Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bakım aralıkları?

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Tuncay Üner tarafından paylaşıldı.

1. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhabalar;

Özellikle yol bisikletinin bakımı ne sıklıkla olmalı? Belli bir kilometre beklenmeli mi? Mesela zincir kirlenmese dahi X kilometreden sonra veya X ayda bir temizlenmesi gerekir diye bir kaide var mı? Göbek yağları ve diğer aklıma gelmeyen şeyler için de bu soruyu soruyorum.

2. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Shimanonun teknik kitabında böyle bir çizelge görmedim muhtemelen bisiklet bakımı denilen olay temizlik ve yağlama üzerine olduğundan ne kadar sık yaparsanız o kadar güzel olur.

Zincir temizliği önemlidir en ufak kir toz olduğunda anında temizlenmeli kilometreye bakılmamalı yağlaması ise asla yağsız bırakılmamalıdır.

Teker göbekleri ise kullanılan gresin özelliğine hava sıcaklığına kullanım şartlarına göre değişir.Sürekli 30 üstü ortalama ile kullanılan bir teker göbeği ile 15 km ortalama ile gezinti yapılan teker göbeği aynı kilometrede bakıma ihtiyaç duymaz.Yağlar ısındıkça özelliğini yitiren bir maddelerdir.Ayrıca suya maruz kaldıklarında da özelliklerinden kaybederler.Sağlam bir yağmura yakalandıysanız hemen göbeklerinize bakım yapmanız gerekir.Kısaca kulanım şartları hava durumu sizin performansınız gibi pek çok etkene bağlı.

Bunun dışında düzenli olarak bağlantı noktalarının tork kontrolü yapılmalı (özellikle şaft ve maşa,sele ve borusu, kadro kulağı, aynakol bağlantıları,Aktarıcı bağlantıları,gidon ve boğazı,fren papuçları)

yine düzenli olarak vites fren dış kablolarının içerisine gelen kısımları da yağlanmalıdır.Bu düzenin de süresi yoktur ne kadar sık yaparsanız parçalarınız o kadar uzun ömürlü olur.

Yine sizin belirleyeceğiniz zaman aralıklarında detaylı bir temizlik de gözle görülmeyen çiziklerin aksaklıkların giderilmesine faydalıdır ayrıca boyası kalkmış yüzeylerin korozyon(pas) başlamasına engel olur.

Lastiklerin ve fren papuçlarının (ben 3 ayda bir yapıyorum) ön arka değişmesinde fayda var.Arka lastik ve fren papuçları öne göre çabuk erir dengeli kullanımı sağlamak için gereklidir.Yine vaktiniz varsa ve bir kaç gün kullanmayacaksanız lastikleri vazelin yağı ile yağlayıp karanlıkta 3-5 gün bekletmek lastiğinizin hamuruna iyi gelecektir.

Yol bisikletinde uzun süre aynı iç lastiği kullanmak da risklidir en azından 2-3 bin km de bir değiştirmenizde fayda var .Amacı Sibop diplerinden kesme yaşamamak için(dış ve iç lastiğin frenleme anındaki farklı direncinden sibop diplerine ekstara yük biner bu yük bir süre sonra sibobun dip kısmından kesme yaptırır)

yukarıda düzenli olarak yazdığım cümlelerdeki düzen zamanı tamamen sizin bisikletiniz ile olan ilişkinize, zamanınıza, imkanlarınıza bağlıdır .Kilometre hesabı yada gün hesabı yapılmaz ben her fırsat yakaladığımda yapıyorum hiç zararını görmedim.

Bunlar yatmadan önce hemen aklıma gelenler :) yarın aklıma yeni şeyler gelirse eklerim :)

3. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Kısacası, her işiniz olmadığında desek çok doğru olur :)

Osman D. ve Tuncay Üner bunu beğendi.
  4. Mete Can Karahasan

Mete Can Karahasan Üye

Seviye:
    KMC 100 km'de bir zincirinizi temizleyin, yağlayın diye önerdiğini biliyorum. Göbekler de tabii çok önemli. Bu hareketli parçalar temiz ve akıcı tutulduğu takdirde hem bisikletiniz sorunsuz olur hem de daha az sakatlık yaşarsınız bence.

Tuncay Üner bunu beğendi.
  5. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Cevaplar için teşekkürler. Özellikle Fethat beyin yazdıkları çok açıklayıcı oldu. Aklımdaki soru işaretlerini gidermeye fazlasıyla yardımcı oldu.

6. adilcan adısanoğlu

adilcan adısanoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Abicim ben her hafta sonu bisikletimi yıkarım dişlileri bembeyaz parlatırım daha 3 saat evvel temizledim her hafta cmt günü yapsan en azından ömrü uzar iyi bakımdan.