Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balatalari birbirine yapisan ve ısrarla ayrılmayan deore m535

Konu, 'Frenler' kısmında placan tarafından paylaşıldı.

1. placan

placan Kıdemli Üye

Seviye:
    Aldığım lakin henüz bisikletime takamadığım hidrolik disk frenleri denemek için Fren koluna birkaç kez bastıktan sonra kaliperler birbirine çok yakın konumda sabit kaldılar. iki kaliper arasına koruma için konulan plastik parça da girmiyor şu an. Neredeyse biribirine yapışık durumda denilecek kadar yakınlar.

Pek de bilgili olmadığım bir konu olduğundan kurcalamak istemedim. Acaba ayar vb. yapılacak bir yeri var mı? Ya da bu problemin çözümü nedir?

Bir de sormak istedigim kaliper üzerindeki üzeri kapakli bir vida var? Acaba ayar vidası mıdır? Ne işlere yarar.

Resimleri bunlar.

Fren Kolu

Rotor

Model kodu Deore m535.

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Vidalara dokunmuyoruz :)

Ama ilk önce, arada disk olmadigi sürece fren koluna bir daha dokunmuyoruz.

Simdi yapilmasi gereken, düz ancak genis agizli bir tornavidayla padlere cok zarar vermeden, biraz zorlayarak balatalari birbirinden ayirmak.

placan bunu beğendi.
  3. placan

placan Kıdemli Üye

Seviye:
    Sadece 3 ya da 4 kez basmışımdır o da çalışıp çalışmadığını kontrol amaçlı. Sonrasında basmadım tekrar.

Ben bunu forumda bir yerlerde okuduğumu hatırlayıp denedim padleri ayırmayı. Lakin olmadı. hatta kaliper hafiften zımparalanmış oldu tornavida yüzünden.

Ve dediğiniz gibi hiçbir vidaya dokunmadım.

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Arada bir parca olmadiginda pistonlar gereginden fazla disari cikiyorlar ve ayrilmalari da cok zor olabiliyor.

Isterseniz padleri cikartin (Resimdeki yuvarlak Shimano yazilarinin sag üst kösesideki metal parcasi cikartarak padleri cikartabilirsiniz). Bu sayede pistonlara ulasmaniz ve ayirmaniz daha kolay olabilir.

Deadevill ve ZekiAlper bunu beğendi.
  5. placan

placan Kıdemli Üye

Seviye:
    Deneyip gerekli bilgiyi kısa zamanda vereceğim. Teşekkürler.

6. Turkishflier

Turkishflier Aktif Üye

Seviye:
    O padlerin arasına konulan plastik parça korumak için değil;kullanıcı bilmeden fren kolunu pompalayıp ta padleri hareket ettirmesin diye konuluyor.Ama iş işten geçmiş tabi nasıl olduysa:D

Fren koluna basmadan böyle bir durumla karşılaşılsaydı tornavidayla ayırmak çözüm olabilirdi.Ama şu halde tornavidayla kurcalamak zarar verebilir kalipere.Doğrusu kaliper üstündeki vidayı gevşetip,pistonları ittirerek arayı açmak.Daha önce yapmış birinden yardım alırsanız iyi olur,çünkü hava yaptırma ihtimali var.İş bitince hidrolik seviyesini de kontrol etmek gerekiyor.

7. placan

placan Kıdemli Üye

Seviye:
    yani parça kırmızı kırmızı beni çıkart ve çalışıyor mu dene diyordu :) engel olamadım kendime. eve gidince deneyeceğim problemi çözmeyi.

8. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Eger padleriniz metalik ise yanlardan güçlü birer mıknatıs ile çekebilme ihtimalini değerlendirin .. Olmadı Halil Bey in yöntemi mantıklı:)..

9. placan

placan Kıdemli Üye

Seviye:
    ilk olarak kaliperleri çıkartamadım. Fazla da kurcalamadım sorunu büyütmeyeyim diye. Yalnız biraz uğraştıktan sonra arayı biraz daha açıp en azından o acemisavar kırmızı parçayı araya sokabildim :) artık daha sonra tekrar denemek üzere kaldırım frenleri. Teşekkürler.

10. placan

placan Kıdemli Üye

Seviye:
    Problem burada cevap yazanların yöntemleriyle tamamen halloldu. Herkese teşekkürler.

Öncelikle kaliperleri çıkarttım. Bu HaliliÖztürk'ün dedigi gibi; resimdeki yuvarlak Shimano yazisinin sag üst kösesinde metal bir çubuk var. bu çubuğun bir tarafı V şeklinde açık duruyor yerinden çıkmasın diye. Burayı pense vb. bir aletle düzelterek yerinden çıkmasını sağlayın. Bu parçayı yerinden çıkarttıktan sonra kaliperleri iterek kolayca çıkartabilirsiniz.

Kaliperler çıktıktan sonra karşılıkli iki pistonu da yerine pense vb. yardımıyla rahatlıkla itebilirsiniz.

Sonra tekrar kaliperleri takın. Daha önce V şeklinde olan ucu düzeltip çıkarttığınız metal parçayı yerine takın ve ucunu tekrar açarak V şekline getirin ki yerinden çıkmasın.

Kolay gelsin.

HaliliOzturk bunu beğendi.