Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bakım masrafı

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında GoMMeS tarafından paylaşıldı.

1. GoMMeS

GoMMeS xrs040 2015

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    arkadaşlar selamlar,
    bisiklet bakımı konusunda tecrübesizim
    bizim burdaki bir bisikletçiden tüm göbeklerin sökümü, temizlenmesi, yağlanması vs. bakımı + gidonun bakımının yapılması + zincir vs. bakımı konularında 40 tl fiyat aldım. ne dersiniz?

2. Barış Yavuz

Barış Yavuz Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    alyan takımın ve wd-40'ın varsa,hepsini kendinde yapabilirsin hem bisikletinle aranda bir bağ kurulmuş olur :)

3. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Eğer kendiniz yapmak istiyorsanız kendiniz yapmaya uğraşın. Tek tek sorun ve öğrenin. Ama yok ben bu işlerden anlamam istemiyorum diyorsanız bisikletçiye yaptırmanız daha iyi olacaktır. :)

4. GoMMeS

GoMMeS xrs040 2015

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    wd40'ım var sadece onunla hallolacak mı ki??? gres yağı vs.. başka şeyler de lazım değil mi? ben en çok dağıtırım da toplayamam diye korkuyorum. bisiklet püflrei başlığı altında bakımla ilgili güzel anlatımlar var aslında ancak tırsıyorum yine de :)

5. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Masraftan kaçmak için değil, zevk alıyorsanız ve istiyorsanız merağınız varsa vs uğraşabilirsiniz. Aksi halde bozmakta toplamakta işkence olabilir. :)

6. İsa Öcel

İsa Öcel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    gözden çıkarabileceğin bir bisiklet üzerinde biraz alıştırma yapmadan bence elleme bisikletine. dediğin gibi toplamak daha zor olabiliyor. wd 40 yetmez bu arada . hatta kullanmayın diyeni de çok. Ben zincire kolayıma geldiği için sıkıyorum ama ne kadar doğru bilmiyorum

7. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ben yaklaşık 2-3 gün öncede dediğiniz tarzda bir bakım yaptırdım. Bisiklet komple temizlendi ve gerekli bakımlar yapıldı, göbek milleri ve birkaç parça daha değiştirildi. Bana 59 TL maliyet çıkarttı, açıkçası beklediğimden fazla bir maliyet oldu fakat işçilik gayet güzeldi. En azından bisikletime herhangi bir zarar gelmedi.

8. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    http://www.deltabisiklet.com/?_Args=_ProductInfo,4217,OdesisMc bu seti aldım.Bisiklet için hemen herşey var.Buna ek akort sehpasıda alıcam.Tavsiye ederim.Kendi atölyeni kendin kur:D 40+40...larla uğraşmazsın.Gres yağ için en iyi markalardan waterproof var.Bilya,rulmanların yağlanması. http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=waterproof+grease . Temizlik,bakım için güzel anlatım videolar var.Yalnız verdiğim linkteki gibi alet takımı olsa çok iyi olur.Göbeklerin sökülüp temizlik,yağlanması yapılır fakat ayarının yapılması biraz incelik istiyor sanırım.Meraklıysan benim gibi böyle bir kendine ufak çapta atölye kur derim.Herşeyde boza boza yapmayı öğrenirsin.Tabiki bilgili olmak gerekir.Mesela elektrik işlerinde az bilgi sahibi olsamda hiç uğraşmam.Elektriğin şakası yok.40 tl fiyatı belki 35-30 indirebilirsin.Biraz uğraştırıcı olduğu için normal.Yaptıracaksan bisikletçinin yanında ayrılmadan yaptıkları ve ne tür alet kullandğına bakarak bazı sorular sorarak muhabbet şeklinde işi öğren derim.Bazıları 1-2 saat sonra gel gibi laflar söylerler.Bu çoğu işlerde oluyor.Bazen işi öğretmemek için.Sen yinede yola çıkmam lazım gibi sözlerle işin yapıldığı yerde bekle.Daha önceden parça alımı veya yerine eski parça koyma gibi,cep telefonu,bilgisayarda çok duydum.Dikkat lazım.

Gökhan Ö. bunu beğendi.
  9. GoMMeS

GoMMeS xrs040 2015

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    teşekkürler verdiğiniz bilgiler için, mesaiye dönmem gerektiği için mecburen öğle arası bisikletçiye bıraktım mesai çıkışı aldım. baya bi çamurluydu bisikletim iyice yıkamış temizlemiş sağolsun güzelce de bakımını yapmış. en azından bir kaç 40 TL verip izledikten sonra denesem iyi olacak sanırım. Bu arada wd40'ın üzerinde sadece fren ve vites tellerini yağlamak konusunda bilgi var zincire hiç kullanılmıyor mu??

10. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    WD40 Amacı daha çok pas çözmek ve bir süre uygulandığı bölgede pası önlemek. Yağlama özelliği çok kısa sürdüğü için zincirde kullanılmamalı. Mümkün olduğunca boyalı yüzeyle temas ettirmemek lazım boyaya belli bir süre sonra zarar verebiliyor. Temizlik ve yağlama için Würth'ün ürünlerini tavsiye ederim.