Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balataların arası nasıl açılacak?

Konu, 'Frenler' kısmında Tunahan_06 tarafından paylaşıldı.

1. Tunahan_06

Tunahan_06 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Juicy 5 frenlerim var,arka fren çok sert yani az bir çekmeyle duruyor fakat sert.Balataların arasına baktım,alırken balataları sökünce arasına koymak için verdikleri plastik parça sığmadı,normalde bunun sığması gerek :) Ne kadar zorlasam da açamadım balataları,tornavidayla da denedim yine olmadı.Başka bir yolu var mı acaba bu aralarını açmak için?

Tolga Ayla bunu beğendi.
  2. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Aynı sorun bende de vardı.. Tandem bisiklete telefon açıp şöyle bir tarif aldım: Tornavidayla iyice zorla, aralık rotara girecek kadar açıldığında tekeri yerleştir.

Zorlamaya kıyamadım aldım seti bindim otobüse gittim yanlarına.

Orada papuçları tornavidayla hiç acımadan aralığı açtı. Bu kadar açacaksın ve tekeri yerleştirip fren kolunu sıkıp sıkıp bıraktığında sistem dengesini bulacak dedi.

Eve gelip gözümü karartıp açtıp aralığı. Aynen dediği gibi oldu şimdi sorunsuz kullanıyorum..

Tunahan_06 bunu beğendi.
  3. Tunahan_06

Tunahan_06 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Fakat benimki şu an rotora sığıyor,o zaman sertlik sorunu başka bir şeyden dolayı mı oluyor demek bu?Yoksa yine de zorlayacak mıyım balataları :)

Tolga Ayla bunu beğendi.
  4. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    :( Bilmiyorum.. Acele etme mutlaka iyi bir yere götür baktır.. Yanlış bir şey yapma alel acele..:(

Tunahan_06 bunu beğendi.
  5. Tunahan_06

Tunahan_06 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ah hidrolik ah yine oldun başıma bela:) 15 tatilde İstanbul yolu göründü bisiklet için :D

Tolga Ayla bunu beğendi.
  6. reha genç

reha genç Bisikletkolik

Seviye:
    Balataları çıkarın,her iki yandada bulunan ve gözle seçebilğiniz yuvarlak pistonları teker--teker tornavida ile yerlerine doğru itin.sonra tekrar balataları takın.Frenleri ilk sıkışınıza kadar istediğiniz bol aralığa kavuşmuş olacaksınız.

Tunahan_06 ve Tolga Ayla bunu beğendi.
  7. yamaç kolatan

yamaç kolatan Aktif Üye

Seviye:
    aslında sorununuz frenlerinize çok iyi bir şekilde hidrolik yağı basıldığı için oluşuyor :) bunu bisikletçiniz halledebilir sizin kurcalamanızı tavsiye etmem.. diğer yorumlardaki tavsiyeler ; eğer jantınızı çıkardıktan sonra freni sıkarsanız balatalar birbirine yaklaşır we fren ayarınız bozulur. bu durumla karşılaşırsanız ancak tornavida ile balataların arasını açarak bu durumdan kurtarabilirsiniz. Fakat anladığım kadarıyla sizin durumunuz biraz daha farklı o yüzden bisikletçinize göstermenizi tavsiye ederim..

Tunahan_06 ve Tolga Ayla bunu beğendi.
  8. Tunahan_06

Tunahan_06 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    iyi derken kötü mü oluyor yani :D servise göndermiştim orda yapmışlardı,ilk geldiğinde arka balatalardan biri sıkıyor bırakmıyordu sonra onun için aradığımda yağı şırıngayla koyduklarını hava yapmış olabileceğini söylemişlerdi o havayı alabilsem zaten yağı ben de burada koyardım şırıngayla nerde kaldı bu işin esprisi :)

9. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bisikleti ters çevirip o şekilde aralamayı deneyebilirsiniz.

10. ali karagönlü

ali karagönlü Bisikletkolik

Seviye:
    Dediğinizden anladığıma göre hava yok. Bunun çözümü olarak size şunu önerebilirim. Sanırım frenlerinize fazla yağ konuldu ve havası alındı. Alındıktan sonra, fren kolu çok sıkı şekilde kaldı. Bunun çözümü kaliperdeki vidalı bir parça var, ilk önce fren kolunu sıkın. Sonra, vidayı gevşetin. Biraz yağ aktıktan sonra vidayı sıkın. Sertlik ayarını kontrol edin. Sertlik ayarı istediğiniz durumdaysa vidayı tamamen sıkın. Yok olmadıysa aynı işlemi tekrar edin. Bu şekilde fren sertliği istediğiniz ayara gelecektir. Umarım bu işe yarar.
    Kendi frenimdeki havayı almak için bu yöntemi denedim ve sürekli hidrolik ekledim bir süre sonra fren ayarı istediğim konuma geldi.
    Frenlerini için araba hidrolik yağı kullanabilirsiniz. Ben öyle yapıyorum...

sonEr´´ bunu beğendi.
  11. ali karagönlü

Seviye:
    Hidrolikli bisiklet ters çevrildiğinde problem olmuyor. Yine de ters çevirmek pek tavsiye edilmez. ;)

12. ali karagönlü

Seviye:
    Tunahan_06 bunu beğendi.
  13. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ters çevirirseniz sistemde kalan hava kalipere çıkar pistonları rahatçe içeri alır bisikleti düzler ve birkaç pompalamayla normale çevirirsiniz. ;) Aklınızda olsun.

Tunahan_06 ve ali karagönlü bunu beğendi.
  14. Emirhan Kocamaz

Emirhan Kocamaz Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sistemdeki yağı boşaltırken 2 şeye dikkat etmek gerekir.
    1.'si kaliperden cıkan yağın rotor ve balatalara bulaşmaması
    2.'si ise yağı boşaltırken cok az boşaltın yani damla damla eğer fazla boşaltırsanız bu sefer sistemdeki yağ gereğinden fazla azaldığından fren kolu cok geride tutmaya başlar...

Tunahan_06 bunu beğendi.
  15. Tunahan_06

Tunahan_06 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Valla doğrusu yağ işine bulaşmaktan korkuyorum malum sonucu kötü olabilir :) Onu artık son çare frenler iyice kötü olursa deneyeyim :)

16. ali karagönlü

Seviye:
    Eğer balatalara yağ bulaşirsa ilk önce toprağa sürt, sonra porçözlü bir bardakta beklet. Frenlerin mükemmel olacaktır ;)

17. enderyigit89

enderyigit89 Kıdemli Üye

Seviye:
    tunahan arkadaşım senin derdini anlıyorum ben arka frenle baya oynadım ilk taktığımda benimkide sıfırdı yani basar basmaz duruyordu. arkada lastiği çıkardım torna vida ile aralığı iyice açtım tekrar taktım ilk bastığımda biraz yaklaştı kaliperler diğer bastığımda tam istediğim konuma gelmişti(kendi otomatik ayarlıyor) ama sen bunu yaptığında olmadığını söylemişsin yani torna vida ile kaliperleri içeri itememişsin bunun nedeni avid in kapalı sistem olması olabilir(shimanolarda tankın üsütünde hava deliği vardır altında da bir diyafram vardır kaliperleri ittiğinizde tanka yağ dolar diyafram yukarı çıkar hava deliği sayasinde diyaframın yukarı çıkması engellenmez ve hemde yağ tanktan dışarı çıkmaz)avidler dede bu şekilde diyafram varmı bilmiyorum(olmadığını sanıyorum çünkü bir kaç video da avidlerin yağı değişirken tankada direk şırınga vidalanıyordu kaliper kısmına olduğu gibi bunun nedeni avidlerin mineral değil de dot kullanması olabilir çünkü yağ sızmaları boya için oldukça büyük bir tehlike(dot için))bunun içinde hava deliği bırakılmamış olabilir. yani kısaca sen kaliperi torna vida ile ittiğinde gitmiyorsa bunun nedeni yağın gidecek bir yer bulamaması olabilir. birde şu yukarda yazan yazıda sistemde hava kalmış olabilir diyen servise bence birdaha gönderme sen (bu şekilde söyleyebiliyorlarsa bu konuda en ufak bilgileri olduğunu sanmıyorum ben bile kendi yağımı değiştirirken zerre şeklindeki hava kabarcıkları bile kesilene kadar hava alma işlemine devam ettim) neyse bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım sorun birazdaha irdelenirse çözülür diyue düşünüyorum. internet büyük bir nimet ulaşamıyacağın bilgi yok gibi bişey bu sorunu bir kaç saatlik baş ağrıtıcı araştırma sonunda kendinde halledebilirsin.kolay gelsin:in:

Tunahan_06 bunu beğendi.
  18. boxtubing

boxtubing Kıdemli Üye

Seviye:

ali karagönlü ve Tunahan_06 bunu beğendi.