Başlamak Cesareti (Advenport'tan)

Konu, 'Yol Bisikleti Yarışları' kısmında Cem cm tarafından paylaşıldı.

1. Cem cm

Cem cm Aktif Üye

Adı:
    Cem
    Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Bu makale çok hoşuma gitti paylaşmak istedim. Olimpiyat ruhu, sporcu ruhu bu olmalı. En güzel kariyer güzel huylar geliştirmek.

Olimpiyatları 4 yıl boyunca bekleyenler yalnızca Usain Bolt, Michael Phelps veya Simone Biles gibi rekortmen isimler veya tutkulu izleyiciler değil. Bir sporcu için fazla büyük göbeği ve sonsuz özgüveniyle 100 metre serbest stil yüzmeyi 59 sporcu arasında son sırada bitiren Etiyopyalı Robel Kiros Habte de 4 yıldır bu anı bekliyordu. 5 maçını da kaybeden hatta bu maçlarda toplam 148 sayı fark yiyen; ABD, Fransa, Sırbistan gibi ekol takımlarla aynı grupta yer almasına rağmen Çin Basketbol Erkek Milli Takımı da Rio’ya gitmek için günleri sayıyordu. Namibyalı bisikletçi Dan Craven da onlardan biriydi. Craven, Rio de Janerio’ya giderken tarihinde sadece 4 tane madalya bulunan ülkesine beşincisiyle dönmenin hayalini muhtemelen kurmuyordu. Fakat hayalini dahi kuramayacağı bir şeyi başardı…
    Modern olimpiyatın başladığı günden bu yana yani tam 120 yıldır bisiklet branşı, olimpiyat takviminde yer alıyor. Pist ve yol bisikleti ilk oyunlardan bu yana düzenlenirken, dağ bisikleti 1996, BMX ise 2008’de düzenlenmeye başladı. “Bildiğimiz bisiklet değil mi, ne kadar farklı olabilir ki?” diye düşünenleriniz varsa eğer uyarmak isteriz. Bu branşlar arasında antrenman tekniklerinden, kullanılan ekipmana ve hatta ideal vücut ölçüsüne kadar önemli farklılıklar var. Dolayısıyla tüm kariyerinizi bir branşa adamışken farklı bir branşta mücadele edip başarılı olmanızın istenmesi, Şampiyonlar Ligi finalinde bir forvetken kaleye geçip maçı kazandırmanızın istenmesiyle eşdeğer.

Yol yarışı için tasarlanmış bir bisiklet ve sıradan bir kaskla, hız sınırlarını zorladığınız zamana karşı parkuruna katılmak; Formula 1’de NASCAR aracıyla yarışmaya benziyor.

Son olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapan Rio, bisiklette tarihin en korkunç yarışlarına sahne oldu. Yol bisikletinin ilk gününde, mücadele sona ermek üzereyken madalya kovalayan bisikletçilerin olduğu ekipteki kaza bir kırık köprücük kemiği ve iki yarış dışı sporcu ile sonuçlandı. Bundan bir gün sonra bu sefer kadınlarda korkunç bir kaza yaşandı. Yardım geldiği sırada herkes, kaldırımın kenarında hareketsiz yatan sporcunun hayati tehlike yaşadığını düşünüyordu. Sonrasında tüm bu olaylar Forbes’un dahi gündemine girince organizatörler bir adım atmaları gerektiğine inandılar. Arka arkaya yaşanan bu kaza ve sakatlıkların ardından birçok isim zamana karşıda mücadele edemeyecek duruma gelince, organizatörler tarafından yol bisikletinde parkuru belirlenen süre içerisinde tamamlayamayan sporculara zamana karşı finalinde yarışma teklifi yapıldı. Aksi takdirde final olması gerekenden daha az isimle başlayacaktı. Bu teklifin yapıldığı bisikletçilerden biri de 33 yaşındaki Craven’dı. Namibyalı atlet ülkesini Rio 2016’da yol bisikleti branşında temsil etme hakkı kazanmıştı ancak diğer birçok sporcunun aksine Rio’ya sadece yol bisikletiyle gelmişti. Ülkesinin tek temsilcisi olan Craven’ın vereceği cevap Namibya’nın olimpiyatlara tamam ya da devam demesi anlamına geliyordu. Takvimler 9 Ağustos’u gösterirken, Craven kişisel hesabından şöyle bir tweet attı: “Yarın zamana karşıda yarışmak isteyip istemeyeceğimi sordular. Ne dersiniz?”
    Telefonu elimden bıraktıktan sonra kendi kendime, ‘Kaç insana hayatı boyunca Olimpiyat Oyunları’nda yarışması için davet gelebilir ki?’ diye düşündüm. Teklifi duyduğum zaman ‘asla’ demiştim çünkü egomdan korkuyordum, aşırı kırılgan egomdan. Fakat büyük saçmalıktı…
    Neyse ki Craven’ın takipçileri de aynı fikirdeydi. Gelen sayısız “mention”, Namibyalı sporcuya cesaret verirken bir yandan da unutulmaya başlanan olimpiyat ruhunun ne olduğunu insanlara hatırlattı. Uzun zamandır antrenman yapmasına ve doğru bisikletle katılmasına karşın yol branşında yarışı dahi tamamlayamayan Craven, zamana karşı için hiç de uygun olmayan bisikletiyle 10 Ağustos’ta dünyanın karşısına çıktı. 2012 Olimpiyatları’nı yedinci sırada tamamlayan İsviçreli Fabian Cancellara’nın altın madalyaya ulaştığı, ilk kez olimpiyat heyecanı yaşan Hollandalı Tom Dumoulin’in gümüş ve tıpkı Londra’daki gibi üçüncülükle yetinmek durumunda kalan Britanyalı Christopher Froome’un bronz madalya kazandığı yarışı, Türk bisikletçi Ahmet Orkan (yanlış yazmışlar:bsmagryr:) 1 saat 27 dakika 47 saniyelik derecesiyle sondan bir önceki sırada tamamladı. O yarışın 35.’si, yani sonuncusu ise Orkan’ın 10 saniye gerisindeki Dan Craven oldu.

baslamak.jpg

Çok gururluyum. Ülkemi en iyi şekilde temsil ettiğime inanıyorum. Elime bir fırsat geçti ve artık hem yol bisikletinde hem de zamana karşıda yarışmış olimpik bir sporcuyum diyebileceğim. Bugün utanmam gerektiğini düşünenler varsa yanılıyorlar. Geçmişte milli bir sporcu olarak öyle komik paralar karşılığında bisiklet sürdüm ki utanç verici olan oydu, bu değil!

Craven’ın yarış sırasında attığı tweetler ve o sayede edindiği imaj da ününe ün kattı. Yarıştan önce Twitter hesabını sakallarına devrettiğini söyleyen ve yarış sırasında “Dan beni öldürecek” diye tweetler atanın Craven değil, kız arkadaşı Collyn Ahart olduğu anlaşıldı. Eğlenceli kişiliğiyle bisiklet meraklılarının hemen dikkatini çeken Craven’la ilgili birbiri ardına ‘caps’ler hazırlanmaya başlandı. Yüzünün monte edildiği ve başka bir branşta yarışmasına atıfta bulunulan onlarca görsel paylaşıldı. Bunların kiminde boksör, kiminde senkronize yüzücü, kimindeyse jimnastikçi oldu. Namibyalı atlet bu tweet’lerin hepsine neşeli cevaplar verdi.

Yarıştan bir süre sonra Instagram hesabında bir fotoğraf paylaşan Craven şöyle diyordu, “Asla zamana karşı yarışmaktan keyif almamıştım Fakat o gün... Üzerimde hiçbir baskı yokken ve kendimi yarışın lideriymiş gibi düşünürken inanılmaz keyif aldım. Ve anladım ki insan keyif alınca yaptığı şey her neyse daha iyi yapıyor.”
    Yarıştan bir gün önce olimpiyat daveti alanlar için hazırlanma rehberi:
    Gördüğünüz gibi neşesinden bir şey kaybetmiyor…

Başlamak Cesareti - Advenport

KUTAY67, caşş06 ve Arınç bunu beğendi.