Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Başbelamız olan konu: bisiklette ağırlık

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Erhan Doğaner tarafından paylaşıldı.

1. Erhan Doğaner

Erhan Doğaner Bisikletkolik

Seviye:
    arkadaşlar son yıllarda bisiklet teknolojisi hızla ilerledi, çok verimli çok güzel aletler var piyada biliyorsunuz, takip ediyorsunuz. ancak herkezi kafasını karıştıran bir konu var; ağırlık. hafif bisikletler tercihimizdir, ağırlara göre ancak 300 liraya alınacak bir bisiklette bile hafifliğe bakıyor herkez. ben şu ana kadar bisiklet konusuna 2000 ytl den fazla para harcadım bisikletim 12,5 kg, belki ilerde biraz daha düşürürüm belli olmaz. ama örneğin benm canım kadrom 2150 gram ağırlığında istersen 1 kg a kadar kadro var ayrıca kadro konusu çok pahalı bir konu da değil ancak kadromu değiştirmek aklıma bile gelmiyor şu anda;) neden? çünkü kadro tasarımı şu an için ağırlıktan daha önemli bende! ben şu anda 110 liraya rst amortisör satıyorum herkez ağırlığını soruyor. para veriyor insanlar tabii sorucaklar ama kafamızı da bu kadar karıştırmayalım arkadaşlar. ağırlık herşey demek değil bir bisiklette, pedalı çevirip bisikleti götüren bizleriz, bisiklet tek başına gitmiyor.
    örneğin hiç kimse bir motosikletin amortisör ağılığını soruyor mu? anca%1, motorsikletin kendi ağırlığını bilen azdır. maksat konfor. o halde bisiklettede konforu, dayanıklılığı geri plana atmayalım hata etmiş oluruz.
    bir satıcı bisikletimi hafifletmek istediğimi duyunca bana şöyle dedi:"napıcaksın, Fransa Turuna mı gidiceksin?":)
    vede yeni bisiklet alıcak arkadaşlara ufak bir tavsiye: eğer alıcağınız bisiklet 1000 ytl den daha ucuzsa ağırlığın yanı sıra kullanılar ürünlerin kalitesine bakın, 200-300 gram hafif diye bisiklet değiştirmeyin...
    yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

2. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    bende katılıyorum bu konuda bisiklette hafifilik önemlidir tabiki ama hafif parçalarda kalitesiz değildir aksine bazı parçalar mesela amortisörler hafif olmalarına rağmen oldukça konforlu olabilirler... Yada ne biliyim kadrolarda hem hafif hemde uygun geometrili olabilirler... Fakat belli fiyat aralığında zaten ağırlıklar birbirine yakın ama kullanılan malzemeler çok farklıdır... Yani 2000-3000 ytl harcasıktan sonra (tabi burda kullanım amacınızda önemli) belirli bir hafiflik te ve donanım seviyesinde olmalıdır.Zaten o ağırlıktaki malzemelerinde ağırlıklarıda yeterli seviyededir...

3. Erhan Doğaner

Seviye:
    ewet aynen ama Çağrı arkadaşım ne dedin? 2000-3000 ytl. o halde bırakalım ucuz bisikletlerde ağırlığı kafaya takmayı;) alalım kullanalım.

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Eğer ki yarışmıyorsanız zaten bırakın ağırlık mevzusunu. Gerek yok bence de... Keyif için bisiklete biniyorsanız, görselliği ön planda tutun. Keyif alın, keyfine varın...

5. boreas

boreas Forum Demirbaşı

Seviye:
    doğru söylüyorsunda keyif almak için taşıdığın yükün fazla olmaması gerekiyor. bence bisiklet 13kg.ın altında olmalı. yoksa keyif alınmıyor. tam bir eziyet oluyor 15kg üstü janjanlı bisikletler.

6. Erhan Doğaner

Seviye:
    bence yarış konusu bizde çok abartılıyor arkadaşlar.hafiflik demek bisikletin kazanıcak demek değildir bence. o zaman herkez 1 kere kıyap paraya alır 3-4 bin euroluk bir alet hepsini kazanır. unutmayalım ki motor biziz. tabiiki bende katılıyorum 15 kilonun üstünde bisiklet almak garip bir durum yani, o kadar da vurup öldürmeyelim konuyu:) ama unutmayalım seversek bisikletimizi ve normal bir ağırlıktaysa; olay bitmiştir. zevk alalımmm!!!

Onur Kula bunu beğendi.
  7. Bülent ÖZER

Bülent ÖZER Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    o zaman bende şöyle bir soru sorayım çağrı,halil ve hakan yazman kardeşime objektif olarak türkiye şartlarında( alım gücü olarak) ortalama bir mtb ağırlığı ne olmalıdır.

8. Ginger Fergus

Ginger Fergus Aktif Üye

Seviye:
    ağırlık meselesini bir süre önce yabancı internet sitelerinde de araştırmıştım..Bence bisiklet meselesinde ağırlık meselesi son derece görecelidir... ve optimum şartlar içerisinde düşünülmelidir..bir yarışçı için 9-10 kg lik bir bisiklet ideal olurken benim için bu ağırlık tamamen konu dışıdır hatta hayyallerimi bile süslemez...çünki benim kullanım şartlarında herhangi bir avantaj sağlamaz..çünki ben avantajı cebimdeki paranın ağırlığı ile oranlarım... 3000 euroluk 10 kg lik bir bisiklet yerine , 12 kg lik her biri 1000 euro dan 3 farklı renk bisikleti tercih ederim...her biri ayrı bir keyif verir bana...

ancak herşeye rağmen kullanıcının şartlarına göre ideal kiloya inmek şarttır , aksi durum bahsedildiği gibi eziyete dönüşebilir ( eziyet = 720 gr sele ve sele borusu + 510 gr gidon seti ) .. örneğin benim bisikletim ( trek 4400) slime ile birlikte 14.2 kg idi , gidon gidon boğazı ve lastik değişiminden sonra ancak 13.6 kg ye inebildi.. ben 12.5 -13.0 arasında oldumu o en iyi bisiklettir benim için..

kullanım şartlarında olumlu sonuç verecek değişimler tabiki olabilir ama benim gibi keyif için bisiklet kullananlarda aşırı ağırlık hassasiyetinii anlamsız buluyorum...

9. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Şuanda 900$ 11.5 lık bir bisiklet alınabiliyor... Marka sedona kırmızı olan Deoreli modelin fiyatı ve ağırlığı hem 9lu sistem hem kilitlemeli amortisör gayet uygun bir fiyat... Onun dışında Tr şartlarında genel olarak 12-13 kg arası bisikletler piyasada uygun hatta baya uygun fiyatlı olarak bulunabiliyor... Ve hobi kullanıcısı olarak gördüğüm bir çok kişin bisikletide bu ağırlıklar civarında seyrediyor...

10. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Çağrı detaylı yanıtlamış ancak ben de kabataslak hiç hesap kitap yapmadan 12 kg diyebilirim.

11. Erhan Doğaner

Seviye:
    ağırlık önemli ama şöyle birşey düşünün arkadaşlar. 11,5 kg a deore li mi yoksa 13 kg a xt limi? ben xt derim. çünkü komponent in kalitesi dayanıklılık açısından çok önemli bir olay...
    herkes kesesine göre:) ama bu işi aşırı kafaya takanlar var, adam 50 gr için büyük beden ödüyor bence değmez arkadaşlar... 50 gr bu yani 1 kg diil.

12. boreas

boreas Forum Demirbaşı

Seviye:
    12,5kg değil mi bu sedona 761?:eek:

13. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    11 kilo küsür gelmişti ama 12 ye yakın değil buçuk civarlarındaydı... tam hatırlamıyorum küsüratı...

Bu arada ben gr başıan yaklaşık 1€ veren insanlardanım bazı parçalarda ve bence her kuruşuna değiyo çünkü aldığım parça hafif olduğu kadar kalitelide... 2 sene önce aldığım revo telleri hala kullanıyorum mesela çember ve göbek değiştirerek halada kullanıcam yeni çember ve göbeklerimle .. 64 tane tel 65€ düşünürsen pahalı ama değiyo gerçekten...Ama benim için aldığım parçanın prestijide çok önemli şuandan sonra.Yani 1200 gr kadromu bırakıp sadece karizması için 2300gr lık bir fs xc kadrosuna yada 1500gr bi Litespeed kadroya geçebilirim... açıkçası 10kg dan sonra perdformansı eğer çok profesyonel değilseniz etkilemiyor zaten.. Yani benim için aslında bisikletimin 9.5 yada 10 kg olması değil üstündeki parçaların prestiji daha önemli benim için... çünkü dedimya 10kg dan sonrası zaten benim performansımda çok bişey fark ettirmez...

14. Erhan Doğaner

Seviye:
    64 tane tele 65 euro vermişsin ve halada kullanıyosun bence pahalı değil ki, normal bir fiyat. ama deseydin 2 janta 1500 ytl verdim, nooluyoruz derdim yani:)

15. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    onuda veriyoruz merak etme yolda geliyo :D:D:D

16. cruphasulie

cruphasulie Forum Demirbaşı

Seviye:
    İnsanda azim olduktan sonra bisikletin masrafi bitmiyor,
    ilk önce Edoganer'in dediği gibi donanıma bakıyorsun alıyorsun,
    sonra mesafeler arttıkça, rampalarda bi ağırlık krizi başlıyor.
    İlk nasibini alan fazla aksesuarlar, gidon,boğaz sele borusu derken
    bi bakıyorsun farklı kadro farklı bir bisiklet ama yapılan toplam masraf iki bisiklet
    parası :S
    Yeni bisiklet almak daha hesaplı gelio hele şu corratec superbowlar yokmu ah ah

17. boreas

boreas Forum Demirbaşı

Seviye:
    forumun en hafif mtb.sine sahip olma ünvanını hakan abiden alacaksın galiba:D

18. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    konuyu şimdi gördüm...

bende başımdan geçen olayları sizlerle paylaşmak isterim ;)

ilk başta bulunduğum il dolayısı ile parça sıkıntım vardı ve Antalyada olan parçalardan bana göre en uygun olanlarını seçtim kendime ve deore li bir bisiklet toplamıştım o da tam deore değil nerde buluyon Antalyada :D
    bana maliyetini sormayın 2 katına yakın masraf ettim...

sonra internetten arkadaşlarım oldu ve adam akıllı bir mtb toplayacağım dedim...
    arkasından yavaş yavaş acelem yok bisikletim de var dedim ve parça parça istanbuldan tanıştığım şuan birçoğu nun şuan Forumumuz yönetiminde olduğu arkadaşlarımdan; abilerimden yardım aldım ve kendime bir limit çektim 1000 ytl olsun toplayacağım bisiklet dedim kendime...
    (toplamaya başladığım zaman BisikletForum yoktu keşke olsaydı...)
    (burdan yardımı olan arkadaşlara herzamanki gibi teşekkürü bir borç bilirim ;))

ardından da bu ağırlık mevzuları ile fiyat performansları arasında bir kıyaslamalar başladı ve kesinlikle bitmiyordu...
    o fiyata bana göre en iyi parçayı nasıl nerden ne şekilde temin ederim gibi düşüncelerim sürekli sürdü ve şöle söleyeyim ağırlığını hiç tartmadığım
    deore-lx-xt double karışık birşey çıktı ortaya... :D

kaça mal oldu derseniz de 1000 ytl diye çıktığım hesapla 1000 euro ya yakın malzeme almıştım :D

şuan hala devam ediyor hafifletme çalışmaları :)
    hiç bitmeyecek benim için neden mi ben 1000 ytl limitinin üzerinde bir seçim yaptım ve arkası ucu bucağı da gelmez :) bu işin tadını alan da birşeyler değiştirmeden duramaz hele benim gibi tüm bisikletini parça parça alıp toplayan bisikletine binebilmek için 8-9 ay sabredebilen birisi için bunu kimsecikler değiştiremez...

neden bu kadar uzun sürdü derseniz de malum öğrencinin eline geçen haftalık ulaşım+yol + öğrenim kredisidir...
    yemedim biriktirdim ulaşıma para vermedim bisiklet ile gittim üniversiteye öğrenim kredilerinin tamamını bisiklete yatırdım
    pişmanmıyım kesinlikle hayır :)

iyiki de yapmışım
    şimdi üniversiteyi bitiren abiler abalalar ile oturduğumuzda soruyorum siz de okurken burs aldınız mı nasıl harcadınız... eline birşey geçen nadir insan vardı sorduklarım arasında onlardan da genelde cep telefonu taksidine para gömenler vardı... :)

herneyse lafı çok uzattım diyeceğim şudur bisiklet kullananlara
    1000ytl nin üzerinde bir bisikleti almayı göze alıyorsanız
    yapacağınız 50km nin üzerindeki tüm turlarda ve arazide her 50-100 gram hissedilir düzeyde bana göre:)

neden bu kadar masraf ettin derseniz de şu okul bir bitsin lisansı alıp yarışlarında tadını almak istiyorum... denemekten birşey olmaz :)
    Alışkanlık yaratır :D

ve de bu olaylardan etkilenen Ercan bisiklet seçiminde Foruma yeni üye olanlar benim gibi hata yapmasınlar diye 1000 ytl ye kadar olan bisikletler başlığı altında Forum işyeri sahiplerinin tüm bisikletlerini tanıttı...

2007 sini de yapacam ama halen tüm modeller çıkmadı :(

:in:

19. Erhan Doğaner

Seviye:
    arkadaşlar ağırlık ve donanım büyük faktör ve iyi uyuşuyorlar ancak nerde işin içine tasarım giriyor; unutum ağırlığı ve büyük oranda donanımı.:) superbow demiş arkadaş; tasarım muhteşem bende bayılıyorum ağzımı açamam tasarımına ama 2 milyar veriyosun elinde lx ve deore donanım var. çünkü kadro patentli kadro Corratec tarafından ve o firma dışında kimse üretemiyor. herneyse, 11,7 kg ile Superbow Fun 2006; 900 euroluk bir bisiklettir. şimdi bu bisiklette para kadroya gitmiyor mu? hemde büyük miktarda... dolayısıyla ağılığı kafaya takan bir insanın bu bisikleti almasını ben çok doğru bulmuyorum:)
    genelde bu bisiklette ağırlık konusu iki ucu keskin bir bıçak gibidir. mutlaka sizi biryerden bıçaklar.
    mesela Skareb Elite Amortisör düşünün. 460 ytl civarı ve 1360 gram ama Rock Shox un Reba Sl'sı 1570 gram ve 700 ytl civarı. ben gittim reba aldım. çünkü 200 gram için 4mm bacak farkını ve dayanıklılığı es geçemezdim. ama başkası olsa Skareb alırdı örneğin. Ayrıca Skareb almam bisikletimin dengesinede büyük ölçüde zarar verebilirdi bunu düşündüm. nasıl mı?
    bisiklette ön ve arka ağırlık dengesi herkezin atladığı ancak hayati önem taşıyan bir konudur. eğer arka tarafa dokunmayıp önü 1kg hafifletirseniz dik bir yokuşta bisikletinizin önü direk havaya kalkar. 100mm den yüksek ise amortisörünüzde iş bitmiştir; devrilirsiniz. eğer öne dokunmadan arkayı 1kg hafifletirseniz bacaklarınız yokuşta gene çok yorulacaktır. çünkü o durumda siz bir kütleyi "çekiyorsunuz"!!! bir kütle ancak dengeli taşınırsa verimli sonuç alabilirsiniz. ama bu ağırlık dengesine kimse önem vermiyor. "Hafif olsunda yeter" dengeyi ben sağlarım mantığı ile yarı yolda kalır, düşer, yaralanır vede bisikletten aldığınız zevki yarıya düşürürsünüz. profesyonel bir bisikletçi bunların hepsini hesap eder!!!

20. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:

Ben de 12-13 kg den ağır bir mtb yi kimseye önermiyorum kişisel olarak. Ben ilk hafif bisikletimi bundan yaklaşık 10 sn önce yapmıştım o da yaklaşık 12 kilo idi...

Bir de yarışmıyorsanız hafif bisiklet gereksiz konusuna katılmıyorum, hafif bir bisikleti (genel olarak 11-12 kg ve altı) kullanan herkes inanılmaz bir zevk alacaktır, ve hafif bisiklet kullanmak bir ayrıcalık değil bir hak olmalıdır. Ben de yarışlara katılmadan öncesinde 10 kg civarlarına inmiştim. Bisiklette hafiflik hafifine sağlam olduğu sürece çok önemlidir ve bisikletten alacağınız keyfi katlarca arttıracaktır.
    Bu arada yine belirteyim bundan 5-6 yıl önce hafif bisiklet macerama hız kazandırırken bana devamlı muhalefet eden, aman ne gerek var 100 gr 200 gr hesaplamaya bunlar gereksiz şeyler diyen ülkemizde bisikletin önde gelen kişileri, bugün hafif bisiklet konularını dillerinden düşürmüyorlar, manşetlerinden eksik etmiyorlar :) ve yine bugün bir arkadaşımız aldığı bir sele borusunu, kevlar yanaklı lastiği bakkalın dijital terazinsinde tartmaya götürüyorsa benim misyonum başarıya ulaşmıştır ;) Hafif bisiklet bir tutkudur !