Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Batı Erzincan Bisiklet Turu 2.Gün (Kemah)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Serkan Taşdelen tarafından paylaşıldı.

1. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    BATI ERZİNCAN BİSİKLET TURU 2.GÜN (KEMAH)

18 Haziran 2008

Turumuzun ikinci gününü Kemah'ı gezmek için ayırıyoruz.
    Sultan Melik Türbesini gün doğumunda tekrardan seyrederek gözetleme kulesinin olduğu yere çıkıyoruz.

Kemah'tan manzaralar,

Birazcık orada oyalandıktan sonra bisikletlerimizi belediye önüne bırakarak yaya şekilde Kemah’ı gezmeye başlıyoruz. Merkezde bir çay bahçesinde poğaça ve çay eşliğinde önce kahvaltımızı yapıyoruz. Kahvaltımızı bitirdikten sonra Kemah Kalesini gezmek için kaleye çıkıyoruz. Kaleden Gülabibey Camii,

Kale Kapısı,

Kale üzerinden Kemah,

Kale üzerinde dolaşıyoruz,

Karşımıza çıkan kız böceği,

Kuş bakışı Kemah,

Kalenin üzerinde 2 saate yakın zaman geçiriyoruz. Hiç ummadığım halde kalenin yamaçlarına yuva yapmış yüzlerce “sarı gagalı dağ kargası” görüyoruz.

Sarı gagalı dağ kargaları bir süre sonra havalanıyorlar,

Uzun uzun onları seyrettikten sonra kuş bakışı Kemah’ı seyretmeye koyuluyoruz. Sırtını Munzur’a dayamış ayaklarını Fırat’a sokmuş Sultan Melik’i seyrediyor resmen. İçime bir sevinç doluyor Kemah’a her bakışımda. O kadar sessiz ve masum ki anlatamam. Kalenin diğer tarafına doğru geçiyoruz.

Burada da manzara diğer tarafı aratmayacak güzellikte.

Süper bir vadi Munzurların yanı başında son buluyor.

Kalenin etrafında dolaşmaya devam ederken bize söylenen vadiye kadar inen gizli yolu buluyoruz.

Biraz içerisinde ilerliyoruz yalnız aşağıya kadar inmiyoruz.

Tekrar kaleye girdiğimiz kapıdan çıkıyoruz. Ama çok etkileyici bir yer olduğun söylemek gerek. Kale üzerinde uzun süre geçirdikten sonra öğle yemeği yemek için Kemah merkeze iniyoruz. Tarihi Abidin Paşa çeşmesi,

Ne yiyeceğiz diye düşünürken güzel bir pideci tarif ediyorlar ve gidip pidelerimizi indiriyoruz midemize. Yemek faslından sonra tanımamız gereken bir diğer yer olan Gülabibey Camii ve çeşmelerini gezmeye gidiyoruz.

Ardından Kaymakamlık binasına giderek yazı işleri müdürümüzü ziyaret ediyoruz. O da bizi bekliyormuş, oturup bir çay içiyoruz. Gezimiz hakkında bilgi verdikten sonra pencereden görünen manzara dikkatimi çekiyor ve hemen fotoğraflıyorum.

Kaymakamlıktan ayrılarak dün yarıda bıraktığımız Sultan Melik Türbesine gidiyoruz. Türbeden Kemah,

Sultan Melik Türbesi,

Türbede dinlenirken Serçe kuşu yanımıza gelip konuyor. Bende hemen fotoğraf makineme sarılıp çekiyorum.

Türbenin içerisindeki mumyalar burada korunuyor. İsterseniz görebiliyorsunuz.

Türbe ziyaretimizin ardından hemen türbenin yanında bulunan tarihi mezarlığı ziyaret ediyoruz.

Kalacağımız yere dönmek için bisikletlerimizin yanına gidiyoruz. Misafirimizi fotoğrafladıktan sonra yatakhanemize dönüyoruz.

Yarın erken kalkacağımız için çok geçmeden uykuya dalıyoruz.

[FONT=Calibri, sans-serif]Gün Toplam Km: 7,34 – Ortalama Hız: 12,5

[FONT=Calibri, sans-serif]En Yüksek Hız: 31,8 – Bisiklet Kullanma Süresi: 00.35.08

[FONT=Calibri, sans-serif]Sevgi ve Saygılarımla...

2. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    paylaşım için teşekkürler
    gezmeyi çok özlediğimi hissettim :)

Serkan Taşdelen bunu beğendi.
  3. S.GUCLU

S.GUCLU Forum Bağımlısı

Seviye:
    Gerçekten büyüleyici yerlermiş...Yüreğinize ve ayağınıza sağlık bizlerle bu güzel fotoğraflarınızı paylaştığınız için.

4. sezarr38

sezarr38 Aktif Üye

Seviye:
    erzincanlıyım fakat kayseride oturuyorm erzincanda bisikletçi görememiştim en son geldiğimde fakat sizleri gördm forumda inşallah erzincana geldiğimde görüşürüz sizlerle ...

5. enis57

enis57 Forum Demirbaşı

Seviye:
    ayaklarınıa sağlık kardeş
    bu sefer ellerine sağlık demem daha doğru olacak
    resimlerin kart postallık olmuş
    hepsi çok güzellllll
    devamını bekliyorummmmmmm

6. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Merhabalar,
    Ben teşekkür ederim zaman ayırdığınız için.
    İnşallah tez zamanda yollarda olursunuz.

Sevgiler...

Çok çok teşekkürler. Türkiye'nin birçok yeri etkileyici güzellikte. Keşke her tarafını bu sayfalara taşıyabilsek.

Sevgiler...

Merhabalar kardeşim,
    Ben 4-5 yıldır Erzincan'dayım. Erzincan Bisiklet Topluluğunu kurduk. Erzincan'a gittiğinde mutlaka bana ulaş.

Sevgiler...

Merhabalar,
    Çok teşekkür ederim. Beğenmenize sevindim. Devamını fırsat buldukça yüklemeye çalışacağım.

Sevgiler...