Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Banlanan üyeler

Konu, 'Site Hakkında Genel Konular' kısmında Hacı Murat ŞAHİN tarafından paylaşıldı.

1. Hacı Murat ŞAHİN

Hacı Murat ŞAHİN Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bazen ilgimi çeken konuları incelerken orada anormal olmayan mesaj yazmış, kimisi uzun zamandır forumda olan bazı üyelerin banlanmış olduğunu görüyorum. Ancak okuduğum mesaj muhtemelen başka mesaj veya davranışlarından dolayı banlanmaları nedeniyle, kişinin neden banlanmış olduğu konusunda hiç fikir vermiyor. Bu banlanma olayı çok önemli bir konu olduğuna göre banlanma nedenleri veya banlanmasına neden olan mesajı kişinin imzasına eklenemez mi? Eğer kişinin kendi imzası değiştirilmeden sonuna eklenecek bir mesajla bu kişi şu mesajı ya da şu nedenden dolayı banlanmıştır yazarsa ben de okuduğum mesajı daha iyi değerlendirebilirim diye düşündüm. Elbette amacım forum yönetimine aklıma gelen bir konuyu önermekten başka bir şey değil. Kolaylıklar dilerim.

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Banlanan kisilerin bir listesi ve banlanma nedenleri yönetim tarafindan tutuluyor. Böyle bir arsivimiz mevcut. Fakat bunu üyelerin imzalarina eklemek, sanki durumu biraz "afise" etmek olur gibi geliyor bana. Üye zaten gitmis, kendi kabahatini kendisi biliyordur, bunu bir de üyenin imzasina yazip duyurmaya cok gerek yok saniyorum.

Hacı Murat ŞAHİN ve ZekiAlper bunu beğendi.
  3. Hacı Murat ŞAHİN

Seviye:
    Elbette afişe etmek değil amacım, böyle bir sonucu olacağı da bir gerçek. Ama zaman zaman gerçekten önemli konularda yazmış ya da öneriler getirmiş bir insanın banlandığını görünce banlanma nedeni yazılarının gerçekliği konusunda fikir verebilir diye düşünmüştüm.

Bir de zaten forumda çok kez herkesin biraz araştırmayla (mesela son mesajları gibi) ulaşabildiği bilginin sunulması zaman kazandırır diye de düşünüyorum. Ancak bazen sebep olan mesajlar da kirliliği önlemek için silinmiş olunca kişi bazı şeyleri amaçlı mı yazmış, yoksa önceki yazdıklarında sorun yok da münferit bir mesaj ya da davranışından dolayı mı banlanmış olduğunu bilmek faydalı olabilir gibi gelmişti. Tabii karar yönetimin.

Belki ayrı bir konuda sadece yöneticilerin konu ekleyebileceği bir yerde topluca da yayınlanabilir. Böylece ihtiyaç duymayanların da gözünün önünde yer almamış olur..

Ahmet Mumcu bunu beğendi.
  4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Banlanma nedenleri her zaman forumun üyelere acik alaninda görülebilir olmuyor.
    Örnegin özel mesaj ile üyelere veya yöneticilere hakaret eden bir kisiyi göremezsiniz.
    Veya kisi forumda küfretmisse bu mesaji da forumda tutmuyoruz.
    Diger yandan, coklu üyelik durumlarinda da her iki üyeligi (kimi zaman 6'ya kadar cikabiliyor, bir defa yasadik bunu) de uzaklastiriyoruz. Bu durum özellikle en garibi, cünkü aslinda ayni kisi olan, kendi mesajina kendisi karsilik yazanlari uzaklastirdiginizda sanki iki farkli kisiyi, konustuklari icin banlamis gibi görünüyorsunuz. Neyse, bu liste uzar gider.

Acikcasi, Bisiklet Forum özel bir alan. Burada kendi koydugumuz (tabi ki mantik cercevesinde ve 5 yildir edindigimiz tecrübelerle) kurallarca belirlenmis bir düzenimiz var. Bu düzene isteyen herkes dahil olabilir, ama sonradan kimin dahil olmamasi gerektigi yine bu kurallarla ( ve sadece forum kurallari degil, toplumun yazili ve yazisiz tüm kurallari, degerlerince) belirlenmistir. Bu kurallarin disinda durmakta israr eden üyelerimizi uzaklastirmak zorunda kaliyoruz. Ancak bunu sebepleriyle yazmak, acikcasi bu "uzaklastirmanin" gercek hayata tasinmasi anlamina gelebilir. Buna da sebep olmak istemeyiz, kimse hakkinda bir ön yargi olusturmak bize göre degil. Cünkü forumda (benim deyimimle ekran arkasinda) cok farkli davranislar gösterip de, gercekten gül gibi gecinebileceginiz insanlar var. Bu belki sanal dünyadaki insan iliskileri ve iletisimin zorlugundan kaynaklaniyor, belki de "görünmüyor, taninmiyor ve fiziksel temastan uzak" olmanin verdiig cesaretten kaynaklaniyor, orasini bilemiyorum.

5. Hacı Murat ŞAHİN

Seviye:
    Teşekkür ederim. Söyledikleriniz de çok mantıklı. Zaman zaman dönülemez sonuçlara da gidebilir gerçekten. İyi çalışmalar.

6. alper kabran

alper kabran Yeni Üye

Seviye:
    peki banlanan uyeyi affetme gibi bi durum varmi adam ozur dilerse ben ettim siz etmeyin falan derse, yoksa suresiz kadro disimi birakiyosunuz.:D

7. Taner Yavuz

Taner Yavuz Bisikletkolik

Seviye:
    Zaten hiçbir üye kolay kolay banlanmıyor.Önce (-) puan verilerek,daha sonra özel mesaj veya açık mesaj yolu ile ikaz ediliyor.Hala devam ederse ,kabahatine göre kısa süreli veya süresiz olarak banlanıyor.Bazı durumlarda ise,(taciz,tehdit,küfür)derhal süresiz olarak banlanıyor.

alper kabran ve Hacı Murat ŞAHİN bunu beğendi.
  8. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Bu cok göreceli bir kavram. Acikcasi banlandiktan sonra, cok benzer bir kullanici adiyla gelip tekrar forumda sorunsuz varligini sürdüren arkadaslarimiz oldu. Bir problem yasamadik. Ama bu hak cogu kez bir defa taniniyor. Banlanan bir üye, özellikle yeni kullanici adiyla gelip tekrar ayni problemleri cikartiyorsa, hic barindirmamayi tercih ediyoruz.

Veya daha evvel kücük bir kardesimiz kendi kendisine puan vermek icin 6-7 üyelik acmisti, farkedilince hepsini banladik. Geldi, özür diledi, yasina istinaden kabul ettik ve yeni aldigi üyelige dokunmadik. Ama ayni hareketi 20 yasinda bir genc, 30 yasinda bir abim yapsa sanirim yanitimiz farkli olurdu.

Bizim amacimiz milyonlarca üyeye sahip olmak degil, bisiklet adina en huzurlu ve en güvenilir platformlardan birisini olusturmak ve bugüne kadar getirdigimiz kalite anlayisini sürdürmek.

Bu arada, her üye kalici olarak banlanmaz. Bazen uyari amacli 5 günlük banlar da söz konusu olabiliyor. Genelde 3 ay veya kalici olarak belirliyoruz süreleri.

Hacı Murat ŞAHİN ve alper kabran bunu beğendi.