Bakırköy sahil bisiklet yolundaki rezalet

Tepki
139
İsim
ŞükrüGüllüoğlu
Bisiklet
Cannondale
Cesaretiniz için tebirk ediyorum. Malesef bu kadar az bisikletli olursa bisiklet yoluna park edilmesi kaçınılmaz. Boşuna bisiklet yolu yapıp milleti park etmeye alıştırıyorlar. Asıl mesele bisikletlilerin artmasıdır. Gerisi çorap söküğü gibi gelecek.

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Söylenecek çok şer var da anlayacak "adam" yok!

Not: Söz meclisten dışarı.

oceanix

Üye
Tepki
56
İsim
Fahri
Bisiklet
Sedona
Videoyu çeken arkadaşımı gösterdiği yüreklilik ve magandalara karşı sergilediği sabırdan dolayı tebrik ediyorum. Arkadaşımız "bisiklet yolunda bisiklet süremiyorum sizin yüzünüzden" diyor, karşısındaki terliksi hayvan veya amip deki kadar bile beyni olmayan organizmadan "bende trafikte araba süremiyorum" diye bir ses çıkıyor. Senin zaten trafikte falan olmaman lazım, senin insan içine vize ile girmen lazım.
Malesef trafik denetleme ekipleri gereken önemi göstermiyorlar bu konuda. Yaya yollarında gezen motorlar, arabalar mı dersin, işte böyle bisiklet yoluna parkeden, kaldırım işgal eden araçlar mı dersin.... bunlara bence sadece park cezası keserek geçiştirmek yetmez. Burda bir işgal söz konusu. Yanlış yere park başka şey, başkalarının kullanımına ayrılmış bir yeri işgal edip onun kullanılma hakkını gaspetmek ayrı birşey. O yolda, arkadaşımıza bir araç çarpabilir. Burada "kazaya sebebiyet verecek şekilde ihmalli davranış, bisiklet yolu işgali, hatalı park" suçları işleniyor. Bence ceza çok büyük olmalı ve bu yollar çok sık denetlenmeli. Watsapp ihbar hatları çalışmıyor malesef. Çok kolay olacaktı yoksa bu işler.

chizer.adam

SOSYAL ŞEBEKE
Tepki
1.496
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hadi bakalım;

https://i.hizliresim.com/v5Aymm.jpg

Strelok

Aktif Üye
Tepki
258
İsim
Tuncay
Bisiklet
Bianchi
@Aazam Haber kanallarının whatsapp ihbar hatları var irtibata geçmeyi denediniz mi. İlgileneceklerini düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Keşkeler

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@Aazam
Neresinden başlayım bilemiyorum..
Bisikletli her zaman mütevazı olamaz ve olmamalı.Şikayetle anlık çözümler üretiliyor sadece..
Videoyu yolladığında şu cevabı bile alabilirdin 'haklısın ama vatandaşı çekim yaparak tahrik etmişsin' .Haklıyken haksız ve suçlu durumuna düşebiliyorsunuz memleketimizde...
Ya kadroya monteli kallavi bir haydar yada en etkilisinden bir elektroşok aleti.
Köpek kovucunun dışında dallama ve vandal kovucu olarak bu seçenekler iki tarafında rahatlamasına yardımcı olacaktır.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
SOMUT ve HUKUKİ ÇÖZÜM ÖNERİSİDİR

Öncelikle başlığı büyük yazdığım için af diliyorum ancak birazda yazacaklarımın, bisiklete gönül veren sizlerin ruh sağlığı açısından faydalı olduğunu düşündüğüm için dikkat çekmesini istiyorum. Videoyu izledim ve yazılanları okudum ve "duygusal" olarak her birinizle aynı fikirleri taşıdığım yadsınamaz. Ancak, şahsen bu ve benzeri gibi platformlarda, taşıt yollarından bağımsız bisiklet yollarının işgaline dair yazılıp çizilen "Sele borusuynan döveceksin!!", "Aynakolu bir tarafına monte edeceksin!!" türevi hamaset destanlarından sıkıldım. Bu örnek videoda gördüğümüz hadise, şu an vatandaşlık bağıyla bağlı olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti devleti'nin, başta yasama organı olmak üzere akabinde bu konuda düzenleyici işlem (yönetmelik) yapma yetkisine sahip kurumların çıkardığı tüm mevzuatlara aykırıdır. Karayolları Trafik Kanunu ve Yönetmeliği'ne göre açık ve net park ihlali söz konusu olup, söz konusu araçların her birine 2016 yılı için 92 Türk Lirası idari para cezası kesilmesi -eğer sizin anayasanızda hukuk devleti olduğunuz sürekli vurgulanıyorsa- mecburidir.

İYİ HOŞ DA ÇÖZÜM NE ?

Çözüm, bisiklete gönül veren ve yaşadığı topluma katkı sağlamak isteyen TC vatandaşı, en az 40 yaşında, en az 10 yıllık sürücü belgesi olan, en az yüksekokul mezunu olup, asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralamalı trafik kazasına sebep olmamış ve ilgili yönetmelikte aranan diğer koşulları taşıyan bir şahsın ikametinin bulunduğu il valiliğine müracaat ederek, birtakım bürokratik işlemler ve eğitimden geçtikten sonra uygun görülmesi halinde "Fahri Trafik Müfettişi Kimlik Belgesi" almasına bağlıdır. Bu belgeye sahip olan kimse, çok sevdiğimiz(!) ve bisikletli haklarının ihlalinde anında olay yerine damlayan(!) trafik polislerimizin elinde bulunan ceza tutanağına sahip olacak ve trafikte görmüş olduğu ihlaller hakkında tutanak tutup, taşıt sürücüsünün ceza almasını sağlayabilecektir. Arkadaşlar bu yazdıklarım çok önemli ve lütfen es geçilmesin. Zira Türkiye'de sıradan bir vatandaş olursanız, birtakım haklarınız size lütfedilir. Bu ülkede keyfiyet ve cehalet artık arşa ulaşmıştır.

NOT: Burada ifade edilenler, bir yerden duyma vs. olmayıp tamamen avukat kimliğimle yazdığım bir yazıdır ve yaşanan bu sorunların en hukuki çözümüdür. Eğer 14 seneye kadar yeni bir düzenlemeyle mevcut yasalar değişmezse, kendim ve siz bisikletçiler için bu prosedürü işleteceğim. 40 yaş üzerine önemle duyrulur.

ercst0rm

Forum Demirbaşı
Tepki
694
İsim
Ercüment
Bisiklet
Specialized
somut bi adim atabilme adina ilgilerini cekecek gibi duruyo bu durum
Show Tv WhatsApp Haber Hattı İhbar Numarası=0 533 701 91 61
Tgrt Haber Tv WhatsApp Haber Hattı İhbar Numarası=0 541 269 71 92
Habertürk Tv WhatsApp Haber Hattı İhbar Numarası=0 532 165 01 15

metegur

Üye
Tepki
53
İsim
mete gür
Bisiklet
Giant
image.jpeg

Şimdi bu bisiklet yolunun insanlara ne faydası var arabalar için yapılmış tümsekleri bisikletler için gerekli gören zihniyete ne diyeceğiz yolun dar olmasını hiç hesaba katmıyorum bile ona da şükür diyelim peki yolun ortasındaki o koskoca yarık nedir öyle insan yolu biraz daha özenli yapmaz mı bu tamamiyle insana saygıyla ilgili bi durum ve maalesef bu ülkede insana saygı mumla aranıyor

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Fahri müfettiş olmadan o yolların denetim altında olup cezai yaptırımın yapılması gerekli.
Yasa kitapta peki uygulamada?
Ayna kolıynan dalmam nefsü mudafa ederün..

Primattan Geldim

Forum Demirbaşı
Tepki
388
İsim
Onur G.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
@VeXoR Geçmiş olsun kardeşim . Çomarlar kalabalıklaşınca her şey beklenir uzaklaşmak sonra hesabını sormak en iyisi.

O çomarlarin çogu çevre ilçelerden gelmedir. Ablaya da helal olsun sözünü esirgemedi.

• Beğen
Tepkiler: cool_recep

ElcaSeJawS

Forum Bağımlısı
Tepki
575
İsim
fatih
Bisiklet
Cannondale
@metegur Yol bisikleti kullanan bizlere sizin bu yolda işiniz yok asfaltta gidin demek oluyor o :D Oralarda anca dag bisikleti olanlar kullanır he bu arada o yolun paralelelinde bir kaza yapsak suclu biz oluruz neden bısıklet yolunu kullanmadın dıye :D

• Beğen
Tepkiler: metegur

Onurleo

Üye
Tepki
19
Bisiklet
Amoeba
Olayı siyasileştirmeyeyim diyorum ama olmuyor. Şu an bu ülkeyi hangi parti yönetiyor ise tüm sorumluluk ondadır. Eğer ki bu tarz durumlarda herhangi bir müdahale ve yaptırım uygulanmıyorsa bunun sebebi sadece oydur. Bu yüzdendir ki polis ihbar whatsapp ihbar hattını da kapattılar. Çünkü bu cezalar genellikle yandaşlara kesildi. Benim görüşüm bu saatten sonra Bakırköy ve Maltepe sahil yolundaki gibi durumların iktidar değişmedikçe değişmeyeceğidir. Benim görüşüm ve tezim bu yöndedir. Aynı şekilde Anadolu yakasında da hem kaldırım hem de bisiklet yollarının tamamı bu işgalcilerin elindedir. Getirdikleri mangal ve semaverlerin içerisindeki közü de gitmeden önce ya ağaç dibine dökerek yada bisiklet yoluna söndürmeden boşalttıklarına da şahit oldum. Benim ve diğer bisikletli arkadaşlarımın bu konudaki ikazları da pek işe yaramadı. Karşımızdaki insanlarla bizim konuşarak anlaşamadığımız ortadadır. Zaten belli bir kültür ve ahlaka sahip olsalar zaten kendileri de düşünüp yapmazlardı. Bu insanlara karşı en etkili yöntem kanuni olarak yaptırım olacaktır. Zamanında sahilde bisikletli polisler vardı onlar sayesinde biraz düzelmişti durum ama şimdi ağaç bile yaksalar sadece söndürmeye gelen bir zihniyet var. Anlayacağınız özellikle hafta sonları bisiklet haram oldu. İnsan bisiklete niye biner; sağlık, huzur ve temiz hava almak için ama dediğim gibi ne hava bırakıyorlar ne huzur. Yazdıklarımı okuyanlara teşekkürler. Biraz uzun oldu kusura bakmayın.

Tepki
2
İsim
Enes
Yazık ne acizler var ya anca yaş odunla gireceksin.

metegur

Üye
Tepki
53
İsim
mete gür
Bisiklet
Giant
@ElcaSeJawS kesinlikle haklısın maalesef Türkiye'de böyle yollar yaygın olduğu için yol bisikleti alamadımki uzun bi süre de yolların düzeleceğine dair ümidim yok insanlar kaç km yol yaptık ya da kaç tane bisiklet dağıttık derken hep sayıya bakıyor kaliteye önem veren yok

Tepki
0
Bizim milletimize medeniyet yaramaz. Kimse yokken anahtarla tüm arabaları çizerek gidilirse en azından bir kaç hafta çizilse bu zaten yayılır millet oraya park etmemeye başlar. malesef geri kalmış bir ülke olduğumuz için bizim ülkemizde çözümler böyle..

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
Milleti zorlamayın arkadaşlar, olmuyor olmuyor, ağır konuşmak da istemiyorum.

• Beğen
Tepkiler: Rocketman

R2_D2

Üye
Tepki
88
Bisiklet
Dahon
işin daha acı tarafı memleketteki bu tür durumların düzeleceğine dair umudumuzun kalmaması