Bambu ağacından bisiklet bulunur mu sizce?

myilmaz1

Üye
Tepki
1
Buradaki gibi bir özel bir bisikleti sizce Türkiye'de bulabilir miyim ya da yaptırılabilir mi? Ne dersiniz?

Ülkemizde yaygın şekilde tercih edilmese de özellikle yurt dışında ulaşım ve hobi amaçlı kullanılan bisiklet, bambu ağacıyla çok daha çevreci bir formda karşımıza çıkıyor. Bisikletin ana iskeletinde metal yerine bambu ağacından faydalanan Pedal Forward projesi, bisikletin genel ağırlığını azaltırken bu sayede çok daha kolay ivmelenme sağlıyor. Üstelik sağlam yapısıyla bilinen bambu, üretim ve işleme masraflarıyla metale nazaran ekonomik bir çözüm sunuyor. Kickstarter’da hedeflenen 40 bin dolar fon desteğinin yaklaşık yüzde 20′sini toplamayı başaran projenin kaderi geriye kalan 21 gün sonunda netlik kazanacak.

http://65.media.tumblr.com/c678aaf1e6c992712f7ddacf3fd207ed/tumblr_inline_o1dh92F4UX1qfeh9b_500.png

http://67.media.tumblr.com/b6a22ddbf5f2a5dc3329d29174e9695a/tumblr_inline_o1dh989gaS1qfeh9b_500.jpg

(link)

• Beğen
Tepkiler: Cemil Dada
Scudo

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Yoktur ama bambu bisikletin cevreci olduğunu dusunmuyorum.
Dikkat ederseniz birleşim noktalari metal masa metal yurur aksam metal. E ne anladık bu işten?

Bambu bisikletin cevreciligi o bambunun kendileri tarafindan yetistirilmesi, agac dikmeyi özenlendirmesi , dogaya zararsiz incir yagi kullanmalari falan.
Yoksa disaridan bambu bisiklet aldim demekle bence bu işler olmaz...

Cemil Dada

para todos todo nada para nosotros
Tepki
694
İsim
Cemil Dada
Bisiklet
Cube
(link) bu siteyi inceleyebilirsin, Almanca bilmediğim için çok bir şey anlamadım. Biraz anlasam bambu bisikletimi kendim yapmaya girişecek cesareti bulucam nerdeyse. 15 kiloluk bir şehir bisikletim var, çok da seviyorum ama bazen kendisine, "ulan kreşe başliycak yaşa kiloya geldin, merdivenlerden de kendin çık, evin kapısını kendin aç" demek istiyorum.

(link)

Bu da bir instagram profili. Kapı kapıyı açar, belki sadece görsel olarak fikir verir. Ayrıca bu profildeki bisikletler arasında kadrosu tümüyle bambu olanlar da var. Maşalar anladığım kadarıyla karbon ki reçineyle güçlendirerek maşayı da bambudan üretebilirler.

• Beğen
Tepkiler: SOZUAK ve myilmaz1

Aenescan

Aktif Üye
Tepki
47
İsim
Abdullah
Bambu teknolojisi çok daha üst düzey bir şey. Yeni Zelanda da sadece Bambu kullanılarak yapılmış devasa bir ev vardı mesela. BAMbunun ömrünü beton ve çelik kadar uzatmak için çok üst düzey bir araştırma yapmışlardı. Bambu bisikletler de aynı şekilde bence biraz da nereye kadar ilerleriz bu teknoliyle ne yapılabilir sınırlar neler gibi bir çalışmanın ürünü.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Aenescan
Dikkat ederseniz karbon demiyor kadroya, fiber diyor. Üstteki bağlantıda da "Flax Fiber" olduğu yazıyor, yani çözünebilir, doğal bir malzeme.
Bambu mu? Değil ama yakın :).
Ama elcikler falan bambudan :)

• Beğen
Tepkiler: Aenescan

buzlubadem

Aktif Üye
Tepki
85
İsim
sertaç
Bisiklet
Trek
Turkiyede uretimi var . firma ismini tam hatirlayamadim ama 2016 motosiklet ve bisiklet fuarina bakarsaniz ulasabilirsiniz

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
bambu bisiklet diye aratınca çıkması lazım, yapan var buradada,
afrikada yapılan da var full bambu mesela
http://carbusters.org/wp-content/uploads/sites/5/2010/04/bamboo.jpg http://www.designboom.com/wp-content/uploads/2012/11/blackstar02.jpg

bambu bisikletalmayı düşünüyorsan blackstar dan al bence
(link)

böyle bambu bulursan kendin de yapabilirsin ama çok zor bulmak

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Bambu bisikletin esprisini anlayamadım.
Ekolojik olmasımı?Yarı metal yarı organik bir bisiklet.Bambu hafif ve sağam evet ama uzun vadede dayanıklılığı ne olur bilen kullanan varmı?
Lastiklerde ketenmi acaba eğer değilse %90 keten olmuyor.
Bence en fazla şehir içi kısa turlarda kullanılabilir.Bagaj vs yükü kaldırması hakkında endişelerim var.

• Beğen
Tepkiler: nonsteril

mfmayliba

Daimi Üye
Tepki
200
İsim
Mustafa Ferruh
Bisiklet
Bianchi
Ali express te satıyorlar bir bakiyim dedim 150 dolara var belki daha ucuzlarida vardır çok incelemedim.
Edit : Alibaba imis yanlis yazdim .

Burgony

Üye
Tepki
26
İsim
Sezer
Sahilde görmüştüm bundan kadiköy tarafında gözük iyi görmüyor 1 saat anlamaya çalıştım en sonunda yanaştırdı bisikleti bende geçerken gördüm.

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Zamanında Discovery Channel'da Nasıl Yapılır isimli programda bu bambu ve metal karışımı bisikletin yapımını göstermişti. Türkiye'de elbet vardır ama kaç tane vardır. Geçenlerde forumda da vardı bu yanılmıyorsam ahşap alaşımlı Sandwich bike adı altında bir bisiklet vardı delta bisiklette onlar var buna yakın aslında görüntüsü hoş ama işin içine biraz fiyat girince işler değişiyor en azından benim için misal az önce bir meride gördüm 37.500 lira diyordu tabi 4.5kg :) Bisiklet bu
(link)

kaskreis

Forum Bağımlısı
Tepki
468
İsim
Ulaş
Bisiklet
Kron
MTB cilere gitmez :) alüminyum candır

ibrahim_D

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Dahon
Geçenlerde karbon kadro üzerine ağaç görünümü boya yapılmış bir çalışmaya rastlamıştım. Yanlızca görünüm açısından konuyla bağlantılı olarak paylaşmak istedim.

(link)

celilcetiner

Forum Demirbaşı
Tepki
1.106
İsim
Celil ÇETİNER
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü