Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Basından Küçük Bir Haber

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında ulas tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. ulas

ulas Admin

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Bugün bir dergide bu yazıyı gördüm ve sizinle paylaşmak istiyorum

http://www.newsweekturkiye.com/haberler/print_page/29735

Özgürlüğün peşinde
    Bisikletler artık piyasaya çıkmadan binbir testten geçiyor.
    Bugünkü çocukların beklenti dünyasının sınırlarını tam kestiremiyorum ama eskiden bir çocuğun hayalini süsleyen yegâne karne hediyesi küçük, kırmızı bir BMX bisikletti. İstanbul Saraçhane, Ankara Ulus ya da İzmir Basmane'deki bisiklet çarşısından alınan gıcır gıcır iki tekerlekliyle mahallenin sokaklarını turlarken sanki dünyayı keşfediyorduk. Ayağımız yerden kesiliyordu ya, kendimize olanca güvenimiz bundandı; özgürdük. Her akşam dizler parçalanmış >>şekilde eve girmek de özgürlüğün şanındandı. Yokuş aşağı kaptırmış giderken bisikletin üzerinden uçmak ya da pedal çevirirken bacakları morartmak iki tekerlek üzerinde yaşanan uçuş sefasının tatlı cefalarıydı. Bisikletin icat edildiği ilk yıllarda yaşasak bu cefadan tebessümle bahsetmek pek mümkün olmayabilirdi. Zira ilk olarak 1791'de iki tekerlekli, tahta oyuncak olarak tasarlanan bisiklete 1869'da Pierre ve Ernest Michaux tarafından demir düzenek eklendi. Bu tahta ve demir iskeletli bisiklet için kullanılan isimse boneshaker'dı; yani kemik titreten. Artık ne kadar rahatsız edici olduğunu siz tahmin edin.

Bugün gelinen noktada bisikletler bin bir testten geçirildikten sonra piyasaya sunuluyor. Sürüş konforu öne çıkarılarak tasarlanan bisikletlerde türlü güvenlik önlemleriyle kaza riski en aza indirilmeye çalışılıyor. Gerçi artık mahalle olgusu yerini dört tarafı çevrili sitelere bırakmış durumda. Dolayısıyla özellikle kentli çocuklar için bisiklet, dünyayı keşfetmekten ziyade izole bir ortamda, anne babanın kapsama alanından çıkmadan atılan turlardan ibaret. Ancak dünün çocukları için bisiklet macerası sona ermiş değil. Bir kasabada ya da adada yaşıyorsanız işiniz kolay, ama insan ve taşıt sayısının gittikçe arttığı kentlerden birinde yaşıyorsanız bu macera biraz zorlu bir kulvara taşınmış demektir. Zira ülkemizin bisikletçilerle yıldızı bir türlü barışmayan kentlerinde bir trafik badiresi atlatmadan kendilerini sahile ya da parklara atabilenler şanslı sayılıyor. İçinizi karartmış gibi olmayayım, zira sonucunda alacaklarınız her şeye değer. Bisiklete binerek stresten uzaklaşacak, zihninizi rahatlatacak, ağrılarınızı dindirecek ve formda bir vücuda kavuşacaksınız. Hemen şimdi karar verip hafta sonlarını bisiklete binmeye ayırabilirsiniz. İster bodrumda paslanmaya yüz tutmuş bisikletinizi çıkarın, ister gidip gıcır gıcır bir bisiklet alın.

Eğer bisiklette tasarımın yanı sıra kalite ve dayanıklılık arıyorsanız biraz paraya kıyıp evladiyelik bir Cannondale'ye sahip olabilirsiniz. Modellerinin yüzde 80'i el yapımı üretilen Amerikan markası sektörde Ar-Ge'ye en çok önem veren firma olarak tanınıyor. Hatta markayla ilgili şöyle bir söylem gelişmiş: "Cannondale icat eder, diğerleri kullanır". Cannondale'nin ürün geliştirme departmanında ilk önce bir prototip tasarlanıyor ve biniş testine tabi tutuluyor. Zira mühendislerin hemen hepsi aynı zamanda iyi birer bisiklet sürücüsü. Bisikletler için 150'den fazla standart belirleyen marka, saha testinden başka çeşitli laboratuar testleriyle en iyinin peşinde koşuyor. Tasarımda daha çok sadelik ve işlevselliği öne çıkaran firma özellikle şehir, dağ ve uzun yol için bisiklet üretiyor. Fiyatlar 850 TL'den başlayıp 20 bin TL'ye kadar çıkıyor.

Bisiklet seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan biri hafiflik.

Çünkü siz bisikleti değil bisiklet sizi taşımalı. Başlangıç seviyesi için önerilen maksimum ağırlık dağ bisikletinde 13-14 kg, yol-yarış bisikletinde 9-11 kg, şehir bisikletinde ise 16-17 kg. Karbon, titanyum ve skandiyum gibi özel malzemelerden yapılan hafif bisikletler diğerlerine göre daha pahalı. Karşılığında vaat edilense zevkli bir sürüş keyfi ve dayanıklılık. Dağ bisikletlerinde iddialı Alman Corratec markası son yıllarda ürettiği bisikletlerin ağırlığını 7,5 kilograma kadar düşürdü. Sertlik ayarı yapılabilen amortisörü sayesinde rahat kullanım sunan dağ bisikletlerinde bile zarafeti elden bırakmayan firma, uluslararası tasarım alanında verilen Red Dot Design Award sahibi. Fiyatlar 900 TL ile 14 bin TL arasında değişiyor.

1994'te Türk-İtalyan ortaklığıyla kurulan, 1997'de tamamen Türk şirketi haline gelen Bianchi, Türkiye'nin en bilinen bisiklet markalarından. Kullandığı teknolojiler bakımından yurtdışındaki muadillerinden geri kalmayan firma Manisa'da bir Ar-Ge merkezi kurdu. Burada, Avrupa Bisiklet Emniyeti Standartları tarafından belirlenen tüm deneylerin gerçekleştirebileceği büyük bir test laboratuarı bulunuyor. Yetişkinlerin yanı sıra çocuklar için de bisiklet üreten firma, şık tasarımların yanında dayanıklılık yönünden iddialı modellere sahip. Bianchi'nin son atılımıysa Çin'den dünyaya yayılan elektrikli bisiklet üretimi. 6 - 8 saatte şarj edilen ve 50 kilometre hıza çıkabilen bisiklet, tembel sürücüler için. Yokuş yukarı pedal çevirerek tırmandıktan sonra zafer kazanmış edasıyla kendimi yokuş aşağı bırakmanın tadını başka bir şeye değişmem, diyorsanız elektrikli bisikletlere hiç yanaşmayın. Bianchi'de bisiklet fiyatları 280 TL'den başlayıp en fazla 4 bin 300 TL'ye çıkıyor.

Montajı ve tasarımı Delta Bisiklet tarafından yapılan Türk markası Geotech uygun fiyata kaliteli bisiklet satma iddiasında. Firmanın ürettiği en ilginç modellerden biriyse üç tekerlekli tricycle. Arkada bir de sepet bulunan model alışverişe bisikletiyle çıkmak isteyenler için zevkli bir seçim olabilir. Geotech'te bisiklet fiyatları 250 - 1,250 TL arasında değişiyor. Şayet yerim dar, bana en iyi katlanır bisiklet gider diyorsanız marinada kullanım kolaylığı sunduğu için yatçıların en çok tuttuğu Strida marka bisikletleri tercih edebilirsiniz. İngiliz tasarımcı Mark Sanders tarafından tasarlanan model çok şirin bir görünüme sahip. Profesyoneller bu modeli pek kullanışlı bulmasa da hem yerden tasarruf etmek hem de Avrupa Tasarım Ödülü almış bir bisiklete binmek için sıra dışı bir tercih yapabilirsiniz. Fiyatı 860 TL ile 1,735 TL arasında değişiyor. İçinizdeki çocuk artık uyanmıştır herhalde.

Aksesuar: Kasksız çıkmayın

Bisiklete heveslendiniz ama iş sadece bisiklet almakla bitmiyor. Özellikle şehir içinde bisiklet kullanacaksanız kask ve eldiven takmanız icap edecek. Sıcak yaz günlerinde nasıl kask takarım diye düşünüyorsanız hemen söyleyelim, bisiklet kaskları çok hafiftir, pek rahatsız olmazsınız. Üstelik kask sizi sadece düşmelere ve çarpmalara değil, güneşe karşı da korur. Bisiklet eldivenleri de elinizin uyuşmasını engelleyeceği gibi düşme sırasında refleks olarak avucunuzu yere siper ettiğinizden, olası yaralanmaları önler. Kask ve eldiveni tamamlayacak bir üçüncü aksesuar güneş gözlüğü. Size cool bir hava verecek bu aksesuarın tabii ki önemli işlevleri de var. Hem güneşten hem de gözünüze çarpabilecek sinek ve kum parçalarından korunacaksınız. Konforlu bir sürüş için bir diğer detay, ayakkabı. Altı sert, özel bisiklet ayakkabıları pedala daha güçlü basmanızı sağlar. Ayrıca ayak bileğinizin burkulma riski de en aza iner. Bisiklet üzerinde sizi rahat ettirecek bir diğer unsur bisiklet taytı. Eskiden bisiklet yarışlarını izlerken sürücülerin neden özellikle tayt giydiğini ve onun içinde terleyip terlemediklerini merak ederdim. Buradaki en büyük sırlardan biri içlerindeki özel güderi sayesinde poponun acımasını ve uyuşmasını engellemesi. Ayrıca bugün bu taytların çoğu anti bakteriyel malzemeden üretiliyor. Özel bisiklet aksesuarlarını Nike, Adidas gibi spor mağazalarında ve bisiklet satan dükkânlarda bulabilir ya da internetten sipariş edebilirsiniz. Şayet tüm bu donanımla trafiğe çıkarsanız emin olun saygı görecek ve daha çok dikkate alınacaksınız.

Bisiklette en iyiler

1. Cannondale, ABD
    2. Corratec, Almanya
    3. Strida, İngiltere
    4. Bianchi, Türkiye
    5. Trek, ABD
    6. Merıda, Tayvan
    7. Geotech, Türkiye
    8. Colnago, İtalya
    9. Electra, ABD
    10. Cervelo, Kanada

2. fecredall

fecredall Forum Demirbaşı

Seviye:
    Güzel bir yazı olumuş da yazının sahibi kimdir? Birde listede Giant,Specialized gibi markaların olmaması ilginç geldi-bana-.

TOYGAR YONTGAN, tuncdemir ve MertSayın bunu beğendi.
  3. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ulaş abi yazı güzel ama bisiklette en iyiler kısmında biraz eksiklik olmuş gibi..

Şuan Amerika'da sağlamlık standartlarını belirleyen üç firma var Specialized, Cannondale, Colnago (İtalyan ama USA lobisinde sözü geçen bir firma). AYrıca Seri üretim satılan üst model bisiklet sektörünü Specialized ve Cannondale paylaşıyor...

Bu arada ufak bir dip not daha ' sezon önce Fox Cannondale için ürettiği Lefty amortisörlerde Terralogic sistemini kullandığı için Bu sistemin kullanım hakkını tamamen Specialized'e bırakmak zorunda kaldı, çünkü ana geliştirici ve patent hakkı Specialized'e aitti...

Bunun yanında Cannondale'in tam amortisörlü bisikletlerinde kullandığı single pivot tasarımı ve Superlight sınıfındaki Scalpelde kullandığı Softtail tasarımı da Cannondale'e patentli ve bu sayede basit hafif ve sağlam bisikletler üretmekte oldukça başarılılar...Yani şuan dünyanın en hafif FS bisikletleri Scalpel modellerinden türetiliyor mesela... (Bu arada imkan olsa da alsak ne güzel olur :))

Ayrıca Giant gibi bir devi yazmamak bence büyük eksiklik ve tabiki Scott da unutulmamalı...

Listedeki Bianchi Türkiye değil de İtalya yazılırsa bence yerini bulur diye düşünüyorum...

Sonra Corratec bu sene dünya sahnesinde pek yer alan bir firma değil... Şuan Fransa turunda birkaç farklı takımda Specialized, Scott listede yer almayan Canyon gibi markalar varken hiç Corratec yok... Ne yazık ki kendi vatanında bile pek fazla yer almıyor...

Strida markası tasarımları ile çok yaratıcı ve kullanışlı bir firma ama katlanır bisiklet sektöründe Dahon da en az onun kadar iyi ve 40 tan fazla katlanır bisiklet modeli mevcut...

Geotech ekonomik bisikletler sınıfında iyi bir seçenek ama bence en iyiler sınıfına girmesine daha çok zaman var özellikle listede adı geçen diğer markalara bakıldığı zaman...

Arkadaşlar bu yazdıklarımı okuyup yanlış anlamayın, kesinlikle bir kötüleme yada art niyet aramayın sadece bildiklerimi gördüklerimi ve takip ettiklerimi yazıyorum... Forumda her zaman tarafsızlığımı korumaya devam ediyorum... Yazdığım konuda hiç bir firma adına kalitesi ile ilgili olumsuz bir yazı yoktur sadece karşılaştırmalar vardır...

4. Okay

Okay Yeni Üye

Seviye:
    Yazının sahibi Ayçin Noyan olarak görünüyor
    link http://www.newsweekturkiye.com/haberler/detay/29735/Ozgurlugun-pesinde

ilk on kısmı açıkcası komik olmuş, burdaki herkes biliyorki ilk 10'a girecek daha iyi markalar var.

TOYGAR YONTGAN bunu beğendi.
  5. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Demekki herkes bilmiyormuş ki yazımın aynısını oray da yorum olarak ekledim öğrensinler diye...

TOYGAR YONTGAN ve Dürüst bunu beğendi.
  6. kayhan

kayhan Misafir

newsweek oldukça köklü, güvenilir ve saygın bir yayın kuruluşu. Türkiye deki piyasa hakkında da bilgi vermesi sevindirici.

7. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Valla Newsweek Türkiye grubu hangi şekilde yayın yapıyor bilmiyorum ama Newsweek'in orjinal halini babam sayesinde takip ediyorum zaman zaman...

Eğer onlar kadar doğru iseler yazıya eklediğim yukarıdaki postunum aynısı yorum olarak yayınlarlar...

Doruk Atay bunu beğendi.
  8. kayhan

kayhan Misafir

sen ne şekilde yayın yapıyorsun

9. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:

Ben yayın yapmıyorum sadece ihtiyacı olan arkadaşlarıma bildiklerim çerçevesinde yardımcı olmaya çalışıyorum... Burada yayından kastım hergün düzenli bir şekilde bir grubun hazırladığı süreli yada süresiz yayındır...

10. kayhan

kayhan Misafir

newsweek de kendi deneyimi birikimi çeçevesinde yayın yapıyor. ne şekilde diye imalı konuştuğunuzda eleştridiğiniz noktayı açıklamalısınız. Taraflı çünkü, ya da yetersiz şu sebebten diye. Ayrıca internet te bir medyadır. burada fikirlerimizi ve görüşlerimizi yayıyoruz. yani bir nevi yayın yapıyoruz

11. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Newsweek in Türkçesini hiç okumadığım için o şekilde yazdım... Çünkü yanlı bir yazı olup olmadığını inceleme fırsatım olmadı... Zaten eğer yorum yayınlanırsa demekki gerçek newsweek gibi yayın yapıyorlardır... Eğer çıkmaz ise bildiğimiz Türk medyası gibi...

12. receptimur

receptimur Üye

Seviye:
    bu yazı konusu itibariyle, popüler bir yayın kuruluşunda yayınlanması , tek başına önemlidir....
    varmı başka böyle örnekler.....

13. Okay

Okay Yeni Üye

Seviye:
    Newsweek Türkiye, sadece Türkiye'de yayınlanıyor, dolayısıyla Türk piyasasıyla ilgili haber yapması normal.

14. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Gazete, dergi ve hatta tv anahaber bültenlerinde bu tür taraflı haberler yayınlatmak pek zor değil, sadece paraya bakıyor.
    Neyse geçenlerde bir yorum yapmıştım işte Giant'in bilmem ne modeli sıfının en iyisi seçildi diye. Bunu yazarken iki yerden referans verdim. Her iki yerde bisikletleri profosyonellerce test sürüşlerine çıkaran enine boyuna inceleyen bu işte adı sanı geçen kısaca sadece bu işi yapan kuruluşlar. Tabi ben de tereddütsüz işte bakın bu iyidir dedim. Şimdi merak ediyorum bu Newsweek Türkiye en iyi bisiklet sıralamasını neye göre yaptı. Bildiğim kadarıyla profosyonel bir mtb test ekibi yok, kullandığı referanslar nedir peki ?

15. kayhan

kayhan Misafir

ben de bunu demek istiyorum saygın bir yayın kuruluşu bisiklet tanıtımı yapıp bir kaç türk markası ismini verince hemen güvenilmez türk olduğu için ikinci sınıf oluyor

16. ErkaL

ErkaL Bisikletkolik

Seviye:
    Bisiklette en iyiler kısmı çok kafadan atma olmuş :)(hahahah) hakim olmadıkları konularda sıralama yapmaları çok saçma birşey.Bisiklet artık yazılı basına çıkmaya başlamış bir spor türü olmaya başladı ancak bu tarz bilgisizce hazırlanmış yazılar sayesinde insanlara yanlış şeyler aktarılırsa yok olması yakındır :)

koraymalkoc, tuncdemir ve Hasan Çağri bunu beğendi.
  17. kayhan

kayhan Misafir

sizin sıralamanızı alalım aydınlanmış oluruz

18. sgtalper

sgtalper Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bianci türkiye şov yapmış:boese157: colnago trek cervelo merida nal toplamış bisikletimi satıp bianci mi alsam ne fakat benim bisikletim listede bile yok satamam galiba :in:

19. ErkaL

ErkaL Bisikletkolik

Seviye:
    Şimdi ben kendi alanımla ilgili hemen başlıyım o zaman

1-Karpiel
    2-Transition
    3-Corsair
    4-Commencal
    5-Intense
    6-Santa Cruz
    7-Kona
    8-Evil Bikes
    9-Specialized
    10-Blk Mrkt Bikes (Black Market Bikes)

Gelelim Ülkemiz Piyasasına

1-Specialized
    2-Giant
    3-Cannondale
    4-Scott
    5-Merida
    6-Marin
    7-Corratec
    8-Sedona
    9-Kron
    10-Salcano
    11-Geotech

aydınlatabildiysem ne mutlu bana kayhan bey :)
    sizde yazın sıralamanızı lütfen.

20. Volkan Çağlar

Volkan Çağlar Forum Bağımlısı

Seviye:
    bizim düldül ikinci sıraya yerleşmiş :D

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.