Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Başlangıç

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Erkan Kalafat tarafından paylaşıldı.

1. Erkan Kalafat

Erkan Kalafat Yeni Üye

Merhaba

Adım Erkan Kalafat 21 yaşındayım ve Hacettepe Üniversitesi Tıp fakültesinde okuyorum.

Trafik , yakıt parası , otopark parası altında ezilmem ; araba kullanmanın zaten sedanter yaşamıma pozitif yönde katkı yapmaması üzerine tekerlek sayısında azaltmaya gitmem gerektiğini farkettim.

Amacım : Bisiklet kullanarak günlük ulaşım ihtiyacımı karşılamak.
    -Okul, ev arası ulaşım. ( 4 km )
    -Yakın mesafe ulaşım.(10 - 15 km )

Kısacası günlük en az 8-10 km yol gitmeyi düşünüyorum.

Bütçe : 1.000 - 1.500 lira arası bir bütçe planlıyorum.

Şu ana kadar izlenimlerim : Son 3 gündür bisiklet genel özellikleri nelerdir , markaların fiyat aralıkları , şehir içi kullanılabilecek bisiklet türlerinin özellikleri , güvenlik önlemleri , şehir içi bisiklet kullanırken dikkat edilecek noktaları araştırıyorum.Ama konulara özgül bir bilgi kaynağı bulmakta zorlandım.Bu başlığı bilgiye ulaşma konusunda yardım almak için açtım.

Gerçekler ve Alacağım bisikletten beklentiler:

Gerçekler;

-Evim Çankaya Köşkü yakınlarında ve okul ve arasında 2 tane çok dik yokuş var.Detay vermek gerekirse.

Ev - 800 metrelik 40derece eğimli inen yol - 2.1km düz yol - 30derece eğimli 400 metre çıkan yol - Üniversite ( inen , çıkan tanımı evden okula giderken geçerli)

-Yol koşulları : *Genel* olarak *iyi* ama Ankara'nın en yoğun trafiği akmakta. Trafiği daha az yoğun olduğu ara sokaklar mevcut.

-Trafik : Bisikletli kullanımı için hiçbir özel şerit , trafik işareti , araba kullananlarda trafikte bisikletli görme beklentisi YOK.(Tabi nerede var sorusu akla geliyor.)

Beklentilerim;

-Ulaşımımı bisikletle konforlu (kolay değil konforlu!) , güvenli ve uzun yıllar boyunca yapmak.

Öğrenmek istediklerim ;

-Kendime uygun bir bisikleti seçmek için kullanabileceğim bir kaynak.
    -Söylediğim yol ve trafik koşullarında bisiklet kullanmanın ne kadar gerçekçi bir düşünce olduğu.
    -Şu ana kadar araştırmalarım sonunda ulaştım bisiklet modellerinin amaçlarıma uygun olup olmaması.(Kendime referans olarak almak için)
    Scott Sub 20
    Trek Valencia

Saygılarımla
    Erkan Kalafat

2. omer yildiz

omer yildiz Forum Demirbaşı

Seviye:
    gürkan inal ve muhsin akar bunu beğendi.
  3. Erkan Kalafat

Erkan Kalafat Yeni Üye

-Yakın zamanda Avrupa seyahatine çıkacağım ; yurt dışından bir bisiklet alıp Türkiyeye getirmek mümkün ve akılcı mı? (Unuttuğum bir soru)

4. Erkan Kalafat

Erkan Kalafat Yeni Üye

Sorularımın cevaplarını buldum.Forumda kirlilik yaratmaması açısından başlık silinebilir.İyi geceler.

5. Mustafa Ozler

Mustafa Ozler Kıdemli Üye

Seviye:
    teknik olarak getirmek mümkün, uçakta oversize bölümünden kargoya veriyorsunuz kutusunu (demonte olarak) uçakla götüreceğinizi söylerseniz zaten yardımcı oluyorlar... harika çantalar var... para vermek istemezseniz kutusuna özel bir ambalaj da yapıyorlar... (kg sinirini geçmediyseniz ödeme yapmanız bir çok hava yolunda gerekmiyor ki 10 kg çantanız olsa 10 kg 'da bisiklet desek işte 25 civarina çikarsiniz...) ama kanuni olarak mümkün mü bilmiyorum... gerçi ben frame kutusuyla gümrükten geçtim bisiklet kutusundan küçük satılmazdı... kimse de sormadı bu nedir diye... bir kere de tek tekerlekli özel bir bisiklet getirdim... onda da kimse sormadi... sorsalardı ne olurdu bilmiyorum... Fiyatlara bakarsanız hangi ülkeye gittiğinize göre akılcı olabilir... mesela amerika oldukça ucuz... ama bazı avrupa ülkeleri deymeyebilir... Bildiğim kadarıyla çok yakın bir arkadaşım hiç sorun olmadan kutusunda amerikadan giant getirdi...

matt009 ve Erkan Kalafat bunu beğendi.
  6. omer yildiz

Seviye:
    Bulduğun cevapları bizlerlede paylaşmayı düşünürmüsün.

7. ATIL SAHIN

ATIL SAHIN Üye

Seviye:
    Evet paylaşırsan bide faydalanabilirz.

8. Erkan Kalafat

Erkan Kalafat Yeni Üye

Seçimim Scott Sportster P5 yönünde olacak.

Avrupadan almama kararı aldım çünkü gideceğim ülkelerde fiyatlar Türkiyeyle aşağı yukarı aynı ( Danimarka , Belçika ) ama belki bazı aksesuarları ürün çeşitliliği daha fazla olduğu için yurtdışından alabilirim.

Kullandığım kaynaklar

en.wikipedia.org
    cycle.shimano-eu.com
    www.gearhead.com
    Bu forumda ki diğer başlıklar

Saygılarla
    Erkan Kalafat

9. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bütceniz elverişli maşa kitlenebilir modelini alsanız daha iyi bence

10. omer yildiz

Seviye:
  11. Erkan Kalafat

Erkan Kalafat Yeni Üye

Yeniden Merhaba

Bahsettiğiniz özellikte ki ürünleri inceledim.

Şu anda fikirlerimi başka bir ürün üzerine yoğunlaştırdım

Corratec X-Vert Cross Gent - www.corratec.com/content/en-gb/products/bikes/trekking/sport/?model=x_trail_cross

Kullandığı malzemelere göre oldukça ucuz ve kaliteli bir bisiklet gibi duruyor.Hatta Avrupadan 150 euro daha ucuza almam mümkün.Gidip Delta Bisikletle konuşmayı düşünüyorum.

Tavsiyeleriniz için yeniden teşekkürler.

12. omer yildiz

Seviye:
    Sonuçta senin zevkin ama Corratec X-Vert Cross Gent amortisörü kilitlenmiyor bildiğim kadarıyla o yüzden Giant X-Sport 3 1 adım önde gibi duruyor iyice incelemek lazım onun fiyatı ne kadar giant 550€

13. Mustafa Ozler

Mustafa Ozler Kıdemli Üye

Seviye:
    amortisör konusuna katılıyorum... geri kalanı güzel bir bisiklet... artısı xt arka aktarıcı, dt swiss teller... vs vs...

14. Erkan Kalafat

Erkan Kalafat Yeni Üye

Corratec X-Ver Cross Gent Türkiyede 660 euro , Belçikada 499 euro.

Giant X-Sport 3 ' e gelince Ankara'da Giant getiren benim bildiğim tek satıcı Erdoğanlar Bisiklet ve şu anda stoklarında gözükmüyor.En son 2 ay önce Giant'ın 2009 modellerini getirtmişler ve o günden bu yana Giant X-S 3 stoklarında yok.Bu süre içinde gelmediyse önümüzdeki 2 ay içinde gelmesi için bir sebep göremiyorum.(Tabi ki gidip konuşacağım belki talep olmamıştır)

15. omer yildiz

Seviye:
  16. Erkan Kalafat

Erkan Kalafat Yeni Üye

Evet tercihlerim yavaş yavaş şekilleniyor.

Cannondale Bad Boy
    Corratec X-Vert Cross Gent
    Giant X-Sport 3
    Scott Sub 30 Classic
    Trek FX 7.3

İncelemem gerektiğini düşündüğünüz , tavsiye edeceğiniz başka modeller varsa duymak isterim.

İyi günler

17. omer yildiz

Seviye:
    Scott Sportster P4
    Cannondale Adventure 4
    SPECIALIZED - Sirrus

bunlarada bakabilirsin

18. Erkan Kalafat

Erkan Kalafat Yeni Üye

2 haftaya yakın süren karar maratonunun sonuna geldim sayılır.

Elimizde kalan modeller

Cannondale Adventure 4
    Scott Sportster P4
    Giant X-Sport 3
    Corratec X-Vent Cross Gent
    Scott Sub 30

Benim yukardakilerin arasından almak istediğim Cannondale Adventure 4 pür estetik sebeplerden dolayı.Fikirlerinizi duymak hoşuma gider.Sadece teknik olarak değil estetik , fiyat/performans olarak yapacağınız bütün eleştirilerin büyük yardımı olacaktır.

19. ademdogan

ademdogan Kıdemli Üye

Seviye:
    bence kendi gözlerinle görmen gerekir.Ama ben corratec ve scott p5 inceledim corratec tam bir alman sağlam dayanıklı güven verenbir duruşuvar.
    scott ise daha albenisi yüksek agresif ve bence coraatec e göre biraz daha havalı ve kendine güvenen bir duruşu ile corratec ten 1 adım önde

tercih paylaşım ve düşüncelerini paylaşırsan seviniriz çünkü bende seninle aynı konumda bisiklet araştıyorum.

20. Erkan Kalafat

Erkan Kalafat Yeni Üye

Yeniden Merhaba

Model arayışım bitti.Bu sabah Delta bisiklette geçirdiğim 2 saatten sonra arkadaşların tavsiyesi ile almam gereken bisikletin bir MTB olduğuna karar verdik ve salı günü final sınavımdan sonra gidip Corratec X-Vert Motion Disc bisikletime kavuşacağım.Kullanmaya başladıktan sonra fotoğraflarını yollar izlenimlerimi yazarım.

.Kullanacağım yolların çok düzgün olmaması
    .Yolun eğiminin çok değişmesi
    .Hafta sonları Eymir gölü gibi görece bozuk yollarda kullanmak istemem
    .Her türlü hava koşuluna uyumlu olması

Beni bu seçime yönlendiren faktörlerdir.

Bundan sonra yazacağım herşey bisikleti ulaşım aracı ve hobi olarak gören amatör bir kullanıcının yorumlarıdır.

Geçirdiğim süreçte öğrendiklerim;

. Eğer bisiklet dünyasına (teknik olarak) yeniyseniz kataloglardan edindiğiniz bilgilerle doğru seçimi yapmak çok emek ve birazda şans istiyor.Basit düzeyde bilgi edindikten sonra bir bisikletçiyi ziyaret edin.

. Eğer bisikleti hobi olarak görüyorsanız verilebilecek en iyi tavsiye şudur
    Kaliteli , güvenilir bir bisikletçi > Bisiklet

. Bütçenizi sadece bisiklete göre ayarlamayın tek başına bisiklet almak bu güzel aletten alacağınız keyifi yarı yarıya azaltır.

. Kaskınızı kaliteli seçin.Bisiklet donanımında düşük kaliteye gidin AMA KASKTA gitmeyin.Bir kaza geçirdiğinizde kafanızı koruyamazsanız yüksek kaliteli arka arttırıcının kırık kafa kemiklerinize , geçireceğiniz enfeksiyona , sakat kalmanıza , ölmünüze FAYDASI OLMAYACAK.

. Fiyat sınırınızı iyi belirleyin hesabınızı düzgün yapın. Donanım yükseltmenin neredeyse sonu yok , uçmayın.

. Marka isimlerine takılıp kalmayın. Eğer servise götüremiyorsan Porsche'un uzun süre keyfini süremezsin.

Gözlemlerim bana gösterdi ki özellikle internet ortamında çoğu insan boş bir marka sempatizanlığı , bayrakçılığı yapıyor.O yüzden her yazılana kulak asıp kafanızı karıştırmayın.

Bisiklet basit parçalardan oluşuyor ve mantığımızı kullanarak bu parçalardan hangilerine dikkat etmeliyiz anlayabiliriz.Kadronun sağlam ve güvenilir olması gerektiği en temel gerçek.Bisikletinizin iskeleti sağlam olmazsa , gücünüzü yola düzgün bir şekilde aktaramazsa yol alamazsınız.Vites sistemine gelince bütün bisikletler 2 tane marka kullanıyor ; Shimano ve Sram.Bu iki markanın internet sitesine girerek istediğiniz bütün bilgilere sahip olabilirsiniz.

Bu düzeyde bilgi sahibi olarak bir bisikletçiye girmek ve gülümseyerek merhaba demek yeterli ; 1-2 saat içinde bütün sorularınıza cevap bulacaksınız.

Aklıma gelenler şu anlık bu kadar.Anlatım bozukluğu , imla hatası yaptıysam özür dilerim.

Herkese iyi akşamlar.