Başarabilir miyim?

ahmtayd

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Ahmet
Bisiklet
Carraro
Merhaba arkadaşlar bildiğiniz gibi 10 Eylül 2017 de Tur istanbul yarışı var. Benim bir bisiklet yarışına katılmak çocukluk hayalimdi. En azından bir yerden gücüm yettiği kadar başlamak için 2 sene önce orta düzey bir yol bisikleti alıp idmanlara başlamıştım. Tabi sıfırdan başladım kondisyon desen yok, göbek desen az da olsa var. 4 ay kadar devam ettim çalışmalara az tırmanışlı 30km parkurlarda 30km/h ortalama tutmaya başlamıştım ama çeşitli sebepler ile bisiklete ara vermek zorunda kaldım 1 buçuk 2 sene hiç sürmedim. Spordan uzak, gelsin kilolar tarzı bir hayata geçiş yaptım.
Şimdi ise tekrardan bisiklete başlıyorum. Haliyle kondisyon desen berbat, hız desen berbat. Forumda gezinirken tur istanbul yarışını gördüm. Profosyonel olan 70liğe çok heves ettim. Ama kendimi biliyorum şuanki halimle parkuru bile tamamlayamayabilirim.
20 liğe katıl derseniz. O da bana göre değil açıkçası bir çok insan gezmek için katılacak, ortada durup foto çekilecekler, durduk yere frenleyenler mi dersin sağdan soldan sıkıştıranlar mı dersin, çoluk cocuk ailecek katılanlar mı dersin yani halk turu benim beklentimin altında kalıyor biraz daha ciddi bir şeyler arıyorum.
Önümde bir aylık süreç var. Ciddi idmanlara başlasam bir ayda en azından diskalifiye olmadan parkuru bitirecek hale gelebilir miyim acaba ? Nasıl bir yol önerirsiniz. Zaman sınırında kalmayayım da sonuncu olmaya bile razıyım. Yapılabilir mi sizce ? Şuan kondisyonu çok düşük seviyede olan bir genç 1 ayda 70km yi bitirebilecek hale gelir mi ?

(link)

Uzun yazı için özür dilerim

Scudo

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sizden çok farklı durumda değilim.2 sene kadar sonra döndüm ve sadece 2 aydır kullanıyorum.Lisans kısmını halledebilirsem katılacağım, siz de katılın.Eğer başaramazsınız, başaramamış olursunuz sadece.Dahası değil yani.

Harbi Bisikletci

Aktif Üye
Tepki
162
İsim
Uğur Ertürk
Bisiklet
Mosso
Yarış doğru okuduysam 70km.. Size şunu söyliyeyim 1 haftada alışırsınız heralde :) tabi aşırı yokuş vs varmı bilrmiyeceğim :)

• Beğen
Tepkiler: Cemil Dada

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Derece amacı yoksa herkes çok rahat bitirir,büyütmeyin pek fazla :)

Sadece stres ve heyecan yapmayın yarışta bana geçen sene bu sebeple kramp girmişti yarışta ve bitirememiştim.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Ben 70lik etabın bir kısmını sürekli gidip geliyordum. Muhtemelen 3 saatte orayı geçersiniz. Ağır yokuslar var ama gidilmeyecek gibi değil. Benim gibi göbekli biri gidiyorsa siz değerli antrenmanla gidersiniz...

Meza

Üye
Tepki
4
Bisiklet
Carraro
Başarılar dilerim. Çalışma ve azim ile 70km etap yapılamayacak iş değil.

Bende katılacağım daha önce hiç katılmadım. Eğer olduda tükenmiş bir şekilde etabı bitiremedik ne oluyor ? Bir görevli gelip arabayla yardım mı edecek ?

ahmtayd

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Ahmet
Bisiklet
Carraro
@Meza
Bu tur için Nasıl bilmiyorum ama genelde yarışlarda en arkada yavaş biçimde ilerleye sporcu toplama aracı oluyor. Eğer sakatlık vb olursa veya yorulur bu aracın arkasında kalırsan seni araca topluyorlar:)

Meza

Üye
Tepki
4
Bisiklet
Carraro
Teşekkürler açıklama için. Gerek olacağını sanmıyorum :) Bu arada daha bisikletimi alamadım.

Fikir vermek yardımcı olmak isteyen olursa :

(link)

ahmtayd

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Ahmet
Bisiklet
Carraro
Bugün 50km bi tur yapayım dedim ve 70'lik yarışa dair umutlarım tükendi vazgeçtim gibi..
Gerçekten zorlandım 50km de dahi

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Haftada 3 veya 4 günlük antrenman planlayın.
Mesela salı-perşembe-ct-pz
veya pzt-çarşamba-cuma-pazar

Hafta içi olan antrenmanlarınızda 50 km'yi geçmeyin, hızlı gitmeye çalışın. Yani 1.5 - 2 saatlik bir antrenman olsun (28-30 ortalama)
Hafta sonu olan antrenmanlarınızda 50+ kmyi hedefleyin, daha yavaş gidin. Yani 3-4 saatlik antrenmanlar olsun. (24-26 ortalama) Hatta mümkünse grupla çıkın, muhabbet olsun

Kerryn

Üye
Tepki
48
İsim
Enes
Bisiklet
Sedona
@ahmtayd Sakın vazgeçmeyin hocam. Sadece yavaş yavaş yükseltin, birden fazla abanmayın. İlk gün 20 KM, ikinci gün 35 KM ve üçüncü gün 50 KM gibisinden sürmenizi öneririm.

hayriünal

Daimi Üye
Tepki
447
İsim
hayri ünal
Bisiklet
Lapierre
@ahmtayd onumuzde 45 gun var.Biraz nabiza dayali dayaniklilik antrenmani biraz bacak kaslarini guclendirici antrenmanlar yaparsaniz bence rahatlikla bitirebilirsiniz.onemli olan katilmak ,bitiremeseniz dahi cok guzel anilar biriktirireceksiniz ve sonrasi icin tecrube olacak.

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Özhun

Deniz A

Forum Bağımlısı
Tepki
1.253
İsim
YDA
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
70 k kayıtları kapanmış

ahmtayd

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Ahmet
Bisiklet
Carraro
@Deniz A
Mail atarak görüştüm ve ek komtenjan açacaklarını siteyi takipte bulunmamız gerektiğini söylediler

Mehmet 38

Aktif Üye
Tepki
172
İsim
Mehmet Alay
Bisiklet
Salcano
Ben sırf keyif için 70 k olan yarışa kayıt oldum,50 km de 30 ortalamayı tuttururum ama sonrası meçhul. Keyifli olacağını düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: dodurgalı_06