Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Başlangıç bisikleti olarak katlanır bisiklet tavsiyesi

Konu, 'Katlanır Bisikletler' kısmında angrist tarafından paylaşıldı.

1. angrist

angrist Üye

Adı:
    Ümit U.
    Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Merhabalar herkese,
    Öncelikle forumunuzun çok keyifli olduğunu ve çok değerli bilgiler barındırdığını söylemek ve bilgilendiren arkadaşlara teşekkür etmek isterim. Bende bisiklet dünyasına tekrardan adım atmak isteyen ve yardıma ihtiyacı olan bir bisikletsever olarak forumunuza katılmış bulunmaktayım.
    Geçen seneden itibaren hep aklımda katlanır bisiklet alma düşüncem vardı. geçen yaz vazgeçtikten sonra bu yaz tekrardan aklıma düştü ve tekrar araştırma sürecine girdim. ilk bisikletim ilkokul birinci sınıfı bitirdikten sonra, 1990 yılında aldığım beldesan bmx'ti. yıllarca kullandım kendisini. sonrasında, ilkokulu bitirince atlas marka bir yarış bisikletim oldu. lise yıllarından itibaren ise bisikletle ilişkim sona erdi. geçen seneden beridir de aklımda katlanır bisiklet alma düşüncesi var.
    istanbul ortaköy'de oturuyorum. bisikleti çoğunlukla haftasonu aktivitesi olarak kullanma düşüncem var. katlanabilir olmasını ise, toplu taşıma ile entegre edebilme, evimin 3. katta olmasından ve bisikleti depolayabilecek alan olmamasından mütevellit taşıma ve saklama kolaylığı, hafta içi sabahları servise koyup, akşam iş dönüşlerini belirli bir mesafeden sonra spor amaçlı bisikleti kullanabilme esnekliğini sağlamasından ötürü istiyorum. tabii başladıktan sonra ne kadarını gerçekleştirebilirim, ne kadar sıklıkla kullanırım şu an kestiremiyorum. ama şu an ki motivasyonumun üst düzeyde olduğunu belirtmeliyim. hatta bisikletle sabahları işe gitmeden önce yarım saat sabah sporu yapma düşüncemde var şimdilik. eşimi de kandırabilirsem bisiklet almaya birbirimizi gazlarız ama o şuan uzak bu düşünceye. istanbul'da bisiklet kullanmanın çılgınlık olduğunu söylüyor. ben kendime bisiklet alma konusunda bile zor ikna ettim. vespa almamdansa bisiklet almamı tercih etti :)

1,83 boy ve 100 kg ağırlık ile katlanır bisikletin bana ne kadar uygun olduğu en büyük soru işareti. bu aralar biraz kilo aldığımı ve tekrardan spora başladığımı düşünürsem kilo aralığımın ileri ki günlerde 90-95 olacağını söyleyebilirim.

açıkcası kafamdaki bütçe 1000 tl civarlarında. gelecek yorumlara göre bunun üstüne çıkabilirim. bir çok alternatif var, forumdaki katlanır bisikletle ilgili çoğu konuyu da okudum, geçen seneden beri de internette zaman zaman araştırıyorum. ama ne kadar araştırırsam o kadar karasız kalıyorum, işte bu noktada sizlerden yardım ve destek istiyorum.

kapsamıma giren dahon vybe c7a, dahon eco c7, tern link b7, giant express way 2, b'twin tilt 700 gibi 1000-1200 tl aralığında modeller var. bir yandan da carraro flexi 21, mosso marine, bianchi, bfold 320, bfold500 vs gibi düşük ücretli f/p modelleri var. mosso marine ve pininfarina'nın 26" modelleri var yine bütçeye uygun. açıkcası çok kararsız bir durumdayım. bir yanım ucuz modellerden biriyle başlamamı, kullanım sıklığıma bağlı olarak önümüzdeki sene model yükseltmemi söylerken, bir yanımda ucuz modelle başlayıp eğer aksaklıklar yaşarsam motivasyonumu kaybedeceğimi bütçem doğrultusunda dahon veya tern gibi kendini kanıtlamış firmalardan şaşmamamı söylüyor. bu noktada sizlerin tecrübelerine ve tavsiyelerine ihtiyaç duyuyorum.
    şimdiden teşekkür ederim.

Yusufclp bunu beğendi.
  2. Yusufclp

Yusufclp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    @angrist Dahon vybe c7a kullanıcısı olarark tavsiye ederim. Ancak kullanım amacınız doğrultusunda karar vermeniz daha mantıklı olacaktır. Yani benim gibi katlayıp otobüs-metrobüsle işe gidip gelecekseniz 20" jant bakın. Yoksa uygun fiyatlı olan 26" olanlardan bakın. Mosso Marine alan ve memnun olan var forumda. Ben biraz da koyacak yer olmadığından katlanır aldım başlangıç için. Şehir bisikletlerine bakmıştım başlarda. Yer sıkıntısından dolayı vazgeçtim.

3. angrist

angrist Üye

Adı:
    Ümit U.
    Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    @yusufclp açıkcası 20" uygun olur diye düşünüyorum, toplu taşıma ile entegre kullanım rahatlığı sağlıyor. bugün ortaköy kaçkar bisiklete uğradım, tern ve giant modellerine baktım. tern link b7'yi inceledim biraz, ama gözüme giant express way 2 daha güzel gözüktü ne yalan söyleyeyim. gerçi tern'ler yanyanaydı ve diğer üst düzey modellerinin yanında link b7 daha sönük kalmış olabilir, aklım onlarda kaldı daha çok ama bütçemin çok üstünde modeller onlar. dahon'ları incelemek istiyorum aslında, görebileceğim yer araştırmam lazım.
    bir yandan da 600-700 lira civarı daha f/p odaklı bir bisiklet alayım, kullanım alışkanlığıma göre seneye daha üst modellere geçerim diye de düşünmüyor değilim. eşimi ikna edebilir ve onu da kullanmaya teşvik edebilirsem, 2 bisiklet almam gerekeceğinden bütçem doğrultusunda alt seviye modellere yönelmek durumunda kalabilirim.orada da carraro flexi 21 biraz öne çıkıyor gibi. belki bfold serisi de düşünülebilir. fırsat bulursam decathlon'a giderek b'twin ve bfold'ları da incelemek istiyorum. ama şu an öyle bir konumdayım ki yarın iş çıkışı kaçkar'a uğrayıp giant express way 2 ya da tern link b7'den birini bile alabilirim :) ikisi de 1150 tl civarına geliyor. giant'ta taşıma çantası da var. tabii ekipmanlar için de ayrı bir bütçe ayırmak gerekiyor, kask, eldiven vs. onları artık bisikleti aldıktan sonra araştırmaya başlayacağım. ikinci el piyasasını da baktım bisikletlerin ancak fiyatlar yüksek geldi. mesela şu eco c6 için düşünceleriniz nedir. sizce ekstralarıyla beraber bu fiyat normal mi? DAHON ECO C6 + SCOTT ELDİVEN + SEDONA KASK + DAHON ÇANTA - Bisiklet ile ilgili tüm malzemeler sahibinden.com'da - 187046382

4. Kazuya

Kazuya Omnia Causa Fiunt

Adı:
    Emrah
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @angrist öncelikle iki bisiklet alacaksanız (ben de eşime ve kendime dahon vybe almıştım) kesinlikle 26 düşünmeyin. Benim arabam büyük ona ramen 2 tane 26 yı kaldırmaz. 20 tercihiniz iyi. kesinlikle 7 vitesin altına düşmeyin derim. Özellikle kullanacağınız yerlerde yokuş varsa en az 8 vites derim. Bana şuan 7 vites bile az geliyor yeryer. Ben kadro kalitesi sebebi ile dahon ya da tern derim ama elbette tüm markaların kendi avantajları var. Sahibindendeki ilanı ben de görmüştüm. Temiz bir bisiklete benziyor ama fiyatı biraz aşağıya cektirin bence. Kask eldiven canta toplam 200 tle alırsınız ki çanta çok elzem değil. şimdiden hayırlı olsun,

5. angrist

angrist Üye

Adı:
    Ümit U.
    Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    @Kazuya açıkcası kullanım alanım sahil şeritleri olacak gibi, çok fazla yokuşa maruz kalmayacağımı düşünüyorum. ayrıca otomobil kullanmıyorum. istanbul'da otomobil sahibi olmamaya yeminim var :) açıkcası 4 model arasında kaldım gibi, muhtemelen seçimimi bunlardan biri olarak kullanacağım. ikinci el fazla ilan bulamadım, bulduklarımda neredeyse sıfır fiyatına geliyor. mantıklı gelmedi.

dahon vybe c7a: 1200 TL
    tern link b7: 1150 TL
    2014 giant express way 2: 1120 TL
    b'twin tilt 700: 1200 TL

yukarıdaki 4 modelden hangisini tercih etmeliyim konusunda tıkandım aslında. tern link b7 ile ilgili çok fazla kullanıcı yorumu bulamadım. forumda vybe ve b'twin kullanıcıları var. yukarıdaki 4'lü arasında tercih için her türlü yardıma açığım. fiyatları birbirine eşit sayılır, tek sıkıntı seçim yapabilmek.

Kazuya bunu beğendi.
  6. Kazuya

Kazuya Omnia Causa Fiunt

Adı:
    Emrah
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @angrist tilt 700 3 vitesli hemen eliyorum:) ben de sadece işe gidip gelicem diye almıştım ama şimdi heryere goturuyorum ve vites gerekli oluyor.
    giant ı hiç bilmiyorum?
    tern gayet iyi bir marka ama dahon ile aynı fiyat ve özelliklerdeyse gerek yok bence. Çünkü bunlar baba oğul, fiyat aynı ise oyum tecrübeden yana olur.
    Dahon vybe yi kendim kullanıyorum, dediğim gibi vites sayısı dışında hiçbir sıkıntım yok (bir de selesi çok iyi değil ama 45tlye güzel bir sele alarak çözdüm)

7. drobgyn

drobgyn Yeni Üye

Adı:
    hakan
    Bisiklet:
    Tern
    Seviye:
    ben tern node d8 kullanıyorum ve çok memnunum. 20" biskletlerle 26" biskletlerin arası. 26'ların kullanım rahatlığı ile 20'lerin pratikliğini bir arada sunuyor. eğer toplu taşıma çok kullanmayacaksanız güzel bir seçenek olur.

8. angrist

angrist Üye

Adı:
    Ümit U.
    Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    @drobgyn dün kaçkar bisiklette inceledim biraz. aslında hoşuma gitti lakin fiyatı 2000 lira seviyesinde. biraz başlangıç bütçemin üzerinde kalıyor. belki kullanmaya başladıktan sonra, kullanım alışkanlığıma göre ileride değerlendirebilirim. tavsiye için teşekkürler.

@Kazuya tilt 700 açıkcası içlerinde görüntü olarak en çok hoşuma gideni. garanti vs konularında decathlon'un büyük bir artısı var. göbekten vitesli oluşu ve katlama mekanizmasının kolaylığı da ilgimi çekiyor. haftasonu decathlon'a gidip incelemeyi düşünüyorum. ama 3 vites konusu dediğin gibi sıkıntı yaratır mı kestiremiyorum.

9. Yusufclp

Yusufclp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    @angrist Giant Express way modelini de yakından incelemeden aayın. Çünkü katlayınca açılmasın diye lastikle bağlamıştı sahibi geçenlerde metrobüste görmüştüm. Birde gidon dışta kalıyor katlayınca. Dahonlarda tekerler arasında kalıyor gidon ve katlayınca sabitleme mekanızması var. Elde taşırken kolay oluyor.

maydinmaydin ve Kazuya bunu beğendi.
  10. angrist

angrist Üye

Adı:
    Ümit U.
    Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    @yusufclp zaten incelemeden almayı düşünmüyorum. şansıma ortaköy kaçkar bisiklet eve çok yakın, ellerinde mevcut. dün daha çok tern'lere baktım giant'ın üzerinde durmadım. katlama mekanizmasına, katlanınca kapladığı alana, taşıma durumuna (tekerleri sürüyerek taşımak mümkün mü değil mi) vs bakmadan karar vermem muhtemelen. şu an dahon >b'twin>giant>tern şeklinde bahsettiğim modellere yakınlığım.

11. Yusufclp

Yusufclp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    @angrist B`twin lerin görüntüsü güzel begeniyorum ancak fiyatları yüksek. Ve de vites sayısından dolayı Dahon Vitesse D8 alacaktım ki satıcının elinde kalmadığından vybe almış oldum. çok ta uygum fiyata aldım. Verdiğiniz linkteki bisiklet bana pahalı gibi geldi. Eco 6 bildiğim kadarıyla 1000 Tl civarında. 90 Tl çanta. Sedona kask 60-70 e alınabiliyor. Neredeyse yeni fiyatına geliyor.

Kazuya bunu beğendi.
  12. Onur Alp İNAN

Onur Alp İNAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    @angrist bir dahon kullanıcısı olarak, dahonu kesinlikle tavsiye ederim. Fiyat performans kriterini gözetmeden (yaklaşık 2 aylık bir araşıtma sonrası) aldım. Sizinle benzer bir hedefle, amacım iş yoğunluğunda fırsat bulamadığım için işten eve dönüşte bisiklet kullanmaktı. Sabah servisle ile geliyorum, akşam bisiklet ile dönüyorum. Amacına sonuna kadar hizmet etti. Şu ana kadar hiç bir sorun yaşamadım. Ağırlık olarak harika, katlama tekniği harika. 105 kg taşıma kapasitesi ile sizin için sorun olacağını düşünmüyorum. Nasıl görünürüm kısmına takılmayın. Ben de ilk başta ucuz f/p modelleri (salcano, bianchi, carraro vb.) ile başlasam diye çok düşündüm. Ancak elden çıkartmanın zor olacağı ile ilgili internet ortamından edindiğim izlenim beni dahona yöneltti. Kişisel olarak hayatımda kendime yaptığım en önemli 2 yatırımdan biri Dahon almak oldu. Bütçeniz bazında dahon modellerini yakından incelemenizi imkan varsa sürüş tecribesi yaşamanızı tavsiye ederim.

Dahon un eksileri:
    Gidon boğazının yere yakın olmasından dolayı yüksek hızlarda (20 - 25 km hızdır) kontrol etmenin çok hassaslaşması ve tedirgin etmesi.
    Gidon katlanma mekanızmasının her sürüş öncesi veya sonrası bir kontrol gerektirmesi.
    Bir de katlı halden sürüş haline getirirken çok ilgi görmesi.

maydinmaydin ve bora62 bunu beğendi.
  13. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Benim ilk bakacağım şey pedal sele mesafesi olurdu. Boy 183cm az değil, benim de boy 182cm ve carraro ile dizim çok ağrıdı. Pes etmeyip dahon aldım. Bence incelerken önce oturun, pedal en aşağıdayken dizinizin iç kırılmayacak kadar Seleyi yukarı almaya çalışın, sele borusundaki maksimum çizgisini geçiyorsa o bisikleti sakın almayın.

Ben pedalla. Com 'da 1500'e mu p8 varken vybe falan almazdım. Ama 21 vites carraro yerine 7 vites vybe elbette tercih edilir. Rakamlara aldanmayın gidip bizzat bakın farklı görün.

14. Burcuu

Burcuu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Seçim yapmak gerçekten zor.
    Taşıma konuşunda Tilt'ler daha pratik. Toplu taşımaya inerken binerken çok daha rahat edersiniz.
    Vybe ve Link B7 kıyaslarsak sanırım pek fark yok. Malesef Tern alıp kullananlar çok az, bisiklet hakkında neredeyse hiç yorum yok ama kalite açısından elbette aynı kökten geldikleri için eşitler (baba-oğul)
    Hız açısından hangi model diğerlerine göre hızlıysa onu seçin bence :)

15. angrist

angrist Üye

Adı:
    Ümit U.
    Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    @yusufclp @Ozan k. @Onur Alp İNAN yorumlar ve tavsiyeler için teşekkür ederim. Daha önce belirttiğim gibi ikinci el fiyatları gerçekten yüksek. Sıfır fiyatına ikinci el satıyor insanlar. Belki eco 6 bulunmadığından o fiyata satıyor olabilir, bilemiyorum. Mu p8 i inceleyeceğim. Ama bir yerden sonra biraz daha biraz daha derken bütçeyi çok aşıyor insanoğlu :) kask, eldiven vs. Ekipman harcamaları da olacak daha. Tabii hepsini inceleyip en içime sineni almak istiyorum. Geçen sene de almaya heveslenip, uzun araştırmalar ve kararsızlıklar sonucu nihayete erdirememistim. Bu sene daha kararlıyım. Ama dahon la ciddi düşünüyorum :) çok yüksek hız beklentim yok. Sürüş zevki çok daha önemli benim için.

@Burcuu dün tern'lere bakarken nedense link b7 çok ilgimi çekmedi. Hoş bunda diğer tern lerin etkisi büyük. Üst modelleri yanında daha sönük kaldı b7, haksız rekabete maruz kaldı :) görüntü olarak giant Express way daha çok ilgimi çekti, tabii bu tamamen estetik bir yorum.

16. Burcuu

Burcuu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @angrist Haklısın node d8 in yanında filan bence de sönük kalıyor gibi ama sevimli bir bisiklet yinede :) giant expressway i beğenmiyorum ben.

17. angrist

angrist Üye

Adı:
    Ümit U.
    Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    @Burcuu açıkcası sevimli kısmına katılıyorum. benim gözüme nedense tern'ler daha bir feminen göründü. eşime göstersem tern'i seçeceğine eminim. :)

Burcuu bunu beğendi.
  18. Onur Alp İNAN

Onur Alp İNAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Vites sayısını belirtmeyi unutmuşum. 7 vitesin altında olmamasında dikkat edin!

1-3 ü rampada kullanıyorsunuz. 4-7 yi düzde hızlanmak için, 8 olursa daha keyifli oluyor. 8 şart değil ama olursa süper olur.

Atalayzx, Kazuya ve Yusufclp bunu beğendi.
  19. massaget

massaget Bisikletkolik

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    uzun yol gitmeyen için ideal...

20. angrist

angrist Üye

Adı:
    Ümit U.
    Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    @Onur Alp İNAN dahon'lar üzerinden konuşursam vybe ve vitesse d8 arasında 380 TL gibi bir fark var. vybe 7, d8 8 vites. yaklaşık %30 bütçe artışı demek. 8 vites için bu artışa değer mi değerlendirmek lazım. burada kullanım amacı giriyor devreye, hafta sonu gezintileri için kullanacağımdan ve çok fazla yokuşa maruz kalmayacağımı varsaydığımdan 7 vites yeterli gibi düşünüyorum. tabii bu fikrim kullanmaya başladıktan sonra neye evrilir kestirmek güç.