Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balıkesir-Burhaniye Tur

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Pelircer tarafından paylaşıldı.

1. Pelircer

Pelircer Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Genelde 60-65 km günlük turlar yapan birisi olarak, Balıkesir merkezden körfeze gitme işi hep içimde duruyordu.. Kendime güvenim tamdı ancak cesaret edip gidemiyordum...
    Bu bayram arkadaşlarım Burhaniye’de bulunan yazlıklarına arabayla (bisikletleri aparata bağlayarak) gittiler.. Bende bunu fırsat bilip ve kendimi toplayıp kararımı verdim Burhaniye’ye bisikletle gidecektim...

Önce bisiklet gurubundan bazı arkadaşlara beraber gidelim teklifi ettim ancak planlı işleri sebebiyle gelemediler... Tek başıma gitmekten de çekiniyordum ama yapacak birşey yoktu...
    Tur öncesi saat 11:30 gibi yattım, sabah 6:00 da kalktım, kahvaltı ve 6:15 da yola düştüm..
    Tarifi imkansız güzel bir durum, herkes uyuyor siz şehirden uzaklaşıp doğaya pedal basıyorsunuz... Herkes bilir ki sabah kuş sesleri çok fazladır... inanılmaz haz ile pedallamaya başladım... Bu sırada güneş yavaş yavaş arkadamdan yükselmeye başladı.. (06:25)(resim 1),
    Balıkesir İvrindi istikametine doğru il çıkışında sağlam bir yokuş vardır, balıkesirliler bilirler, o yokuşa başlamadan önce ilk molamı verdim, orada beni 200-300 metre takip eden sonra ümitsizce geri dönen dostumla tanıştım... (06:33) (resim 2)

O dik rampayı çıkınca tabi sabah sabah iliklerime kadar ter işlemişti J (resim 3)
    Neyseki daha önce 2-3 defa bu yokuşu çıktığım için alışkındım, sonrası zaten gayet güzel bir yoldu...

Burhaniye’de evde kalacağım için bagajda çadır, uyku tulumu vb. yoktu, bu yüzden hafiftim... Sadece sırt çantam vardı. Ben turlara çıkarken sırt çantamı sırtıma taktığımda sırtımın hep yaş kalması sebebiyle ya almıyorum yanıma yada alıyorsamda bagaja bağlıyorum.... (07:01) (resim 4)

İvrindiye gelmeden ikinci molamı verdim, saat 07:56 idi, yol üzerinde daha öncede durakladığımız büfedeki ablaya saatin erken olması sebebiyle çay olup olmadığını sordum, var cevabı beni çok sevindirdi... (resim 5) 15-20 dakika dinlenip yola devam ettim...
    Çekindiğim husutan birisi yolda köpek saldırısı idi, ve İvrindi ilçesine girmeden bölünmüş yolun diğer tarafından bir kangal yola atladı havlayarak... Dedim ‘karşıya geçip parçalayacak bu beni...’ ama geçmedi karşıya, tabi bir taraftan araçlar yoldan sürekli geçiyor... Geçenler bir köpeğe bir bana bakıyorlar vah vah edasında :D

Soğukkanlılığımı bozmadım ve yavaşladım, yüreme hızında giderken köpeğe doğru bağırdım... Benim yavaşlamam ve bağırmam köpeği birden duraklattı... Yol boşaldı ama geçmiyor du karşıya, sadece havlamaya devam ediyordu... Neyseki onun bölgesinden çıkınca kayboldu gitti.. Bende derin bir oh çektim J Tam rahatlamışken 30 dakika kadar sonra bu sefer benim tarafımda yolun hemen yan tarafında yatan 4-5 köpeği gördüm... Dedim kendi kendime ‘bu ne kabul günümü bugün’ diye söylendim J Tırsa tırsa yavaşça yoluma devam ediyordum, ben yaklaşınca içlerinden küçük olanı tarlaya doğru kaçtı ama diğerleri hala yatıyordu... Çok yavaşladım yanlarından geçerken ve büyük olanla göz göze bakışa bakışa yanlarından geçtim...

En ufak bir hareketlerinde bisikleti kendime siper ederek inmeyi planladım... Ancak ne kalktılar, ne havladılar, bende hiç ses etmedim... Olan sadece bendeki adrenaline oldu, tavan yaptı J Sonra dedim keşke fotoğraf çekseydim ama o sırada düşünme yetisi devrede olmadığı için hiç aklıma gelmedi... J

Giderken km levhaları bana güç veriyordu, km.ler yavaş yavaş eriyordu... (08:24) J (resim 6)
    Yol yorgunluğu adına hiç birşey yoktu, kulağımda hoş bir müzik ve ben özgürce bağırarak, doğaya, o çam ormanlarına o parçayı söylüyordum :) (08:58) (resim 7)

Bu arada katetiğim km 72 olmuştu... Artık toplam mesafenin sonlarına yaklaşıyordum J (10:29 ) (resim 8)
    Saat 11:03 tü ben Havran’daydım... (resim 9)

Şapçı yokuşu tabir edilen yokuş zorlamıştı beni ama yıldıramamıştı J Tabi o rampanın sonu muhteşem uzunlukta aşağı inişti ve burada hız rekorumu tekrar güncellmiş, 70 km yapmıştım... Uzun bir süre yüksek hızda seyretmiştim. O hızla inerken hatırladığım, yanımdan geçen bir araçın arka koltuğundaki gencin camı açıp beni alkışlaması, bravo diye bağırması ve el sallaması idi... Tabi bu hızla bisikletle gitmek arabayla gitmeye pek benzemiyor, bendeki hisse göre 150 km/saat hızda iniyorum aşağıya...:) (resim 10)
    Burhaniye’ye 10 km tabelası göründü, içimde bir hüzün oluştu... Acaba bitirebilirmiyim dediğim yol bitiyor ama ben hala bitsin istemiyordum... Halen 30-40 km daha gidesim vardı, yani yol bittiği için üzülüyordum... (11:28) (resim 11)

Nihayetinde 11:57 de Burhaniye merkeze varıyorum.... Günlük en uzun turum olan bugün 110 km de bitiriyorum...

2 gün saat 8:00 da arkadaşlarımla yollara düşüyoruz ve istikametimiz Burhaniye&Cunda&Ayvalık&Sarmısaklı- Deniz ve yemek arası- sonrasında dönüş olmak üzere çoğunlukla sahilde, zeytin ağaçları içinde turumuzu 95 km civarı ile bitiriyoruz... (resim 12)
    Bende iki günde doğa ile başbaşa 202 km pedallamanın yorgunluğu ve mutluluğu ile sürekli planladığım ama yapamadığım körfez turuna dair güzel anılar kalıyor... Okuduğunuz için teşekkürler..
    Bol pedallamalar...

1.jpg (resim1) 1.jpg 1a.jpg resim 1 2.jpg resim 2 3.jpg resim 3 4.jpg resim 4 5.jpg resim 5 6.jpg resim6 7.jpg resim7 9.jpg resim9 8.jpg resim 10 11.jpg resim 11 12.jpg 12a.jpg 12b.jpg

2. SagFan

SagFan Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Kimse cevap yazmamış ama Balıkesir'li bir pedalşör olarak sizi kutluyorum. Bende yol bisikletiyle normal bir antreman günümü İvrindi'ye doğru yapmak istiyorum :D

3. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    balıkesir-edremit arası yol çok güzel ve bisiklet kullanımı için oldukça müsait. Balıkesir'de yaşayıp da bu yolda bisiklet kullanmayan kişilere ise buradan selamlarımı göndermek istiyorum. biz istanbul'da ne şartlarda kullanmaya çalışıyoruz.
    anadolu'da yaşayanlar, yaşadıkların yerin kıymetini asla bilmiyor.

Pelircer bunu beğendi.
  4. Pelircer

Pelircer Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @SagFan teşekkürler hocam, yeni üye olduğumdan konu soru cevap bölümünde açılmıştı, buraya yeni taşınmış, belkide ondandır hocam :)
    Hocam bende giant scr 1 alma arifesindeyim ne dersin? 2500 tl civarı fiyatı..

@Kuzey Ege aynen hocam haklısın... Körfeze gidip dönüşüde otobüsle yapan arkadaşlarım var, yakın bir zamanda erdek yapacağım dönüş otobüsle olacak...

5. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @Pelircer körfeze bir günde gidilir-gelinir yahu. ben de balıkesirliyim, çok yaptım o güzergahı. çok iyi bilirim.
    200 km çok değil...

6. Pelircer

Pelircer Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @Kuzey Ege Yok hocam ben daha yapamam 1 günde 200 km.. Heleki o şapçı yokuşu beter... Yol bisikleti almayı düşünüyorum şuara onla belki ama şuanki hibritle zor...

7. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @Pelircer valla şapçı rampalarının şimdiki hali çok iyi. eskiden yol dar idi, o yolda kamyonların altında kalmamak için binbir çaba sarf ediyorduk. şimdi otoban gibi oldu, geniş de bir emniyet şeridi var, güzel oldu, oksijen de bol, yapıştır gitsin, blk-edremit arası tam antreman yolu.
    senin yerinde olsam bir saniye beklemez hemen yol bisikletine geçerim. ah ulan memleketim, özledim seni be!!

8. Pelircer

Pelircer Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Güzel memleketiniz var, şuanda burhaniye örenndeyim, ilçeleri çok güzel...
    İnşallah yol bisikleti alacam hocam...
    Scr 1 nasıldır tavsiye edermisin?

9. Two_Wheels

Two_Wheels Muhammed İkbal

Adı:
    Muhammed İkbal Ayvalık
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Tek başınıza yola çıkmak gerçekten cesaret ister. Yolda bütün araçlar basıp giderken özellikle şapçı tırmanışında iyice yavaşlamak insanın morelini bozabiliyor. Yol arkadaşının en büyük faydası aynı hızda seyreden birinin olması bence. Tebrik ederim. Nice güzel turlarınız olsun :)

Pelircer bunu beğendi.
  10. Kerem Groims

Kerem Groims Bisikletkolik

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    @Pelircer Maşallah. Benim'de hayalim Anadolu yakasından Burhaniye tarafları. İnşallah kısmet olur. Yollardaki durumlar nasıldı? Deneyimlerinize dayanarak, yokuşlar, konaklanabilecek yerler vs?

11. Two_Wheels

Two_Wheels Muhammed İkbal

Adı:
    Muhammed İkbal Ayvalık
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Burhaniye ve Balıkesir arasındaki değerler için strava adresinden yararlanabilirsiniz. Sizi zorlayacak tek şapçı rampası var. Yol durumu bisiklet sürmeye çok uygun. Emniyet şeritleri oldukça geniş.
    Mountain Bike Ride Profile | Burhaniye -> Kepsut near | Times and Records | Strava

Pelircer ve Kerem Groims bunu beğendi.
  12. SagFan

SagFan Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @Pelircer bende giant baktım ama tiagra setliler 4.5 dan yüksekti. Ucuz vardı fakat kadro boyu uymuyordu bende almadım çünkü 2 cm bile uzun yollarda baş, bel, boyun ağrısı yapabiliyor. Giant güzeldir kadro estetiği 3 kez dipciklenmis Alu kadrosu vs. Vs. Bu işi ilerletmek istiyorsanız tiagra setli bir bisikletden baslamanizi tavsiye ediyorum. SAYGILARIMLA , sağlıcakla kaliniz

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. FKonyali

FKonyali Yeni Üye

Adı:
    Furkan
    Seviye:
    Diğer arkadaşların dediği gibi tek başına yola çıkmak biraz sıkıntılı bir durum. Bu konuda sizi taktir ettim.
    Benimde hayalimdir Balıkesir in ilçelerini günü birlik gezi düzenlemek ama önce bir yol bisikleti almam lazım. Bakalım belki yolumuz kesişir hocam

14. Pelircer

Pelircer Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @Two_Wheels teşekkürler..

@Groims hocam burhaniye, ören tarafında baya cadır campingler var... Hatta Altınoluk'ta da var... Çadırı atın bulursunuz konalyacak bir yer... :)

@SagFan tiagra için defy 2 var ama oda bütçemi biraz aşıyor... Bu arada giant bisikletlere bakmamın sebebi %25 giant indirimi ve bayidende iskonto yapılması...

@FKonyali şehir bisikletiniZ varsa haftaya perşembe Erdek'e beraber gidebiliriz hocam;)

Kerem Groims bunu beğendi.
  15. ÇAMKOMLU

ÇAMKOMLU Üye

Adı:
    HASAN
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    18 Temmuz günü Balıkesir'de olacaktık. Olamadık... Turunuz sayesinde olmuş gibi olduk. Sağlık ve mutluluk dileklerimle.

Pelircer bunu beğendi.
  16. Kerem Groims

Kerem Groims Bisikletkolik

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    @Two_Wheels @Pelircer Teşekkür ederim bilgi için. Hayalim Bandırma başlangıçlı, Çanakkale boğazının doğu kıyıları boyunca son hedef Burhaniye olacak şekilde bir tur yapmak. İnşallah olur.

17. Pelircer

Pelircer Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @Groims hayalleri fazla ertelememek lazım hocam ;)

Kerem Groims bunu beğendi.
  18. selçukatay

selçukatay Yeni Üye

Adı:
    Selçuk
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Güzel tur olmuş. Ayağınıza sağlık. Yenilerini de bekleriz.

19. Pelircer

Pelircer Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
  20. Erhan 67

Erhan 67 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    forumda tanıdık yüzleri görmek çok güzel ama bir araya gelememek biraz üzücü tabi pedalınıza sağlık