Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balıkesir/Edremit - Çanakkale/Assos(Behramkale) 24-26 Tem 2008

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Serkan Çoban tarafından paylaşıldı.

1. Serkan Çoban

Serkan Çoban Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhaba Arkadaşlar,
    Geçenlerde her akşam gidip gelmeye başladığım 30 Km’lik Edremit-Akçay-Güre turu artık beni sıkmaya başlamıştı ve sitede gördüğüm şehirlerarası turlardan da gaza gelmeye başlamıştım. Ama daha bir çaylak olduğum için haddimi bilerek çok uzak bir mesafede olmayan Çanakkale/Assos turunu gerçekleştirmeye karar verdim. Bisiklet sevdası bende daha yeni yeni başladığından resimlerde de gördüğünüz üzere yanımda hiçbir teknik ekipman bulunduramadım. Kask, çanta, çadır, km saati vs. hiçbir şey yoktu ve bu da açıkçası beni biraz tedirgin ediyordu. Neyse ki kazasız belasız bu geziyi bitirdim. Şimdi üzerimdeki tatlı yorgunlukla bunları sizinle paylaşmaktan çok mutluyum!

24 Temmuz 08 sabahı saat 06.30 ‘da Edremit’ten yola çıktım. Güneş henüz ortalıkta yok ve hem havanın serinliğinden hem de bu ilk yolculuğumun tecrübesizliğinden kaynaklanan hafif bir titreme var üzerimde…

Akçay’ı geçip Altınoluk’a doğru ilerlerken birden sağ tarafımdan bir köpek çıktı ve epey koştu peşimden. Bu biraz moralimi bozdu; bisikletle yolculuk yaparken köpekler gerçekten çok tehlikeliymiş. Bu korkuyla Altınoluk’a vardım. Henüz 25Km civarında yol gelmiştim ve herhangi bir sorun yoktu.

Altınoluk merkeze vardığımda bir çeşme başında biraz dinlenmek ve su içmek için mola verdikten sonra yola devam ediyorum. Hedefim Çanakkale’ye bağlı Küçükkuyu beldesi. Derken yolda “Çanakkale İl Sınırı” tabelasını görmek beni oldukça mutlu ediyor; bu benim bisikletle gördüğüm ilk sınır tabelası:)

Hiç durmadan yola devam ediyorum. Bu resimler de Küçükkuyu girişindeki sahilboyundan…
    Çift şeritli yol çalışması var bazı yerlerde, genelde trafikten etkilenmeden yol alıyorum.

Yolda tam teçhizatlı bisikletiyle ağır ağır ilerleyen genç bir turistle karşılaştım ve konuşmak için yanında durdum. Elindeki haritasıyla Çanakkale istikametinde bir yerler arıyordu. Arkadaş baştan biraz tedirgin oldu ama sonradan belki de benim de bisikletli olduğum için konuşmaya başladı. Almanya’dan bisikletiyle çıkmış yola, Çanakkale üzerinden Edirne’ye, oradan da Bulgaristan’a geçmeyi planlıyormuş.
    Ortalama bir Türk vatandaşı gibi bizler hakkındaki düşüncesini merak ederek sorular sordum. Yunanistan’dan Türkiye’ye geçtiğini, Yunanistan’ı hiç beğenmediğini söyledi. Şimdiye kadar geçtiği yerlerde en ucuz, en güzel ve en rahat yerin Türkiye olduğunu söyledi. Bizdeki otobüslerin çok güzel ve çok lüks olduğundan bahsetti. Yalnız arkadaş kamyonlardan çok rahatsız olmuş, özellikle o ilginç(!) kornalarından çok korkmuş. Duyduğu tüm korna seslerinin taklidini yaptı, çok güldüm. Artan benzin fiyatları vs. derken ikimiz de epey oyalandığımızın farkına vardık ve ayrıldık. Biraz ilerleyince neden onunla bir resim çekmek aklıma gelmediği için yol boyu kızdım durdum kendime…

Artık güneş iyice etkisini göstermeye başladı. Neyse ki Küçükkuyu bitti ve birkaç km sonra Assos tabelası göründü. Altında zafer kazanmış bir kumandan edasıyla yarım saat kadar oturdum.

Assos yoluna saptıktan sonra yaklaşık 5Km ilerde deniz kenarına konaklama amacıyla kurulmuş birçok kiralık çadır var. Hiç kalmamıştım ama duyduklarıma göre tesislerde buzdolabından tutun çatal-bıçağa kadar her şey mevcutmuş. Bir tanesini gözüme kestirip dinlenmeye, gece de burada kalmaya karar verdim. Bu tarafa yolu düşen arkadaşlar olursa kesinlikle tavsiye ediyorum, fiyatlar çok uygun ve çadırlar harika. Yatak, yastık, çarşaf, battaniye gibi ihtiyaç duyulan her şeyi oradan tertemiz temin edebiliyorsunuz ve çadırın bir gecelik ücreti sadece 15 YTL.

Çadıra yerleşip de yatağa uzandığımda biraz yorulduğumu fark ettim. Edremit’ten çıkalı 50Km olmuştu ve bu benim ilk uzun yolumdu.

Çadırların bulunduğu yerden Assos harabeleri ve limanın bulunduğu asıl merkez 20Km. Bu yol biraz dar ve iniş-çıkışlı. Bayırları çıkmak çok zor oluyor ama inişler bir harika !

five, eYa, Serkan Taşdelen ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. Serkan Çoban

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Assos harabeleri tepesinden görüntüler…

Assos limanına inerken…

Karşıda görünen Midilli Adası'ymış. Bu kadar yakın olmasına rağmen bizim olmaması çok üzücü...

Assos Limanı...

Limanda epey oturup akşamı yaptım, yorulduğumu hissediyorum. Tek hedefim çadıra gidip yatmak. Zaten şarjım da bitiyor. Resim çekemiyorum.

Gezimin ilk günü bu şekilde çadırda sona eriyor. 70 Km’lik bir yolun verdiği yorgunluk ve bu ilk uzun yolumun verdiği sevinçle o gece deliksiz bir uyku çektim.

Ertesi gün (25 Temmuz 08) hiçbir şey yapmadım. Bir yere gitmediğim için pek resim çekmedim. Bütün gün tesislerde çay içip karpuz yedim:) Bir ara çevre çadır kentlere ve köylere doğru ufak turlar yaptım. Yanımda arkadaşım olmadığı için epey sıkıldım. O sırada, sağolsun, siteden tanışmış olduğum Tamer Abi aradı ve keyfim yerine geldi:) Bu tür yolculuklarda yanında arkadaş olmasının önemini anladım.

Ve 26 Temmuz 08 sabahı sıkı bir kahvaltıdan sonra dönüş yoluna çıktım. Bu son birkaç resim de işte bu dönüş yolundan…
    ...ve bu son tabelayla sizler için belki kısa ama benim için "ilk" uzun yolculuğum sona eriyor.

Paylaşımımda bana yardımcı olan arkadaşım "nihilist_deniz"e ve paylaşımlarınızla beni bu tür gezilere teşvik eden sizlere sonsuz teşekkürler!

3. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Çok güzel bir tur olmuş. Özellikle kaskı eksik etmeyin lütfen kafanızdan. Resimleriniz sayesinde ben de oralara gitmek istedim.

Paylaşım için teşekkürler.

Kazasız turlar.

five

4. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    arkadaş ekipmansız ii cıkmıssın ama önemli olan yolda fikridir bunu benimsemiş olman güzel yurdumuzun başka güzelliklerini tanıttığın için s ağ olun..paylaşım için tsk ederiz anlatımın ve fotograflar cok güzel devamını bekleriz..

saygılar...

gokhancan bunu beğendi.
  5. Tamer Çetiner

Tamer Çetiner Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Paylaşım için teşekkürler .
    Çok güzel bir tur ve çok güzel fotoğraflar .
    Umarım daha pek çok turunu burada okur ve tur fotoğraflarını hayranlıkla inceleriz .
    Pedal basan ayaklarına ve fotoğraf çeken ellerine sağlık . Dert görmesinler inşallah .
    Görüşmek üzere . . .
    (Belki de birlikte pedallarız birgün ne dersin? :) )

6. Selay Yaman

Selay Yaman Forum Bağımlısı

Seviye:
    Harika kareler bunlar. :) Paylaşım için sonsuz teşekkürler. Ayaklarınıza sağlık gezilerinizin devamını diliyorum. Hoşçakalın.

Serkan Çoban bunu beğendi.
  7. jiyan2527

jiyan2527 Yeni Üye

Seviye:
    paylaşım için tskler.. gezilerinizin devamlı olmassı dilegiyle...

8. keremkeke

keremkeke Forum Bağımlısı

Seviye:
    paylaşım için teşekkürler
    güzel bi tur olmuş

9. PRO|Bisiklet

PRO|Bisiklet Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba,
    İlk önce böyle güzel bir turu bizimle paylaştığın için teşekkür ederim.

Bir sorum olacak bisikletinin hakknda biraz bilgi veririsen ve birde yolda teknik açıdan sana sorun çıkardı mı çıkardıysa bu sorunlar neler bunları buraya yazarsan sevinirim.

PRO|Bisiklet

10. Hay.alper.est

Hay.alper.est Aktif Üye

Seviye:
    güzel gezi

adım:alper
    ben akçayda oturuyorum senin sıkıldığın edremit-akçay-güre yolunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum amatörüm daha birde güven arkş var oda edremitten buluşup bir gezi yapa biliriz isterseniz

11. kayhan1907

kayhan1907 Kıdemli Üye

Seviye:
    merhaba
    güzel bir tur olmuş çok hoş yerlerden geçmişsin bu mevsim biraz kalabalık oluyor yollar sadece. Umarım ukala bir adam demessin yanına istersen tamir yada kamp malzemesi almayabilirsin ama kask ve eldivensiz lütfen binme nerdeyse ikisi 30 ytl hayatın bunlara bağlı olabilir. Yolun açık olsun yeni resimlerini görmek dileğiyle

NZH bunu beğendi.
  12. Serkan Çoban

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bisiklet resimde de görüldüğü üzere çift amortisörlü bir Beldeyama. aslında bisiklet kardeşimin, ben daha yeni yeni bisiklete merak saldığım için henüz profesyonel denilebilecek bir bisikletim yok. bisiklette km saati de olmadığından net olarak bilmiyorum ama toplamda ortalama 120-140 km civarı yol yaptım. hiçbir sorunla karşılaşmadım. (bir köpek kovalaması dışında:) )

13. Serkan Çoban

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    olabilir tabii ki ! ben tek başıma fazla keyif almıyordum. birkaç kişi olunca çok daha keyifli olur :)

14. Serkan Çoban

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    kesinlikle haklısın, bunlar önemli ve hayat kurtaran malzemeler.. ama daha önce de dediğim gibi bisiklet merakı bende daha yeni başladığından henüz iyi bir bisiklet ve gerekli ekipmanları alamadım. sitedeki arkadaşların da tavsiyeleriyle en doğru tercihi yapacağıma inanıyorum. tavsiyen ve ilgin için teşekkürler.

15. İbrahim Yurtseven

İbrahim Yurtseven Köylü

Adı:
    İbrahim YURTSEVEN
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Evet teşhisin doğru. Bisiklet ve bisikletle ilgili herhangi birşey alacağın zaman acele etme ve siteyi iyice araştır. Burada sana yardımcı olacak çok ama çok tecrübeli arkadaşlar var.
    Turun hoşuma gitti. Ençok sevdiğim bölgelerden biri. Gezdiğin yerler geçen yılki turumun bir kısmını oluşturuyor. Tekrar aynı yerleri görmek hoşuma giiti.
    Sağlıklı kal. Bisikletinle kal. KASK. KASK. KASK.KASK. Sevgilerimle.

16. Şerif Şentürk

Şerif Şentürk Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    paylaım için teşekürler harika bir gezi olmuş devamını bekleriz insan bir kere uzun yol yaptımı bidaha yapmak istiyor

17. guven.s

guven.s Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    gerçekten güzel olmuş turun bende 2.08.2008 cumartesi günü bisikletim ve sırt çantamla yola çıkıtım ve edremit-küçükkuyu arası bir tur yaptım hafıza kart okuyucu arkadaşımda olduğu için resimleri yrn foruma koyucam keşke daha önce taşıp beraber bir tur yapsaydık bende asosa gitmeyi çok istiyodum inşlh gelecek günlerde yaparız ve o altınoluk tabelası önünde bnmde bir fotoğrafım var (avatarda):D

18. guven.s

guven.s Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bu soruya bende cevap vermek istiyorum öncelikle benim hiç bi köpekle sorunum olmadı:D ama güre-altınoluk arasında yol 2 şerite düşüyor o arada gidiş yolunda yolun sağ tarafında çok az boşlukvar yoldan gittiğiniz zamanda özellikle komyonlar hiç bisikleti saymıyor.. 2 kamyonun rüzgarı ile yoldan dışarı savruldum. bu arada biraz dikkatli olmak gerekiyor. avantaj olarakta altınoluk-küçükkuyu arası yol genişletme çalışması var burada yol daha ulaşıma açılmadığı için çok rahat bir şekilde gidebiliyorsunz

19. Serkan Çoban

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    evet trfik gerçekten problem oluyor bazı yerlerde ama ben o çalışma olan bölgede bile inadımdan o şeritten değil de anayoldan gittim:) bisiklet haliyle çift amortisörlü ve oldukça ağır olduğundan zorluyor tabii ama çok şükür herhngi bir teknik sorun yaşamadım. haftasonu da kask ve km saatini alabilirsem Ayvalık'a gitmeyi planlıyorum:D

20. Mhmt_EMR

Mhmt_EMR Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Tern
    Seviye:
    Paylaştığın fotoğraflar ve güzellikler için teşekkürler. Daha nicelerini görmek dileğiyle:)