Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Baş Dönmesi Denge Bozukluğu

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Mehmet_Gürsoylu tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet_Gürsoylu

Mehmet_Gürsoylu Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar ben 16 yaşındayım ve 2 senedir aktif olarak bisiklet sporu ile ilgileniyorum.Son 4 aydır da gençlik spor bisiklet takımında yoğun antremanlar yapıyorum.Bisiklette kendimi zorladığımda mesela %10 eğimlik orta uzunluklarda bir rampa çıktığımda bisikletten inip soluklanırken gözlerimde birden bire bir parlama kulaklarımda ince bir ses ve hafif baş dönmesi buna bağlı olarak denge kaybı oluyor.Bazen evde otururken birden ayağa kalkınca da aynı şey oluyor 5-6 saniye sonra geçiyor.Sizce bu nedendir ?Açlıktan oluyor desem imkansız çünkü gayet sıkı bir şekilde evden çıkmadan ve yolda giderken şekerli enerji veren besinler tüketirim.Tabiki bir hekime danışacağım ama bana %90 bisiklet yüzünden oluyor bisikleti bırak diyeceğinden korkuyorum.Bu yüzden önce sizin tecrübelerinize başvurmak istedim aynı şikayeti yaşayanlar yada bana yardımcı olabilecek olanlar varsa buyursun :) Herkese şimdiden teşekkür ederim saygılar..

Turgay Ak bunu beğendi.
  2. Turgay Ak

Turgay Ak Forum Demirbaşı

Seviye:
    Aynı sorun bende de var, ama benimki şöyle oluyor, yatıyorum bi süre tv izleyerek sonra ayağa kalktığımda gözlerim kararıyor, başım dönüyor 5-6 saniye.
    Konuyu açtığın için teşekkürler, cevap bana da faydalı olacak

Mehmet_Gürsoylu bunu beğendi.
  3. Mehmet_Gürsoylu

Seviye:
    Rica ederim ikimizde Eskişehirdeyiz acaba havasından suyundanmı oluyor ki :):)

Turgay Ak bunu beğendi.
  4. Turgay Ak

Turgay Ak Forum Demirbaşı

Seviye:
    Olabilir bak :)
    Yaz Gelince başladı zaten :D

Mehmet_Gürsoylu bunu beğendi.
  5. Didem Üstünol

Didem Üstünol Aktif Üye

Seviye:
    Düşük tansiyon rahatsızlığın olabilir. Bende de bisikletle bir süre yol aldıktan sonra aynıları oluyor çünkü. 5-10 dakika mola verip dinlenince kendime geliyorum. Hekime görünmende fayda var derim yine de, ona göre önlem alırsın. Yolda giderken de başına gelebilir, tehlikeli..

Turgay Ak ve Mehmet_Gürsoylu bunu beğendi.
  6. CENK BEKTAŞ

CENK BEKTAŞ Üye

Seviye:
    Merhaba, öncelikle nöroşürirji uzmanına daha sonra denge organı kulak içinde olduğu için kulak burun boğazcıya görünmekte fayda vardır.Hep sağlıklı kalmanız dileğiyle

7. M.Cilasun Bayülgen

M.Cilasun Bayülgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Bir doktor sana sadece bu sebepten dolayı bisikleti bırak derse düşünmeden o doktoru bırak... Düzgün bir doktor bulursun elbet... Otururken ayağa kalktığında olanın ismi "ortostatik hipotansiyon", duruş değiştirmene bağlı olarak veya bazen gerindiğin için de olabilir, karnın aç olmasa bile elektrolit ve sıvı tüketimi çok önemli... Bir doktora görün ancak ciddi bir şey çıkacağını düşünmüyorum. İçin rahat olsun.

Turgay Ak bunu beğendi.
  8. Mehmet_Gürsoylu

Seviye:
    Bilgiler için çok teşekkürler forumda okuduğum kadarıyla rahatsızlıkdan dolayı doktora giden her bisikletciye doktor bisikleti bırak diyor.Bende çekiniyorum bisikleti bıraktıracak diye.Tabi genede gitmek mecburi sonuçta sağlık bu şakaya gelmiyor ben sadece tecrübelerden faydalanmak istedim :)

Turgay Ak bunu beğendi.
  9. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bütün olay beslenme biçiminde.

şimdi sen antrenman sırasında enerji harcadığın için, enerji veren besinler tüketiyorsun. bu da şekerli yiyecekler oluyor. düşününce çok mantıklı, ama aslında çok yanlış bir karar.

enerji ihtiyacını korumak için kana yavaş karışan ve yandığı zaman uzun süreli enerji veren besinler almalısın. ki bu da karbonhidrat oluyor. makarnada bol bol var, diğer yemekleri de google'da kısa bir araştırmayla bulabilirsin ;)

şekerli besinler vücuduna bir anda girer, kısa süreli bir enerji patlaması yaratırlar. bu aynı zamanda kan şekerinin aşırı yükselmesidir, ve vücut buna tepki verir. dolayısıyla kısa süre sonra kan şekerin, sen şekerli birşeyler yemeden önceki haline göre daha düşük olur. sen de kanında şekerin varolduğu 15-20 dakika boyunca kendini çok enerjik hissedersin, sonra bir anda eskisinden daha büyük bir yorgunluk gelir. sonrasını biliyorsun :)

buraya kadarki kısmı, kaybettiğin enerjiyle alakalıydı. şimdi gelelim sıvı kaybına ;)

antrenman sırasında terlersin. ayrıca hızlı hızlı nefes alıp verirsin. önce nefes olayından başlayayım:

bir cama hohladığında, camda bir buhar oluştuğunu muhakkak daha önce görmüşsündür. işte bunun sebebi, nefeste varolan su buharıdır. bu buhar akciğerlerden gelir ve solunumun bir parçasıdır. akciğerlerin içindeki tabaka sürekli ıslak durarak, havadaki gazlarla kandaki gazlar arasında alışveriş yapar. ne var ki verdiğin her nefeste bu ıslaklığın bir kısmı buhar olup dışarı çıkar, yani kurur. o yüzden vücut sürekli buraya su göndererek, buharlaşmaya rağmen kuru kalmasını sağlar. işte bu yüzden; en soğuk havalarda bile, herhangi bir spor aktivitesi yaparken hiç terlemesen veya tuvalete gitmesen bile önemli miktarda su kaybedersin. bunun da tek çaresi, su içmek. yanına bir matara al, yol boyunca belli bir tempoyla su iç. sık sık tuvaletin gelirse çok içiyorsundur, arada susadığını hissediyorsan az içiyorsundur. miktarını buna göre, deneme yanılma yöntemiyle bulursun. buna göre, yanına aldığın 1 matara dolusu suyun seni ne kadar götürdüğünü belirle. böylece bir yola çıkarken, yol boyunca nerelerde çeşme varsa ona göre yanına ne kadar su alacağını bilirsin.

terleme kısmına gelince... terinin tadının tuzlu olduğunu biliyorsun, aynı zamanda üzerinde biriken terin zamanla senin üzerinde tuzlu bir tabaka bıraktığını da farkedersin. işte buna mineral kaybı deniyor. terledikçe hem yoğun miktarda su, hem de vücudunun kolayca karşılayamayacağı miktarda mineral kaybedersin. bu kayıpları karşılamak için, yine bol miktarda su içmeye ihtiyacın var. ayrıca; antrenmandan önce soda içmelisin. ilk şişesi yola çıkmadan önce olmak üzere, her 3-4 saatte bir 1 şişe soda içmelisin. sade sevmiyorsan meyveli de olur, ama en güzeli limonlu olanı. ki ona da şimdi geleceğim...

son olarak; elektrolit kaybından bahsedeceğim. elektrolitler; sodyum, potasyum gibi metallerdir ve sinir hücrelerinde bulunur. beyinle vücut arasında sinyal iletimine hayati katkıları vardır. ve kullanıkdıkça eskirler, yenilenmeleri gerekir. bisiklet sürerken kendini bir düşün... kalbin normaldekinden çok daha hızlı atıyor, yani habire sinyal gidiyor. normalden daha hızlı nefes alıp veriyorsun, akciğerlerine de sürekli hızlı hızlı sinyaller gönderiliyor. sonra kasların... dakikada kimbilir kaç defa pedal çeviriyorsun, o kaslara iletilen onca sinyal de elektrolitleri harcayıp duruyor. bunlar gibi vücudun diğer bölgelerinde ve özellikle de iç organlarda sürekli ve yoğun bir şekilde yapılan sinyal iletimleri nedeniyle de vücudunda bir elektrolit kaybı oluşuyor. bu kayıp büyük olduğunda, vücudun denge sensörlerinin bulunduğu kulak içi bölgeden beyine giden sinyaller zayıflayacağı için denge kaybı yaşarsın. gözlerinle kulaklarından giden sinyallerde kesintiler olur, beyin bunları şimşek çakması ve uğultu olarak algılar. ayrıca beyninden kaslarına giden sinyallerde de sorunlar çıkmaya başlayacağı için, kasların zayıflar. kalbine giden sinyallerde aksamalar başlayacağı için tansiyonun düşer. olay daha da büyürse; kasların çalışmayı tamamen durdurur ve felç geçirirsin. ki kalbinin ve akciğerlerinin de çalışmayı durduracağını düşünürsek, felç olmak o kadar da önemli olmuyor bir yerden sonra...

işte bu elektrolitler için en güzel kaynak, limon. soda içerken bir yandan da limon yiyebilirsin, ya da sodanın içine sıkabilirsin. kimisi matarasının içindeki suya sıkıyor, uzun bir yola çıkmayacaksan bu da uygun bir çözüm.

ayrıca antrenmandan önce ya da sonra yiyeceğin yemeklerde salata da mutlaka olsun. domates, salatalık, maydonoz, özellikle bol soğan (en olmadı pişmiş halini yersin), ve o salatanın üzerine sıkılacak bol bol limon suyu. işte bunlar sana büyük bir mineral, elektrolit ve vitamin kaynağı sağlar ;)

bu yazdıklarım umarım işine yarar. iyi pedallamalar :in:

10. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ahmet Can güzel bilgiler vermiş. Yine de antrenmanları hekim kontrolünde hatta sana daha çok vakit ayıracak (genelde muayene edenlerin kısıtlı vakitleri oluyor) bir diyetisyen ile yapmakta fayda var. Her ne kadar bazı genel geçer kaideler olsa da bünyeden bünyeye göre değişen durumlar söz konusu.

Birden ayağa kalktığınızda gözlerinizi kararması bende de oluyor. Belki de bir çok insanda da olur. Gerçek şu ki kalbiniz hiç bir zaman aynı ritminde hareket etmiyor. Oturduğunuz yerden usulca gözlerinizi karartmayacak şekilde bile ayağa kalksanız bir anda kalbinizin atış hızı artıyor.

İnsan vücudu gerçekten çok kompleks bir yapı. Bırakın bir sistemi sadece hücrelerin iletişimi veya yapısı ile hayranlık uyandırıcı...:)

Turgay Ak bunu beğendi.
  11. Mehmet_Gürsoylu

Seviye:
    Valla Ahmet Can abi çok teşekkür ederim bir konu ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi sanırım.Verdiğiniz bilgiler işeme yaramakla kalmadı ağzım da açık kaldı :D Vakit ayırıp yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler karbonhidratların enerji kaynağı olduğunu biliyordum ama tabi sabah 9 da insan makarna yada pilav yemek istemiyor antremandan önce ancak ekmekten alıyorum karbonhidratı onu da ancak 2-3 dilim yerim.Bundan sonra karbonhidrat alımına dikkat edeceğim ve su işine gelince genelde 500 ml matarayı 45-50 km gitsem gene zar zor bitiririm (Tabi sıcaklığa da bağlı) Fazla su içen biri değlim sadece ağzım açıkken hava tükürüğü kuruttuğu için 1-2 yudum alırım.O hissi geçirmesi için soda içmeyede baya bir ara vermiştim yazdıklarınıza bakılırsa tekrar başlamalıyım limonlu benimde favorim zaten :)

Turgay Ak ve Ahmet Can Yakışır bunu beğendi.
  12. Mehmet Emin

Mehmet Emin Aktif Üye

Seviye:
    Bana da dusuk tansiyon ihtimali daha fazla gibi geliyor. Ortalama yilda 5-6 defa bana da olur, bir defasinda tansiyonumu olcturdugumde normalden birazcik dusuk oldugunu soylemislerdi. Sizinki daha kisa surelerde tekrar ediyorsa en iyisi hekime gorunmektir.

Turgay Ak bunu beğendi.
  13. Didem Üstünol

Didem Üstünol Aktif Üye

Seviye:
    Daha güzel açıklanamazdı sanırım. Hekime gitsen bu kadar detay vermez :) Teşekkürler..

Ahmet Can Yakışır ve Turgay Ak bunu beğendi.
  14. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    ben de çok teşekkür ederim :)