Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

baradine balata ses yapıyor

Konu, 'Frenler' kısmında Berk Yıldız tarafından paylaşıldı.

1. Berk Yıldız

Berk Yıldız Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bu gün aldığım baradine ds-10 semi organic balatalar elime ulaştı salcanonun sevisine götürdüm (mecburen burda en iyi bisikletçi o) takarken balataya biraz mineral oil bulaştı ve biraz yağ eksildi..Takıldı bir dene dedi denedim aşırı çok ses yaptı ve biraz zor tuttu ilk takıldığından falan dedi.Eve gittim iyice denedim çıkardığı ses çok fazla zamanla geçer mi?

mertyy bunu beğendi.
  2. mertyy

mertyy Yeni Üye

benim de buna benzer bir sorunum var yeni disk frenli bisiklet aldım fakat disklerden tekere sürtme gibi ses geliyor ve ötüyor servisine götürdüm ilk bakım için biraz bin düzelir dedi.sorun ne olabilir acaba

3. Berk Yıldız

Berk Yıldız Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    o tekere sürtme problemi ilk bendede vardı o sonradan geçiyor merak etme.(çok sonradan :D )

4. Ahmet Fidancı

Ahmet Fidancı Extrem Yol Grubu - Extrem Dağ Grubu - İZMİR

Adı:
    Ahmet Fidancı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Arkadaşım sitede balata temizliği ile ilgili yazılar var. Balata sipreyi ile yada sabunlu su ile yıkayıp, sıcak su ile durulamalısın. Yoksa balatan tutmaz ve ses çıkarır.
    Bu link yardımcı olur sanırım.
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=104689

5. Tuna Bozkurt

Tuna Bozkurt Aktif Üye

Seviye:
    Balata Ve Yuvanın Oturması İçin 25-35 Km Hızla 20-30 Fren Yapsan Yeterli Zamanla Geçer
    Zamanla Geçerden Kastı Sanırım Balataların Erimesi Olsa Gerek Bisikleti Koy Köşeye 1 Yıl Sonrada Aynı Ses Olucak Zamanla Hiç Alakası Yok 1-2 Saat Boyunca Sür Arada Fren Falan Yap Geçerse Geçer Zamanla Zaten Balata Eriyor Zamandan Kastı Ne Adamın Anlamadım
    Delta Bisiklete Falanda Yaptırabilirsin Bazen Ücretsiz Bile Yapıyolar Adamlar Yüksek Donanımlı Bisikletleri Tmr Ediyor Her Alet Var Ellerinde En Kaliteli Şekilde Yaparlar Hele Adamın Eşref Saatine Denk Gelirsen Tamir Edip Ögretir Bile Tabi Bisikleti Aldıgın Yer Olmadıgından Tersleme İhtimalıde Var Gibi:D Ama Ben Yaptırıyordum Ve Çok Çok Kaliteli Yapıyorlardı Her Parça Mevcut Ellerinde...

6. Ahmet Fidancı

Adı:
    Ahmet Fidancı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Balata Spreyi denen bir şey var. Bunun amacı gacırtı yapan balataların üzerine yapışan pislikleri çıkarmaktır. Bu bisiklete has bir şey değil. Araçlarda da yapılıyor. Whürt'ün Spreyi çok iyi sık biraz sonra sil, o kadar. Belli bir süre sonra çamur, pislik yada çok tozlu ortamlarda kullandığınızda yapışacak ve tekrar sprey lazım olacaktır. Her gıcırdadığında değiştirirsen yazık olur paraya. Ayrıca gacırdaması diskten balatanın zıplaması ile olduğundan tutunma kaybı da çok olacaktır.

7. korcanugur

korcanugur Yeni Üye

Seviye:
    benim balatalarım ve rotorlarım ses yaptığı gerekçesi ile değiştirildi, yeni rotorlarım ve baradine balatalarım ilk gün ses yapmazken ikinci gününde bülbül gibi ötmeye başladı tekrar, belki bir süre sonra geçecek ama yolda giderken ve fren yapmazken çıkan bu ses konsantremi ve sinirlerimi bozuyor :) yolda giden insanlar bile cik cik diye gelen bu sese dönüp bakıyorlar, 1 haftadır soğudum bisikletten binesim gelmiyor. acaba balata ve rotor uyumsuzluğumu var?

shimano rt-53 rotor ile baradine sintered metal balatalar kullanılmaz diye bir kural kaide varmıdır?

teşekkürler herkese iyi pedallar

8. Ahmet Fidancı

Adı:
    Ahmet Fidancı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Yok arkadaşım uyumsuzluktan değil. Aslında bu balataların yerine alışması için kısmi bir bölgesinin yenmesinden yada üzerine ısı ile yapışan pislikten olur. Bence temizle yada yine zorlayarak ısıt geçer.

9. korcanugur

korcanugur Yeni Üye

Seviye:
    aşırıya kaçmamak suretiyle ısıtarak deniyorum mesela 50 metre falan fren hafıf sıkılı iken pedal çevirerek sonra soğuması için bırakıp tekrar sıkıyorum falan bu şekilde her hangi bir azalma olmadı, dün akşamki sürüşümde artık sesten kafayı sıyırıp yol kenarında arka teker mandalını gevşetip freni sıkarak diski ortalamaya çalıştım bir süre çok başarılı olsada sonra yine ses çıkartmaya başladı, tehlikeli birşey yapıp müzik dinleyerek yola devam ediyorum mecburen bu ses ile binebilecek durumda değilim dikkatim çok dağılıyor. :(