Balatalar yokken yanlışlıkla 3-4 defa fren kolunu sıktım

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Arkadaşlar balatalar yokkken SLX M675 HD fren setimin fren kolunu 3-4 defa sıktım. Pistonun seti iyice ileri gitmişti ancak diğer piston ile arasında alyan çubuğu geçecek kadar mesafe vardı.
Bu sayede pistonları geri çektim ama tam yerine oturtamıyorum.

Suan freni sikiyorum pistonlar eskisine nazaran daha az kipirdiyor.
Fren kolu gidona kadar geldigi halde balatalar tam anlamiyla tutunmuyor rotora, fren kolu sertlesmiyor yani.

Sizce pistonlar fazla ileri gittigi icin yagi yenilemem gerekecek mi?
Gerekirse fotograf yukleyebilirim.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Gökhan Akkaya

Fren kolundaki huni vidasını açın pistonları içe doğru kaliper duvarıyla aynı hizaya gelene kadar itin fakat yumuşak bir cisim ile yapın mümkünse. Mineral oil'i ilave edip havasını aldıktan sonra işlem tamadır.
İşlem süresi : 5dk

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Peki daha önceden bu işlemi hiç uygulamamış biri olaraktan becerebilir miyim?
Bir ustaya göstersem ne kadar ücret ister benden?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Gökhan Akkaya hiç yapmamış biri olarak zor olabilir ama bilemiyorum.

Dökümanı paylaşıyorum, kendine güveniyorsan yapabilirsin ama tavsiyem birinin yanında bir kere görsen iyi olur.

Sayfa 74'den başla;

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Hocam ben şimdi fark ettim, huninin yerleştirildiği vidayı çıkartmışım yahu ben :) Hatta vidanın ucunda conta vardı, demek yağ sızdırmaması içindi o.
Merakım yüzünden yine halletik frenleri.

@BF Okuru Bey, o halde fren tankına biraz yağ eklenmesi gerekecek öyle mi? Bende hiçbir alet edavat yok, ucuza halleder mi sizce bisikletçiler.
Bu işe kaç TL verilebilir, yani kabul edilebilir rakam nedir?

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Peki maxsimum kaç TL ücret kabul edilebilir değerdir? Şu fiyata yaparlarsa yapsınlar diyebileceğimiz bir rakam var mı?

Tepki
26
Bisiklet
Batus
Ben çay kaşığının tersi ile pedleri ittirip rotorun girebileceği boşluğa gelince tekeri takıp tekrar sık bırak yöntemiyle ayarlamıştım bir keresinde belki bu işini görebilir o_O

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
@Yiğit Türkben
Konuyu okursan sorunun tank vidasını açmamdan kaynaklandığını anlarsın :) Ona bir çözüm arıyorum.

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
15TL ücret karşılığında yapan deneyimli birini buldum Ümraniye'de. Fiyat o kadar ucuz geldi ki parayı bırakıp ayrıldım dükkandan :) Yinede işinin hakkını vermesini isterim. Gerekli alet edeatlar olmadan tamire kalkışırsa zaten izin vermem. Hava kalmaması gerekiyor.

Bugün tüm hidrolik sıvısını değiştirdiler, frenler eskisi ile aynı hassasiyette, balata ve rotorlar temizlenince eskisi kadar sağlam tutuşlar yapıp yapmadığını da anlarız.

Ali Bey tekrardan merhaba, size bir sorum olacak.
15TL'ye yağ değişimi yaptırdığım yer huni kullanmadı. Tank kapağını açıp yağ doldurdu ancak tank kapağı yani bu parlak metal renk SLX yazılı kapatınca yağ eklemedi.

Zaten ben dükkana gelmeden önce de boyleydi, çok ufak yağ eksiği vardı, şuan belki de daha fazla eksik vardır.

Ve bisikleti ters çevirince kablolardaki yağ kola kaçıyor sanki, 5-10 kol sıkınca normale dönüyor.

Sizce bisikleti geri götürmeli miyim? Memleketteyim tabi şuan. Ayrıca disk ve balatayı çok iyi temizlediğim halde, fren kolu sertleştiği halde tekerlek.kitlenmiyor hemen. Sanki balatalar rotora tutunamıyor, tabi sorun yağ mı bilemiyorum, adamin da gunahini almayalim.

Huni varken sistemdeki hava kabarcıklarınr çıkarma çabasina girişmedik yani.

Arkadaşlar ne yapmalıyım?

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Gökhan Akkaya
Ucuz etin yahnisi durumu...
Ya siringa hortum vb. ile videolari izleyip kendin yag degisimi yapacaksin, ya da daha basite kacip sansini deneyeceksin.
Bisikleti duz tut. kalipere hotuma tornavida sapi, levye vb. gibibir seyle tiklatarak havayi hazneye yukselteceksin.
Hazneyi yere paralel hale getirerek tank kapagini acacaksin. Fren kolunu birkac kez pompala oradaki delikten hava kabarcigi cikmayana kadar.
Hazneyi silme yag ile dolduracaksin. kapatirken birkac damla sizar onemli degil. Altina bez koy bisiklet ve ortalik yag olmasin. Sğilme yag doldurunca contanin ortasini assagi dogru hafif bombeleyip birak ama bastirma. Kapagi yerlestir. Vidalari donusumlu olarak sık. Dedigim gibi bir kac damla yag sizacaktir ama hava kalmamasi icin boyle olmasi gerek.
Sonra sizan yaglari sil ve freni birkac kez pompala. Sansliysan sorunsuzca biter.
Al bu da yardimci video:

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Akkaya

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Suat abi yorumun için teşekkürler, dediklerini çok iyi anladım.

Şuan benim SLX frenin, contalı vidasını açınca o deliğin dibine kadar sıvı ile dolu olmadigini goruyorum.
Bu zaten içerideki yagin hava yapmasi.icin mukkemmel bir ortam ulusturmaz mi?
Adama bastira bastira soyledim, para sorun degil, frenler sorunsuz olsun gerisinin önmi yok diye.

Zaten dukkana bisikleti tek parca halonde getirmemistim anlayamadim dogal olarak.

Bisikleti tekrardan götürdüm, huni ile falan olan yöntemde çok zor yağ dolduğunu falan söyledi tamirci abimiz. Aslında melek gibi bir adam, sorumsuz davranmaz yani.
Ben yinede tanktaki ufak boşluğu tekrar doldurmasını rica ettim, ayrıca conta vidasının olduğu bölümden de dibine kadar yağ pompaladık.

Soruna gelecek olursak sanıyorum ki balatalar ile alakalı bir durummuş. Dün bir güzel traşladık ve 20km kadar kullandım. Frenler büyük oranda kendine geldi.
Belki de yağ dolumu esnasında ufak tefek mineral yağ temas etmiştir balatalara.

• Beğen
Tepkiler: suat akman