Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balya-İvrindi-Bergama (Marmara'dan Ege'ye) 3. Gün: 20-09-2009

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında ramazankurucay tarafından paylaşıldı.

1. ramazankurucay

ramazankurucay Forum Bağımlısı

Seviye:
    Turumuzun 3. gününde bu rotayı takip ettik.

Öncelikle bizlere göstermiş olduğu ilgi ve misafirperverliğe karşı Balya Belediye Başkanı Sayın Dündar CENGİZ’ i ziyaret ettik.Bugünün farklı bir anlamı da gaziler günü olmasıydı.Tekrar kendisine teşekkürlerimizi sunuyoruz.
    Balya merkezde bulunan bir kahvede kahvaltımızı yaparken Sn. Dündar CENGİZ bizleri fark ediyor ve yanımıza geliyor.Keyifli bir sohbet eşliğinde kahvaltımızı yapıyor tekrar görüşme dileklerimizle balyadan yola çıkıyoruz..

Yola çıktığımızda karşımıza çıkan bu tabelayı atlamıyoruz. Balya biraz çukurda kaldığı için yine yolumuza tırmanışla başlıyoruz.

Süleyman abi yine hazır…

Tabi ki Bende..

Yolumuz çok keyifli zaman zaman yokuşlar bulunuyor.Ama yeşilliklerin arasındaki iki şeritli bir yoldan gzüzel ne olabilir ki …

Derken km’ ler birer birer devrilmeye başlıyor.

Çok güzel bir köydeyiz.. Akbaş köyü.Dükkan sahibi teyzemizle çok güzel muhabbetlerde bulunduk.Nelerden konuşmadık ki ..Bu köyde neler olur neler biter..Erkekler neden iş yapmıyor  gibi...İşte o anlar..

Gerçekten Şen bakkal .Yüzü de hep gülüyor bize muzur bi çocuk gibi takılıyordu.Teyzemiz pamuk gibiydi gerçekten..Sodalarımızı içip yola koyuluyoruz…

İşte akbaş mektebi..Görmüş olduğunuz okul cumhuriyet tarihinin ilk okuluymuş bu linkte çok değerli bilgilere ulaşabilirsiniz.

http://www.mediaturizm.com/roportaj...nin-ilk-koy-okulu-etnografya-muzesi-3162.html

Okulun kapısındaki yazı..

Neyse biz yola çıkalım..Yollar bizi bekler..

Yolda Süleyman abinin kanına giriyorum..Buraya kadar geldik ne yani kavun yemeyecekmiyiz diyorum..Oda duralım mı diyor..Düşünsenize oraya gidip bugün kavun yemek, bizim için hem yüzlerce kavun parasına hem de yüzlerce vakte malolacak..Kaçar mı bu fırsat..

İşte o bal kavunlar..

Arkadaşımız tarladan çıkan diğer mahsullerinide burada sergiliyor.Salçalık biber buranın olmazsa olmazı..

Yönlendirmelerle en güzelini buluyorum.Sonra ne olduğunu anlatmaya gerek yok.Hemen bir bıçak çıkıyor..ve..

Bu noktadan birkaç km sonra ana yola varıyoruz.İşte tabelalar.

Bu yolda biraz ilerledikten sonra tabela bizi karşılıyor. İvrindi’ ye8 km kalmış yollar önümüzde eriyip gidiyor.

İvrindi’ ye doğru giderken el işi ürünlerin olduğu bu üretim haneyi resmetmeden geçmiyorum.

Bu yol öncesinde geldiğimiz yolun üstüne bizi üzüyor..Neden mi? Çünki bugün arefe ve yogun bir trafik var..Süleyman abiye hemen kendimizi alternatif bir yola atalım diyorum..

Çok geçmeden İvrindi’ ye varıyoruz.

Meraklı bakışlar altında İvrindi merkezdeyiz.

İvrindi halkı. Arefe olduğundan olsa gerek alış veriş telaşı içinde..

İhtiyaçlarımızı marketten alıyoruz.Yemek yiyecek bir yer arıyoruz fakat bulamıyoruz.Birçok kahveye girip ıcak su istiyoruz .Herkes yok diyor.Kimi kahvesini yıkıyor kimi yok diyor.. Neyse..Arayıp buluyoruz en sonunda bi hayli içerde bir yer ama manzarası güzeldi.Çeşitlerimizde iyiydi hani.. Ton balığı mısır ekmek .. Hazır çorba..

Yemeğimizi yedik ..Yola koyuluyoruz.

Eski bir ev..Tarih kokuyor.

Süleyman abi fırtına gibi..

Derken bir köyün tam ortasından geçiyoruz..Soda ve çikolata gibi ihtiyaçlarımızı karşılamak için girdiğimiz dükkanın yanında süt toplama merkezine rastlıyoruz..Önünde de fotoğrafımızı köy halkından bir arkadaşımız çekiyor .Ellerine sağlık.

Bu güzel köyün meydanı.

Yol almaya devam ediyoruz.Bergama tabelaları artık sıklaşıyor.Bunlardan birinde Sevgili yol arkadaşım Süleyman Şatır.

2. ramazankurucay

Seviye:

Yollarda taşıt görme imkanımız artık pek yok..Ana yolun dışında bu yola sapmak bize iyi bir nefes aldırdı.

Manisa il sınırına gelmişiz bile..

Süleyman abi seni tek de çekeyim ramazancım diyor..

Sıra sıra dağlar önümüzde.. Hepsini büyük bir keyifle aşacağız..

Tatlı eğimlerden biri..Acele etmeden sindire sindire çıkıyoruz

Tatlı eğim dedim ama bi hayli sürüyor bu tırmanış..

Derken izmir’ e gelmişiz bile..Burası gerçekten çok enteresandı…Tam olarak hatırlamıyorum ama 20-25 km içersinde 3 il değiştirdik.Sırasıyla Balıkesir-Manisa ve İzmir… Çok keyifliydi..

Tırmanış sonrası…Yüksek bir mevki de termal bir tesise giden yola rastladık…Acaba ? Diye düşündük bir an için.. Ama Bergama’ ya varmak her şeyin ötesindeydi gerçekten..İyi ki de öyle yapmışız..Arkamızda bahsi geçen termal tesise giden dağ yolunu görebilirsiniz.

Hava yavaş yavaş kararmaya yüz tutacak.Yolumuzda var tırmanışın ardından tempo tutturup yol alıyorken bir kaplumbağa ile karşılaşıyoruz karşıya geçmeye çalışıyor..Onu bu halde bırakamazdık...Yardımcı oluyoruz..

Sevenleri de ayırmadık birbirinden..

Bergama’ ya da pek kalmamış…

Bergama yoluna çıkacağımızı tabelalardan anlıyoruz.Yolu görüyorduk ama bağlantı noktasını kestirememiştik.

Biraz yol aldıktan sonra Bergama’ dayız.

Bu arada turun hem ziyaret hem ticaret olduğunu Bergama ya gelince anladım..Süleyman abi un fabrikası ve bayiliklerini teftiş etmeyi unutmuyor. İşte Şatır Ticaret.Bu şube 2 miş birincisi nerede diyorum cevap alamıyorum..Şaka bir yana bize enerji sağladı bu an 

İşte Bergama antik yapılarından görüntüler.

Bergama çarşısı içinde konaklayabileceğimiz bir yer arıyoruz.3 gündür konaklamak için herhangi bir harcama yapmadık. Bu gece çadırda kalmaktansa bu fonu burada kullanalım diyoruz.Ve başlıyoruz uygun ücretli bir yer aramaya.
    Bir çok yer soruyoruz am turistik bir bölge olduğu için uçuk rakamlar çıkıyor karşımıza.. En sonunda çarşıya yakın bir noktada konaklayacağımız bir pansiyonu seçiyoruz. Öğretmen evi dahi yüksek fiyatlar sundu. Tercih etmedik. Akşam tur koşullarına göre güzel bir ziyafetin ardından istirahata çekiliyoruz.

Bayram sabahı kahvaltımız sonrası pansiyon sahibi amcamızla hatıra fotoğrafımızı çekiyoruz.

Bugün ki notlarımız ise söyle
    Yapılan km: 110.87
    Ortalama Hız: 17,58
    En yüksek Hız: 59,61(Süleyman abi..) Ben 86 km ye kadar çıktım.Ve böyle bir yokuş da görmedim.
    Bisiklet üzerinde Geçen Süre: 6:18:13
    Herkese selamlar.Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler..

3. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çok güzel bir gezi olmuş. Tam olarak aynı yolu 2008 Eylül'ünde Bandırma-Gönen-Balya-İvrindi-Bergama şeklinde ben de izlemiştim. Aynı il sınırlarında ve manzaralarda çektirdiğiniz fotoğrafları görünce anılarımı tazelemiş oldum. Özellikle Balya'dan Balıkesir-Edremit ana yoluna çıkana kadarki kısım ve İvrindi'nin tatlı çıkışı yolun en keyif verici kısımlarıydı. İyi turlar dilerim.

Süleyman Şatır bunu beğendi.
  4. ramazankurucay

Seviye:
    Teşekkürler Barış bey, bizde aynı duyguları yaşıyoruz zaman zaman katettiğimiz yolları, başka başka arkadaşlar eşliğinde görmek çok keyifli.Aynı duyguşarı yaşamaksa en güzeli..Selamlar..

Barış Kılınç bunu beğendi.
  5. CEM ATEŞ

CEM ATEŞ Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ramazanla geçen hafta tanıştım ve onunla yapılan uzun turların zevkli olacağına eminim.
    Buda süper bir tur olmuş, ayağınıza sağlık.

Süleyman Şatır ve ramazankurucay bunu beğendi.
  6. Muhammet Sekmen

Muhammet Sekmen Aktif Üye

Seviye:
    Abi sizlere siz ikiliye bayılıyorum ya , takipçinizim çok güzel gziler yapıyorsunuz gerçekten yakın biryerlerde olsamda o keyfi birlikte yaşasak istiyorum ahh ahhh:) tebrik ederim başarılarınızın devamını bekliyorum canı gönülden.

7. emreşen

emreşen Kıdemli Üye

Seviye:
    Muhammet Sekmen e katılıyorum ikinizi yeni yeni görmeye başladım harikasınız...

8. ramazankurucay

Seviye:
    Merhabalar.Teşekkür ederim güzel dilekleriniz için.Geçtiğimiz kurban bayramı orhangaziden geçmiştik aslında.Tabi turlarımızı buraya çoğu zaman yazmıyoruz.
    Çok güzel bir yer orhangazi.Ayrıca İzniğe de oldukça yakın..Biz o gezimizde istanbul-iznik gidip ertesi gün dönmüştük.
    Bunun gibi diğer turlarmızdaki başarımız, turu tamamlamanın yanı sıra, kendimize biraz daha yaklaşmak oluyor..
    Selamlar.Görüşebilmek dileğiyle..

Emre bey merhaba.. Yapmış olduğumuz diğer gezilerede forumdan ulaşabilirsiniz.İlginizi çekebilecek birçok rotayı görebileceğinizi umuyorum.Selamlar.

9. İbrahim Yurtseven

İbrahim Yurtseven Köylü

Adı:
    İbrahim YURTSEVEN
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    İkinizede gönülden tebrikler. Siz gezdikçe ben mutlu oluyorum. Terlemeden tur'a çıkmış gibiyim.:D :D :D Şimdilik sizin turlarınıza sarkmak zorundayım. Ama söz Temmuz-Ağustos'ta faiziyle borcumu ödeyeceğim. Tebrikler. Tebrikler. teşekkürler. Teşekkürler. Sağlıkla kalın.

İslam Gölge ve Süleyman Şatır bunu beğendi.
  10. Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Ömer Faruk MUMCUOĞLU Onursal Üye

Adı:
    Ömer Faruk Mumcuoğlu
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bu güzel geziyi paylaştığınız için çok teşekkürler.

11. mehmet sevinc

mehmet sevinc Kıdemli Üye

Seviye:
    Ayaklarınıza sağlık güzel gezi olmuş...

12. Atakan_ErteL

Atakan_ErteL Aktif Üye

Seviye:
    Çok güzel bir tur olmuş :) Ayaklarınıza sağlık

13. ramazankurucay

Seviye:
    Çok teşekkürler...

Teşekkürler..Nicelerinde birlikte olmak üzere...

Çok teşekür ederiz.İlgi devam ettikçe diğerlerini de paylaşmak için enerji hissediyoruz..

İbrahim Bey merhaba sizin turlarınızda aynı mutluluğu biz yaşıyoruz..Yollarda konuşuyoruz sizi inanın..Temmuz-Ağustosta denenmemiş yollarda sizi takip etmeyi bende istiyorum gerçekten...Çok selamlar...

14. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Ramazancım selamlar,

Süleyman Abi ile süper bir ikili oldunuz. Keşke zamanım olsa da bende katılabilsem. İmrenerek izliyoruz gezilerinizi. Harika gidiyorsunuz. Devamını beklediğimizide bilmeni isterim...

Sana ve Süleyman Abime sevgilerimle...

15. kaptan vural 74

kaptan vural 74 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    hava süper, foto süper, sizler ayrı süper paylaşım için teşekkürler.Resimleri komşulara da gösterdim şimdi, çok beğendiler selamları var sizlere, pedallayan ayaklara sağlık

16. ramazankurucay

Seviye:
    Merhaba Serkan...Teşekkürler güzel yorumun için...Eee bu işler sırayla sen geziyordun biz çalışıyorduk..Bir ara biz gezdik .. şimdi yine çalışyoruz..Bir yerde kesişir yollar merak etme.. Devamı da var vakit bulabilirsem yayınlayacağım..
    Selamlar bizden...

17. Kemal Tecimen

Kemal Tecimen Kıdemli Üye

Seviye:
    ramazancığım merhaba nerelerdesin kardeşim çalışmaktan nefes alamıyorsun sanki ayaklarınıza sağlık tabiki okadar yol yap kavunlar sana baksın sen aldırış etme olurmu gereğini yapmak lazım afiyet olsun bu soğuk günde resimlerinle ve yazılarınla ısındım harikasınız allah sağlık versin gezmeye devam görüşmek üzere

18. hande84

hande84 Yeni Üye

güzel bir tur olmuş darısı başımıza :)

19. ramazankurucay

Seviye:
    Kemal abi merhaba.Evet çalışmaktan bu aralar nefes alamadığım doğru.Kavunlar ve diğeleriyle de tanıştık bi güzel. Yolumuzun büyük bir bölümünde yanıbaşımızdan domatesler biberler kavunlar eksik olmadı.Soğuk günlerin ardında sıcacık günler bizi bekliyor.Bişeyler yapmamız gerekiyor.Planlamalra başladık haberin olsun abi.Süleyman abi ile irtibata geçebilirsin.Görüşmek üzere ..Sevgiler Selamlar..

20. erdemis

erdemis Kıdemli Üye

Seviye:
    Tebrik Ederim yine çok güzel