Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Başlangıç (acemi ) düzeyinde sorular...

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında x-rayted tarafından paylaşıldı.

1. x-rayted

x-rayted Bisikletkolik

Adı:
    Cenk K.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ..tecrübeli bilgili kullanıcılar için komik ve aptalca gelebilir. Ama sormak istediğim bazı şeyler var . Cevap verecek olanlara şimdiden teşekkür ederim..Madde madde yazdım ki isteyen tek bir maddeye de cevap verebilsin :)
    1) Merida CW100 bisikletimde ML ön maşa var. Bunu sürüş halinde iken eğilip kilitleyemem değil mi ? İlla durmam ve amörtisöre yük binmemesi yani amörtisörün en üst noktada olması gerekiyor galiba. 1-2 kere yolda denedim. Kilit çok sertti. Daha fazla zorlamadım . Ama duruş anında tüy gibi hemen kilitleniyor veya açılıyor.
    2) Gidondan kilitli maşalar sürüş anında istediğimiz zaman (yani herhangi bir konumda ) kilitlenebilir mi (keşke gidondan kilitlenebilir maşalı bisiklet mi alsaydım ?)
    3) Bildiğim kadarıyla sele amörtisörlü. Hatta ilk bakımda bisikletçi bunu dağıttı , yayını falan temizledi, orjinal yağı hemen kuruyor biz de bu yağdan sürüyoruz dedi. Yol bisikletlerinin selesi amörtisörlü değildir falan dedi.. Ama ben yolda hiç sele yaylanması hissetmiyorum 0.1 ton olduğum için ağırlıktan dolayı hep en alt noktada olduğundan mı yoksa zaten hissedilmez mi ?
    4) Bisiklette Merida Speed Reflex diye bir lastik var . 700x40C .Alternatf ölçüler ne olur mesela 32 takabilir miyim ? Bir de ben bu lastiği kim üretiyor diye araştırdığımda yabancı bir sitede biri "yıllardır sektörde olan biriyim OEM lastikleri genelde Kenda üretir ama Merida lastiklerini CST yani Maxxis üretiyor" diye yazmış. Bir cümlede 4 marka görünce nevrim döndü. CST, Maxxisin sahibiymiş galiba. Ben şimdi buna dış lastik almak istesem nasıl arayacağım ? Yani bu ne tip bir lastiktir. Yani mesela Schwalbede Continental de hangi model bu Merida Speed Reflexe denk gelir. .

SerkanH bunu beğendi.
  2. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Tecrubeli miyim bilmiyorum. Yillardir bisiklet surerim. Ara verdim sonra yine basladim...
    Sonucta hepimiz surekli birseyleri merak edip soruyoruz :)
    Dilim dondugu bildigim kadari ile:
    1. ML maşaları çoğu kişi yolda maşa hareket haklindeyken kilitleyememekten yakınıyor. Genelde durup kilitliyor oyle devam ediyorlar.Kullanmadim bilemiyorum.

2. Bende Suntour marka RL (gidondan kilitleme) maşa var. Yolda giderken hatta amortisoru bastirdiginiz durumda bile kilitleyip açmanız mumkun ve oldukca kolay. RL maşaların hepsinde bu durum değişmiyor diye biliyorum.

3. Bisikletinizin ureticisi Merida'nin sitesinde kullandiginiz model icin sele borusu amortisorlu olarak verilmis. Zaten sele borusunun uste dogru incelen cift kalinliktaki yapisi da bunu hissettiriyor. Amortisorlu olan sele degil sele borusu. Uzerinde kilitleme mekanizmasi yoksa belli bir baski yukunun uzerine cikilinca hareket ediyor olmali. Sele borusundaki amortisorun yumusak olmamasi sizin acinizdan olumlu bir ozellik. Yoksa her pedala yuklendiginizde, sele borusu yaylanarak pedala aktardiginiz gucun bir kismini emer ve bosa enerji harcamaniza neden olur.

4. Kenda, CST, Maxxis ayrı markalar olarak geciyor. Ancak bir kaynakta CST'nin Maxxis ile baglantisini okumustum, ne kadar dogru bilemem. Sizin jantiniz 700c = 28". Bahsedilen 40C ise lastik kalinligi ve janta oturan kismi. 700C boyda, istediginizin markanin, kullanacaginiz yol kosuluna gore istediginiz yuzey yapisindaki (dişli arazi, kros, slick/duz) modellerinden secin kullanin. Lastigin ozelligine, dayanikliligina, yol tutus kalitesine, reflektif (gece parlayan seritli) olmasina gore fiyatlari degiskendir.

x-rayted bunu beğendi.
  3. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    :)
    1. Sürüş halindeyken maşayı kilitleyebilirsin. Kilitlediğin yerde kalır ve bisikletten indiğinde de 1cm kadar yukarı kaçar. İşin aslı maşan sen bisikletin üzerindeyken + - 2cm çöker üzerine birde sen kilitlemek için eğildiğinde en az 1cm de öyle çöker ve bisikletin ergonomisi bozulabilir. Yani öne doğru çökmüş bir şekilde kullanırsın bel ve boyun ağrısı olabilir. 0,1 ton olmanında verdiği dez avantaj ile :)
    2. Maşa tercihi tamamen senin keyfine ve kullanma maksadına kalmıştır.
    3. Sele yayı seni dahi taşır ancak eminim esneyecek çok az bir mesafe kaldığından kolay kolay esnemiyor dur. (Eğer bakımlı bir yay değilse o ayrı).
    4. Yazdığın her lastiği alabilirsin. O lastiklerinde kullanım amaçlarına göre modelleri ve ölçüleri vardır.

x-rayted bunu beğendi.
  4. x-rayted

x-rayted Bisikletkolik

Adı:
    Cenk K.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Cevaplar için teşekkür ederim. İlk 3 maddeyi anladım.
    Yani sürüş anında maşayı kilitleyebilirim ama çok sertleşmiş olduğu için denerken dengemi kaybedebilirim , en iyisi durup kilitleyip devam etmek demek ki ..

Lastiklerle ilgili soruyu iyi soramamışım . 700X40C . Bu lastiğe alternatif hangi ölçüleri kullanabilirim. Mesela 700X32 700x35 700x38 gibi Daha doğrusu 700x38 bir lastiği gönül rahatlığıyla alabilir miyim ? Diğer soru ise bu lastikle aynı sınıf lastikler ne olabilir acaba mesela schwalbe marathon plus mı land cruiser mı gibi . Bu soru biraz anlamsız sanırım. Ben akşam diş yapısının resmini çekip continental ve schwalbede benzerlerini arama yapayım.

5. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Ben schwalbe marathon plus kullanıyorum. Performansından gayet memnunum şiddetle tavsiye ederim. Şayet patlamıyor. :)

x-rayted bunu beğendi.
  6. x-rayted

x-rayted Bisikletkolik

Adı:
    Cenk K.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    1) almayı düşündüğüm 2013 model fiyatı düşmüş Diadora yol ayakkabısında "SPD clipless pedal" lar ile kullanabilirsiniz diyor.
    Ben bunu Shimano R540 SPD SL pedal ile kullanabilir miyim ?

2) Gözümü kararttım vergisini falan ödeyeceğim. Diadora yol ayakkabıları hakkında tecrübesi, bilgisi olan var mı ? (Not: Movistar giyiyor oradan gördüm ;) )
    Diadora Aerospeed 2 Road Shoes | Chain Reaction Cycles

7. Fatih Akbaş

Fatih Akbaş Yeni Üye

İlk sorunuza cevap verebilirim sanırım.Eğer hareket anında maşayı kilitlemek ya da açmak istiyorsanız ön tekeri hafif zıplatıp havadayken kapatıp ya da açabilirsiniz.Durmaktan daha iyi oluyor :)

8. fatihİ.10

fatihİ.10 Üye

Adı:
    Fatih İ.
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    piyasada 52/53 kadro yol bisikleti kalmamış. bir tek yerli markalarda var. mosso tca 105in 53 kadrosu var 2150 tlye veriyor liste fiyatı 2550tl.
    lapierre audacio 400 kalmamış. lapierre satan mağaza 1,5 aya kadar 2016 modeller gelmeye başlayacak dedi. tecrübeli arkadaşlara ben de burdan sorayım başlık açma yetkimiz hala yok çünkü.1,5 ay bekleyip yeni modellerden mi alınmalı? yoksa bu fiyata mosso al geç mi derler? ki geçen yıla bakınca da 2015ler yeni yılla birlikte piyasaya çıkmadı mı? ekim ayında yeni modellerin gelmesi bana biraz garip geldi.

9. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @Fatih Akbaş

Hocam öyle şey olur mu kazaya davet resmen. Zaten havaya kaldırdığınızda bisiklet 1-2 saniye yerle teması kesiyor. 1 saniyede maşayı açmak için tek el gidonda tek el maşada olması gerek ve olası bir düşme demek bu. Aman bunu kimse denemesin.