Banane kardeşim ben bisikletliyim kaldırımı da kullanırım.

Scudo

AykutÇ.

Daimi Üye
Tepki
395
İsim
Aykut Ç.
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu yaz boyu Mersin'de bisiklet sürdüm 1300 km kadar. Her yerde olduğu gibi orada da anlayışsız şoförler çok ama genel anlamda saygı gördüm hep sürücülerden. Kaskını ihmal etme, daha saygılı oluyorlar.
Mersin'in şehir yapısı itibariyle de gideceğin yere bisikletle ulaşım için daha mantıklı bir yol muhakkak vardır. Foruma gelip giderken sahil yolunu veya çevre yolunu kullanabilirsin. Birisinde hiç dolmuş yok. Diğerinde de yok denecek kadar az. Özellikle Forum hizasından sonra. Yeter ki Silifke Yoluna pek girme.

Murat T.

Aktif Üye
Tepki
34
Bisiklet
Kron
Doğma büyüme Mersindeyim ben. Yani bu konuda söz söyleme hakkını kendimde buluyorum ve kentimi de fazlasıyla tanıdığımı düşünüyorum.
Mersin şu anda yapısı itibariyle oldukça kalabalık bir şehir. Bundan bir 5 sene önce ile şimdi arasında dağlar kadar fark var. Özellikle de ''rush hour'' denilen mesai giriş-çıkış saatlerinde trafik bir çileye dönüşüyor.
Yalnız şöyle de bir durum var ki Mersinliler artık bisikletliye yabancı değil. Yapılan etkinlikler sayesinde Mersin'de yaşayan kesime az çok trafikte bisikletlilerinde olduğunu gösterdik. Fakat inatla kabul etmeyen iki ayaklı, insan demeye dilimin varmadığı bir çok yaratık da var maalesef.
Genelde çok yoğun olmayan yollarda bana yol verilir oldu. Halk beni görünce bir uzaylıya bakar gibi dik dik bakmıyor. Bakıyorsa da imrenme biçiminde oluyor bu bakış genelde. Cidden sokaklarda bir çok bisikletli var buralarda.
Yalnız biliyorsunuzdur 1.Çevre Yolu var burada ve orası ölüm kapanı gibi. Hiç bir zaman o yolda caddeden bisiklet sürmedim. Kimse de bana orada caddeden git diyemez çünkü öyle bir kaos hakim ki...
1. çevre yolu D-400 karayolunun bağlandığı bir yol mersinde. Daha çok şehir içi olmakla beraber, şehirler arası trafiği de çekiyor ve bu yol 2 şerit gidiş, 2 şerit dönüş halinde. Zaten 1,5 şeridi dolmuşçu canlılar zapt etmiş durumda. Ben o yolda aracımla bile seyahat ederken tedirgin oluyorum. Ki bisikletle o yoldan gitmek tamamen intihar olur. Ara sokaklar ise çok düzensiz olduğu için kaldırımdan gitmek zorundasınız.
Ama kaldırımdan gitmek derken vızır vızır değil ortalama 5-14km hız arasında kalmalısınız. Ve yayalara mümkün mertebe yol vermelisiniz.
Ben hiç bir zaman yayalardan ''neden kaldırımdan sürüyorsun'' gibisinden bir sitem cümlesi duymadım. Ama kaldırımdan çok nadir giderim, bunun etkisi de büyük. Zaten 1.Ç.Yolunda kaldırımlar oldukça geniş. Ve Güney kaldırımı yoğun değil.
Burada toplu taşıMAMA diye bir şey var arkadaşlar. Adamlar yapmış.
O kadar dolmuş var ve hepsi saçma sapan yerlere gidiyor.
Dün tura çıktım. Pozcudan, Deniz yıldızı sitesine kadar gittim. Bilmeyenler için söylüyorum yaklaşık 15 km yapıyor. Abartmıyorum Deniz yıldızı sitesinden pozcunun girişine kadar, yaklaşık 10 km'lik mesafede 2 dolmuşla başa baş gittik. Bakın bahsettiğim yol şehirler arası da kullanılan bir yol. Ne kadar iyi yapmış adamlar toplu taşımamayı.
Kusura bakmayın bu minibüsler konusunda çok doluyum. Yazıyı kısa tuttum. Fakat özet olarak kaldırımdan gidilmesi zorunlu olan durumlarda dikkatli ve yavaş gitmeliyiz. Yayaları taciz etmemeliyiz.
Buna ek olarak Mezarlıktan iniş olan yerde ben hiç sıkıştırılmadım. Genel olarak pek sıkıştırılmıyorum zaten. Sadece dolmuş şoförü canlılar çok yakınımdan geçiyorlar o kadar. Onlar aynısını otomobillere de yapıyor bu yüzden kanıksadım desem yeridir. Dolmuşlar trafiğe komple dehşet saçıyor zaten.
Yine geldik dolmuşlara...
Neyse kalın sağlıcakla.

• Beğen
Tepkiler: sarkihalindekal

Ghost

Yoksa insan başıboş bırakılacağını mı sandı?
Tepki
478
İsim
Enes
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@DincerZ
Bizim burda güvenlik şerdinde de arabalar gidiyo

• Beğen
Tepkiler: Bicyle

Evliya

Daimi Üye
Tepki
72
İsim
Tarık
@Murat T. Bugün karne aldıktan sonra foruma gidecektik tabiki ben yine bisikletimle ve dedimki bu sefer kaldırımı işgal etmiyeceğim güvenlik şeridinden gideceğim ve olanları sırasıylan anlatıyorum bu arada 2.çevreyolu'nu kullandım güvenlik şeridinde;
1.Yanımdan yaklaşık olarak 65-75km hızla giden ve sadece aramda 50-75cm kalarak tüm hızını tozunu bana yediren bir beton tankeri(Mersindekilerden mavi-beyazlardan)
2.Kırmızı ışık yandığı halde güvenlik şeridinde beni sıkıştırmaya çalışan şahinli l***k.
3.Belediye otobüsü saygılarımla.Allahtan yarım saatte bir geçiyor ve sadece bir kere sıkıştırıyor.
4.Onlarca sinyalssiz dönüş yapan mersinin umursamız insanı.
5.Üçüncü çevre yolununun ırzına geçmeden kullanamayan yüklü araçlar.
Hayır ne bilim insanı zorla kaldırıma yöneltiyorlar.