Bisiklet bakım ve onarım ücretleri

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
Merhabalar,
bakim ucretleri bisikletcilerin insiyafine kalmis seyler, mesela kimi bisikletci tum bakim yapmak icin 50tl isterken, kimi bisikletci sadece akord etmeye 25 lira isteyebiliyor. Sizce bunun normali ne, bisikletcilerin fahis fiyatlari yuzunden kendim full bakim yapmayi ogrendim (gobeklerin bakimi ve jant sarimi kaldi sadece). Sizce liste olarak hangi bakimdan kac lira ucret alinmali? Mesela hava basmak icin 5 tl alan bisikletci nasil geceleri uyuyor. Kafamda deli sorular

Esen kalin.

Scudo

sefaimanci

Üye
Tepki
49
İsim
sefa imancı
Bisiklet
Specialized
Bisiklet almak için dolaşırken bisikletçi bakım için gelen birisine 70 tl fiyat vermişti banada fazla gelmişti.

• Beğen
Tepkiler: prokamikazae

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
15 TL akord 80 TL de tam bakım olmalı Decathlon da öyle bazıları çalışanların bilgi sahibi olmadığını söylüyor anacak ekipmanları tam çoğu bisikletçi de daha akord sehbahsı bile yok

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Mağazaya +8K'lık bisiklet geldi diye bakıma da bir o kadar fiyat çıkaran işletmeler oluyor, aynakolu suratlarının ortasına geçiresi geliyor insanın.
Genel bakım dediğimiz şeylere 120 civarı falan harcamanın hiçbir anlamı yok arkadaşlar.
Zaten o işletmeler de orta göbek rulmanına kadar söküp temizlemiyor. O verilen fiyatları hak eden temizlik ve bakımı ancak kendi kullanıcı yapar emin olun.
Asgari ücret ile 10 saat ayakta çalışan kişilerin saat başı aldığı ücreti de biliyoruz. 2 dakikalık ön - arka vites ayarı için talep edilen rakamlar cidden gülünç duruma düşürüyor insanı :)

Ben Ümraniye civarında yaşıyorum ve reklam olmaması için isim vermeyeceğim. Son derece uygun fiyatlara içtenlikle bakımını yapıp ilgilenen abilerimiz de var. Lastiğim bile patlasa arabaya atıp öyle götürüyorum 10KM ötedeki bisiklet dükkanına. Vereceğim 5TL'ye bakmıyorum artık, harcanan mazot 2 katı olsa da parayı hak eden işletmelere veriyorum.
Her ne işim olursa olsun insan sömürmeyen o canım abilerimize götürüyorum, bugüne kadar hiç pişman etmediler.

brky1905

Cycle to stay alive
Tepki
594
İsim
Berkay A
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisikletçileri anlamak için ne yapmak lazım bilmiyorum ama adamlar ciddi uçmuş vaziyette , işçilik tamam parça ücreti tamam da üstüne koyduğu 50 tl neyin nesi bunu anlamıyorum işte, bisikletimin garanti süresi dolar dolmaz kendi başımın çaresine bakacağım bu fırsatçılara da 5 kuruş vermeyeceğim

• Beğen

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
@Pamuk

valla izmir'de akort sehbasi olmayan bisikletci gormedim henuz hocam, ancak tum bakima 150tl istiyor misal bostanli'daki bir bisikletci (direk uzaklasmistim icinden)

@Gökhan Akkaya

en mantiklisi oyle hocam, zaten bir noktadan sonra sadece hakedene vermek muhabbeti basliyor, isin ehli insanlar zaten fahis fiyatlar istemiyor genelde, adamlar yikayip bisikleti 100lira almasini biliyor.

@brky1905

ben de dediginizi yaptim, direk bisikletcim evimden cok uzaga ve yolumun asla dusmedigi bir yere tasininca kendim yapmayi ogrendim belirli seyleri, su an sadece denemedigim gobek bakimi (hem teker hem orta) ve jant sokup takmak kaldi, onunla da daha sonra ilgilenecegim, belki elimdeki janti feda edip denek olarak kullanirim..

• Beğen
Tepkiler: brky1905

YigitOzturk

Aktif Üye
Tepki
109
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Mosso
Decathlon'dan bakım yaptırdım 70 tl gibi bir ücret istediler. (İlk 6 ay 1 kere ücretsiz sonra ücretli) Bisiklette öyle kayda değer birşey farkedemedim. Yakın zamanda bir daha götüreceğim.

• Beğen

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
Kendin yap forumda oldugumuz icin bakim icin bir cizelge lazim diye dusunuyorum. Yakinlarda bir yazi yazacagim bu konuda da, once trafik guvenligi ile ilgili cevirimin bitmesini bekliyorum.. zaman yok is cok...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kendimiz yapsak da bedavaya gelmiyor ki en basitinden bir zincir yağı 30 lira her şekil kazık yiyoruz yani kaçışı yok :agla:

Keşkeler

Daimi Üye
Tepki
171
Bisiklet
Carraro
Ben decathlon'da tamamen ücretsiz yaptırdım bisikletimi de ordan almamıştım. Nedense ücret almadılar

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
@ישוע

ilk 6 ay almiyorlar.

Keşkeler

Daimi Üye
Tepki
171
Bisiklet
Carraro
@biozalp
belirttiğim gibi bisikleti veya hiç bir aksesuarını ordan almamıştım ancak kimse bir şey söylemedi bakımını yaptılar ve bisikletimi alıp çıktım :D

semih_07

Aktif Üye
Tepki
52
Bisiklet
Sedona
Ben 70 lira vermiştim 7 ay önce genel bakım için.bana da fazla gelmişti ama Antalya'dan Didim'e tanışacağım için yaptırdım Didim'de bisikletçi bulamam diye.geçen ay kendim yapayım dedim yağ temizleyici wd 40 filan aldım temizliği yaptım servisin yaptığı gibi olmadı.birde viteslere wd 40 sıkayım diye gidip yanlışlıkla frenlere wd 40 sıktım.frenler tutmuyor şimdi Gittim sordum 170 lira masraf çıkardılar.internette balataları temizleyebileceğim video buldum şimdi balataları çıkarıp deneyeceğim umarım daha fazla masraf çıkmaz ama birşeyleri de öğrenmek lazım en kötü bisikleti dağıtırım belki de birşeyler öğrenirim.bence herkes kendi bakım yapmayı öğrenmeli.

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
O fiyatları duyan da zanneder ki bisikleti lifte alıp altına girecek , tornacida parça yaptıracak , kaporta düzeltecek...... max 15 kg lik mekanik bir alete ne işlem yapacaklarsa artık.

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
1 Litre gazyağı. 1 adet kaliteli ve uygun zincir yağı. 1 paket gres yağı. 2 adet diş fırçası ve bir kaç adet bez.

Gazyağı 6 ₺. Zincir yağı 20 ₺ (Würth HHS 2000 mesela). Gres yağı 10 ₺ (SKF). 2 adet diş fırçası en kötüleri ikili paket 5 ₺. Bezler de 5 ₺ olsun. 46 ₺ vereceğiniz bu malzemeler ile 1 yıl boyunca bisikletin bakımını yapabilirsiniz. Yağ sökmek için wd-40, balata spreyi falan gibi şeyleri kullanmanıza gerek yok. Simsiyah haldeki zincir+ruble+aynakol üçlüsünü bir bardağın dibine koyduğunuz 20ml kadar gazyağı ile tertemiz yapabilirsiniz. Yağlanmış her türlü malzemeyi kolayca zorlanmadan temizler mis gibi yaparsınız. Greslenmesi gereken yerleri greslersiniz, daha ince yağ gereken yerlere de zincir yağı kullanırsınız.

montrama

Üye
Tepki
61
İsim
Sercan AZARKAN
Bisiklet
Merida
Herhalde bisiklete binmekten daha çok hoşuma giden bir şey varsa o da bakımını ve temizliğini yapmak. Henüz iki aylık bisikletçiyim (26 yaşında bisiklet sürmeyi öğrendim siz düşünün.) ve daha önce hiç bisikletle uğraşmadım ama elim bu tarz işlere yatkındır. Lazım gördüğüm malzemeleri yavaş yavaş internetten temin ediyorum. Bazen ihtiyacım olandan bile fazla alıyorum daha ucuza geldiği için (50 ml Shimano mineral yağ 40 TL, aynı yağın 1 litresi 90 TL o_O) Evimde birçok el aleti olduğu için o konuda da sıkıntı yaşamıyorum pek. Fakat bu el aletleri de aşırı pahalı şeyler değil. Demem o ki malzemeleri alırken ilk başta pahalı görünecektir ama uzun vadede bir daha bakıma para ödemek zorunda kalmazsınız. Ayrıca size ait olan bir şeye zaman ayırıp bakımını yaptığınız zaman aranızda oluşan bağ çok farklı oluyor bence ve bisikletinize karşı daha dikkatli oluyorsunuz.

Sorunları nasıl bulabilirim nasıl çözebilirim derdi de yok. Youtube en iyi tamirciden bile daha iyi. O da yetmezse forumda bir sürü kaynak var. Hadi o da yetmedi yabancı forumlar var. Başımdan geçen bir olayı anlatayım mesela. Ön disk fren balatası rotora sürtüyordu. İnternette kaliper merkezlemesi ile bin tane video izledim. Bin tane yorum okudum. Defalarca denedim ama sonuç hep aynı oldu. En son ümitsizce forumda gezerken bir üyenin yazdığı bir yorumu gördüm. Tamamen şans eseri oldu ve o yorumu tekrar bul deseniz bulamam. Aklımda kaldığı kadarıyla diyordu ki quick release'i fazla sıkarsanız maşa içe doğru esner ve ne yaparsanız yapın balata hep rotora sürter. Ben de tabi ilk sefer çıkarıyorum ya tekeri Allah ne verdiyse sıkmışım. Tekeri tutacak kadar sıkıp tekrar merkezleme yapınca sorun ortadan kalktı. O gün savaş kazanmış komutan edasıyla evin içinde gezdim durdum :hhhhhh:.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bisikletçilerin detaya girmesi lazım asıl sorun o. bugüne kadar çok az bisikletçi gördüm aktarıcı makarasını söküp temizlerim diyen, jant göbeğini açar temizlerim diyen. bunun değişmesi lazım diyip işin içinden çıkıyorlar. o zaman böyle fiyatlar çekse tamam diycem.

ayrıca arabanın yağ değişimi işçiliği için 40 lira verdim daha geçen. bisikletin bakımları için 80-100 manyakça fiyatlar tamamen.

mergin

Daimi Üye
Tepki
143
İsim
mehmet ergin
Bisiklet
Mosso
bencebu genel bakım olayını abartıyor bisikletçiler. ben mesela zincire 1 tl ye aldığım makine yağı döküyorum, başkada hiç bir şey yapmıyorum. malatyada küçükken gittiğimiz bisikletçiler var. geçen gün ön arka akortu 5 tl ye yaptırdım. adam direk bisikleti ters çevirdi parmağını kerteriz olarak kuıllandı ve iki dakikada halletti. sehpada olsa yüzde yüz olacaksa bu da yüzde 90 oldu diyebilirim. bisiklet kirlenince de siliyorum. vites ve fren ayraını kendim yapıyorum.

Tuurok

Aktif Üye
Tepki
87
İsim
Teo
Bisiklet
Salcano
Bakımı kendimiz yapıyoruz ama garanti işi ne oluyor? Bisiklet firmaları bu durumu lehlerine çevirmiş durumdalar. Bence bu tüketiciye haksızlık.

Işıklar Gazisi

Forum Demirbaşı
Tepki
681
Bisiklet
Mosso
Yabancı forumlarda dolanırken Chain L diye bir zincir yağı ile karşılaştım. Wurth gibi sürekli toz toplamadigini ve bu sayede kolay kolay zincir ve rublenin kirlenmediğini söylemişler. Ayrıca sıvı bir yağ olduğu için aldığınız gibi sürünmeye dair bütün sesleri kesiyor hatta alt seviye degistiricilerin bile sessiz bir şekilde vites atmasını sallıyormus. Bende yakında bundan alacağım hem fiyatı da gayet makul.
Wurth yağa 30 TL verip anında kirlenmesinden yoruldum artık açıkçası.

Kullanan oldu ise yorumlarını bekliyorum.

Edit: Tam olarak doğru konuya açmadım :D ama makul fiyatlı ve uzun ömürlü yağ arayanlar için önerilen bir yağ.

• Beğen
Tepkiler: hmustak ve ekranci