Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Başarısız Bir Tur..

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Tamer KAMIŞLI tarafından paylaşıldı.

1. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    12.08.2013

Öncelikle selamlar... Geçen yıl gerçekleştiremediğimiz ve bu yıl yapmaya niyetlendiğimiz Batı Karadeniz turuna 12 Ağustos 2013 tarihinde başladık. Günlük rotalarımızı biraz yüksek tuttuğumuzu birçok arkadaş söylemişti zaten, nitekim doğru da söylemişler. İlk gün Sinop hedeflerken ancak Gerze'ye ulaşabildik. Geçelim tur yazılarına...

Emre abi Ramazan bayramı öncesinden bisikletini Samsun'a getirmişti. Tokat-Samsun arasını bisiklet ile yol alarak evime kadar geldi. Kısacası onun turu Tokat'tan benim ki ise Samsun/Atakum'dan başlamış oldu. 11 Ağustos günü memleketlerden gelerek Samsun'da buluştuk. Akşam birer bira çakıp tur üstüne birkaç şey konuştuktan sonra saatleri 05.30'a kurarak yattık. Ben yol yorgunluğu ile alarmın sesini bile duymamışım, sabah Emre abi uyandırdı ve son hazırlıkları da tamamlayarak yola koyulduk.

Samsun çıkışına kadar çok rahat yol aldık. Yaklaşık 20-25 km/h ortalama hızla gittik diyebilirim. Evin önünde atıştırdığımız badem, kuru üzüm yetti.

Taflan'a kadar molasız yol aldık, Taflan çıkışında ise kahvaltı için bir Simit Evi'nde mola veriyoruz ve turdaki ilk kahvaltımızı yapıyoruz. Kaşarlı-Zeytin Poğaça ve 2 adet duble çay.

Kahvaltıdan sonra yaklaşık 1-2 km ilerleyince Samsun çıkış tabelasına ulaşıyoruz. Burda klasik fotoğraf işimizi de halletikten sonra yola devam.

Yol deniz kenarında olmasa da doğasıyla bana her zaman çok güzel gözüken bir rota. Sağ tarafımızda devamlı otlayan inekler ve tütün tarlaları.

19 Mayıs'a 7 kilometre yolumuz kalmış, bugünkü hedefimiz Sinop'a ise 130 km. Tura oldukça hızlı başladık ve bu hızla devam edip rüzgarı da arkamıza alabilirsek Sinop'a ulaşırız diyoruz.

19 Mayıs ilçesine ulaştık, yolda Kızılırmak Deltası tabelası dikkatimizi çekiyor. Ben daha önce buraya tur yapmıştım, gayet güzel fakat bildiğim kadarıyla tam olarak mevsimi değil, gitsek ilgi çekici pek birşey bulamayacağız. Ayrıca yollar rampalı ve hep mıcırlı, bisiklet için pek konforlu sayılmaz. Delta'ya uğradıktan sonra sizi geri döndürmeden Bafra'nın içine atan bir yolda mevcut fakat gözümüz pek kesmiyor hedef Sinop olduğu içinde vakit kaybetmek istemiyoruz ve yola koyuluyoruz.

19 Mayıs'ı geçtikten hemen sonra rampalar yavaş yavaş başlıyor. Ta ki Bafra girişine kadar bu şekilde devam edecek, yüksüz bisikletle bu rampaları tırmanmak çok zor olmasa da sanırım bu turda biz biraz fazla ağırız. Ayrıca Emre abi kendi bisikletinin aynakolunu küçültmüş ve rampalarda çok rahat ettiğini söylüyor. Tur sonunda benimde aklımda, muhakkak daha küçük bir aynakol alıcam, önemli olan performans değil hayvani ağırlıktaki bisikletle rampaları daha kolay çıkmak :)

Karaköy'ü geçerken Tigem'in çiftliğinde bir ayran molası versek mi diye düşünüyoruz fakat zaman kaybetmemek için onuda pas geçtik. Çıktığımız rampa çok net olarak gözükmese de bu şekilde ve bizi oldukça zorladı diyebilirim.

Rampayı arkamıza alarak bir zafer pozu veriyoruz :)

Rampadan sonra benim yüzümde bitmiş bir ifade var..

Yol boyunca bu şekilde asılmış kurutulan şeyler görüyoruz. Halk hep bunlarla uğraşıyor başta ne olduğunu anlayamadık, ben Samsun'da yaşamama rağmen ilk kez görüyorum belki de bu mevsimde buraya ilk defa geldiğimden... Sonra kokularından yola çıkarak tütün olduğuna karar veriyoruz.

Tütün tarlaları önünde bir poz veriyorum, Emre abi önden devam ediyor o arada. Amaç hem rampada biraz olsun dinlenmek hemde fotoğraf çekmek.

Uzun rampaları aştıktan sonra Bafra'ya ulaşıyoruz sonunda.

Bafra'nın girişinde yol ikiye ayrılıyor, sağ taraf aşağıya doğru Bafra'nın merkezine girerken sol taraf ise Sinop'a doğru devam ediyor. Orada bulunan insanlara hangi yoldan devam edelim diye soruyoruz sol taraf diyorlar. Ayrıca Bafraya doğru inip sonra yeniden rampa çıkmayı da gözümüz kesmiyor. Yol sorduğumuz abilerle ufakta bir sohbet şansımız oldu. Nereden geliyorsunuz nereye gidiyorsunuz gibi sorular. Samsun'dan geliyoruz diyince kimse şaşırmıyor fakat hedefin İstanbul olduğunu öğrenince yüzler bi anda değişiyor :) Ayrıca yol tarifi yapan abimiz ayak üstü kendince birde hesap yaptı saatte 50 km gitsek yarın akşam İstanbul'da olursunuz diyor :) Hayatta başarılar diyip ayrılıyoruz yanlarından :) Sol taraftan devam ederken, gözümüze bir köprü çarpıyor, Çetinkaya köprüsü. Kızılırmak buradan Karadeniz'e dökülüyor. Ayrıca köprünün Bafra halkı içinde bir önemi varmış. Yeni evlenecek olan çiftlerde gelin alındıktan sonra gelin bu köprüden geçirilir ve Köprüden Geçti Gelin türküsü söylenirmiş. Ben bunu bugün Samsunlu bir abimden öğrendim ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemiyorum.

Köprü üzerinde artistik pozlarımızı da veriyoruz.

Tam köprüden çıkmaya yakın birbirimizin fotoğraflarını çekerken bir aile de köprünün çıkış tarafında bizi bekliyor. Aileden bir abimizi turist olduğumuzu düşünerek tedirgin bir şekilde yanımıza geldi, Türk olduğumuzu öğrenince biraz sohbet ediyoruz ve fotoğrafımızı da çektiriyoruz. Turdan önce Decathlon'a uğrayınca formalar, sandaletler falan tam aynı takımın elemanları gibiyiz Emre abiyle :) Bu arada Decathlon'da satılan bu uzun kollu formaları kesinlikle öneririm hem teri tutmuyor, nefes alan bir kumaş, hemde kolları uzun olduğu için yanık gibi bir derdiniz olmuyor. Arkasında da fermuarlı bir cebi var, ben tur boyunca telefonumu orada taşıdım.

Bafrayı geçtikten sonra bir benzin istasyonu gördük, sıcakta etkisini iyice hissettirmeye başladı artık. İstasyonda bir mola veriyoruz, market kapalı fakat görevli arkadaş bizim için açıyor. Mataraları doldurduktan sonra 1 litrede Yedigün alarak dinlenmeye çekiliyoruz. Gölgelik alan ararken arkadaş sağolsun benim yanıma gelin diye bir teklifte bulundu, hem gölge hem vantilatör çalışıyor. Burda dinlenmek oldukça iyi geldi.

Biraz daha ilerledikten sonra adını bilemediğim bir köyden makarna, sıvı yağ, domates, kavun aldıktan sonra köy çıkışında ağaçlık bir alana geçiyoruz ve gölgede öğlen molamızı veriyoruz. Bu sene tam takım turcuyuz. Emre abinin aldığı benzinli kamp ocağı sayesinde yemeklerimizi de kendimiz yapıcaz. Ben sos için domatesleri dilimlerken Emre abi makarnayı haşlıyor, ocak oldukça güçlü makarna tencerenin dibine yapıştı bazı kısımlarda. Makarna olduktan sonra ocaktan indiriyoruz ve tuz-karabiber-kekik ve pul biber eşliğinde domatesli bir sos hazırladık.

İlk menümüz bu, domates soslu makarna ve bal gibi bir kavun :) Yapar mıyız yapamaz mıyız derken baya baya iyi bir yemek oldu diyebilirim, tur sonuna kadar her gün bu şekilde beslenebilirim açıkçası :)

Yemek hazırlarken hayvanlarını otlatan bir dayı da yanımıza geldi, yemek yer misin diyoruz ben tokum diyor. Kavun verelim diyoruz ona da olmaz diyor. Biraz ısrardan sonra bizi kırmadı ve bir dilim kavunu kabul etti. 8-9 tane hayvanı varmış, Allah daha çok versin diyoruz o "Başta komşularıma sonra bana versin" diyor. Limonata ikram etmeye kalktık, "Yanınızda bulunsun belli mi olur belki su bulamaz bunu içersiniz" dedi. Pırlanta gibi bir amcaydı gerçekten. Biz ona kolay gelsin o bize yolunuz açık olsun dedikten sonra yola devam ediyoruz.
    Bu turda başıma ne geldiyse şom ağzım yüzünden geldi sanırım. Yemek molası için bu tarlaya girerken lastik patlamasın burada demiştim ve çıkar çıkmaz lastiğim patladı. Arka tekerde bir yalpalama hissettim baktım ki patlak var durduk. Heybeleri söktük bisikleti ters çevirdik, iç lastiği çıkardık havayı bastık. Lastiğin iç tarafında ufak bir patlak var. Sanırım aşırı yükten jant telleri jantın içine doğru baş vermişler. Lastiğin içine 2 kat elektrik bandı çektik. Tam bu işi yaparken baktık ki arkadan bir bisikletçi daha geliyor, birşeye ihtiyacımız var mı diye sordu yok dedik, kendisi de Samsun-Kastamonu turu yapıyormuş. Arkadaşı yolda sakatlanmış ve otobüse binerek Gerze'ye geçmiş. Bende yanına ya Gerze'ye yada Yakakent'e geçicem diyor, kolay gelsin diyoruz ve o yoluna devam ediyor. Lastiği yama yapmayı düşündük fakat tutmazsa bi daha sök-tak işine üşendiğim için direkt iç lastiği değiştirdik. Şansımıza 100-200 metre ileride de bir benzin istasyonu var, iç lastiği değiştirip yeterli derecede hava bastıktan sonra benzinliğe ilerledik. Benzinlikteki hava pompasına 60 psi değerini girdim fakat daha 30 psi'da lastik taş gibi olunca yarıda bıraktık, muhtemelen aletin kalibrasyonu bozuktu.

Hava pompası yanında ki su pompasıyla da bulaşıklarımızı yıkıyoruz. Basınçlı su ile bulaşık yıkamak cidden kolaymış eve de böyle bir sistem kurmak lazım :)

Sonunda Alacam'a vardık burada da Soda-Ayran molası veriyoruz. Bakkalın önünde 2 çok etrafımızı sardı ve klasik sorular, abi kaç vites, bisikleti kaça aldın, nerden aldın gibi...

Alaçam çıkışında tekneleri görünce bir fotoğrafta burada alıyoruz, yol boyu tüm çocuklar Hello diye bağırdı. Hatta bir tanesi yanıma motorla geldi tahminimce 15-16 yaşlarında bir arkadaş. "Hello" dedi, ben "Merhaba" ile karşılık verdim. Herhalde yolda bir yerde öğrendi diye düşündü bu kez "Selamün Aleyküm" kontrası çıkardı :) "Türküz oğlum biz" diyince "Heee" diyerek bastı gaza gitti. Yol boyu tavırlar genelde bu şekildeydi, turist olursan herşey iyi güzel ama insanlar Türk olduğumuzu öğrenince yüzümüze bakmıyor nedense.

Gerze'ye son 25 Sinop'a ise 60 km kaldı. Fakat pilimiz bitmiş durumda adeta, bu gece Sinop'a ulaşma hedefi hayallerde kaldı. Gerze'de kamp kurarız diyoruz.

Yaklaşık 10 km devam ettikten sonra bir gölgede dinlenmeye çekiliyoruz arkadan lastik patladığında gördüğümüz bisikletli arkadaş geliyor. O bizden ilerdedir diye düşünürken arkamızdan geldi, yolda bolca oyalanmış. Burada tanışma fırsatımızda oldu, Şahan Gürkan Samsun'da Devlet Opera ve Balesinde Opera sanatçısıymış. Hızımız 10-12'lere düşmüşken 3 kişi olmanın verdiği gazla birbirimizin rüzgarını keserek hızı baya bir arttırdık. 20-25'e kadar çıktık diyebilirim. Sırayla herkes öne geçti ve rüzgar kesti, psikolojik mi yoksa gerçekten işe yaradı mı bilmiyorum ama bizi oldukça hızlandırdı.

Bu arada Şahan'ın tur arkadaşı Araz'da (ismini umarım doğru yazıyorumdur) bizi Gerze'de Lila Cafe'de bekliyor. İskeleyi bulduktan sonra bir yoldan yukarı sapıcaz. Gerze'nin gençleri bizi rahat bırakmıyorlar, abi bi tur bineyim, sürerim ben bunu gibi diyaloglar geçti. Bu arada iskelenin orada cümbüş var resmen, müzikler davullar zurnalar. Düğün mü var diye soruyoruz eğlence diyorlar. Bugün Gerze'de festival varmış. Lila Cafe'ye geçiyoruz ve birer bira eşliğinde turun ilk gününü değerlendiriyoruz.

Açıkçası ben Gerze'yi inanılmaz sevdim, daha önce Sinop'a eski yoldan gittiğimiz için Gerze'ye hiç uğrama şansımız olmuyordu ve ilk kez geldim. Şirin bir sahil kasabası diyebilirim. Ayrıca ilçenin her yerinde "Termik Santral İstemiyoruz", "Ya tozu dumana katarsın, yada tozu dumanı yutarsın" gibi afişler var ve bunları halk kendisi yaptırmış. Altlarında hep bilmem kaçıncı sokak sakinleri, bilmem ne çarşısı esnafları gibi notlar var. Biz Araz ile otururken Emre abi ve Şahan denize girip duş alalım diyorlar, o arada birde kamp yeri bulmuşlar ve ilk gün için kampı atıyoruz.

Alınan Toplam Mesafe: 120 km (Tahmini)
    Ortalama Hız: 15-16 km (Tahmini)
    Pedal Çevirilen Süre: 7 saat 15 dakika

13.08.2013

Sabah uyandığımızda yorulunca uykumun çok ağır olduğunu bir kez daha anladım. Ayrıca kamp için çok yanlış bir yer seçmişiz. Tüm gece boyu sabaha kadar bangır bangır müzik vardı ben bundan hiç rahatsız olmasamda diğer arkadaşlar rahatsız olmuşlar. Bir ara "Mustafa Özarslan ve Grup Çığ" anonsunu duydum fakat sonra dinleyemeden uyuyakalmışım :) Ayrıca saat gece 1 gibi kamp kurduğumuz çim alanda fıskiyeler çalışmaya başlamış ve bizim çadırlarda sırılsıklam olmuş, Emre abi gece baya bir mücadele etmiş fakat benim haberim bile yok :) Sabah 5.30-5.45 gibi uyandık ve toparlanmaya başladık.

Çadırlarımız oldukça ıslanmış. Ben üst tenteyi kazıklarla gerdirmiştim, fakat Emre abi gerekli görmediği için gerdirmemiş tam olarak. O içeride biraz su aldı sanırım fakat ben kuru bir şekilde uyudum. Bu arada Quechua T2 incelemesinde yaz ayları için tam not veriyorum, ayrıca aldığım Quechua 12 mm matta gayet başarılı.

Toparlandıktan sonra yola koyuluyoruz. Sahilden yukarı oldukça dik bir rampa çıkıcaz. Dün Gerze'nin son rampalarını çıkarken sağ dizimde bir ağrı vardı ve pek önemsememiştim. Bugün ısınmadan rampaya sarınca sağ dizimden çıt diye bir ses geldi ve acıyla durmam bir oldu. Her pedal çevirmemde ağrı devam etti diyebilirim. Neyse Sinop'a kadar kendimizi deneyelim diyoruz Emre abiyle. Gerze'nin içinden Hanımeli Pastanesinden sıcak poğaçalarımızı alarak Göbeklinin Yeri adındaki Çay Ocağına geçiyoruz. 2 çay eşliğinde poğaçaları da mideye indirdik artık yola hazırız.

Gerze'nin çıkışına kadar ciddi bir tırmanış yapıp denizden yeniden uzaklaşıyoruz. Gerze çıkışında ise ciddi bir iniş var fakat inişin başında da bir yol çalışması ve mıcırlı yol. Bisikletçi için en tehlikeli yollardan biri sanırım. Frenlerimizi sıkarak oldukça tedbirli bir şekilde bu yolu indik ve ardından yol asfalta döndü zaten. Asfalt kısımda 57 km hızı gördüm en fazla.

Bu rampayı indikten sonra yeniden denize kavuşuyoruz.

Fakat sevinmeye gerek yok belli bir süre düz devam eden yol yine rampalara başlıyor, Sinop'a kadar da yol bu şekilde.

Rampalar var fakat manzaramız çok güzel.

Bu rampaları çıkarken benim bacaktaki ağrı iyice azdı ve artık pedal çevirmek eziyet olmaya başladı diyebilirim. Emre abiyle konuşup devam edemeyeceğimi söyledim, o da oldukça kararsız kaldı sonra hem benim ısrarımla hemde kendisinin çok istekli olması sebebiyle bugün Sinop'a kadar devam etmek istedi. Ben geri dönüp yolun karşı tarafında kalan benzin istasyonuna geçiyorum. Burada otobüs beklemeye başladım, istasyondaki görevliler 15-20 dk içinde bir otobüs geleceğini söylediler fakat geçen 2 otobüste el etmeme rağmen beni almadı. Gördüğüm sayısız kamyon, kamyonet, pick-up araca otostop çektim hiçbiri almadı. Hatta kamyocular yanımdan geçerken kornaya asılıp birde okkalı küfrettiler nedense. Böyle bir duruma umarım kimse düşmez insan kendini çok kötü hissediyor. En son bir kamyoncu durdu fakat o da Boyabat tarafına gidiyormuş ne yazık ki ona da atlayamadım. Tabii ben bu arada umutsuzluğa kapılıp Gerze'ye kadar geri pedallamayı düşündüm yaklaşık 4 km kadar gittim fakat rampalar başlayınca yapamayacağımı anlayıp benzin istasyonuna geri döndüm. En son bir PTT Kargo aracı durdu o da Boyabat'a gidiyormuş fakat birazdan arkamdan Gerze aracı gelecek dedi, o arabanın şoförünü aradı ve bu arkadaşı al yanına dedi. Tur benim için bitince kask çıktı yerini şapka aldı.

Telefon görüşmesinden yaklaşık 15-20 dk sonra diğer araç geldi ve kendimi oraya attım. Sağolsunlar yol boyunca güzel bir sohbet imkanımız oldu ayrıca beni Gerze Otogarına kadar götürdüler. Otogarda yaklaşık 5 dk bekledikten sonra Samsuna giden Mini boy bir otobüs geldi. Muavinle biraz konuştuktan sonra sığdırırız sığdıramayız derken deneyelim dedik. O arada Araz'da Sinop'a otobüs bulmak için otogara gelmiş, o da sakatlandığı için Şahan'ın duraklarına otobüsle devam ediyor, beraber kamp yapıyorlar. Onunda yardımıyla gidonu yan çevirip, ön tekeri de söktük. Bisikleti ve heybeleri yükledikten sonra 1200 km olarak hedeflenen tur benim için ne yazık ki 150 km'de bitmiş oldu.
    Yol yorgunluğumu tamamen silip atan tek şey de sanırım yolda verilen dondurmaydı.

2. Gün Toplam Km;26.83
    Ortalama Hız: 10.82
    Pedal Çevirme Süresi: 2 Saat 32 Dakika
    Maksimum Hız:57

2. Sanberk E

Sanberk E Onursal Üye

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    İyi bir tur, iyi bir deneyim olmuş. Tebrik ederim kazasız nice pedallamalara.

3. Bahadır Ulusoy

Bahadır Ulusoy Forum Bağımlısı

Adı:
    BAHADIR ULUSOY
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    İnşallah kaldığın yerden devam edersin abi bu arada dizin nasıl oldu

4. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Tamer kardes gecmis olsun umarim kötü birsey degildir. Keske olmasaydi da o güzel ve heycanli turu tamamlasaydin. Inan gerze ye kadar, sen anlatirken benim bile yola cikasim geldi. Yine de gerzeye kadar cok güzel bir tur olmus. Insallah yakin zaman da bacagin iyilesir de nice turlara cikarsin.

5. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Geçmİş olsun Tamer. Yarım da kalsa güzel tur olmuş bence. Dizin tez zamanda iyileşir umarım.

6. Sanberk E

Sanberk E Onursal Üye

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    böyle turları okurken şu saatte 23.06 bisiklete atlayıp bursaya gidip gelmek istiyorum :)

Murat Cömez bunu beğendi.
  7. Sanberk E

Sanberk E Onursal Üye

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    keskinnnnn, bir an önce iyileşmeye bak dostum. Kalk ve pedalla artık :)

8. Tamer KAMIŞLI

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar iyi dilekler için teşekkürler. Dizim biraz daha iyi durumda fakat ağrı var hala. İşin kötüsü hem pedallarken hemde yürürken duyuyorum bu ağrıyı. Buz tedavisi yapıyorum devamlı + olarak merhem kullanıyorum. Batı Karadeniz nedense bana bir uğursuz geldi, geçen sene niyetlendik çıkamadık. Bu sene çıktık sakatlandık. Bakalım gelecek yıl neler olacak :)

9. Orhanalkaya

Orhanalkaya Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    çok geçmiş olsun,bu bacakta ağrı nedendir acaba ilginç açıkcası,makarnada güzel gözüküyor bu arada gözüm kalmadı desem yalan olur :)

10. Engin ATAL

Engin ATAL Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Okudukça kendimi turda zannettim :) Umarım bir dahakine sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz, sağlıcakla hoşçakalın

11. Tamer KAMIŞLI

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Üstadım bacak ağrısını bende çözemedim. Rampalarda fazla zorlamaktan oldu sanırım, yolda tanıştığımız arkadaşlardan Araz'da da aynı ağrı vardı. 2. gün hiç idman yapmadan direkt rampaya tırmanınca da ağrı iyice azdı. :/ Makarnada cidden beklediğimden çok daha güzel olmuştu :)

Umarım üstadım, dediğim gibi Batı Karadeniz çok uğursuz geldi fakat umarım bu rotayı bir gün bitiricem :) Bence sizde atın kendinizi yollara :)

Engin ATAL bunu beğendi.
  12. Özgür Türker

Özgür Türker Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bir yanlışınız olabilir mi ?

Not:

Tork = Kuvvet x Kuvvet kolu

Kuvvete pedala bacakla uyguladığımız kuvvet diyelim. Kuvvet kolu ise, dönme merkezine(orta göbek merkezi) olan dik uzaklık. Yani buna da pedalın bağlı olduğu kolun, pedala kuvvet uyguladığımız noktasından göbek merkezine olan mesafesi diyelim. Kabaca pedal kolu uzunluğu diyelim.

Kolay örneklendirmek için, pedala bacağımızla 10 kg 'lık sabit kuvvet uyguladığımızı düşünelim. Pedalın bağlı olduğu kol da dönme merkezine(orta göbek merkezi) 200 mm(0.2 metre) diyelim. Tork ne olur ?

Tork = Kuvvet x Kuvvet kolu. Tork = 10 kg x 0.2 = 2 kgm. Demek ki tork yani döndürme kuvveti 2 kgm; metre başına 2 kg.

Eğer pedalın bağlı olduğu kol 200 mm değil de daha uzun olsaydı; örneğin 250 mm, bizim torkumuz:

Tork = 10 kg x 0.25 = 2.5 kgm

Sonuç: Pedalın bağlı olduğu pedal kolu ne kadar uzunsa daha kolay yokuş çıkarsınız. Yani döndürme kuvvetiniz(torkunuz) daha yüksek olur.

Eğer aynakolun küçültülmesinden bahsettiğiniz, pedalın bağlı olduğu kolun küçülmesi demekse bir yanlışınız var.

Eğer aynakolu küçültmekten bahsettiğiniz; ön zincir dişlilerinin çapını küçültmekse, bunun da arka tekere olacak etkisi daha yüksek tork olacaktır. Bu sefer doğru söylemiş oluyorsunuz. Kafa karışıklığı olmasın diye zincir/dişli hesabının detayını yazmıyorum şimdilik. Ne de olsa tecrübe olarak bunu herkes biliyor.

Bu arada turunuz hayırlı olsun; fotoğraflarla birlikte epeyce güzel ve detaylı açıklamışsınız.

13. Ömer Ş.

Ömer Ş. Forum Demirbaşı

Seviye:
    İki çadırdan birini almayı düşünüyorum ben de.Loap Berg 2'nin içine bisikleti alma şansımız var mı? Quechua da kaliteli bir çadıra benziyor,bütçem de fazla değil,kararsız kaldım.

14. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    herşeyin başı sağlık, geçmiş olsun.. bi daha ki sefere tamamlarsınız artık turu

15. Kerim BEŞER

Kerim BEŞER Forum Demirbaşı

Seviye:
    Çok geçmiş olsun. Bende de geçen yıl dizimi zorlamamdan dolayı bir problem oluşmuştu ve 40-50 kilometrede tekrarlamaktaydı. Fakat bu yıl sele yükseklik ve ileri geri ayarlarını tekrar gözden geçirdim ve bu sorun ortadan kalktı. Umarım diz problemini kolay aşarsınız.

Özgür Türker bunu beğendi.
  16. Tamer KAMIŞLI

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:

Üstadım açık söylemek gerekirse bu konularda pek fikir ve bilgi sahibi değilim. Fakat Tur bisikletine MTB aynakolu takılmış ve dişli sayıları küçültülmüş. Belki bir yanlışım olabilir fakat Emre abi rahat ettiğini söylemişti.

Ömer Hocam çok bir bütçe ayıramıyorsanız Quechua T2 alın derim. Loap Berg 2 Quechua'dan ya biraz daha küçüktür yada aynı ebatlardadırlar. İkisininde içine bisikletleri almak çok zor, ön tekeri sökerseniz belki girebilir.

Ömer Ş. bunu beğendi.
  17. ulaş kaya

ulaş kaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Tamer geçmiş olsun şansızlık yakana yapışmış.

İki günün özeti ise harika sağlığına kavuşunca kaldığın yerden devam...

18. Yavuz.M

Yavuz.M Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Geçmiş olsun,epey moraliniz bozulmuş ama vardır bir hayır deyip sonraki turlara odaklanın.
    Hikaye ve fotoğraflar çok keyifli,en kısa zamanda devamını görmek temennisiyle
    selamlar...

19. Tamer KAMIŞLI

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ulaş Hocam teşekkürler evet var bir şanssızlık ama bakalım.

Hocam sizin turu görüp Yedigöller'e bu kadar niyetlendikten sonra bu sakatlık cidden çok moral bozucu oldu. Ama yapacak birşey yok artık, sağlık olsun diyelim.

ulaş kaya bunu beğendi.
  20. Sehzade43

Sehzade43 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Tamer bey geçmiş olsun. Önemli olan sağlık. Turlar nasıl olsa tamamlanır. Ama sağlık giderse turların tadı kalmaz.