Balata değişikliği

Özer Koç

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
Özer Koç
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar hidrolik disk fren kullanıyorum. Arka balatalar bitmiş. Yeni balata alacagım. Bitmiş olan balatalarım resin (organik) balata. Yagmurda çamurda süreceğim için metal balataya geçmek istiyorum. Rotorlar vs. sorun çıkarır mı? Yani destekler mi? Fren sisteminin özellikleri; Shimano Br M446 Malaysia fren sistemi. Tektro 160 mm rotor. Önceki resin balata modeli Shimano B01S Resin'di. Metal balata destekler mi? Yardımınız için teşekkürler :)

Scudo
B

BF Okuru

Misafir
sorun yaşatmaz.
ama organik balata daha sessiz çalışır.
metal taktıktan sonra biraz rahatsız olabilirsiniz.

zaten bildiğim kadarıyla " sadece organik balata " kullanın diyen rotorlar var.
metalda öyle bir şart yok diye biliyorum.

eatmc

Üye
Tepki
88
İsim
Efe
Bisiklet
Mosso
Hayırlı olsun. Ben de artık ötme sesinin kamyon sesinden farkı kalmayınca benim kaliperi söktüm değişim yapacağım yakın zamanda :) Üstünde orijinal balataları olmasina rağmen alt tarafi düz kesilmiş balata yerine tam yuvarlak balata kullanmışlar. (Fren seti mossonun sparkle mk6 diye yazdığı markasız ürün) O alt taraf diskin ayaklarının diskle birleştiği kısma sürtünmüş şimdiye kadar ve ufak bir parçası kopmuş :eek: (fotoğrafta fazla beyaz gözüken tarafta) ama çok şükür diskte hasar yok.

Ha bir de değişimden sonra artık zil almam gerekecek çünkü frenlerim aynı zamanda kornamdı şimdiye kadar :D

Dosyalar

omer07tr

Aktif Üye
Tepki
142
2 ay ortalama 1000 km balatalar (ön-arka ) bitti .Rotorda bir sorun yok sanırım fason balata !

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
@omer07tr
Triger kayış mı zincir mi??

Tepki
33
İsim
Berkay
Bisiklet
b'Twin
Arkadaşlar kısa bir süre önce bisikletimin (rockrider 520s )arka fren balatasını decalthlon da değiştirtdim şimdi köye gidicem ve yanıma yedek Balata almak istiyorum decalthlon da arka balatayı değiştirdiğim zaman verilen faturada hayes sole/mx2 yazıyor ama sitede bisikletin teknik detaylarını incelediğimde hayes mx5 yazıyor ve bunlar decalthlon un sitesinde satışı yok hangisini almalıyım bide decalthlon un herhangi bir şubesinden bu balataları Temin edebilir miyiz (sitede mx2 de mx5 de yok ) ( frenler mekanik disk ) Uygun fiyatlı link atabilirseniz çok iyi olur teşekkürler. Arkadaşlar kısa bir süre önce bisikletimin (rockrider 520s )arka fren balatasını decalthlon da değiştirtdim şimdi köye gidicem ve yanıma yedek Balata almak istiyorum decalthlon da arka balatayı değiştirdiğim zaman verilen faturada hayes sole/mx2 yazıyor ama sitede bisikletin teknik detaylarını incelediğimde hayes mx5 yazıyor ve bunlar decalthlon un sitesinde satışı yok hangisini almalıyım bide decalthlon un herhangi bir şubesinden bu balataları Temin edebilir miyiz (sitede mx2 de mx5 de yok ) ( frenler mekanik disk )

Dosyalar

Tepki
14
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sypo Vigorous için hangi balta önerirsiniz hangi balata türünü kullanmalayım.

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.216
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sizce bu balataların değişim vakti gelmiş mi?
IMG_20230527_114752.jpg
IMG_20230527_114749.jpg
IMG_20230527_114741.jpg

Batuhan B.

Aktif Üye
Tepki
133
İsim
Batuhan Bora
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ömrü var daha ama ses vesaire istenmeyen bir durum varsa yapısı bozulmuş olabilir o zamanda değişir

• Beğen
Tepkiler: StanicEnemy

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.895
İsim
Hakan Engin
Metal plaka kısmı nasıl paslanmış öyle, garip. Şimdiye kadar benim hiç başıma gelmedi. Orijinal olmayan ucuz bir balata mı kullandınız?

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.216
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Metal plaka kısmı nasıl paslanmış öyle, garip. Şimdiye kadar benim hiç başıma gelmedi. Orijinal olmayan ucuz bir balata mı kullandınız?
Bisiklet ile gelen stok balatalar. Tektro hd-r280. Belli bir süre depo da tutmuştum bisikleti ve epey nem vardı, üstüne birde bisikleti yıkadığım için de paslanmış olabilir.

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
11.151
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisiklet ile gelen stok balatalar. Tektro hd-r280. Belli bir süre depo da tutmuştum bisikleti ve epey nem vardı, üstüne birde bisikleti yıkadığım için de paslanmış olabilir.
Değişim den çok temizliğe ihtiyacı var.

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.216
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tektro hd-r280 fren balataları ülkemizde satılmıyor onun yerine shimano b05s alıp kullanabilirmiyim? Benim kullandığım balatalara benziyor.

Batuhan B.

Aktif Üye
Tepki
133
İsim
Batuhan Bora
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Tektro hd-r280 fren balataları ülkemizde satılmıyor onun yerine shimano b05s alıp kullanabilirmiyim? Benim kullandığım balatalara benziyor.
bende pek anlamıyorum yanlış yönlendirmeyim ama olur gibi geldi bana ürünlerin üzerinde OEM ibaresi var standart ölçülere göre üretiliyor demek . zaten bu sektörün OEM ini shimano belirliyo gibi bişey.

pusugokhan

Üye
Tepki
3
İsim
Gökhan Polat
Bisiklet
Ümit
Bisikletimin arka frenleri tutmuyordu bende birkaç video izledikten sonra balataları söküp durumlarına bakmak istedim ve karşılaştığım manzara karşısında değişimin şart olduğu anladım ama hangisi uyumlu olur onu bilemedim. Yardım eder misiniz?

Balata1.jpg

Balata2.jpg

Balata3.jpg

Bulduğum balata uyumlu olurmu onu bilmiyorum. Bu balatayı sökerken mıknatıslıydı. Almayı düşündüğüm balata aşağıdaki linkte. Sizce uyumlu olur mu?

(link)

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.908
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bulduğum balata uyumlu olurmu onu bilmiyorum. Bu balatayı sökerken mıknatıslıydı. Almayı düşündüğüm balata aşağıdaki linkte. Sizce uyumlu olur mu?

(link)
Fren modelinize gore aratırsanız uygun balatayı bulursunuz veya buldugunuz balatanın hangi model frenlere uyumlu oldugu yazar.

• Beğen
Tepkiler: pusugokhan