Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balaton gölü turu

Konu, 'Yabancı bir ülkede şehirlerarası turlar' kısmında Murtega tarafından paylaşıldı.

1. Murtega

Murtega Fájdalmas

Adı:
    Murat B.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Yıllık iznimin kalan son kısmını bir haftalık da olsa bir bisiklet turu ile geçirmeyi planlamıştım ki bir kez daha yağmur engeline takıldık. Ne yazık ki bu yaz üstüste 4-5 güneşli gün görmek nasip olmadı bir türlü. Yine de güzel 3 gün geçirdik.
    Evden çıkarken rota olarak aklımızda sadece Balaton'a gitmek vardı. Gidebildiğimiz kadar gölün kuzeyinden gidecek, sonrasında ya güneye ya da batıya devam edecektik.
    Balaton gölü hakkında da kısa bir bilgi vereyim: Doğu Avrupa'nın en büyük gölü. İkinci dünya savaşından sonra denize olan kıyılarının tamamını kaybeden Macarlar için avuntu kaynağı. Zaten "Macar Denizi' diyorlar halk arasında.
    Birinci gün
    Saat 12'ye kadar kahvaltıydı, eşyaları toplamaktı derken bayağı bir oyalandık yine. Bir türlü şu turlara zamanında başlayamıyoruz. Decathlon'dan aldığım 700*35C'lik Sire Vittoria Adventure lastikleri önceki akşam 2.1'lik Maxxis Crossmark'ların yerine takmıştım. Aslında dişli lastiklerin asfalt performansından memnundum ama hamuru çok yumuşak olduğu için asfaltta çok hızlı deforme olduğunu fark ettim. Yeni lastikler için de bir test oluyor bu tur. Bisikletin kontrolüne alışmak yeni görüntüsüne alışmaktan daha kolay oldu.
    Biletleri otomattan alıp bizi gölün doğu kıyısına götürecek trene geçiyoruz.
    Bizden başka 2 çift daha var aynı rota için yola çıkan. Onlarla muhabbet ederek bir saatlik yolu devirip Balatonaliga'ya varıyoruz. Balaton'a ilk bakış:
    Gölün çevresi baştan sona bisiklet yolu ile çevrili. Fakat kimi yerde ara yollara dahil oluyor, bazen %10'dan dik eğimler tırmanıyoruz, ana yolun solundan giderken sağına geçiyoruz filan. Yine de çok büyük bir kısmı gayet düzenliydi. Hemen her dönüşe yol işareti yerleştirmişler. Aksi halde kaybolmak işten bile değil.
    İlk molamız 17 km ötedeki Balatonfüzfö:
    İki yerleşim arası genelde gölü görmeden yol alıyoruz. Hoş, görsek de bize pek bir faydası yok zaten. Tüm göl kenarı evlerle veya ücretli plajlarla kapatılmış. Yol manzaramız iyi Allah'tan...
    22 km sonunda Balatonalmadi'deyiz:
    Akşam karanlığı bastırmaya başladı. Birkaç km daha yol alıp bisiklet yolu üzerinde bir kuytuya kamp atıyoruz:
    Arkadaşları tarafından satılan başka bir turcu da komşuluk yapıyor bize. Biraz lafladıktan sonra günü noktalıyoruz.

2. Özgür Türker

Özgür Türker Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Göl çevresinde sadece bisikletler için ayrı yol mu var ? Bazı resimlerdeki yollar geniş gibi duruyor. Hatta kenarlarına araçlar park etmiş. Bazı kısımları da araba giremeyecek kadar dar.

3. Murtega

Murtega Fájdalmas

Adı:
    Murat B.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    İkinci gün
    Sabah 6 gibi kalkıyoruz. Rivayete göre Macaristan sınırları içerisinde Wild Camping yalnızca 22:00 – 6:00 arası legalmiş. Hoş, bizimle kamp atan eleman tamamen yasak olduğunu söyledi. Kimse gerçekte bir kural olup olmadığını bilmiyor büyük ihtimal. Kahvaltı bulmak için yollara koyuluyoruz:
    Bizden önce kahvaltı yapanlar var yol üzerinde:
    5 km bir sürüş sonrası Balatonfüred’deyiz:
    Yazlık bir kasabada sabahın 7’sinde tabi ki her yer kapalı. Açık bir market bulana kadar tüm mekanın altını üstüne getirdik.
    Karnımızı doyurduktan sonra tekrar yollara düşüyoruz:
    Bir ücret ödemeden göle girebileceğimiz ender yerlerden birini bulduk sonunda. Soyunup giyinmeye yerler de mevcut.
    Sabah erken vakit olmasına rağmen şansımızı deniyoruz. Su buz gibi… Yüzmeyi bildiğim de söylenemez zaten. Şöyle bir ıslanıp çıktım. Yola devam:
    İlginç mezar taşlarıyla bir mezarlık:
    Aşağı yukarı 40 km yol sonrası geceleyeceğimiz Balatonalkali’ye varıyoruz. Aslında başlangıç noktamızdan 25 km mesafesi ancak vardı ama biz bisiklet yolunda yanlış sapağa girince yolu bayağı bir uzattık.
    Bir tanıdığın üzüm bağında kalacağız. Akşam yemeği cepte yani. Ama adresi olmayan yeri bulmak biraz uğraştırıyor. Lastikleri değiştirdiğime, asfalttaki iyi performansına rağmen, pişman olmak üzereyim.
    Sonunda mekanı bulup yerleşiyoruz.
    Emektar çadırımıza ayrı bir parantez açmam gerek. Kendisi bu turun kahramanıdır. Son gecemizde 6 saat aralıksız sağanak yağmura maruz kalmasına rağmen bir damla su geçirmeyerek beklentilerimizin çok üstünde bir performans gösterdi. Bir ara altımız resmen göle dönmüştü. Su yatağının üstünde yatıyor gibiydik. Çadırın etrafı ise bildiğin nehir… Buna rağmen mükemmel iş gördü. Oldukça pislendi tabi, ama evde yıkayıp pakladık.

4. Murtega

Murtega Fájdalmas

Adı:
    Murat B.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Geniş yollar ortak kullanım ama ana arter olmadıklarından trafik yok gibi bir şey. Dar yollar yalnızca bisikletler için ve göl çevresinin %95'i filan bu şekilde.

5. Murtega

Murtega Fájdalmas

Adı:
    Murat B.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Üçüncü gün
    Yerleşik hayata geçmenin rahatlığıyla yükün çoğunu kamp alanında bırakarak yüksüz gezinti kararı alıyoruz. Buna asıl sebep Çarşamba ve Perşembe günleri için meteorolojinin söz verdiği sağanaklar. Hava tahminleri saat başı değiştiği için bir gün bekleyip görelim diyoruz. Kamp yerimize giden çok daha güzel bir yol varmış. Boşuna dolaşmışız onca araziyi:
    Bisiklet yolu bizi yine gölü göremediğimiz bir rotadan götürüyor ama yol üstünde atıştırmak için bolca meyve var.
    Askeri bir müze yanından geçiyoruz. Eski komünist Macaristan’ın ölü yatırımları…
    Boşalan sulukları doldurmak için sık sık bu çeşmeler var yol kenarında. Kim yaptırdıysa toprağı bol olsun:
    10 km sürüşten sonra göle girebileceğimiz başka bir ölü nokta bulduk.
    Ama neden buranın böyle başıboş bırakıldığını anlamamız pek uzun sürmedi. 5 dakikalık ıslanışın zaiyatı ayak tabanımda irili ufaklı ona yakın kesin ve bir de ısırık izi. Ne ısırdı tam bilemiyorum ama bahsimi su yılanı üzerine oynardım. Pedallamaya devam ediyoruz:
    Malesef telefonun azizliğine uğradığım için bu rotanın geri kalanını fotoğraflayamadım. Badacsony yakınındaki şu iki yeri görüp dönüşü trenle yaptık.
    Hava durumu biz kamp yerimize döndüğümüzde değişmemişti ama en azından gece yağışlı göstermiyordu. Sabah yola koyulmak için inzivaya çekildik ama malesef tahminler yine tutmadı ve gece 2 gibi fırtına koptu. Sabaha kadar çin işkencesi gibi çadırın tepesine düşen yağmur damlalarını dinledik. Sabah da trenle Budapeşte’ye döndük. Bir sonraki tur için hava durumunu takibe devam…

6. Murtega

Murtega Fájdalmas

Adı:
    Murat B.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    ...demişim ama test sonucunu yazmamışım. Onu da iliştireyim şuraya: Yol tutuşu toprakta bile gayet iyiydi. Hız olarak bisiklet yüklü olduğu için pek bir fark hissetmedim ama pedal çevirmek eskisine nazaran daha kolay oldu. Patlak koruması ne kadar etkili bilemiyorum. Benimle birlikte bisiklette 100+ kg ağırlık vardı ve patlak yaşamadım. Şehiriçinde ve asfaltta bunlarla takılacağım bir müddet daha.

7. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Çok hoş bir tur. Eminim çok da dinlerdirici (ruhen) olmuştur.
    Gerçek arazi koşulları hariç dişli lastik işkence. Doğrusunu yapmışsınız, kafanıza takılmasın :)

Murtega bunu beğendi.
  8. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Güzel tu olmuş,çadırın marka modeli nedir?

Murtega bunu beğendi.
  9. Murtega

Murtega Fájdalmas

Adı:
    Murat B.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bedenen de pek yorucu olmadi, biraz laylaylom takildigimiz icin. Göl kenarinda pek rakim da almadik gerci.
    Lastikler arasinda pek ahim sahim fark hissettim diyemem. Yalnizca tirmanislarda hissedilir bir fark var. Tekrar disli lastiklere döndüm zaten. Bunlari yalnizca asfalt turlarda kullanirim.

Cadirimiz su: ARPENAZ 2 ÇADIR QUECHUA - Pratik Kamp Çadırları Doğa Yürüyüşü - Decathlon
    Iki sene önce pek de arastirmadan almistik ama özellikle bu turda cok memnun kaldim.

Barış TURAN bunu beğendi.
  10. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Cok keyifli gorunuyor! Sizinle gezmisiz gibi hissettiren bu guzel paylasim icin tesekkur ederiz :)

Murtega bunu beğendi.