Bahtsız ve güzel ülkem...

Scudo

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
Gene insanlar ihmâllerden ve şehircilikten bahsedecek ama sanırım bu yağışı hiçbir altyapının kaldıramayacağı ortada :(

1995'teki İzmir sel felaketinde yağan miktar 100kg./m2/4saat; İstanbul'da ise 6 saat için 224Kg./m2 gibi bir değer verilmiş ki inanılmaz...

Dünya artık bizim için dönmüyor; küresel ısınma yağış rejimlerini ve düzenini altüst etti. Geriye dönebilecek miyiz...

coşkun ayaz

Daimi Üye
Tepki
661
Selamlar,
''Ben güçlüyüm, akıllıyım, her şey benim için yaratılmıştır ve bana hizmet için vardır.'' diye böbürlendin değil mi ?
Motor güçleriyle övündüğün araçlar oyuncak gibi yüzüyordu.
Yazlık diye sahillere doldurduğun beton binalar suyla bir olmuştu.
Dere yataklarındaki yolların azgın nehirdi artık.
Ölen suçsuz insanlara Allah rahmet eylesin...

Onur Kahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
853
konuyu tamda ben açmayı düşünüyordum,teşekkürler.evet hepimiz çok üzgünüz,altyapı sorunu deniliyor tabii bilemeyiz,kimisi baraj kapaklarını açtılar diyor,ama oradaki halk bilir bence.yaşayan,gören bilir.izledim bu akşam,inekler,eşekler boğuldu selde,insanlar kaçmaya fırsat bulamadan evde,arabada ölmüş,bazı cahillerde plazma tv,havalı tüfek,tabanca,bulaşık makinası,çatal,kaşık,porselen yağmalıyordu,vay be nekadar düşmüşüz,halkımızın malını korumamız gerekirken çalmak gerçekten kötü.millet can derdinde onlar yağmalama. anlamak ne zor ne kolay herşey ortada.

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Arkadaşlar! ; yani geleceğin doğaperver, bisikletsever, temiz, çevreci ve ahlaklı forumun güzel insalarına sesleniyorum!...
Bu olaydan ibret alınmalı, işte doğa yani tabiat ana bizlerden öcünü alıyor. Çünkü çarpık kentleştik çünkü hakkımızı aramadık orda ormanlar haksız yere kesilirken haksız yere yanarken hep seyirci kaldık ve işte hazin son!:( Harap binalar, yollar ve yağmalanan mallar.. Kısaca beyinler engelli olunca tabiatana ne yapsın!:(

funq

Forum Demirbaşı
Tepki
332
Bisiklet
Geotech
küresel ısınmaya suç atmanın alemi yok. bu tür baskınlara gebe olan bir mevki zaten orası, küresel ısınma sebebiyle daha sık göreceğiz artık bunları. tabi ki bu tür yoğun yağışlarda su baskınları kaçınılmazdır, ama bu olay su baskınından çok öte!

oraya izin veren belediyeyi görmek lazım.
oraya yol yapanları görmek lazım.
göz göre göre dere yatağına semt yapanları görmek lazım.

o vadiye bir bakıp da buna kaç para cukka aldığınızda imara izin verirsiniz? kaç paraya verdiler acaba? ne kadar ucuz acaba insanımızın hayatı.

hele sonrasında yapılan yağma... insanlık ayıbı!
ve sözde valinin yağma falan yok dediği görüntüler! "insan"lık ayıbı? yok artık.

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
@funq

O kadar doğru ki... Sadece belediyeyi sözü eksik; belediyeleri demek lazım. Zira en çok can kaybının olduğu İkitelli 1980'lerden bu yana bu hale eklenerek geldi. Risk katlanarak arttı ve bunu göremeyen moden zaman yönetimleri de şimdi "ııı aaa gık hık" şeklinde kalmış durumdalar...

• Beğen
Tepkiler: funq

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Konu başlığına katılmıyorum. Ülkemiz "bahtsız" değil. Olsa olsa "plansız" olur. Yanlış biliyorsam düzeltin 200 küsür kilogram yağış düşmüş bir günde. Çok sevdiğim bir arkadaşımla şakasını yaptık "bu ne ki? otursak ikimiz içeriz bir günde"...

Düşünürken aklıma geldi, bir gün Tayvan'da tayfuna şahit olmuştuk. 3 gün duraksız yağmur ve hızı 200km yi bulan rüzgar vardı. Ölen oldumu bilemiyorum. Ama internette araştırınca şunu buldum:

The highest single day regional record was broken on August 8th, at 1403 millimeters (55 inches).

Bu Tayvan Taipei'de olmuş. 1400kg yağış eder bir günde. 150bin kişi elektriksiz kalmış. 20bin kişi telefonsuz... Ama ölen olmamış.

Artık değerlendirme okuyanların...

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
@Aybars Öge Sürücü

Bunu göremeyen mi ?
Ah güzel kardeşim ahhhh. Keşke herkes senin gibi iyi niyetli olsa :( Bugünün Milliyet gazatesine ve benzer haberler yapan başka gazetelere "de" göz atmanı öneririm. Dere kenarındaki yapılaşmanın nerdeyse tamamının AKP iktidarı ve Tayyip'in belediye başkanlığı dönemindeki son 15 yıl içinde olduğunu, mimarlar odasının durumun ehemmiyetiyle ilgili davalar açtığını ama rant ve oy uğruna tüm bunları nasıl görmezden gelindiğini anlatılıyor.

Adım adım felakete

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Eyüp Muhcu, Ayamama Deresi’nin geçtiği alanların yeşil alan olduğunu, ancak 1997 yılında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde yapılan bir plan değişikliğiyle yapılaşmaya açıldığını belirterek, “Rapor hazırladık. Dikkate alınmayınca Büyükşehir’e dava açtık. Ancak davayı kazanmamıza rağmen planlarını değiştirmediler” dedi.
Muhçu, 2007’de Danıştay’da davanın kendi lehlerine sonuçlandığını, ancak bu süreçte bölgenin kaçak yapılarla dolduğunu, son olarak da belediyenin felaketin yaşandığı bölgeyi yüksek yoğunluklu ve çok katlı yapılaşmaya açmak için yaptığı yeni bir planı Belediye Meclisi’ne getirmeye hazırlandığını söyledi.....

Devamı aşadaki linktedir.

(link)

• Beğen
Tepkiler: Özgür Nevres

funq

Forum Demirbaşı
Tepki
332
Bisiklet
Geotech
@Güney Tuncer

yakarsın kendini böyle konuşma buralarda aman dikkat :Skull-175