Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Barendlerin acisi

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında lindemann tarafından paylaşıldı.

1. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaslar, fotolarda gördügüm kadar barendler sizlerde hafif yukari bakiyor. Ben ise yere tam paralel taktim ve müthis bir sürüs konforu verdi, cok rahat kullaniyorum. Bunun bir dezavantaji var mi? Aniden fren yapmam gerektiginde reflex süresi uzar mi?

2. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    İdeali genelde yere paralel olan düzleme 30-40 derece açıyla olması kanımca. Ben genelde boğazın açısıyla aynı takıyorum yani yandan baktığınızda boğazın devamı gibi duruyor.

Yere paralel olunca tekerden gelecek bir sekmede ellerin barend üzerinden kayarak ileri çıkması sonucu tehlike yaratabilir zira açılı barendler aynı zamanda vücudu geriye doğru da destekliyor biraz, özellikle ayağa kalkarak sprintte bu tehlike artar ağırlık merkezi iyice öne kaydığı için.

felis911, HaliliOzturk ve lindemann bunu beğendi.
  3. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Ben de barend açıları hakkında şunu biliyorum;

Barend açısı; barendin uzun ekseni üzerinden geçen hayali çizgi arkaya doğru ilerletildiğinde arka teker ekseninden (ortasından) geçecek şekilde ayarlanmalı.

Ancak, yine de herkesin kendisine göre ufak tefek açı farklılıkları yapması mümkün.

Hakan hocam ben gidon boynunun ters çevirip takmıştım. Yani gidonu biraz daha aşağı pozisyonda kullanmak amacıyla.
    Eğer ben barendimi gidon boynunun açısına göre ayarlarsam barendimin ucu aşağı eğik bir pozisyonda kalır.
    yani gidon boynuna göre ayarlama yaparken gidon boynunun açısının da uygun olmasına dikkat çekmek gerekli sanırım.

selam ve saygılar. :)

lindemann bunu beğendi.
  4. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Evet Mesut abi ona da dikkat etmek lazım, ters boyun eskiden sıkça kullanılırdı, ben de çok eskilerde takmıştım ama artık parkurlar çok zorlaştığı için kimse takmıyor sanırım ters açıyla...

5. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Alın borusu 71 derece olan bir bisikletin boğazı da 8 derece ise ve barendler boğaza paralel ise yatayla 30 derece açı yapıyorlar (aslında 29 :)). Bu ayar bence de en ideali, özellikle barendleri ayağa kalktığımızda kullandığımızı düşünürsek.

lindemann bunu beğendi.
  6. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ayağa kalktığımızda kullandığım için yaklaşık 40 - 45 derece bir açı oluştruruyor benimkilerde. Göz kararı yapıyorum ayarını.
    Üst ucu hafif eğik ve normalden biraz uzun olan modeller daha sıkı kavranıyor gibi geliyor bana.

lindemann bunu beğendi.