Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bambu Agacından Bisikleti Olan Var Mi ?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında MoNqOl tarafından paylaşıldı.

1. MoNqOl

MoNqOl Yeni Üye

Seviye:
    Ben yenı Uyeyım Ismım Cenqız selaM Herkeze .
    Az once NTV de bi programda qordum Forumu karısdırdım pek bısey bulamadım . bilen biri link yazarsa memnun olurum . Uzak dogudan Bambu Agacı getırıyorlarmıs Yabancılar Kron Kadar Saglam esnek ve cOK Hafifmis , masrafsızmısh. Turkıyede bu I$e El atan Ustalar War mı Yorumlarını beklıyorum Yalnızca bambudan Kadro ureten ? Kendi lmkanıyla da olsa bu Tarz Bisiklet Toplayan birileri ?
    cevap Icın sağolun!

2. huseyin kılıc

huseyin kılıc Forum Bağımlısı

Seviye:
    bende izledim evet ilgin bişeydi kadın çok övdü bence fazla dayanıklı olmaz ama:)

3. MoNqOl

MoNqOl Yeni Üye

Seviye:
    benım felakett hosuma gıttı 1ooo $ lık kadro alıcaqına mıllet Dusunsene Ustasından Bambo Aqacından uCuz uCuz tüy gibi kadrolar yapdırabilmek? iki senede bir tane yapdırırsın enfazla zaten curusun sorun deqıl bedava :D 4ooo $ lık bısıkletin keyfine 4oo ytl'e Warmak !oOFF nerde o qunlerrr !

4. ozyurterdem

ozyurterdem Üye

Seviye:
    bende izledim. müthiş bişiydi ama kırılma ihtimali olabilir :s

5. CAN34#

CAN34# Yeni Üye

Seviye:
    1000 dolarlık kadroysa fazLa qüseL bişe çıkmazZz
    !!!

6. İntiharMavi

İntiharMavi Yeni Üye

Seviye:
    bende izledim evet ilgin bişeydi kadın çok övdü bence fazla dayanıklı olmaz ama

marenostrum: DEMİŞ..

sen bambunun ne olduğunu bilmiyorsun sanırım dayanıklı olmazmı?:)
    dünyadaki en sert ağaç bambudur çeliği bükersin ikiye ayırısın.. bu bambunun kırılma özelliği yok heleki eski bir bambuysa bunun özel kurutma teknikleri var..bu bambu kadro çok ama çok ilginç bir tasarım yarından itibaran bunun araştırmasını yapıcam.Tv de izleidğimle kalmam..{ dip not: 27 tane türü vardır bambunun]

7. İntiharMavi

İntiharMavi Yeni Üye

Seviye:
    PHYLLOSTACHYS AUREA

Yaygın Adları: Fish Pole Bamboo, Golden Bamboo

Maksimum Boyu: 30 feet ( 9 metre)

Genel olarak ulaştığı boy: 15 to 20 feet (4.5-6 metre)

Çapı: 1.25 inches (3.175 cm.)

Soğuğa Dayanımı: 0° F (-18°C )

Amerika Birleşik Devletlerinde yaygın olan bambuların başında gelen çeşittir. Çünkü, bu bambu fazla uzun olmamasına karşın güçlü ve kullanışlı bir yapıya sahiptir.Düz bir biçimde yukarıya doğru gelişir. Bu bambu her çeşit yolların özellikle yaya yollarının kenarının çevrilmesinde en iyi olanlarındandır.
    Nadir olarak bu bambunun toprağa yakın olan gövdesindeki boğumların biçiminin bozulduğu görülür, bu boğumlar “Tortoise Shell(Kaplumbağa Kabuğu)” olarak adlandırılır. Şekli bozulan bu boğumlar, bambu el sanatları için kullanıldığında dekoratif bir görüntü sağlar.Bu çeşit tam olarak yetiştiğinde en son alacağı renk yeşildir. Tıpkı diğer phyllostachys çeşitleri gibi, doğrudan güneşe maruz kaldığında bambunun rengi sarıya dönecektir. Sıcak iklimlerde agresif bir büyüme gösterir, bundan dolayı iklim koşulları nerede uygunsa orada yetiştirilmelidir.

PHYLLOSTACHYS BİSSETİİ

Maximum Boyu: 30 feet (~ 9m.)

Genel olarak ulaştığı boy:20-25 feet (~ 6-7.5 m.)

Çapı: 1 inch ( 2.54 cm.)

Soğuğa dayanımı : -10° F (-24° C )

Sağlam bambulardan bir tanesi olan bu çeşit koyu yeşil boğumlara ve yeşil yapraklara sahiptir. Bu kısa phyllostachys genellikle 20 feet ( 6 m. ) kadar uzar. İdeal koşullar altında iki bambu üreticisi bu boyu 45 feete kadar (13.71 m.)ulaştırmışlardır. Fakat bu çeşit kısa bambular arasında yer alır.
    Bu bambu ayrıca koyu gölgeler sağlar, güneş ışığının yere değmesini engeller.

dk_35, Önder Tarım, MoNqOl ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  8. gnutheory

gnutheory Üye

Seviye:
    Merhabalar,
    Bu dediğiniz "Ntv Yeşil Ekran" yayın kuşağında mı geçti?Tüh kaçırdım. Ama süper fikirler dolanmaya başladı aklımda ve bazı linler buldum;
    İşte basit bir yöntem kesinlikle denemeye değer;
    http://www.instructables.com/id/How-to-Build-a-Bamboo-Bicycle/allstepslogin
    Bir de daha mantıklı ve kullanışlı bir yöntem var.(Kesinlikle bunu denemeyi düşünüyorum.Umarım birileri benden önce davranır hiç yoktan aksaklıkları görürüm.)
    http://www.instructables.com/id/How-I-built-a-carbon-bike-frame-at-home-and-a-bam/
    İlginizi çekebilecek başka linkler;
    http://www.calfeedesign.com/bamboo.htm
    http://www.carryfreedom.com/bamboo.html
    http://www.aboutmyplanet.com/environment/bamboo-bikes/
    Böyle bir projeye rastlayınca çok sevindim açıkçası ;
    http://www.bamboobike.org/Home.html
    Düzenleme;
    Bu arada konuyu kadro bölümüne taşısak daha iyi olabilir.

burakender ve MoNqOl bunu beğendi.
  9. MoNqOl

MoNqOl Yeni Üye

Seviye:
    Acayip qaza qeldım beyler bır odun bulsam 2ooo ytl e satılan su ımrendıgım kadrolardan yontacak durumdayım :D

Birde neden dvmlı lnsanlar ozendırılıyor 100 200 gr daha hafif diye binbir Tane pahalı Malzeme bınlerce lıra tuketmek zorundamı ınsanlar gavuru Zenqın etmeyı ne cok sewıyorsunuz ?

Elin asyalısı afrikalısı 1o kg bısıklete bınıyor Afrikada Ama Ac susuz donu yok :D zenqın olduqundan mı yoo ?

Burda da bızım Afrikalıdan bile bahtsız İnsanlarımız yemeden içmeden Afrikalının Bedava bındıgı oyuncağın Hayalını kuruyor :D

lmkanım Olsaydl kucuk bı atolye bi Kac makina ile Neler Yapmazdım ki ! Cok bilen hafiflik hastası Arkadaslar!? Yapın Sızden Alalım bunları madem. Nereye Kadar Böle !

Yetti qAari!

Tutmayın beni :D

10. gnutheory

gnutheory Üye

Seviye:
    Bu yorum bence anlamsız oldu.Öncelikle artık "gavur" söylemiyle düşünmeyin.Burda fakir halka en ucuz yoldan nasıl bir yardımda bulunuruz mantığıyla düşünülmüş bir proje.Ardından önerme şu eğer ham madde çevreci ve ucuz olursa = daha ucuza bir bisiklet imalet edilir.Bu bence çok güzel.Beğenmediğiniz Afrikalılar(Güney afrika) Özgür yazılıma bu kadar destek olurken ( http://en.wikipedia.org/wiki/Mark_Shuttleworth ) biz hala Kamuda Microsoft ısrarımızla nereye varabiliriz.(Bizimde bir çalışmamız var halbuki; http://tr.wikipedia.org/wiki/Pardus ).Bence burda önemli olan hafiflikten çok çevreci bir çözüm olmasıdır.

asdf, visitor ve Barış Kılınç bunu beğendi.
  11. SoldieR52

SoldieR52 Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bambu Tandem

12. bianconero

bianconero Aktif Üye

Seviye:
    bu resim photoshop la yapılmış izlenimi uyandırdı ben de ilk baktığımda eğer öyle deilse paslanma riski de yok ne güzel walla :)

13. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Bazı arkadaşlar bambu kırılır demiş:) Alüminyum bir kadroyu kıramıyorsanız bambuyu rüyanızda bile kıramazsınız merak etmeyin:) Bambu sizin düşünebildiğinizden çok daha sağlam bir malzemedir. Bir insan üzerinde tepinerek bir bambu gövdesini kıramaz. Ancak bu bambu kadrolarda benim bildiğim lugs yani geçme ve yapıştırma yöntemi uygulanıyor. Yani ana borular bambu ama eklemler/lugslar yine ya alüminyum yada karbon. Kırılırsa yine buradan kırılır.

Süleyman Onur Dülger bunu beğendi.
  14. orkunuslu

orkunuslu Yeni Üye

Seviye:
    Doğru diyorsun.

Arkadaşlar, adam evinde yapmış bambu bisiklet. Bakın işte linki burada:
    http://www.bmeres.com/index.htm

15. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    paslanmaz ama ya çürürse :D içine bi tahta kurusu giriomuş :D

dk_35, encralis ve 1_2_3 bunu beğendi.
  16. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
  17. gnutheory

gnutheory Üye

Seviye:
    H.Okyay burda nasıl kendimiz arka bahçemizde üretebileceğimizi tartışıyoruz.Ben sizin verdiğiniz linklerde buna rastalayamadım.Lütfen sırf mesaj yazmış olmak için mesaj yazmayın.
    Düzenleme;
    Birde konuştuğunuz şeyler kuru kalabalık.Ben önceden açılmış konularda elle tutulur bir şey bulamadım.

18. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:

Konu bambudan yapılan bisiklet kadrosu olunca, belki yardımı olur diye düşünmüştüm. Yanlış düşünmüşüm.

Polemik yok ;)

19. MoNqOl

MoNqOl Yeni Üye

Seviye:
    Beyler Beni Anlamadınız ?

bambunun qelısmemıs ulkelerde kullanıldıqı celikden sağlam oldugu kesin tartısmaya qereq yoq .

Bos Adam cok burda!

qelısmıs ulkelerde uretılen resım lınklerınede ıhtıyacım yok!

o linklerle yazılarında aslı yok Arkadaslm?

Bu konudaki Amacım sorum $u ?

Ulkemızde Warmı bu Ise El atan sanatkar Ustalar Bana Istedıgım An hafif hafif sudan ucuz gidon kadro vs.. Yapabilcek babayigit Adam Varmı ulkede?

qoren bilen Warsa Çıksın sölesin !

Yoksa

Curur ıcıne bocek kacar dıye korkuyosan Yazma buraya Arkadas banane qlT Al 2000 euroluk Malzemeleri sana Qarısan mı war ??!..

15 tane msj War bıtanesınde Arzu ettıqım cevap yok ..

Warsa öyle Yigit ilerde Acıp bi konu Adam qıbı Anlatsın Ellerını opelım !.. .

Yoksa

Bu Konu kitlenebilir .. .

visitor bunu beğendi.
  20. gnutheory

gnutheory Üye

Seviye:
    Bu yazı kime?
    Boş ve anlamsız yazılar.Senin merak ettiğin konu içerisinde tartışılıyor.Ama sen hala "gavur" söylemiyle düşünüyorsun.
    Bu arada konunun kitlenme konusu senin kontrolünde değil bence.Güzel ve çevreci bir fikir , üzerinde tartışmaya değer.Ben gerçekten yapmayı düşünüyorum.(Bu arada bu usta vs meselesi değil)...
    Bence bu konu hakkında bulduğunuz linkleri burda paylaşın.Böylece ben ve bunu yapmak isteyen diğerleri için bir kaynak oluşturabiliriz.
    Ekleme;
    Bu arada Türkçe karekterlerin suyumu çıktı?Gerçekten yazını okumak bir işkence bence bu şekilde yazmayı bırak...
    Örn;Qarısan= karışan mı yani devamlı senin kelimelerini önermelerle mi anlayacağız ?
    Ekleme2;
    Birde resim linki nedir yahu?
    Bunlar nasıl yapabileceğin ile ilgili talimatlar;
    http://www.instructables.com/id/How-to-Build-a-Bamboo-Bicycle/allstepslogin
    http://www.instructables.com/id/How-I-built-a-carbon-bike-frame-at-home-and-a-bam/