Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Başım teşhissiz bir sesle dertte!

Konu, 'Corratec' kısmında Dinamo tarafından paylaşıldı.

1. Dinamo

Dinamo Forum Demirbaşı

Seviye:
    Başım teşhissiz bir sesle dertte!

İlk başlarda yokuşlarda güçlü pedal basarken duyduğum ses h.sonu gezimde kendini ayyuğa çıkarttı maalesef. Orta yada 3. ön viteste olsun 20km lerden sonra pedala kuvvet verdiğimde(daha ziyade sol pedala) her pedal turu için duyar olduğum tıkırık tıkırık(iki kere) sesi geliyor. Kaçkar a götürdüm ama vites kulağında olan yamuklukdan kaynaklanma ihtimali belki vardır denilerek vites kulağı düzgünlüğü sağlandı ama ses sinir bozuculuğunu göstermekte... Nedir bu ses acaba tahmini olan var mı?

2. Dinamo

Dinamo Forum Demirbaşı

Seviye:
    maalesef up demeliyim

3. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Orta aynakol göbeğinden geliyordur zannedersem Sinan. Kum, çakıl, toz, toprak girebiliyor bazen oralara. Bi söktürüp temizlet, pedallarını da kontrol ettirmeyi unutma ;)

Kolay gelsin..

Ozan Güven ve Dinamo bunu beğendi.
  4. encralis

encralis Forum Demirbaşı

Seviye:
    Button mı Bottom bracket mi neyim var ya ordan gelen ses de olabilir.
    Çatlamış veya gevşemiş olabilir.

Dinamo bunu beğendi.
  5. kazıma

kazıma Forum Demirbaşı

Seviye:
    ole bi ses bende var pedal çevirmeden bisiklet üstünde tepindim baktım hiçbir yerden ses gelmiyo pedallara ayar çektim geçti hala pedellara çok abnırsan 3-5 gün içinde yine ses geliyor bende yine sıkyorum

Dinamo bunu beğendi.
  6. Dinamo

Dinamo Forum Demirbaşı

Seviye:
    Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için teşekkürler!

Yanlız şuna değinmek istiyorum, sol pedala verdiğim kuvvet artınca çıkan bir ses bu, düşük hızlarda ortada birşey yok. Yani sanırsam kum,
    taş parçacığı gibi bir durumun söz konusu olduğunu sanmıyorum.
    Bu arada dikkatli baktığımda başka birşey daha gördüm.
    Ayna kolun en büyük dişlisiyle orta dişlinin birbirlerine 3cm kadar
    bir alanda yakınlaştığını gördük. Bu o bölgede içe doğru bir eyiklik var.
    Tabii ölçümleyemedim ama bu gözle dikkatli bakıldığında seçilebiliyor.
    Ya bisikleti satın aldığımda vardı, belki de bisiklet düştürdüğümde oldu.
    Ses çekiş sisteminden geliyor kesinlikle ve sol pedalı çevirirken geliyor.
    Bakıma götüreceğim, bike&outdoor dan aldım. 1 ay bakımı geldi.

7. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:

O güzelim bisiklete nasıl kıydın da düşürdün ya Sinan :D

Eğer düşme sonrası, aynakol yere çarptı ise göbeğinde bir çatlama felan da olmuş olabilir. İyisimi sen söylediğin gibi bir bakıma götür. Sende kurtul bizde kurtulalım :D

8. Dinamo

Dinamo Forum Demirbaşı

Seviye:
    Sağol Haşimcim evet şart oldu.

2 kez döştüm maalesef:

1. düşüş:
    Sağol kardeş, abant da tepe inişinde bir düşüş oldu toprak zeminde resmen uçtum. Abi maşa felaken iyi, tam açık kullanmıyorum inan artık. Tepeden inerken çukura girince zıptattı beni ve sonra uçuş gerçekleşti. Gidonun sağı tarafı yomuldu ve sonra düzeltelim derken kırdık neyse k.toprakda karbon gidon aldım, çok güzel oldu şimdi. Nazar deymesin...;)

2. düşüş:
    H.sonu boğaz yolunda merve yi teyet geceyim istedim ve yanına gelirken geliyorum dikkat dedim ama dememe kalmadı gidonlarımız kitlendi adeta, sonra ben asfaltta kendimi takla atarken buldum tabii bisiklette üstümden takla atarak çakıldı yere...

Ama bu ses zaten 2. düşüşten önce vardı...

9. discocox

discocox Kıdemli Üye

Seviye:
    düşüşler için geçmiş olsun
    o ses pedala yüklendiğinde gelmeye başlıyorsa pedaldan olması çok yüksek bi olasılık, benim bisiklete de aynı sorun vardı pedalları değiştirdim şimdi tık yok:)

Dinamo bunu beğendi.
  10. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun Sinan ya, aman dikkat.

Amortisörün görevi o zaten ya :D Arazide açılır, düz yolda kilitlenir :rolleyes: Sen kontrolü sağlayamamışsın :D

Kendine acımıyorsan bisikletine acı :04: :p

Geçmiş olsun tekrardan

Dinamo bunu beğendi.
  11. ayanux

ayanux Yeni Üye

Seviye:
    aynı sorun bende de vardı.. ilk corratec'imin neresinden geldiğini çözemediğim bir takım sesler duyuyordum sürekli. gerek yağlama olsun, gerek kendi çapımda ayarlamalar olsun o sesten bir türlü kurtulamadım. hatta sesi simule etmem gerekirse sol pedala yüklendiğim anda gelen tam iki adet ''çıt'' sesi idi. bisiklete çok yüklendiğimi bildiğim için içim rahattı ve sorunu kafaya fazla takmadım. yani üretimsel bi hata olmasını beklemiyordum.. neyse;

sonra bir gün bisikletin üzerinde otururken tam sizin bahsettiğiniz çarkın içe doğru yarım santime yakın bir derecede yamulmuş olduğunu gördüm. bisikleti o zamana kadar hiç düşürmemiştim. bisikletime benden başka kimse de binmemişti. uzerimde herhangi bi darbe izi de bulunmuyordu. e peki bu yamulma nasıl olmuştu??

yanımda çalışan ve benden daha kıdemli bir bisikletçi olan arkadaşım, bisikletin üzerinde gelen aynakolun çok kaliteli olmadığını (evet en ucuz modellerden biri idi) dolayısıyle yamulması için düşmeye gerek olmadığını, taşırken bile ters bir yere gelirse yamulabileceğini söyledi.. sanırım doğru söyledi çünkü geriye çok fazla bir seçenek kalmıyordu. kendi pedal basma kuvvetim bir aynakol çarkını yamultmaya yetmezdi herhalde (yetmez herhalde değil mi?)

kendi çabalarımla yamukluğu düzelttikten sonra bu ses artık nispeten kesilmişti. yüklendiğim 10 denemenin sadece birinde çıt sesi duyuyordum.. daha sonra vakit bulup bisikleti bakım için deltaya yolladım. sorunlarıda kendilerine ilettim. bir iki günde bisikleti teslim aldım ama çok yoğun oldukları için detayları soramadım. daha sonra bisikleti kullandığım süre boyunca kesinlikle ne bir çıt ne baka bir ses duymadım. bu durum bisikleti satana kadarda değişmedi. bence birde delta'dan serkan bey'e gösterin.. belki yardımcı olabilirler..

tuninger_haa ve Dinamo bunu beğendi.
  12. Dinamo

Dinamo Forum Demirbaşı

Seviye:
    @ayanux yorumunuz için teşekkürler.

Benim ayna kol kaliteli birşey olmasına karşın anlattığım gibi maalesef, sorun bundan kaynaklanıyorsa ses kaynağını belki de teşhis ettik gibi ama emin değilim.

Söz konusu ayna kol budur:
    FSA V-DRIVE

Servise olarak Kaçkar Yusuf usta ya gideceğim. Kızıltoprak bana uzak maalesef.

13. ayanux

ayanux Yeni Üye

Seviye:
    benim o dönem kullandığım bisiklet corratec halcon idi. üzerinde hiç bir değişiklik yapılmamıştı. sanırım üzerinde gelen aynakol ya zzyzx, ya da corratec idi.. yani dediğim gibi son derece düşük modelli bir aynakoldu..

ama sesin aynakol'dan geldiğine eminim. şimdi farklı bir corratec kullanıyorum ve aynakolu bisikleti alırken değiştirdiğim için şu anda sağlıklı bir yorum yapamıyorum. ses yok sorun yok..

şimdilik bu kadar.. yolum düşerse sizin için serkan'a sorarım. belki önceden başına geldiyse bir tahminde bulunabilir.. sevgiler..

14. Dinamo

Dinamo Forum Demirbaşı

Seviye:
    Teşekkürler!
    Serkan ile tanıştım, hatta Abant gezisinde benim gidon kırıldı ve kendisi karbon ile değişikliği yaptı oradan hatırlar sanırım. Tabii bisiklete binmeden biraz kuvvetli pedal çevirmeden belli olmuyor. Bu akşam Bostancı ya gidiyoruz, şayet oradan geçerken açıksa şahsen ben bile sorabilirim.

15. ayanux

ayanux Yeni Üye

Seviye:
    tamamdır. görüşmek üzere..

16. Dinamo

Dinamo Forum Demirbaşı

Seviye:
    Merhaba Ayanux!
    H.sonu çok güzel bir yağlama yaptım ve dün akşam yağlama sonra 50km falan yaptım o sesi hiç işitmedim desem yeridir. Hadi buradan gel yak :p
    Entresan yağlama sesislik yaptı sanki :)

işte benim bisikletin birkaç fotosu:

işte size sönünü ettiğim aynakoldaki orta çarka yakın ezik alan.

17. kerembasaran

kerembasaran Aktif Üye

Seviye:
    ben bi kere çok uzun süre bulamamıştım bu tip bi sorunu en sonunda pedalın vidalandığı yuvayı greslememle geçmişti. 3 farklı pedalla denememe rağmen ses bir şekilde devam ediyordu. hiç aklıma gelmemişti pedal yuvası ile alakası olduğu.

bilginize.

Dinamo bunu beğendi.
  18. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Benden bir tahmin, cok cok benzer bir durum benim basima geldi. O donem zaten niyetinde oldugumdan kadroyu dahi degistirdim (kadroyu ses yuzunden degil aslinda keyfi degistirdim ancak ona ragmen), sen yine gitmedi. Orta gobek bakimlari, zincir temizlemeler vs vs...

Daha sonra ayna kolu temizlemek istedim, hani dislileri falan. Buyuk disliyi sokerken farkettim ki Truvativ'in hafiflik ugruna koydugu aluminyum baglanti elemanlari catlamis, yuk 4 vida uzerine dagildigi icin de kopmamislar, ancak sag pedala basarken ust konuma denk gelen vida (nasil olduysa yuk asimetrik dagilmis orada) catladigi icin surekli sinir bozucu bir ses yapiyormus.

Sonuc itibariyle cikma 4 tane ayna kol vidasi (su dislileri tutan) taktim ve ses kesildi.

Bir dene derim, en azindan kontrol et. O eziklik olusurken belki vidalara zarar vermissindir.

Dinamo ve Taner Yavuz bunu beğendi.
  19. Dinamo

Dinamo Forum Demirbaşı

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,
    Fikirlerinizle açıklık getirmeye çalıştığınız sorumuna yardımcı olmak için yaptığınız yorumlarınızdan ötürü öncelikle teşekkür ederim.

Evet, sorunun düzeldi!
    Bu cmt günü zaten 1 ayı dolan bisikletimin bakımı için bike&outdoor beşiktaş a gittim ve orada görevli arkadaş Murat a sorunu anlattım. Bisiklet ile kısa bir pedallama yaptıktan sonra geldi ve sesin pedal geldiğini söyledi. Sonra pedallar söküldü ve göbek ortaya çıktı, sonra göbeklerin iki tarafıda greslendikten sonra pedallar geri takıldı ve sonlarından bağlantı uçları yaplanarak sorunum giderilmiş oldu. H.sonu gelmişti ve paz günü büyükada gezimizde bol bol test etme fırsatım oldu. Yaşasın artık ses falan gelmiyordu. Bu sinir sesten kortulduğuma sevindim.

20. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:

Biz de senden ve şu dertli sesten kurtulduğumuza sevindik Sinan :eek: Ehüehe ! :D

Dinamo bunu beğendi.