Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Baradine papuçlar janta değiyor, nasıl uzaklaştırabilirim ?

Konu, 'Dağ Bisikleti / MTB / Mountain Bike' kısmında goktugX tarafından paylaşıldı.

1. goktugX

goktugX Aktif Üye

Seviye:
    Merhabalar. Ön arka Baradine 4 mevsim fren pabuçları kullanıyorum. Arka taraftan hafif kapı gıcırtısı gibi ses geliyor sürerken. Bugün bisiklet park halindeyken tekerleğe eğilip ileri geri yaptım ve sesin papuçlardan geldiğini farkettim. Ben jantın akordu bozuldu sanmıştım neyseki ses ordan geliyormuş. Sürerken beni rahatsız ediyor. Ayrıca sanırım böyle sürmeye devam edersem papuç eriyecek hemde beni gereksiz yere yoracak. Bisikletçiye götürmeye üşeniyorum biraz uzaklaştırsam fren performansım düşer mi ? Evde tek başıma yapabileceğim bir şey mi bu ayar ? Nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

2. Msgl

Msgl Forum Bağımlısı

Adı:
    Musa
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Biraz teli serbest bırak, performansında sorun olmaz.

3. goktugX

goktugX Aktif Üye

Seviye:
    Anahtarım yok anahtarsız nasıl yapabilirim ?

4. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    v fren ayarında dikkat edilmesi gereken 3 nokta var...
    1-fren kolu doğru yerde mi ve freni 2 parmağınızla bileğiniz doğru açıdayken sıkabiliyor musunuz.... (forumda ayrıntılı başlıklar mevcut, youtube da güzel bi başvuru kaynağı)
    2-pabuçlar janta değdiğinde, sağ ve sol tarafta, jantı aynı konumda mı tutuyolar? mümkünse, lastiğe değmeden, jantın üst kısmına sıfır olması veya çok az altında kalması makbul (forumda ayrıntılı başlıklar mevcut, youtube'a da bakabilirsiniz)
    3-sağ ve sol fren bacağı eşit mi hareket ediyor... yani sağ ve sol, aynı anda mı janta değiyor (forumda ayrıntılı başlık ve bilgiler mevcut, youtube'da da güzel videolar var)

EDIT: ya ben niye bu soruyu, frenden ses geliyo gibi hatırladım onu anlamadım :) o yüzden editliyorum :)

EDIT devamı : genel olarak ayarlarda dikkat etmeniz gerekenler yukardakiler, ayrıntılar dediğim gibi farklı başlıklarda mevcut...
    eğer bisikletin bazı ayarlarını (ufak tefek ayarları bile olsa) kendiniz yapmak istiyorsanız, illaki temel alet edevatı temin etmeniz gerekiyor...

5. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Eğer pabuçlar ile jant arasında toplamda yeteri kadar mesafe varsa sağ veya sol bacakta yer alan yay ayarından ayar yapabilirsin..

6. goktugX

goktugX Aktif Üye

Seviye:
    Bayram dolayısıyla kapalıymış bisikletçi. Frenlere baktım birazdan ayarlamayı deneyeceğim yalnız ufak bir sorunum daha var. Bisikletçiye bakmaya giderken o sesin frenden değilde tekerlekten geldiğini fark ettim. Tekerleğin yağı mı yoksa akordu mu bozuk ? Telleri elimle hafif bakayım dedim pek gergin değiller. Ön jantta da benzer sorun vardı akord yapıldı düzeldi. Arkaya da akord yaptırmam lazım sanırım.

7. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    jantın mandalında yaylar ters takılmış omasın, ters takılınca viyk viyk ses yapabiliyor..

8. goktugX

goktugX Aktif Üye

Seviye:
    Az önce baktımda jantın mandalının oralarda yay falan göremedim

9. goktugX

goktugX Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar bugün 3 gibi bisikletçiye gideceğim. Göbekte sorun olmasından korkuyorum. Ses üzerine oturunca geliyor bisiklet boştayken pedal çevirince gelmiyor. Sorun neden olabilir ? Birde bu göbek sorunluysa garanti kapsamında mıdır ? Bisikleti aldığımdan beri göbeğine dokunmadım Ağustosun başında almıştım