Balıkesir/Edremit - Ayvalık (9 Ağu 2008) - 133km/gün

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhaba Arkadaşlar,

Cuma akşamı kask, eldiven ve km saatim gelince hemen uzun soluklu bir gezi yapayım dedim ve Ayvalık'ı seçtim. Geçenlerde yaptığım Çankkale/Assos turundan sonra -eğer aynı gün gidip dönebilirsem- bu benim ilk rekorum olacaktı ve şükürler olsun ki kazasız belasız bunu başardım! Bu gezim sırasında yaşadıklarımı ve çektiğim bazı fotoğrafları sizlerle sıcağı sıcağına paylaşmak istedim..

9 Ağustos sabahı saat 05.50'de Edremit'ten çıkıyorum. Güneş henüz doğmamış ve hava karanlık sayılır. Günün bu vaktinde yolculuk gerçekten çok güzel oluyor:)

Birkaç km sonra Ayvalık yol ayrımına geliyorum. Yollar bomboş ve hava oldukça serin..
(link)
(link)

Edremit'ten uzaklaştıkça Kaz Dağları ardından Güneş kendini gösterme hazırlıklarına başlıyor..
(link)
(link)

İşte kasklı olarak ilk fotoğrafım :D
(link)
(link)

Gömeç'e 23km var. Bu tabelayı rahat rahat geçerken Gömeç'in bana uğursuz geleceğini tahmin edemiyorum..
(link)
(link)

İnekler güneşin doğuşuyla birlikte mutlu mesut otlarını yiyor :) Hava çok güzel !
(link)
(link)
(link)
(link)

Burhaniye ilçesine kadar sorunsuz geliyorum. Yollar hala bomboş...
(link)
(link)

Burhaniye çıkışına doğru ilerlerken sitedeki hocalarımdan esinlenerek estetik pozlar vermeye hevesleniyorum :)
(link)
(link)

Burhaniye'den sonra hafif yokuşlar başlıyor. Ama hava serin ve daha yolun başında olduğum için sorun yaşamıyorum.
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

Yolda traktörüyle devesini çeken bu amcayı görüyorum. Ona baktığımı görünce beni turist zannedip el sallıyor ve gülümsüyor :) Ben de hiç bozuntuya vermeden durup bir resim çektikten sonra devam ediyorum :D
(link)
(link)

Gömeç'e doğru yaklaşırken inişe geçince ileride deniz tekrar kendini gösteriyor. Güneş de arkamdan bana eşlik ediyor..
(link)
(link)

Yolda kaptırmış giderken km saatine odaklanıyorum. Evden çıkalı henüz 26km olmuş.
(link)
(link)

Saat 07.20'de Gömeç'e varıyorum ve burdan sonra talihsizlikler başlıyor :(
(link)
(link)

Yolda ön lastiğin havasının indiğini farkediyorum. Bir benzinlikte duruyorum ama saat daha erken olduğu için lastikçi gelmemiş :( Tekere biraz hava basıp bir sonraki benzinliğe kadar devam ediyorum.
(link)
(link)

Bir sonraki benzin istasyonunda bir lastikçi daha buluyorum ama maalesef o da piyasada yok. Mecburen bekliyorum. Sonunda geliyor, yapıyor ama maalesef bu bana 2 saate maloluyor :(
(link)
(link)
(link)
(link)

Ordan bir an önce ayrılıp süratle yola devam ediyorum. Yokuşlar yine başlıyor.
(link)
(link)

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
5km kadar yokuş çıkıyorum. O sırada bir bakıyorum ki o da ne!! Ön teker yine iniyor!!:boese157: O sırada resmimi çekiyorum. İlginç olan şu ki resmi çekerken bu şekilde bir poz verdiğimi hiç hatırlamıyorum, yüzümün bu halde olduğunu ben de şimdi farkediyorum :) Gerçekten moralim bozulmuş:(
(link)
(link)

İleriye doğru bakıyorum; görünürde bir benzinlik filan yok! Bisikletten inip tekrar geri dönüyorum. Sıcak bir yandan moral bozukluğu öbür yandan...
Bu sefer çok öfkeli olduğum için o adama değil başka birine yaptırıyorum. Bu lastik yüzünden epey vakit kaybettim..

Lastik sorununu çözdükten sonra hemen yola çıkıyorum. Artık bir sorun çıkmasın diye dua ederek giderken Ayvalık yol ayrımı görünüyor :)
(link)
(link)

10km kadar sonra Ayvalık tabelası önünde bu pozu veriyorum. Burdan sonra şehre girişimi görmelisiniz; sanki etrafımda beni alkışlayan insanlar var gibi ağır ağır, zafer kazanmış bir kumandan edasıyla! :D
(link)
(link)

Ufak çaplı bir kahvaltıdan sonra Ayvalık'ı tepeden izleyebileceğim Cennet Tepesi'ne çıkıyorum. Yol dik ve hava sıcak olduğu için biraz bunalıyorum.
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

Ayvalık Limanı'ndan...
(link)
(link)
(link)
(link)

Limandan sonra plajları ve denizi ile meşhur Sarımsaklı Beldesi'ne gitmeye karar veriyorum. Ama hazırlıklı olmadığım için denize giremeyeceğim :(
Bu resimler de Sarımsaklı yolundan...
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

Ayvalık'tan 10km kadar sonra Sarımsaklı'ya ulaşıyorum. Ama denize giremeyeceğim için burda fazla kalmıyorum. Bu da plajın oldukça uzağından bir resim...
(link)
(link)

Sarımsaklı dönüşünde gördüğüm bu uçağa aslında binip bir resim çekicektim ama çektirecek kimse olmadığı için sadece dıştan çekmekle yetindim.
(link)
(link)

Tekrar Ayvalık merkeze dönüyorum. Saat 13.00:boese157: Meydandaki çay bahçesinde içtiğim buz gibi bir limonlu soda beni kendime getiriyor :)
(link)
(link)

Bir saat kadar dinlendikten sonra meşhur Alibey (Cunda) Adası'na gitmeyi düşünüyorum ama oturduğum yerden de kalkmak istemiyorum :(
Çaybahçesinden sonra Ayvalık çıkışına doğru ilerliyorum. Bu tabelada sağdan devam edersem adaya girmeden Edremit yoluna çıkacağım, sola dönersem 10km kadar ileride Cunda Adası var... Kararsızlığa düşüp annemi arıyorum. "Git, git" diyor. "Siz ne yapıyorsunuz?" diye soruyorum, cevap beni yıkıyor: "Oturduk bahçede serin serin karpuz yiyoruz!" :mad:

Daha fazla moralimi bozmadan adaya da gitmeye karar veriyorum ve sola dönüyorum.
(link)
(link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Alibey Adası'na gitmek için önce Lale Adası'nı geçmek gerekiyor. Adalar birbirine doldurma yol ile bağlanmış. Hem araçla hem de denizden tekneyle geçmek mümkün.

Bu yolla Lale Adası'na geçiyorum.
(link)
(link)

Bu da Lale Adası'ndaki Belediye Plajı...
(link)
(link)

Lale Adası'ndan Alibey Adası'na geçiyorum. Burada "Türkiye'nin İlk Boğaz Köprüsü" varmış. Bir tabelayla belirtmişler ama kaç yılında kim yapmış vs. hiçbir bilgi yok!
(link)
(link)
(link)
(link)

Bu kareler de Alibey (Cunda) Adası'ndan...
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

Adada bir çaybahçesine oturup dinleniyorum. Meşhur sakızlı dondurmasından yiyorum. Üzerine bir şişe suyu da içince yerimden kalkmak istemiyorum. Daha önümde 60km civarında bir yol var :(

Adaya yanaşan bir tur yatı...
(link)
(link)

Saat 15.00'e doğru adadan ayrılıyorum. Önümde uzuun bir yol var... Bir solukta Ayvalık'tan ayrılıp anayola çıkıyorum. Hava oldukça sıcak :boese157:
(link)
(link)

Yolda "Atatürk Kayaları" denilern bir yer var. Gerçekten de karşı dağlara bakınca Atatürk'ün yüzü çok bariz görünüyor. Ama görüntüler cep telefonuyla çekildiği için pek belli olmuyor :(
(link)
(link)

Bu noktadan sonra "Edremit 8" tabelasını görene kadar hiç durmuyorum. Sıcak beni çok zorluyor :boese157:
(link)
(link)

Ve bu tabela gezimin son resmi oluyor. Aslında "Edremit" tabelasının altında bir zafer resmi çekmeyi düşünüyordum ama çok yorulmuş olmalıyım ki tabelayı farketmedim bile! Belki de tabela koymayı unutmuşlardır! :D

Gerçek Zaman : 11.38.12 sa. (05.50 - 17.28)
Sürüş Zamanı : 06.21.47 sa.
Ortalama Hız : 20.1km.
Maksimum Hız : 51.6km.
Toplam Yol : 133.26 km/gün ( Bu da benim ilk günlük rekorum oluyor:) )

Bana bu ilhamı veren sizlere sonsuz teşekkürler!

Tamer Çetiner

Forum Demirbaşı
Tepki
433
Bisiklet
Giant
Serkan paylaşımın için teşekkürler . . .
Aslında bu turu beraber yapacaktık ama bir türlü denk getiremedik .
Tebrik ederim , güzel bir tur yapmışsın .
Belki seneye birlikte tekrarlarız , belki de daha uzun soluklu başka bir tur yaparız .
Ve belki de bu turlarda "yeni bisikletin" de bize eşlik eder :D
Görüşmek üzere , kendine iyi bak . . .

• Beğen
Tepkiler: MEHMET ŞEKER

Ceyhun Pekuz

Daimi Üye
Tepki
127
@yelkenler
Paylaşım için teşekkürler, sanırım yeni ekipmanları kullanma hevesiyle yaptığın bir tur olmuş.Mesajlarda çok şikayet olduğunu hissettim :rolleyes:

• Beğen

Hay.alper.est

Aktif Üye
Tepki
52
serkan abi güzel gezi olmuş yeni ekipmanlarında hayırlı olsun akçaya gelince görüşürüz.Birde lastik tamir ekipmanı almak şart gibi duruyor.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@tamer306
sağol teşekkür ederim:) zaten yollarda hep seni andım..
seneye artık bir Ege Turu planlarız senle..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ceyhun Pekuz
aslında ben onları espri amaçlı yazmıştım ama yine de sağol ilgin ve yorumun için..

coşkun ayaz

Daimi Üye
Tepki
661
Selamlar,
Güzel yerlere hoş bir tur yapmışsınız. Aksilikler için söyleyebileceğim; ben 5 km yola bile giderken pompa ve tamir setimi yanıma alıyorum. Turlarınızda bunlarda kask gibi olmazsa olmazlarınızdandır.
Nice turlara bisiklet sevginiz hiç bitmesin.
Yolunuz açık olsun...

• Beğen

Şerif Şentürk

Forum Bağımlısı
Tepki
756
Bisiklet
Scott
gerçekten mükemmel yerler ama artık böyle turlara devam atceksen yanına yama seti filan al kendin yap paylaşım için teşekkürler

guven.s

Üye
Tepki
29
Bisiklet
Salcano
gerçektek çok güzel bir tur olmuş.. resimlere imrenerek baktım içim gitti vallaha:) benimde çarşabba günü(13.8) dershane başlıyor:eek: bundan sonra fazla uzaklara gidemicem gibi gözüküyo artık ben kışın kendimi geliştiririm seneye yaz beraber konaklamalı uzun yolllar yaparız inşlhh.. turlarının devamını dilerimm...

AydınGünaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
1.381
serkan bisikletforum ailesi sağlam bir bisikletçi kazanıyor desene.sana yakışan bir gezi yapmışsın. resimler ve anlatımın içten ve samimiyet dolu. lastik sana zaman kaybettirmiş olsada başarından dolayı seni canı gönülden kutluyorum ve yeni malzemelerin güzel anlarına vesile olması dilegiyle hoşçakal...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@nihilist_deniz
bu güzel yorumun için teşekkür ederim Aydın:)
evet lastik sorunu epey vakit kaybettirdi ama bu da bu işin bir cilvesi sanırım:D

oyaa

Aktif Üye
Tepki
162
çok güzel bir gezi olmuş..devamını bekliyoruz.sayenizde o güzel diyarlardan bir nefes de biz almış olduk.

basgaza

Üye
Tepki
4
Bende yazın Akçay'da oturuyorum. Her yıl oralara gidiyorum ama bisiklet ile gitmek aklımından ucundan geçmezdi. Seni tebrik ediyorum sıcakta yorucu ama zevkli bir yolculuk yapmışsın. :)

bbounce

Üye
Tepki
0
Arkadaşlar ayvalıka gelecek olursanız haberim olsun ben ayvalıklıyım beraber takılırız tura çıkarız

Mhmt_EMR

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
Tern
Güzel yerler ve güzel bi gezi olmuş, paylaştığın için teşekkürler...