Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Başlangıç için Bianchi Snake tamir mi edilmeli yeni mi alınmalı ?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında boranoglu91 tarafından paylaşıldı.

?

Yeni bisiklet mi yoksa tamir mi ?

1. Yeni bisiklet

40,0%
  2. Tamir

60,0%
  1. boranoglu91

boranoglu91 Yeni Üye

Adı:
    Anıl GÜLER
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Arkadaşlar öncelikle merhaba, umarım konuyu doğru yere açıyorumdur. Fikirlerinizden en doğru şekilde faydalanmak için uzunca yazıcam kusura bakmazsınız inşallah :) Elimde bianchi snake mtb 21 vitesli bisiklet mevcut. Temsili olarak fotoğrafını paylaşayım. F0CC45542595476DB4AF2041CCE0217F.jpg Çocukluğum bunun sırtında geçti :) Şimdi ise spor amaçlı düzenli bisiklet sürmeyi düşünüyorum lakin birazdan sorunlarını da yazacağım bisikleti sağlam bir şekilde elden geçirtmem sizce yeterli midir yoksa yeni bir bisiklet mi almalıyım ?

Bisikletin ön tekerleğinde presta sibop vardı ama benzinlikte rahatça hava basabilmek adına schrader valfli bir iç lastikle değiştirdim kendim. Bu sırada farkettim ki orjinal teker ölçüsü 26 x 1.75 olmasına rağmen 1.95 yanaklı dış lastik takılı. Eh çocukken pek bilmediğimiz için bu işleri mahalledeki tamirci abi ne diyorsa o yapılıyor :) Tabi ne derece fark eder bu bilmiyorum ama fren pabuç ayarı ve jant akordu yapılsın diye bir ustaya götürdüğümde lastiklerin orjinal ölçüde olmaması sebebiyle yalpaladığını söylemişti.

İkinci en büyük sıkıntım ise hem ön hem arka fren sürmelerini bir türlü engelleyememem. Bir ustaya ayarlatıp üstüne benzinlikte kendim 65 psi hava basınca tekrar sürtmeye başladı. Ön frenlerden başlayıp kendim çözmeye çalıştım sağ sol dengesini, o küçük vidayı alyan yardımıyla sıkıp gevşeterek. Lakin bir türlü tutturamadım ince ayarı Fren kollarını ve pabuçlarını söküp temizleyip denedim lakin sorun yine hüsran. 2. bir ustaya gösterdiğimde ön fren kollarından birinin içindeki yayın kırıldığını bu yüzden tek taraflı çalıştığını ve değişmesi gerektiğini söyledi. Arkadaki sürtmeyi de yukarıda bahsettiğim orjinal ölçüde dış lastik kullanılmamasına bağladı. Arka frenlere de hiç girişmedim bende.

Özetle bisikletin durumu budur. Ön ve arka dış lastik dışında değişen bir parçası da olmadı, fikir sahibi olmanız açısından söylüyorum. Amacım çoğunlukla asfalt üzerinde ( şehirler arası yollarda ki kadar düzgün değil tabi ), arada mutlaka biraz stabilize yollarda bisiklet sürmek. Kondisyonumu artırınca mesela ordu-giresun arası 45 km gidip gelebilmek. Son olarak boyumun 174 cm olduğunu belirtip değerleri fikirlerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkürler:)

2. SerkanEriş

SerkanEriş Bisiklet Meraklısı :)

Seviye:
    Selam Anıl,
    Bindigin zaman gidecegin yol ve bisikletin uzerinde gecirecegin zaman onemli. Eger bindiginde 10 km den fazla yol giderim diyorsan yeni bir bisiklet bakmani oneririm. Su anki bisikleti gecici olarak en dusuk butceye tamir edip simdilik binebilirsin. Bisikletin uzerindeki tekerler 1.95 genisligi normal olup 40 45 psi den fazla hava basmamani oneririm. Ic lastik olcusune takilma o biraz daha kucuk oluyor.

3. boranoglu91

boranoglu91 Yeni Üye

Adı:
    Anıl GÜLER
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
  4. Yusuf !!WOW!!

Yusuf !!WOW!! #EAEGS

Adı:
    Yusuf
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Önce tamir, sonra yeni bisiklet diyorum ben :D

5. Onur Alp İNAN

Onur Alp İNAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Fiziksel olarak küçük gelmiyorsa bisiklet sana, kesinlikle tamir edip/ettirip kullanman. Lastiklerini değiştir, fren bacakları (anladığım kadarıyla) değiştir, bin git. Gerek yok yenisine, artık elindeki hiçbir ihtiyacını karşılayamadığında ve bütün değişimlerini yaptığın halde artık yetersiz geliyorsa, öncelik ikinci el bir bisiklet, bulamazsan yeni bisiklet olarak rota tarifi verebilirim. Hurdacıdan alınan bisiklet ile dünya turuna çıkan var...

6. boranoglu91

boranoglu91 Yeni Üye

Adı:
    Anıl GÜLER
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Boyum 174 iç bacak ise 75,5 cm. Bisikletin sele kelepçesi ile krank mili arası ise 38,5 cm civarı. Bisiklet Kadro Boyu Hesapla buradan yaptığım hesaplamaya göre küçük kalıyor benim bisiklet. Şimdilik işimi görüyor ama anlaşılan 17 inch bir kadrolu bisiklet almam gerekiyor. Cevaplarınız için teşekkürler @Onur Alp İNAN @Yusuf !!WOW!!

Yusuf !!WOW!! bunu beğendi.
  7. mehmet.ali

mehmet.ali Bisikletkolik

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Bunun turuncusu vardı bende çalındı. Çok farklı bir bisikletti. Dönüp bakarlardı :(

8. boranoglu91

boranoglu91 Yeni Üye

Adı:
    Anıl GÜLER
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Değil mi :D güzel bisikletti çocukluk vakitleri için :)

9. eren konu

eren konu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ben tamir diyorum çünkü eski bir bisikletiniz varsa paranın satın alamayacağı birşeye sahipsiniz demektir.

10. boranoglu91

boranoglu91 Yeni Üye

Adı:
    Anıl GÜLER
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    kadro boyu uysaydı tamir çok ekonomik olurdu yeni bisiklet almak yerine benim için :) Ama uzun vadede yenisi şart gibi duruyor @eren konu