Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balata aşınmadaki dengesizlik?

Konu, 'Frenler' kısmında Levent Kırça tarafından paylaşıldı.

1. Levent Kırça

Levent Kırça Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar shimano mekanik disk kullanıyorum. bir v frene geçmeyi düşündüm bir hidroliğe... 2 haftadır kafam allak bullak.

bugün bi bakım yapayım belki vazgeçerim v fren'e geçmekten dedim ama yok sanırım geçecem bir gerekçemde aşağıdaki şekilde anlatayım. bilmiyorum normal mi yoksa sadece bende mi oluyor.

balata şekilde gördüğünüz gibi. ve A ve B olarak alana ayırdım. sorun şu A olarak çizdiğim kısım yani rotor'un göbeğe yakın olan merkeze doğru olan kısmı dış taraf olan B den daha çok aşınıyor. bu da rotor'a düz bir şekilde değmiyor demek sanırım. Ayrıca böyle aşınan balata gene iç tarafta kalan balata. yani sabit olan ( benim sistemime göre, sadece bir balata haraket ediyor ve bası yapıyor ). Dışta kalan hareket eden balata böyle aşınmıyor. yani gene böyle sayılır ama çok dikkate alınacak kadar değil.

mesela şöyle bir sorun oluyor. iç teki balata A kısmından aşınıyor. Bir süre sonra freni sıkınca A kısmı bittiği için rotor kaliper'e sürtüyor. O balatayı ayarla içeri doğru yöneltiyorum ama bu seferde A/B orantısız erimişti ya bu sefer B kısmı boştayken rotor'a değiyor falan. böyle aptal birşey yani.

Şimdi bütün disk frenlerde mi böyle yani bir pad sabit, biri diğerine yaklaşarak hareketli mi ? mesela xt'nindi sanırım hidrolik videosunu izledim onda ikiside aynı anda hareket ediyor. yani olay hidrolik mi olması gerekiyor. mekanikler mi böyle tek taraflı çalışıyor, mesela çok övülen avid bb5-7 falan da mı böyle benim ki gibi?

ve sanırım bu linkini verdiğim arkadaşın kaliperleriyle benimki aynı
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=46975&highlight=balata

2. Mehmet Karaçam

Mehmet Karaçam Bisikletkolik

Seviye:
    mekanik frenlerde karşılaşılabilecek problerlerden biri.bende bb7 kullanıyorum hatta bugün arka balatalarımı değiştirdim.tahminimce mekanik disk fren olmasından ve kaliperlerin tek taraflı çalışmasından kaynaklanıyor.çift taraflı hidrolik fren sisteminde böyle bir olay ile karşılaşacağını düşünmüyorum.

3. Levent Kırça

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    evet bencede. izlediğim video'da xtr falandı yanlış hatırlamıyorsam. acaba dedim yani xtr diye mi böyle çift çalışıyor. sonra araştırmadım diğer hidrolikler nasıl çalışıyor diye. ama dediğiniz gibi bencede genel hidrolikler çift balata çalışıyor.

düzeltme: birde şey düşünüyorum. elimde şimdi 3 çift balata var. bir tanesi ilk üzerinde gelen orjinal shimano. onlar zaten mezarlık yani direk. dibine kadar kullanmışım neredeyse ki anlattım zaten kaliper duvarını bile yedi yani. diğer 2 çift onları da bu akşam bir denedim mesela 2 tane az yenmiş olanları kombine edip taktım. acaba zımparayla o farklı bir şekilde erimeyi kendim düzeltsem ve öyle taksam nasıl olur. pad i içeri ittirme ayarıylada rotora yaklaştırırım. kullanılmış ama düz bir balata elde etmiş olurum.

4. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    sanırım adaptöre fazla pul koymuşsunuz, ve B diye belirttiğiniz kısın rotora değmediği için aşınmamış. kısa zamanda düzeltmenizi öneririm. böyle kullanmak hem fren gücünü azaltır. hemde balatalar daha çabuk ve dengesiz biter.

ayrıca mekanik çalışma prensibi, bi tarafta sabit bir balata vardır. diğer taraf hareketlidir. hareketli kısım fren koluna bastığınızda ilerleyeek rotora basınç uygular, yeterli basınçta diğer balatada rotora değerek frenleme tamamlanır.

hidrolikte ise fren koluna bastığınız zaman iki balatada eşit miktarda ilerleyerek rotoru tutar.

5. Şafak Atilla Akpınar

Şafak Atilla Akpınar Bisikletkolik

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Geçen gün balataları çıkardım 10 aydır kullandığım balatayı hemen hemen yarılamışım,ama bende sizin dediğiniz gibi bir durum söz konusu değildi.Yüzeysel temas eşit durumdaydı

6. Levent Kırça

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bahsettiğiniz çalışma prensibini ben zaten frene bakarak anladım. ve hidrolik videolarını izleyerekte onlarıda anladım. merakım bu genel midir diyeydi... sanırım genel. yani bütün mekanikler böyle.

2.si fazla pul olayına birşey diyemeyeceğim. yani ben hiçbirşey eklemedim çıkarmadım. fabrikadan çıkışı böyle. salcano nasıl sürdüyse piyasaya bisiklet aynen öyle kullanıyorum. hiçbir aksana mudahalede bulunmadım.

siz ne kullanıyorsunuz öğrenebilir miyim?

7. M.Cilasun Bayülgen

M.Cilasun Bayülgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhabalar,

Benim de tavsiyem kaliperlerin montajını düzeltmen/düzelttirmen yönünde olacak. Daha önce shimanonun M475'ini kullanmıştım (mekanik disk) ve böyle bir sorun yaşamadım. Montaj fabrikasyon da olsa, kullanım esnasında binen yüklerle kıpırdamış olabilir.

8. Levent Kırça

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bir bisikletçiye götürüp baktırayım o zaman. elimdeki eski balatalarıda götürüp gösterecez artık :)

9. Levent Kırça

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    yok tamamen temas ediyor. yani resimdeki A alanı erirken B alanında sıfır erime gibi birşey yok. yani toplam 10 birimlik bir kalınlık varsa balatanın. A 5 gitmişse, B daha 8 gitmiş gibi bir durum söz konusu. rotorda ne gibi bir bozuklıktan bahsediyorsunuz tam bilmiyorum ama yani yüzeyde bir sorun yok ve eğiklikte söz konusu değil.

10. Semican Baydur

Semican Baydur Bisikletkolik

Seviye:
    yada arkaya takılmas gereken fren öne takılmıştır.

11. Levent Kırça

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ooo. öyle birşey var sa zaten artık birilerini suçlamak lazım... bu salcano fabrika mı olur. montajını yapan servis mi olur bilmem... o kadarınıda yapmazlar herhalde...