Balikesİr'den Hatay'a KÜnefe YemeĞe

kayhan1907

Daimi Üye
Tepki
454
Merhaba arkadaşlar

Kıştan beri bekliyordum sonunda 16 Temmuzda yola çıkıyorum. Dursunbey Kütahya Afyon Konya Ulukışla Pozantı üzerinden Hatay'a. Uzun süredir kafamda planlamama rağmen bir türlü hazırlanmaya zamanım kalmadı yolda kısa süreli katılacak bir iki dost var yolunuz düşerse belki sizlerlede pedal çeviririz. toplam 1100 km kadar Harita ve rotaları ctesi gece bir aksilik olmazsa burada yayınlayacağım. Çadır konaklamalı olacak benimle 0554 4034258 den iletişime geçebilirsiniz. Yol boyu çadır kurabilecek gezilecek yerler konusunda önerileriniz varsa çok sevinirim.

(link)

Scudo

sevims

Aktif Üye
Tepki
159
Ne güzel bir haber :) Hatay benim memleketim, böyle geziler beni de mutlu ediyor tabii... Çok güzel bir tur olacağına eminim.

Zaten başlıkta da belirttiğiniz gibi Hatay'da turun da bitmiş olmasıyla bol bol yemek yiyin, lezzetleri farklıdır :) İskenderun'da döner, Antakya'da künefe yiyebilirsiniz. Bunun dışında humus ve diğer Hatay mezelerini tatmadan dönmeyin.

İskenderun'un Arsuz ilçesi denize girmek için bire bir, zaten o dönemde de bütün tatilciler orada olacağından oraya gidilebilir ancak Antakya yoluna düşmüyor orası. İskenderun sahilinin yanı sıra Antakya'da hristiyanlarca hac yeri sayılan St. Pierre kilisesi başta olmak üzere kiliseler, dünyanın en büyük ikinci arkeoloji müzesi olan Arkeoloji Müzesi, Anadolu topraklarındaki ilk cami olan Habib-i Neccar Cami gezilebilir. Şehir zaten sizi oralara çekecektir, merak etmeyin :)

Ayrıca 21-23 Temmuz tarihleri arasında kentte Turizm ve Sanat Festivali yapılıyor. 23 Temmuz Hatay'ın Türkiye topraklarına katılış günü olduğundan o aralar şehir bayağı hareketli olur.

Dikkat etmeniz gereken tek şey havanın genel olarak sıcak olacak olması. Belki Antakya değil ama Akdeniz bölgesinde Adana ve İskenderun'un havası gerçekten bunaltıcı vaziyette olacaktır, unutmamanız gerek.

Ne yazık ki şu an orada olmadığımdan sizi karşılayamayacağım, ancak Hatay hakkında soracağınız birşey olursa çekinmeden sorabilirsiniz. :)

• Beğen
Tepkiler: kayhan1907

RunAmok

Üye
Tepki
4
Öncelikle selamlar

İki senedir gitmediğim ve memleketim olan Dursunbey'e, bende bu ayın sonlarına doğru bisikletimide yanıma alarak gitmeyi planlıyorum. Keşke biraz daha erken gidebilseydim ve en azından size, Kütahya taraflarına kadar eşlik edebilseydim. Başka bir sefere olur inşallah.

Hatay'da ve İskenderun'da iki kere bulundum. Yemekleri oldukça güzeldi. Adını yanlış hatırlamıyorsam Harbiye Şelalesi idi ve uğramanızı tavsiye edebilirim. Fakat Hatay'ın bu mevsimde, özellikle Dursunbey'e göre çok sıcak olduğunu da eklemeliyim.

Yolunuz açık olsun.

• Beğen

teampasha

Forum Demirbaşı
Tepki
227
çok zor bir parkur seçmişsiniz, pozantıdan sonra hep tek şeritli yollar ve bol rampalı antakyaya kadar, adanaya 40km kala yüksek nem ve sıcaklar başlayacaktır, detaylı haritayı yayınladığında konaklayacağın yerler ile ilgili (adana, ceyhan, osmaniye) mutlak yardımcı olmaya çalışırım. sana kazasız sürüşler, yolun açık olsun.

çağdaş

Daimi Üye
Tepki
174
Kazasız belasız bir yolculuk olması dileğiyle diyorum ve TEAMPASHA adlı kullanıcımıza katılıyorum zorlu bir yol seçmişsiniz özellikle pozantıdan sonrası çok tehlikelidir orada süreklı kazalar meydana gelir kazalarıyla ünlüdür orası.Neyse bol pedallı gunler.

sevims

Aktif Üye
Tepki
159
@teampasha

Pozantı-Adana arasını bilmiyorum ama Adana-Hatay arası neredeyse sıfır rampalı, dümdüz bir yol.

Adana-Hatay il sınırına kadar zaten 4 şeritli yol ile Çukurova takip ediliyor, Hatay il sınırından sonra yol daralıyor ancak rampa yine yok... İskenderun'a kadar yol portakal bahçelerinin yanından geçiyor. Daha sonra bu yol İskenderun şehir merkezinin tam içinden geçiyor. İskenderun'dan çıktıktan sonra Belen'e doğru yaklaşık 10 km çıkıyorsunuz, yolun tek çetin rampası bu diyebilirim. Fakat yol harika, otobandan hiçbir farkı yok. Ve Belen'e yaklaşırken öyle bir İskenderun-Akdeniz manzarası var ki, o yol 50 km olsa yine çıkılır... Ve orayı çıktıktan sonra Belen geçidinden inişe geçiyorsunuz, 15 km kadar hiç durmadan iniyorsunuz. Yol yine 4 şeritli ve çok düzgün. Sadece virajlara dikkat etmelisiniz o kadar. İnişi tamamladıktan sonra yaklaşık 30 km boyunca dümdüz bir yolu takip ediyorsunuz, çok geniş bir yol ve artık Antakya başlamış oluyor. Hatay Havalimanını geçiyorsunuz, sürekli arka arkaya otomobil markalarının galerileri geliyor ve 30 km sonra kadar Antakya'ya ulaşıyorsunuz. Tabeladan sonra 10-12 km kadar dümdüz o caddeyi (Atatürk cad., çok hoş bir caddedir) takip ederseniz Cumhuriyet Meydanı'na, dolayısıyla şehir merkezine ve Arkeoloji müzesine ulaşmış oluyorsunuz...

• Beğen

kayhan1907

Daimi Üye
Tepki
454
merhaba
geçen yıl avanos nigde pozantı mersin gitmiştim o zaman pozantı tekir gülek çıkışını kullanmıştım eski yol dedikleri dehşet bir çıkıştı birde nigdeden ulukışla tarafına gecerken çaykavak yokuşu vardı 1620 mt çıkan gerçekten zorlamıştı bu sefer benim gözümde büyüyen yer ilk gün kepsut dursunbey çıkışı 60 mt de 1000 mt çıkıyor acelem yok yavaş yavaş çıkarım. haritaları bir aksilik olmazsa yarın hazırlayacağım.

huseyin kılıc

Forum Bağımlısı
Tepki
242
ben yol ceyhandan hüseyin yol güzergahının üstündeyim adanaya gelince 05379482823 tel num bu çaldır ben seni ararım bi gün misafirim olursun kalacak yer sorun değil ayarlarız bide sana ceyhandan iskenderuna kestirme yol var onu gösteririm :)

• Beğen

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.807
@kayhan1907
Merhaba Kayhan Abicim,
Nihayet yollarda görebileceğiz seni. Yolun şimdiden açık olsun. Güzergâhın harika.
Ulukışla'dan Hatay'a kadar olan güzergâhı geçtim. Kısaca anlatmak gerekirse ki arkadaşlar zaten gerekli bilgiyi vermişler. İki tane zorlayacak yer var. Birincisi Pozantı'dan sonra ki Tekir rampası ki sen zaten orayı geçtin. İkincisi ise, İskenderun'dan hemen sonra Belen rampası. Orasıda biraz zorlayacaktır. Ondan sonra Amik ovasına ineceksin. Hatay'a kadar dümdüz bir yolda ilerleyeceksin. Rüzgar olma olasılığı yüksek onun için rampadan bile daha zor ve sıkıcı gelebilir. Bunun dışında Ulukışla'dan Pozantı'ya gelen yol harika bence. Ben çok eğlenmiştim o yolda. İstersen Pozantı'dan otoyol'a da girenbilirsin. Ben girdiğimde kimse bişey dememişti. ;) Son olarak ta Adana'dan İskenderun'a kadar da güzel bir yolculuk olacaktır. Tek derdin sıcak olacak bunun dışında söylenecek bişey kalmıyor.
Hayırlı yolculuklar. Selam söyle benden yollara...

Sevgiler...

• Beğen

kayhan1907

Daimi Üye
Tepki
454
merhaba arkadaşlar sonunda yola çıktım şimdi afyıondayım burda yeni arkadaşlar edindim hatta biriyle yarın pedal basıcağız akşehire dek eğer fırsatım olursa turlar boşlümünden takip edebilr veya bana 05367850153 ten ulaşabilirsiniz

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Mumcu
Tepki
16
Öncelikle kolay gelsin.
Bizim oralara gidiyor olmana sevindim.
Gerçi Mersine teğet geçerek devam ediyorsun ama olsun.
Senden bol bol foto bekliyoruz.
Sağlıcakla kalın.

teampasha

Forum Demirbaşı
Tepki
227
iyi yolculuklar dostum, kazasız sürüşler, adana ceyhan civararında iken umarım tanışırız

huseyin kılıc

Forum Bağımlısı
Tepki
242
iyi yolculuklar kazasız sürüşler, adana ceyhan civararında iken umarım tanışırız :)

seykem

Aktif Üye
Tepki
52
Dostum Bu Zor , Bİ O Kadar Guzel Gezİde Allah Yar Ve Yardimcin Olsun...

keremkeke

Forum Bağımlısı
Tepki
422
merhabalar bugün Hatay'dan gelen arkadaştan aldığım habere göre çok sıcakmış ve gündüz 5dk. güneşte durulmuyor dedi

size kazasız belasız iyi turlar