Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bahtsız ve güzel ülkem...

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında M.Ergun GÖZET tarafından paylaşıldı.

1. M.Ergun GÖZET

M.Ergun GÖZET Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Yine bir felaket, yine ölümler...Bu kez de sel canlar yaktı...Başımızsağolsun. Ne diyelim...

Berker Kartel ve Onur Kahraman bunu beğendi.
  2. Aybars Öge Sürücü

Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

Seviye:
    Gene insanlar ihmâllerden ve şehircilikten bahsedecek ama sanırım bu yağışı hiçbir altyapının kaldıramayacağı ortada :(

1995'teki İzmir sel felaketinde yağan miktar 100kg./m2/4saat; İstanbul'da ise 6 saat için 224Kg./m2 gibi bir değer verilmiş ki inanılmaz...

Dünya artık bizim için dönmüyor; küresel ısınma yağış rejimlerini ve düzenini altüst etti. Geriye dönebilecek miyiz...

3. byyurt

byyurt Aktif Üye

Seviye:
    suyun elinden aldığınız bir şeyi ve yeri veya yerleri mutlaka birgün sizden geri alır bugün istanbulda yaşanan tam anlamı ile buydu.

4. Aybars Öge Sürücü

Seviye:
    Kesinlikle, şehri yeniden yıkıp yapmak mümkün değil; bari akılcı çözümler bulunabilse...

Fatih GEZER ve M.Ergun GÖZET bunu beğendi.
  5. coşkun ayaz

coşkun ayaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Selamlar,
    ''Ben güçlüyüm, akıllıyım, her şey benim için yaratılmıştır ve bana hizmet için vardır.'' diye böbürlendin değil mi ?
    Motor güçleriyle övündüğün araçlar oyuncak gibi yüzüyordu.
    Yazlık diye sahillere doldurduğun beton binalar suyla bir olmuştu.
    Dere yataklarındaki yolların azgın nehirdi artık.
    Ölen suçsuz insanlara Allah rahmet eylesin...

6. Onur Kahraman

Onur Kahraman Bisikletkolik

Seviye:
    konuyu tamda ben açmayı düşünüyordum,teşekkürler.evet hepimiz çok üzgünüz,altyapı sorunu deniliyor tabii bilemeyiz,kimisi baraj kapaklarını açtılar diyor,ama oradaki halk bilir bence.yaşayan,gören bilir.izledim bu akşam,inekler,eşekler boğuldu selde,insanlar kaçmaya fırsat bulamadan evde,arabada ölmüş,bazı cahillerde plazma tv,havalı tüfek,tabanca,bulaşık makinası,çatal,kaşık,porselen yağmalıyordu,vay be nekadar düşmüşüz,halkımızın malını korumamız gerekirken çalmak gerçekten kötü.millet can derdinde onlar yağmalama. anlamak ne zor ne kolay herşey ortada.

Nuri Kongur ve M.Ergun GÖZET bunu beğendi.
  7. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Arkadaşlar! ; yani geleceğin doğaperver, bisikletsever, temiz, çevreci ve ahlaklı forumun güzel insalarına sesleniyorum!...
    Bu olaydan ibret alınmalı, işte doğa yani tabiat ana bizlerden öcünü alıyor. Çünkü çarpık kentleştik çünkü hakkımızı aramadık orda ormanlar haksız yere kesilirken haksız yere yanarken hep seyirci kaldık ve işte hazin son!:( Harap binalar, yollar ve yağmalanan mallar.. Kısaca beyinler engelli olunca tabiatana ne yapsın!:(

8. funq

funq Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    küresel ısınmaya suç atmanın alemi yok. bu tür baskınlara gebe olan bir mevki zaten orası, küresel ısınma sebebiyle daha sık göreceğiz artık bunları. tabi ki bu tür yoğun yağışlarda su baskınları kaçınılmazdır, ama bu olay su baskınından çok öte!

oraya izin veren belediyeyi görmek lazım.
    oraya yol yapanları görmek lazım.
    göz göre göre dere yatağına semt yapanları görmek lazım.

o vadiye bir bakıp da buna kaç para cukka aldığınızda imara izin verirsiniz? kaç paraya verdiler acaba? ne kadar ucuz acaba insanımızın hayatı.

hele sonrasında yapılan yağma... insanlık ayıbı!
    ve sözde valinin yağma falan yok dediği görüntüler! "insan"lık ayıbı? yok artık.

9. felis911

felis911 Bisikletkolik

Seviye:
    doğal seleksiyon (doğal seçilim)

10. ali karagönlü

ali karagönlü Bisikletkolik

Seviye:
    Gevşek zemin yapılaşmasının örnekleri...

11. Aybars Öge Sürücü

Seviye:
    O kadar doğru ki... Sadece belediyeyi sözü eksik; belediyeleri demek lazım. Zira en çok can kaybının olduğu İkitelli 1980'lerden bu yana bu hale eklenerek geldi. Risk katlanarak arttı ve bunu göremeyen moden zaman yönetimleri de şimdi "ııı aaa gık hık" şeklinde kalmış durumdalar...

funq bunu beğendi.
  12. sercan_pa

sercan_pa Aktif Üye

Seviye:
    Sorumsuzluğa çarptık su alıyoruz!

Raven_35 bunu beğendi.
  13. sercan_pa

sercan_pa Aktif Üye

Seviye:
    Hırsız uyur su uyumaz!

14. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Konu başlığına katılmıyorum. Ülkemiz "bahtsız" değil. Olsa olsa "plansız" olur. Yanlış biliyorsam düzeltin 200 küsür kilogram yağış düşmüş bir günde. Çok sevdiğim bir arkadaşımla şakasını yaptık "bu ne ki? otursak ikimiz içeriz bir günde"...

Düşünürken aklıma geldi, bir gün Tayvan'da tayfuna şahit olmuştuk. 3 gün duraksız yağmur ve hızı 200km yi bulan rüzgar vardı. Ölen oldumu bilemiyorum. Ama internette araştırınca şunu buldum:

The highest single day regional record was broken on August 8th, at 1403 millimeters (55 inches).

Bu Tayvan Taipei'de olmuş. 1400kg yağış eder bir günde. 150bin kişi elektriksiz kalmış. 20bin kişi telefonsuz... Ama ölen olmamış.

Artık değerlendirme okuyanların...

15. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bunu göremeyen mi ?
    Ah güzel kardeşim ahhhh. Keşke herkes senin gibi iyi niyetli olsa :( Bugünün Milliyet gazatesine ve benzer haberler yapan başka gazetelere "de" göz atmanı öneririm. Dere kenarındaki yapılaşmanın nerdeyse tamamının AKP iktidarı ve Tayyip'in belediye başkanlığı dönemindeki son 15 yıl içinde olduğunu, mimarlar odasının durumun ehemmiyetiyle ilgili davalar açtığını ama rant ve oy uğruna tüm bunları nasıl görmezden gelindiğini anlatılıyor.

Adım adım felakete

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Eyüp Muhcu, Ayamama Deresi’nin geçtiği alanların yeşil alan olduğunu, ancak 1997 yılında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde yapılan bir plan değişikliğiyle yapılaşmaya açıldığını belirterek, “Rapor hazırladık. Dikkate alınmayınca Büyükşehir’e dava açtık. Ancak davayı kazanmamıza rağmen planlarını değiştirmediler” dedi.
    Muhçu, 2007’de Danıştay’da davanın kendi lehlerine sonuçlandığını, ancak bu süreçte bölgenin kaçak yapılarla dolduğunu, son olarak da belediyenin felaketin yaşandığı bölgeyi yüksek yoğunluklu ve çok katlı yapılaşmaya açmak için yaptığı yeni bir planı Belediye Meclisi’ne getirmeye hazırlandığını söyledi.....

Devamı aşadaki linktedir.

http://www.milliyet.com.tr/Guncel/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&KategoriID=24&ArticleID=1137877&Date=11.09.2009&b=Adim%20adim%20felakete

Özgür Nevres ve Bora bunu beğendi.
  16. funq

funq Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    yakarsın kendini böyle konuşma buralarda aman dikkat :Skull-175