Bakım ve Önerileri (Zamanlı bakım nasıl yapılmalıdır?)

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
Haftada 100 Km yol gidiyorum. Bisikleti aldığım günden beri sadece zincir temizliğini yaptım ve yağladım. Bunun dışında toplamda 280.7 Km aldığımdan beri katettiğim mesafe. Bunu 3 haftada gerçekleştirdim. Şimdi sizlerden ricam şu ; haftada 100 km katediyorum, buna bağlı olarak öncelikli olarak kaç günde bir bakım yapmalıyım ve bakım yaparken öncelikli olarak kontrol etmem gereken parçalar nelerdir ? Dün gece kısa bir tura çıktım ve sele borusundan çukura girince ses geldiğini fark ettim ayrıca ön rotordan frene basınca hafif bir ses gelmekte.

Haftada minimum 100 km yol yapan biri olarak bana bakım önerilerinizi yazarsanız çok memnun olacağım.

Saygılarımla

Scudo

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
ben bazen gecede 60 km yapıyorum. haftada en az 400 km yapıyorum. arada bir sadece zincirleri yağlıyorum. onun haricinde de ıslak mendil ile bisikletin sağını solunu temizliyorum. okadar.

• Beğen
Tepkiler: Gjankrow

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Bakımları mı kontrolleri mi soruyorsunuz?

Çağatay Y.

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Salcano
Benzer bir soru benimde var ben fazla sürmüyorum haftada 50 km falan pedal atarken çukurlara girince felanda lastik sarsıldımı kısacası ön taraftanmı arka tarafdanmı geldiğini kestiremediğim bir ses var sizce ne olabilir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
100 kmde bir zinciri yağlamanız yeterlidir,şuan 2500kmyi devirdim 1 senede yaptıklarım ,boğaz göbeği yağ bakımı,amortisör yağ bakımı ,1 çift fren pabuçu,her 100 kmde bir zincir temizlenip yağlanması eğer zincir temizse sadece yağlamak.

@Çağatay Y.

büyük bir ihtimalle seleden geliyor o ses.

Çağatay Y.

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Salcano
@alperK

Seleden gelmediğine eminim sanki bir bilye varda bir yere çarpıyor sallanıyormuş gibi bir ses geliyor.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Çağatay Y.
Cok güzel bir soru, ben size diyeyim sesin nerden geldigini.
Ya arkadan yada önden geliyor gibi, ben anlayamadim diyince ben hemen anladim. Cok basit....
Bu ses %100 garanti veriyorum ya....

1. orta göbekden olabilir
2. Pedallardan olabilir
3. Sele borusundan olabilir
4. Selenin kendinden olabilir
5. Jant göbeklerinden olabilir
6. Zincir arka sag alt catala vuruyor olabilir
7. Furj dan gelebilir (gevsek, bilayalar dagilmis, vs. vs. olabilir)
8. Masan süspanyonluysa bozulmus olabilir yada servis gerekirdir
9. Kadronun kendinden citirdi sesi gelebilir
10. ve bir kac ufak tefek yerler var gelebilecek

• Beğen
Tepkiler: Cem Tunç

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Ruble gevşek ise sarsıntıdan ses yapıyor olabilir.

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
@Murat B.Aslında konuyu açma sebebim sele borusundan geldiğini tahmin ettiğim ses. Öncelikli kontrol olmalı aslında. Düşünemediğim bir ayrıntıydı bu teşekkürler. Kontrol yapmakta bir o kadar önemli elbette, sizden ricam tecrübenizi paylaşmanız hem kontrol hem bakım hakkında...

Saygılarımla

Tepki
4
Aslında bu tarz bi konuyu bende açmayı düşünüyordum. Ben ise bisiklet üzerindeki çamur ve tozları normal toz bezi-mikrofiber bezler ile kuru mu almalıyız yoksa ıslak mı diye sormak istiyorum? Yoksa çok mu abartıyorum ıslak mendil ile girişsem yeter mi? :)
Bisikletim yeni olduğundan biraz üzerine fazla düşüyorum da :)

• Beğen
Tepkiler: Cem Tunç

Çağatay Y.

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Salcano
@Murat Cömez

Murat Abi bu yorumunla bilgisizce 2.el almanın zararlarını bir daha gördüm.Abim seneye atanıyor üniversiteyi bitiriyor ondada 210 v var acaba onunkinden ön ve arka seti full alsammı ses sanırsam göbekten geliyor?(Lastikler ve jantlar)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Atilla Gobel

Kontroller:
Her sürüşten önce lastiklerin havasını ve frenleri kontrol etmek gerek (düzgün çalışıyorlar mı, pabuçlar eskimiş mi, frenleme yüzeyinin iki tarafına da eşit basınç uygulanıyor mu?). Haftada bir veya iki haftada bir de göbeklerde ve furş takımında boşluk olup olmadığını, lastiğin aşınma durumu ve yüzeyini (kesik/yarık var mı, yüzeye cam veya küçük çakıl parçası girip kalmış mı) kontrol etmekte fayda var. İki-üç ayda bir ise tercihen torklu anahtar ile gevşemiş somun/cıvata var mı diye kontrol edip, zincir ölçme aletiniz varsa zincirin aşınma durumuna da bakabilirsiniz.

Bakımlara gelince; bisikletin genel temizliği, çekiş sisteminin temizlenmesi ve yağlanması dışında göbeklerin bakımı var, eskiyen fren pabuçlarının, kabloların, zincirin ve rublenin ise değişmesi gerekiyor.

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
benimde yeni bisikletin 1 ay bakımı geldi servisi çok kötü böyle ilgisiz ve suratsı biryer yok. kendi mahallemdeki bisikletçiye götürüyorum usta adam her işten anlıyor :) bakımlar aşağıdaki gibi :)
(link)
(link)
(link)

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
Daha önce de foruma taşıdığım periyodik bakım süreleri tablosu. O zaman kaynağı bilmiyordum daha sonra bir blogda aynı tabloyu gördüm ve "yeşil bisiklet dergisi" ni kaynak göstermiş

Ayna Dişli Temizlik,vidaların sıkılması 4 ay
Ayna mil vidası sıkılık kontrolu 4 ay
Ayna yatak Sökme, temizleme, yağlama, ayarlama 6 ay
Bagajlar Vidaların kontrolu 6 ay
Fren kabloları ve teli Telin değişimi ve yağlanması,ayar 4 ay
Fren kolları Kol vidalarının sıkılması 4 ay
Fren pabuçları Gerekiyorsa değişimi(aşınma yive ulaştıysa) 4 ay
Fren pabuç ayarı Cantilever vidalarının sıkılması, pabuç ayarı 1 ay
Gidon Gidon konumunun kontrolu 4 ay
Gidon yatakları Temizlik, yağlama, ayar 6 ay
Gidon boğazı vidası Sıkılığının kontrolu 4 ay
Hazne yatakları Temizlik, yağlama, ayar 4 ay
Jantlar Akord kontrolu 6 ay
Kadro Temizlik, rötuş,cila 6 ay
Lastikler Hava basıncı kontrolu 1 hafta
Pedallar Temizlik, yağlama, ayar 6 ay
Sele Konumunun kontrolu,vidanın sıkılması 6 ay
Ruble Temizlik 1 ay
Ruble Aşınmış dişlinin değişimi(gerekiyorsa) 1 yıl
Vites(arka) Kontrol, ayar 2 ay
Vites kabloları Germe, eskimiş paslanmış kablonun değişimi 4 ay
Zincir Temizlik, yağlama, 1hafta(100km)
Zincir Aşınmış, uzamış zincirin değişimi 6 ay(1500-1700km)

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bu ay ve yıl kavramları biraz göreceli, günde 100km antrenman yapan adam ile haftada 50km binen adamın bisikletleri aynı sürede bakıma girmez haliyle.

bisikleti yola çıkmadan önce 3dk içinde kontrol edebilirsiniz:

Birtan Kolburan

Daimi Üye
Tepki
235
Bisiklet
Specialized
en son maddede aşınmış uzamış zincir değişimi 1500-1700 km yazıyor.İnternette başka bir sitedeki bilgidede bir zincirin ortalama 5000 km gittiği söyleniyor.Acaba hangisi doğru bana göre 1500-1700 km çok az bu km yi ben 4 ayda yaptım kaldıki bu kilometrelere 2 ayda ulaşandarda var

• Beğen

Ali Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.572
Bisiklet
Specialized
@Birtan Kolburan

bu birazda çapraz kullanmaya bağlı olarak değişiyor. tabii zincirin bakımı da önemli, yağını eksik etmemek gerekiyor. 1500-1700 gerçekten çok az.

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
@Murat B.Murat teşekkür ederim. Kendime bir kontrol listesi hazırlamalıyım. Bu bilgiler acemiliğimi atma konusunda faydalı olacaktır.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@alperK

Ben her gün 60 km iki günde bir de 120km yol yapıyorum. Haftada ortalama 450 - 500 km bisiklet kullanıyorum. Bu durumda bisikletimin zincirini her seferinde temizleyip yağladığımı söyleyebilirim. Bakım yapılmaz ise arızalanır. Devam edilirse de çöpe gider. Şimdilerde bisikletim yeni zincir istiyor..

• Beğen