Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

“Bakalım Nereye Kadar Gidebileceğim” Bisiklet Turu : İstanbul-Gazipaşa 7. gün

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında five tarafından paylaşıldı.

1. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    7. Gün Beyşehir - Akseki
    Bugünkü rotamı, dün yol tavsiyesi aldığım abinin söylediği şekilde Huğlu-Üzümlü istikametine çevirdim. Kapalı bir havada yola çıktım. Beyşehir’den çıkmadan su takviyesi yaptım. Gölün güneyine doğru düz yolda pedal çevirmeye ve göl manzarasını izleme başladım. Hava kapalı ve serindi. Güneşli bir gün vaadi yoktu. İki gün önce Eber ve Akşehir göllerinin akıbetini görünce Beyşehir Gölü’nün kenarında olabilmek bile büyük bir nimetti benim için.
    Yol artık gölden ayrılıp içeri giriyordu. Umduğumdan daha geniş ve muntazam bir yolda pedal çeviriyordum. Ben daha dar ve az kullanılan bir yol bekliyordum. Yoldaki levhalar Akseki-Antalya diye gösteriyordu yolu. Yavaş yavaş yükselmeye başlamıştım gölden ama öyle yorucu, kırıcı bir eğim değildi. Yolumu önce Üzümlü’nün içine yönlendirdim ama sonra ana yoldan ayrılmamaya karar verdim. Yol Üzümlü ayrımından sonra Huğlu’nun da yanından dolaşıyordu. Aklıma Huğlu marka av tüfekleri geldi ayrımdan geçerken. ‘İlgisi vardır. Herhalde sahibi buralıdır.’ dedim kendi kendime. Nasıl olsa kendi kendime konuşacak çok vaktim oluyordu. Bu zaman da onlardan biriydi. :)
    Yolda büyük bir levha gördüm. Derebucak-Çamlık Mağaraları Tanıtım Projesi yazıyordu üzerinde ve beş ayrı mağaranın ismi bulunuyordu: Körükini, Suluin, Balatini, Gavurbeşiği, Dedetarlası mağaraları.
    Araba ile geldiğim bir sefer mağaraları ziyaret etmek üzere sözleştim. :)
    Yemek molası için uygun bir yer ararken Bademli’nin girişine gelmiştim. Yoldan ayrılıp köyün merkezine doğru inmeye başladım. Bu arada yağmur ince ince atıştırıyordu. Tarifini aldığım köy kahvesi-muhtarlık kompleksine :) ulaştım. Çok güzel bir manzara eşliğinde tentenin altındaki piknik masasına oturdum. Bisikletim de tentenin altında yağmurdan korunuyordu. Muhtarın eşi olduğunu öğrendiğim teyzeden tost istedim. Olmazsa olmaz eski gazeteyi de bulunca keyfim tamam oldu. :) Tost bitti ama çay üstüne çay içip yağmur dolayısıyla uzattığım molayı keyifli hale getirdim. Yağmur hafifleyince tekrar yola koyuldum. Yollar yağmurun arkasından ıslaktı ve yoldaki su ön tekerden gelip beni ıslatıyordu. Tırmanış, rakımı 1.300 m. olan Teke Beli Geçidi’ne kadar sürdü. Bademli’den sonra Cevizli’den geçen yol bende kuruyemişçi etkisi yaratmıştı. Tabi Üzümlü’yü de unutmayalım. :)
    Ana yola çıktığımda artık akşam saatleri olmuştu. Bir gün önce yol tavsiyesi yapan abiden klasik ‘Bundan sonrası hep iniş’ yorumunu almıştım. Akseki’de kalmama gerek olmadığını Manavgat’a kadar inebileceğimi söylemişti ama daha 75 km. yol vardı ve çok geç saatlerde ancak varabilirdim. Riske girmeden Akseki’ye yöneldim. Ana yoldan inişe geçtim ama yeni yola 4 km.’lik bir mesafede kalmıştı Akseki. Akşam vakti indiğim yokuşu Akseki’ye doğru tekrar çıkmaya başladım. Merkezine geldim. Daha önce araştırdığım iki otelden birine yöneldim. Odayı tutup yerleştim. Sonra da yemek için dışarı çıktım. Mütevazı bir lokantada yemek yiyip otele geri döndüm. Yarın son etabıma başlayacaktım ama yaklaşık 160 km.’lik bir yolum vardı Gazipaşa’ya.

7. gün
    Çıkış : 09:20
    Varış : 19:20
    Mesafe : 113,21 km
    Yolda geçen süre : 6:34 s
    Ortalama hız : 17,22 km/s
    Maksimum hız : 58,13 km/s
    Ortalama eğim – çıkış : %5
    Maksimum eğim - çıkış : %11
    Ortalama eğim – iniş : %-3
    Maksimum eğim - iniş : %-17

Beyşehir-Akseki
    .
    Sabah saatlerinde Beyşehir Gölü
    .
    .
    Artık gölden uzaklaşıyorum…
    .
    Yoldan kareler…
    .
    Bu mağaralara gidilecek ! :)
    .
    Bademli’de yemek molası.
    .
    Yağmur sonrası yerler ıslak
    .
    Toroslar başladı
    .
    Teke Beli Geçidi
    .
    Akseki’ye geldim.
    .

2. Osman Kıtay

Osman Kıtay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Huğlu ve üzümlü av tüfeği üreten ilçelerdir. Markalar ise o ilçenin kooperatiflerine aitti. Özellikle Üzümlünün süperpoze tüfekleri çok iyidir. Huğlu nunda tüfek ve kabza işlemeleri çok güzel.

five bunu beğendi.
  3. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    turunuzu büyük bir keyifle takip ediyorum...

five bunu beğendi.
  4. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    İşte ben Huğlu'yu hatırlıyorum. Üzümlü'yü bilmiyorum.

5. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Güzel etap olmuş. tebrikler...

five bunu beğendi.