Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bankah Single Speed Projesi

Konu, 'Single Speed ve Fixed Gear Bisikletler' kısmında Doğukan Aksu tarafından paylaşıldı.

1. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    70's Bankah

Herkese tekrardan merhabalar.
    Yine bir klasik, nostalji bir bisiklet ile sizlerleyim. Bu kez yol bisikletlerinin aksine bir çoğumuzun çocukluğundan bildiği, bir çoğumuzunda sadece anımsadığı 70'lerden Bulgar göçmenleri tarafından gelmiş bir "Bankah", bilinen adıyla "Balkan"

Bisiklet dönemin katlanan bisikletlerinin ilk örneklerinden. 16" jant ebadına sahip kalın geniş profilden oluşma kadro yapısına sahip. Drop outlar sac levhadan kesme.

Gelelim genel durumuna.
    Geçtiğimiz yıldan beridir bende bulunan Balkan fotograftan her ne kadar diri gibi dursada tahmin ettiğiniz gibi kıymeti bilinmezce hor kullanılmış, pastan ve korozyondan çamurluk ek yerleri kırılıp parçalanana kadar da bu devam etmiş. Ön çamurluk eksik durumda, arka çamurluk deseniz dediğim gibi ek yerlerinden kırılmış üst vida sayesinde kadro üzerinde durabiliyordu. Muhtelif krom kaplamalar zamana yenik düşmüş, yer yer kavlamış durumda. Kadro / maşa şaşılacak derecede temiz. Ezik, çatlak ya da her hangi bir deforme söz konusu değil. Gidon boynu bükülmüş ve bu bükülmeden ötürü kırılmış, boyası ise berbat... Şanslı saydıım tek kısmı, kendi orjinal jantlarının tamamen sorunsuz oluşu oldu.
    Durum şuan için bu şekilde, zamanla hepsi yenilenecek ve tekrardan "Bankah" hayat bulacak.
    Balkanın tek ihtiyacı olan, sevgi, emek ve zaman.:in:

Buyrun fotograflarla sizi baş başa bırakayim.

------------------------------------------------------------------------

Ve diğer projelerimden,

-PUCH Pacifica

1980 Puch Pacifica - BisikletForum

-TI TEAM PRO Raleigh (1980 Le Tour de France Winner)

TI Team Raleigh Fixed Gear Projesi - BisikletForum

Herkese sevgiler.

2. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Diğer projeleriniz gibi bunu da merakla ve sabırsızlıkla takip ediyorum..
    Bu arada her konunuza yazıyorum bişeyler ama Columbus için renk kombinasyonunu sanırım buldum :) Beyaz ve mavi kombinasyonu yapacağım.. Kadro-maşa-ön jant-fren kolları-(belki jant telleri) beyaz, arka jant-gidon bandı belki zincir de mavi. Sticker konusunda da sizden yardım isteyebilirim ilerleyen zamanlarda :) Bu arada spray boya ile boyamayı planlıyorum. Boya sökücü + zımpara işleminden sonra astar atmaya gerek var sanırım. Peki boya işlemlerinden sonra vernik atmalı mıyım sizce?

Doğukan Aksu bunu beğendi.
  3. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Teşekkür ederim. Boya kombinasyonuda güzel gibi fakat unutmaki metal alacağın bir çok malzeme (zincir,QR vs) renk işin içine girdiğinde oksit renklerde oluyor, o yüzden kombinasyona başlamadan önce ufak bir aratırma ile kendini hazırla.
    Boya konusunda da bu linkten bakabilirsin,
    Zımpara mümkün değilse? - BisikletForum
    Vernikte UV dayanımlı bir sprey vernikle tabiki.

d.berkay bunu beğendi.
  4. Talha Ateş

Talha Ateş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Başarılar dilerim.

5. Cengizhan Terzi

Cengizhan Terzi Forum Bağımlısı

Seviye:
    nostalji nostalji nostalji ..

herşey eskiden daha güzelmiş bence .. sizin bu projelerinize hayranım .. merakla bekliyorum :) :)

6. hüseyin özbakır

hüseyin özbakır Aktif Üye

Seviye:
    Hadi bakalım kolay gelsin...

7. Huseyin Naimoglu

Huseyin Naimoglu Yeni Üye

Seviye:
    Elinize sağlık çok güzel ama bulgar göçmeni demeniz doğru değil bende göçmenim ama bulgar değilim o zamanlarda göç edenler türkler çok güzel bir bisiklet bizim mahellemizde birindede vardı.

8. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Kusura bakmayın bir yanlışlık varsa düzeltirim o şekilde söz edildiğinden hafızamda öyle yer etmiş, kaldı ki göçmenlere karşı bir hakaret içerikli bir şey düşünmedim, İnsan insandır. İçeriğide yetkili kişiye düzeltmesi için ilettim.

-Paşa- bunu beğendi.
  9. Enis HatipoğLu

Enis HatipoğLu Üye

Seviye:
    Sizde dur durak yok mudur hocam
    Balkanche die de aratabilirsiniz bu bisikletleri bende de var bir tane sonuçlarınıza göre sıvayabilirim kolları :D
    Bu arada bende göçmenim bu konuda hassasızdır ki yanlış anlaşılmasın söylediğinizin kırıcı bir tarafı yok..

:) Merakla izliyoruz..

10. turist

turist Kıdemli Üye

Seviye:
    Ya arkadaş ben ilkokuldayken herkes "balkan" diyordu bunlara ama bakıyorum başka birşey yazıyor. (Ben, Baakan gibi bişey algılıyordum) Zannediyordum ki dilimiz dönmediği uydurmuşuz, adı öyle kalmış..

Bankah'in kelime anlami Balkan mi demekmiş? Oh be rahatladım listemden bir paradox daha eksildi :)

Sinan Ceylan ve Erciyes Çeteci bunu beğendi.
  11. turist

turist Kıdemli Üye

Seviye:
    Ayrica şu kırmızı arkadaşım odunlukta yatiyo yıllardır..

Bir ara toplayayım dedim, İngiltere forumlarina falan baktim bazi eksik orjinal parçalari için. Her parça var ama bütçe ayıramadım.. İlham verir mi, ilgilenir misiniz onu da bilemedim?

12. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:

Raleigh Chopper'ın ta kendisi bu. İyi bilirim bu bisikletleride ve yerinizde olsam bir şekilde toplarım çok güzel.

turist bunu beğendi.
  13. turist

turist Kıdemli Üye

Seviye:
    seneye ancak, sağolasın iş ciddiye binince haberiniz olur..Konuyu dağittiğim için özür.Neydi? Hah! Bankah single speed kolay gelsin :)

14. aburcuburcu

aburcuburcu Yeni Üye

delisin arkadaşım. sabrına da hayranım aynı zamanda. bakalım daha neler göreceğiz ?

Sinan Ceylan ve Doğukan Aksu bunu beğendi.
  15. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:

teşekkür ederim Burcu. Bu kez statik boya yerine enamel astar sonrası akrilik spreyle boyamayı ve yine akrilik uv dayanımlı bir vernik ile devam etmeyi planlıyorum.

Bu arada Bankah'ın rengi fildişi oluyor arkadaşlar renk koduna göre sipariş verildi.

aburcuburcu bunu beğendi.
  16. sadık özer

sadık özer Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    belki konuyla alakasız ama siz gerçekten bu işin artık ustası olmuşsunuz benim sorum boya hakkında olacak ? güzel bir boyama için hangi marka astar kaç kat hangi marka boya kaç kat ve hangi marka vernik kaç atılsa iyi olur bilgilendirirseniz sevinirim hatta bu önerinizi forumda ki kadro bölümüne sabitleseniz çok hayıra girersiniz teşekkürler :)

17. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Öncelikle teşekkür ederim. Astar için şu diye yönlendirmem doğru olmaz aslında ama bilindik bir marka olması her zaman için yararınıza olacaktır. Ben Marshall bulabildim ki duvar boyasında kalitesini hepimiz biliriz.
    Uygulama kısmına gelince, astar (enameli) iki kat atıp katlar arası çok ince 1200'lük zımpara geçmeyi düşünüyorum. Zımpara sonrasındanemli bir bezle tozunuda aldıktan ve kuruduktan sonra ince katlar halinde 4-5 hatta ne kadar fazla boyaya iz ve kat farkı yapmadan uygulayabilirsem uygulamayı düşünüyorum. Verniği ise 2 kattan fazla olmadan tozsuz ve pürüzsüz şekilde, ki aşamalarınıda bol fotograflı şekilde yakında uygulamaya geçtiğimde paylaşacağım. :in:

sadık özer bunu beğendi.
  18. sadık özer

sadık özer Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:

çok teşekkürler kullanlandığınız boya markalarınıda yazarsanız çok iy olur sonuçta iyi bir iş çıkarmak için önemli aşamaları takip edeceğiz inşallah :)

19. Furkan Kılınç

Furkan Kılınç Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yok mu bir gelişme ? :)

20. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Sadık bey merhabalar, yazıma hemen boya konusu ile başlamak istiyorum. Boyanın sprey ile uygulanmasından bu hafta itibari ile vazgeçtim. Çünkü bisikleti tamamlayınca kız arkadaşıma süpriz yaparak hediye etmek istiyorum. Bu yüzden de olabildiğince orjinal bir şey ortaya çıkması için boyayı statik boya ve kısmi parçalarının kaplamasınıda krom kaplama olarak yeniden elden geçireceğim. Fakat sprey olarak tercihime gelincede duplicolor ve henkel'in metylan spreylerini kesinlikle önerebilirim.

Kadronun gidişatıda zaman bulamamamdan bu zamana sarkması icap etti. Tabi bir sürü aksilikte birbirini izlemedi desem yalan olur. Maşanın şaft kısmının ciddi anlamda eğilmiş olmasından tutun, kadronun katlama mafsalının açılamıyor oluşu, maşa içinde anlam veremediğim çapak parçalarına kadar her şey beni zorladı. Hatta bir ara böyle kadro olmaz olsun deyip projemi rafa kaldırasım bile gelmedi değil.

Herneyse yinede yılmadım, daha da üzerine gittim ve aşama aşama siz sevgili dostlarıma bu aşamalarını da belgeledim. Daha fazla uzatmadan da sizleri fotograflarla başbaşa bırakayim.

Bu haftaki parçalar ve kadrodan genel bir görünüm ile başlayalım:in:

Bu arada az kalsın unutuyordum, maşanın pantollarının krom kaplama kılıfıda çatlaklarından dolayı kırılarak elimde kaldı. (zaten kabaca bir görüntüsü vardı)

Maşayla başlamışken beni en sinir eden kısmı ile devam edeyim. Kurum-Çapaklar evet... Gerçekten sinir bozucu kadar fazla ve oldukçarahatsız edecek kadar maşa içerisinde ses yapmaktaydı. Haliyle maşadaki ufak delikten çıkamayacak kadar da iri taneler halindeydiler. Ve çözüm mevcut delik üzerine 1mm çapında daha kalın bir delik açmak oldu.
    Sonuç bu...

Bu kadar kurum, çapak nereden nasıl girdi anlamadım...:eek:

Bu kadar maşanın üzerine gitmek yeter, birazda temizleyelim, paslardan ve eski boya artıklarından arındıralım. Zımpara girmeyen yerler, tas fırça ile...

Biraz bir şeye benzedi mi ne?

Ve tabi can sıkıcı maşanın şaft kısmının yamukluğunu da unutmamak lazım.

Nasıl değer verilmeden hor kullanılmışsa artık... Ama dert etmeye gerek yok, bununda üstesinden geleceğim. :in:

Jantlarıda unutmamak lazım... Kendi orjinal Bulgar üretimi jantları olmasa krom masrafına girmem ama olmuşken orjinali olsun, doğru düzgün olsun dedim ve bunlara yüzeysel geçici birer zımpara uyguladım. Kromlanınca tadından yenmeyecekler:rolleyes:

Ve geldik Bankah'ın en can alıcı noktası olan dönemin meşhur ortadan ikiye katlama mafsalına. Malum çalışmasını beklemek pek doğru olmazdı. Olmadı da. Ortadan katlamayı geçin vidası bile korozyondan nasibini almış, paslanmış, kaynamış. O da yetmemiş mafsal açılmasın diye önceki sahipleri tarafından çekiç ile iki taraftan içe çekiçlenmiş. Haliyle bu şekilde katlamasız kalmasına içim el vermeden işe giriştim. Büyük tornavidaydı, levyeydi derken mafsalın kulaklarını düzelttim, paslı kaynayan vidayı wd-40 yardımıyla biraz açtım. Yetmedi ayarlı pense ile son rötuşlarıda yaparak sonunda mafsalı eski ilk zamanki işlevsel haline getirdim. Tabi bu durum biraz olsun yorgunluğumu almaya da yetti, beni mutlu etti.:rolleyes: Asıl iş tabi burada başlıyordu, gelişi güzel kaynaklanmış oluşundan kalan kaynak artıkları olsun, çapak olsun beni bekliyorlardı. İyisi mi yine lafa dalmadan fotografları paylaşayim.

Mafsal kilit el vidası...

Mafsalın tamamen açılmış haldeki görünümü...

Biraz daha tas fırça...

Ve biraz daha...

Birazda iç çapaklardan kurtulalım...

Kulakların olduğu kısımlarda boyanın kavlamaması için yuvarlatılsa fena olmaz.:in:

Boyanın iç kısımlardaki yağ ve tortu kısımlarından kusmasını da istemeyiz heralde...:rolleyes:

Ve mafsalın son durumu...

Drop out

Krom kaplama öncesi ufak bir kroma kaplamaya gönderilmemiş elden geçirme aşaması. Öncesi ve sonrası şeklinde bir örnek...

Devamı güzel olacak, sabredin... Sevgiler.

İslam Gölge bunu beğendi.