Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

balans ayarı nasıl yapılır?

Konu, 'Tekerlekler' kısmında ibokozan tarafından paylaşıldı.

1. ibokozan

ibokozan Yeni Üye

Seviye:
    bisikletimin balans ayarını nasıl yaparım, kaç tane yöntem vardır nelerdir? bunun bir aleti var mıdır?

dükkan açmak istiyorum makine de satın alabilirim.

bilgisi olanlar lütfen paylaşsın :)

2. Abdullah Hakkı

Abdullah Hakkı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bisiklet tekeri için iki tane ayar vardır. Birisi tellerden, diğeri göbekten yapılır. Tellerden yapılan çember yamulduğu zaman yapılır veya teller gevşediği zaman yapılır. Göbekten yapılan ise göbekte boşluk olduğu zaman yapılır. Kapalı haznelerde nasıl yapılır bilmiyorum. Ama normal bilyalı sistemlerde boşluk varsa bilyalar dağılmış demektir ve içindeki bilyaların ve eski yağın temizlenip yenilenmesi gerekmektedir. Fakat size tavsiyem eğer bunları gerçekten hakkıyla bilmiyorsanız(ki sorduğunuza göre pek bildiğiniz söylenemez) herhangi bir bisiklet dükkanı açmamalısınız. Bu düpedüz halkı kandırmak olur. Bu işi öğrenmeden bir dükkan açmasanız iyi olur çünkü aç kalabilirsiniz:). Çocuklar bile bi kere bisikletini iyi yapamayan adama bir daha gitmezken normal bisikletcileri akordun nasıl yapıldığını bilmeyen birisinin dükkanına gitmesini bekleyemezsiniz. Makinaya sokunca olacak bişey değil bu. El emeği lazım, bilgi lazım, tecrübe lazım.

ibokozan bunu beğendi.
  3. ibokozan

ibokozan Yeni Üye

Seviye:
    gerekli bütün aletim var, su tesisat dükkanım zaten var ama bisiklet tamiri de yapmak istiyorum. bisikletin bütün ayarlarını yapmayı biliyorum.

bilyeleri değiştirmeyi ve yeniden yağlamayı, dağılmış bilyeleri yeniden dizmeyi de biliyorum. arka taşıyıcı ayarlarını, fren ayarlarını her şeyi biliyorum ve kendim yapabiliyorum, lastik değiştirmeyi, patlak tamir etmeyi de yapıyorum, bir tek bu balansı yapmadım :)

balans ayarınının nasıl yapıldığını da görmüştüm ama henüz hiç tecrübe etmedim. bu işi gelecek sene yapmak istiyorum. yapabilirim bu işi.

@tarık, yeni birşeyler öğrenemeyeceksek bu forum niye var? bu işi yapanlar analarının karnında öğrenmedi ya?

@abdullah mesajın için teşekkür ederim. kendi bisikletimde balans bozukluğu var onu bozma pahasına kendim deneyerek yapabilirim. onun özel bir anahtarı var nerede bulabilirim? yöntemini biliyor musun?

4. oğuz tüm

oğuz tüm Kıdemli Üye

Adı:
    Oğuz
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    sirkeci taraflarında bisiklet parçası satan heryerden bulabilirsin

boza boza öğrenmek en iyi yöntemlerden birisidir:D

kolay gelsin

5. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Ben dükkan açmanız konusunda size başarılar diliyorum. Ama asla tam öğrenmeden yapmayın, zira bu birinin jantlar yüzünden düşüp sakatlanmasına yol açabilir.

6. Abdullah Hakkı

Abdullah Hakkı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    bu aletin adını tam bilmiyorum ama yuvarlak olur kendisi. Jant ayar tornavidası diye almıştım bi zamanlar. Diğer büyük aletede hiç ihtiyaç duymadım. Şu an bu ortamda anlatmak zor olur. En iyisi deneyerek öğrenmek. Ama kabaca jant mesela sağa kaymışsa siz göbeğin solundan gelen teli sıkacaksınız. Fakat biraz zor bi işlem. İnce ayar yapmak çok zor. Tel başlarına diş yedirebilirsiniz veya göbeğe zarar verebilirsiniz. O yüzden tercihinizi her zaman telleri germekten yana kullanmayın. Ve gerçekten bu işi bilmiyorsanız jant için gelenleri başka bir yere yönlendirin. Diğer yerlerin telafisi kolay olur ama jantta yapılan yanlışlık sonucu doğacak hasarlar kolay telafi edilmeyebilir. Ayrıca özellikle bisiklet konusunda küçük çocukları kandırmak çok kolaydır. Sizden ricam ticaret ahlakına uymanızdır. Umarım çoğu aramahalle bisikletcisi gibi olmazsınız.

7. Ayhan_Işık

Ayhan_Işık Kıdemli Üye

Seviye:
    Siz istedikten sonra hiçbişi zor değil akord tezgahını kurun alın elniize bi anahtar sıkın telleri başka ne var çok zor biş idğeil ama tecrübeli birinin yapması ile aynı olamaz.

8. savas1

savas1 Yeni Üye

arkadaşlar benim bisikletim 21 vites ama arka frende bi sorun var frene bastığımda kendini salmıyor böylece gitmekte zorlanıyor papuçları biraz actım geri doğru ama aynısı oluyor bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim:)napmam lazım ACİLLL