesadüfen gördüğüm bu Selçuklu mezarlığı görülmeye değerdi.
(link)

(link)

(link)

(link)

Çoban kardeşlerim... :)
(link)

Bugünkü hedefim Bitlis'e varmak. Tek başıma olduğumdan mıdır nedir, hep gitmek, hep gitmek, bir an önce eve varmak istiyorum.
Bir yandan da evli olunca insanın aklı hep evde oluyor haliyle...
(link)

(link)

(link)

Dönüş yolunda Tatvan'ı ve Bitlis'i hızla pas geçip Kurtalan'a doğru devam ediyorum.
Amaç Baykan'da konaklamak... Km.ler 100+ gösteriyor. Hava fena halde sıcak! :boese157:
Akşam serinliği çöktüğünde Baykan'a ulaştım ve turun başlangıcında dört kişi konakladığımız mesire alanında bu sefer tek başımaydım.
Bu beni biraz etkilese de yorgunluk ağır bastı ve deliksiz bir uyku çektim. 6. Gün: 165 km.

2 Mayıs 2013 sabahı uyanıp kısa bir kahvaltı ardından yine yollara düşüyorum.
Bugün fazla oyalanmadan Batman'a girmek hedefim. Zira 110 km. kadar yolum kaldı.
(link)

(link)

(link)

Karşıda görülen karlı dağlardan geldim...
(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

Beşiri'den itibaren çıktığım 7 km.lik rampanın ardından saat 13.00 civarında Allah'ın izniyle Batman'a vardım. 7. Gün: 105 km.
Altı günlük toplamda 635 km. yol aldığım bu turu elimden geldiğince kısaltarak sizlerle paylaşmak istedim.
Umarım sıkmamışımdır...

Yollarda karşılaştığım, bana yardımı dokunan herkese teşekkürler.
Turun ilk günlerinde bana yol arkadaşlığı yapan Genç Osman Bircan, Enes Çalışkan ve Mustafa Özkul'a da teşekkürler.
Özellikle Osman abi ve Enes ile tanışmaktan çok memnun olduğumu belirtmek isterim.

Sağlıcakla!

i. gürle

Aktif Üye
Tepki
90
Bisiklet
Kron
Mükemmel görüntüler çok güzel bir tur emeğinize sağlık ...

Cüneyt HOCAOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Bisiklet
Trek
Kardeşim ellerine sağlık. Paylaşımın için teşekkürler.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@i. gürle
:) Sağ olun, beğenmenize sevindim.

@Cüneyt HOCAOĞLU
Teşekkürler Cüneyt Abi, Ankara'ya selamlar. :)

@Şevket Şahin
Ben teşekkür ederim Şevket Bey, beğenmenize sevindim. :)

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ayaklarınıza sağlık çok güzel bir tur olmuş. Hep merak edip görmek istediğim yerler gerçekten. Kim bilir belki bir gün yolumuz düşer :)

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kiitabın ortasından okumaya başlayınca şuna bak batman diye marmarada gemi ile gezintiye çıkmışlar dedim. Bize hiç görmediğimiz ülkemizin güzel bir yöresinden harika görüntüler sunduğunuz için teşekkürler. Van gölünün kuzeyinde gezinti olurda Ahlatta Selçuk mezarlarını ziyaret etmek olmazmı diyordum ki onuda gerçekleştirmişsiniz. Sizden birkaç süphan fotoğrafı daha beklerdim aynı zamanda oralara kadar uzanmışken Nemrut gölü ziyareti.
Açıkçası arkadaşların yolun yarısında karar değiştirmiş olmasını biraz yadırgadım. Bisiklet turlarının en az iki kişiyle daha bir zevkli olacağını düşünenlerdenim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Enes Çalışkan

Teşekkürler Enes, birlikte yol almaktan büyük keyif aldım.
Seni tanıdığıma da çok memnun oldum.
Tekrar görüşmek üzere, kendine iyi bak.

@Tamer KAMIŞLI

Turcuların durumu belli olmaz, bir bakarsınız kendinizi bu yollarda buluverirsiniz kim bilir... :in:
Sağlıcakla!

@mehmetsunu

Ahlat'taki Selçuklu mezarlarını hafif bir rampa inerken son anda gördüm ve hemen atladım! Gerçekten çok harika bir yer. Muazzam büyük bir arazi var, hakkını vererek gezmek epey zaman alır. Fakat hem bisikleti bırakacak güvenli bir yer olmadığı hem de vakit darlığı gerekçesiyle her yerini gezemedim.

Süphan Dağı'nın fotoğrafları vardı aslında ama inanın konuyu açarken çok uğraştım ve okuyanları sıkmamak adına birçok fotoğrafı elemek zorunda kaldım. Bu kadar sadeleştirebildim...

Turun ortasında karar değişikliği biraz garip oldu, haklısınız, ama herkes için daha iyi oldu. Sonradan irtibat halinde olduğumuzda da kimsenin pişman olmadığını ve sorun yaşamadığını öğrenince daha da mutlu olduk. Hayat insana ne gösterir bilinmez. Ne demişler;

"Gelin ata binmiş, ya nasip demiş."

D

Domestik

Misafir
Ayağınıza sağlık. Çok güzel tanıtmışsınız gezdiğiniz yerleri. Doğu bölgesinden paylaşımlar çok az oluyor bunların artması lazım, daha nice güzellikler vardır kim bilir oralarda. Bu arada şu fotoğraf çok hoşuma gitti söylemeden geçemeyeceğim :)

http://img703.imageshack.us/img703/9794/sam4739t.jpg

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ahmet.KOÇ

Kesinlikle haklısınız Ahmet Bey, doğudaki güzelliklerin çoğuna şahit olamıyoruz maalesef.
Ama her geçen gün artıyor bisiklet hareketi; birkaç yıla kadar inanıyorum ki doğu-batı, uzak-yakın farkı pek kalmayacaktır. :in:

Selamlar.

:)

tamer ulu

Aktif Üye
Tepki
200
Bisiklet
Salcano
fazla söze gerek yok 10 numara bir tur olmuş bizlere güzel yerleri gösterme imkanı sundun tşkler

serhat dura

Daimi Üye
Tepki
120
Bisiklet
Carraro
gidip oraları görmüş kadar oldum.. harika bir tur olmuş bu güzel turun mükemmel resimlerle süslenmesi daha da mükemmel olmuş.. ellerinize ayaklarınıza sağlık arkadaşlar...

ademdogan

Daimi Üye
Tepki
135
ne diyebilirim HARİKABİR TUR OLMUŞ .
BENDE yapabilirmiyim derken müthiş bir doping oldu benim için .

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@serhat dura

Beğenmeniz sevindirdi bizi, biz teşekkür ederiz bu güzel yorumunuz için... :)

@ademdogan

Neden olmasın Adem Bey, neden olmasın... ;)